NEDEN EV İŞLERİ BENİM SIRTIMA ZİMMETLİ?

sosyalmesafe

Üye
Kayıtlı Üye
10 Mayıs 2021
181
65
53
DERDİM SIRTIMIZA YÜKLENMİŞ EV İŞİ
Bıktım arkadaş! Koca iki mutfakta iş yapsa yardım ettim diye madalya bekleyen tavırlarla mutlu mutlu dolaşır ...Bana iki üç yardım yetmiyor devamı yok çünkü!
Kadın gene pişirsin hem de çeşit çeşit...sofra kursun toplasın ev temizliği, ütü ... Neden bizim üzerimize tapulu bu işler Bilseydim böyle olacak valla evlenmezdim Bu ne ya! Bitmeyen hizmetçilik! Yapmasam evi kir götürür ve zerre kadar da rahatsız olmaz bu durumdan o öyle yaşar
Kadının 1 işi olmalı!!! o da çocuk doğurmak! Hatta bakımına bile yardımcı tutmak gerek. Çocuk doğurmakla canımızı tehlikeye atan biziz. Hak ediyoruz bence bu ayrıcalığı
Çocuk artı ev işi artı dışarıdaki çalışma hayatı ! Oldu ölelimm bizz!
Valla boşanmak için başka sebep aramaya gerek yok Üzerimize zimmetlenmiş bu ev işi boşanma için yeterli sebepÇünkü ömür boyu 😔 Ben baş edemiyorum Söylesem de iki gün anca destek geliyor Bir defasında bir hafta yemek pişirdi hiç girmedim mutfağa ama, sonrası yok! Sonra gene benden bekleniyor iş yemek temizlik daha biii sürü ekstra ev işleri hep benim mi vazifem bunlar ya? Öyle yılda bir hafta ile biz yetinelim mi devamı gelmiyor kimse sorumluluk yüklenmiyor.Çünkü biliyor zor iş bu !
Yapmıyor adam ! Hayatı paylaşmak yükümü hafifletmek yok devamlı değil malesef Ben bittim bu işlerden tükendim
Ne makine tutar ne temizlikle işi olur, öyle yan gelip yatar ben bel ağrısından ölüyorum bana dr a git diyor Ha dr a da gittim malesef çaresi yok bu derdimin Fibromiyalji ağrıları çekiyorum bir teşhisi yok ya bu hastalığın çaresi de yok hasta bile sayılmıyorum ama ağrıdan artık hayata küstüm Anlamıyor halimden 😞
Allahım !! Galiba beni bir tek Fibromiyalji hastaları anlar :KK43: Ne yapacağımı şaşırdım 😞 Ha ağrım da olmasaydı ben bu kadar işle baş etmek zorunda bırakılmak gene istemiyorum ya! Neden sadece kadının vazifesi görülür bu işler toplumda! Adamlar analarından görmüşler köle kadınları asla değişmiyorlar.Bilseydim evlenmeden önce konuşurdum.Ne bileyim ölümüne kölelik içine düşeceğimi
Yardımcı da tuttum çok zamanlar devamlı, ama şimdi çalışamıyorum dolayısıyla param da yok ve hastalık var kimseyi eve sokamıyorum bu durumda Kocam kesinlikle vermez yardımcı parası İşlerden bunaldım inanın boşansam da kurtulsam diyorum
Haksızlık bu ! NASIL ÇÖZÜLÜR Kİ BU!
Anlayış yok bizim evde napılır bu adama? Ciddi ciddi boşanmayı düşünüyorum Çekilmez ki bu.

Son düzenleme:
Fibromiyalji stresin körüklediği hastalıklardan bir tanesi.
İş vs zihninizde takmayın.
Maaşınız varsa hafta bir yada iki yarım gün birinden yardım alın ev temizliğine genel düzene o baksın.
Siz de tıp fakültelerinde geleneksel ve tamamlayıcı tıp bölümleri var. Eminim iyi gelecektir size. Genel olarak akapunktur, hacamat, beslenme düzeni değiştirmek vs iyi geliyor bu ağrılara.
İş bir şekilde yürüyecek ama sizin yaptığınız kadar. Zihninizde büyütmeyin.

Eş destek olmuyorsa en iyisi dışardan yardım almak. Temizlik olur yemek olur. Börek icli köfte sarma mantı yapan kadınlar var onlardan alıp buzluga konulabilir. Hic degilse hafta ici birkac günü rahatlatır.
Bende fibromiyalji hastasıyım bi dönem gluten diyeti yaptım ama sürdüremedim. Bana en iyi gelen evde yoga yapmak youtubeda fibromiyalji icin özel hareketler var tavsiye ederim. Ve evin mükemmel olmasıni beklemeyin bosuna stres yapmıs olursunuz agrılarınız artar.

Kaç senelik evlisiniz bilmiyorum ama ben yeni evlendiğim zamanlarda bu sebeplerim de etkisiyle boşanma eşiğine gelmiştim. Bende aile evinde rahat büyümüş biriydim birden tüm evin sorumluluğu ağır gelmişti. Eşim de ailesinde ne gördüyse bu gemi öyle yürüyecek sandı, annesi yapar çoğu şeyi. Misal mangalı bile kv yapar kp yer masada bekler o derece. Erkek işe gider gelir kafası vardı. Bende dedim bu evde ikimiz yaşıyorsak elini taşın altına koymalısın. Çok çatıştık bende dedim kusura bakma ben mutfaktayken bi salona makine tutamayacaksan veya ben toz alırken çamaşırlar yıkandıysa asmayacaksan yol yakınken bitirelim çünkü eş olmak yardımlaşmaktır her konuda dedim. 1hafta ayrı kaldık sonra herşey konuştuğumuz gibi oldu. Aylar geçti aradan şu an o çoğu şeye yardım eder. Çay demler makineye çeker evi, beraber cam sileriz. Hatta bugün çamaşır atıcam makineye dedim tamam benim gelmeme yakın at asarım dedi, yok ben asarım dedim yorma kendini ben hallederim dedi bugün pek işim yok hallederim canım dedim. Eğer bu düzeni baştan kuramasaydım sonradan değiştirmem çok zor olabilirdi. Çünkü ev işi diyip hafife almamak lazım. Üstelik ev büyükse iş hiçbir zaman bitmiyor. Yontmak lazım o da çokça sabır istiyor

Günlerdir bende bu soruyu düşünüyorum ama net bir cevabı yok inan.
Eşim yardımcı olduğu halde bitmeyen ev işi yapıyorum.
İşten eve gidiyorum sanki her gün evde 10-15 kişi ağırlamışım gibi dağınık.

Bende bıktım inan :KK43:

Kaç senelik evlisiniz bilmiyorum ama ben yeni evlendiğim zamanlarda bu sebeplerim de etkisiyle boşanma eşiğine gelmiştim. Bende aile evinde rahat büyümüş biriydim birden tüm evin sorumluluğu ağır gelmişti. Eşim de ailesinde ne gördüyse bu gemi öyle yürüyecek sandı, annesi yapar çoğu şeyi. Misal mangalı bile kv yapar kp yer masada bekler o derece. Erkek işe gider gelir kafası vardı. Bende dedim bu evde ikimiz yaşıyorsak elini taşın altına koymalısın. Çok çatıştık bende dedim kusura bakma ben mutfaktayken bi salona makine tutamayacaksan veya ben toz alırken çamaşırlar yıkandıysa asmayacaksan yol yakınken bitirelim çünkü eş olmak yardımlaşmaktır her konuda dedim. 1hafta ayrı kaldık sonra herşey konuştuğumuz gibi oldu. Aylar geçti aradan şu an o çoğu şeye yardım eder. Çay demler makineye çeker evi, beraber cam sileriz. Hatta bugün çamaşır atıcam makineye dedim tamam benim gelmeme yakın at asarım dedi, yok ben asarım dedim yorma kendini ben hallederim dedi bugün pek işim yok hallederim canım dedim. Eğer bu düzeni baştan kuramasaydım sonradan değiştirmem çok zor olabilirdi. Çünkü ev işi diyip hafife almamak lazım. Üstelik ev büyükse iş hiçbir zaman bitmiyor. Yontmak lazım o da çokça sabır istiyor
çok iyi yapmışsınız, çok takdir ettim.
ben işe güce elini sürmeyen bir erkek olsam ve eşim benden sırf bu yüzden boşanmak istese
yahuu pisi pisine kadını kaybediyorum der boşanmaya izin vermez ve ne yapmam gerekiyorsa yapardım.
öyle biz babadan böyle gördük diye bir dünya yok.
hele ki çalışan kadınlar için imkansız.

Maalesef evlenme çağına gelmiş bir çok erkek evlenince annesinin düzeninin devam edeceğini zannediyor.
Bir düşünün. Ömrünüzün çeyreğini hizmet edilmeye alışmış vaziyette yaşadınız. Bunun hakkınız olduğu öğretildi. Öyle davranıldı.
Sonra bir baktı evde süpürge tut, çamaşır as, bulaşık toparla diyen bir kadın var.
Çatışma kaçınılmaz.
Evliliğin başında annelerin öğretmediğini öğretip eğitmek gerekiyor.
Önemli olan bu çatışma esnasında vazgeçmeden talep etmek, istemeye devam etmek gerek.
İnsan bir sinirleniyor,kazık kadar insanı eğitmek zorunda kalmaya ama yapacak bir şey yok.
Diyeceğim o ki sırtınızda yük almayın, eşinizin sırtına yükleyin. Dışarıdan yardım alın.

Önce bence bilinçaltımızdan yardım kelimesini çıkarmak gerekiyor.
Yardım demek bu iş asıl benim işim demek, sen sadece bana biraz destek ol demek.
Biz evlendiğimizden beri eşim süpürge yapar evi siler. Ben toz alırım evi toparlarım. Çamaşır o an kim müsaitse, sofrayı toplamak kim daha az yorgunsa. Yemek kime denk gelirse
Evde iş bölümü olmalı ama bu en başından olmalı
Biz daha balayından dönerken otobüste eşime ben eve gidince çorba yapayım, sende pilav yap demiştim. Öyle başladık, öhle de gitti

Yeni evlenenlere kamu spotu yapılmalı
Ev işi kadın işi değildir

Ayni bikkinlik bendede var ustelik iki yas arayla iki cocuk kucugu 17 aylik . Biktim ev islerinden yapiyorum arkami dondugum gibi yine batiriyor. Surkeli kiyafet kirletiyorlar camasir hic bitmiyor. Ara ogunler ana ogunleri derken surekli bulasik cikiyor. Ev cadde ustu cok toz aliyor sularimiz asiri kirecli banyo tuvalete surekli el atmak gerekiyor yoksa kirecten fayanslarin rengi gorunmeyecek. Yapmak istesemde yapamiyorum cunku aksama kadar koala gibi bacaklarima yapisan iki kucuk cocuk var az arkami donsem direkt aglamaya basliyorlar. Hadi isimi yapayim birakayim aglasinlar dedigimde hem is heme aglama gurultusu kafam bir milyon oluyor stresten olecek gibi oluyorum. Bazen cami acip avaz avaz bagirasim geliyor. Kadin olmak cok zor 😞

Günlerdir bende bu soruyu düşünüyorum ama net bir cevabı yok inan.
Eşim yardımcı olduğu halde bitmeyen ev işi yapıyorum.
İşten eve gidiyorum sanki her gün evde 10-15 kişi ağırlamışım gibi dağınık.

Bende bıktım inan :KK43:

o işi azaltmak lazım o zaman

biliyorsun evdeyim

evde hem çocuk hem kedi var ama her gün evi silmek süpürmek asla benlik olmadı

sonuçta sabah çıktınız akşam geldiniz

eviniz o arada nasıl dağıldı

ya da dağınıklık adı altında seni rahatsız eden ne

ben çalışma odasında KK da takılırken salonda akşam içtiğimiz çayın bardakları var

bu mu rahatsız eden

sabah kalktım kahvaltı hazırladım yedik tabaklar tezgahta

öğlene tekrar bir şeyler hazırlayacağım ama o iki tabak iki bıçak iki çatal bana batmayacak

akşam yemeği sonrasında yıkanır tüm bulaşıklar

çalışma zamanında evde hiç iş yapmazdım evet yardımcım vardı haftada yarım gün gelirdi ama onun dışında da ne ev süpürürdüm ne lavabo ovardım

evde 3 kişiyiz sabah çıkar akşam gelirdik hatta bazı günler spor vs akşam 8 de gelip oğlum 9 da uyurdu

evdeki kedi en kirletici unsur tüyü dökülebilir

siz zaten iki yetişkin evi nasıl kirletip dağıtıyorsunuz

herkese yazarım sana da yazayım

çamaşırları sabah at

eve geleceğin saate bitecek şekilde ayarla eve geldiğinde as

sizin orası sıcak zaten ertesi gün de biriniz toplar diğeriniz yemek yapar ya da erken gelen kim ise o yemek yapar

ev işinde en zor olan kafayı yorması

ay şurası kirli kaldı hissi

bırak kalsın

hep yazarım yine yazayım burada okumuştum, "camlar temiz olsa ne olacak ekmek mi banacağız" yazmıştı bir arkadaş kulakları çınlasın

evimde cam ve kapılar en son Kasım ayında silindi bunu dert neden edineyim

dağınıklık dediklerinin niteliği önemli fazla eşyaları azaltmak önemli

bir de galiba giyip tekrar giyerim diye bırakılanları giymeyi unutmamak önemli

yani atıyorum akşam eve geldim duş yaptım üstüme bir tişört giydim

11 de pijamamı giyip yattım sabah işe gittim geldim

eve gelince dolabı açıp yine bir tişört giydi isem dağınıklık kaçınılmaz

ya önceki tişörtü direkt kirliye atacaksın ya da dün ben ne giymiştim deyip bulup giyeceksin (tabii eş için de geçerli)

benim evimdeki dağınıklık kağıt

odamın birinde yerler dahi kağıt

zira evden çalışınca dosyalama sıkıntısı oluyor

yatak odasında yatağın üstünde pijamalar var başka hiçbir şey yok ki şifonyerde iki krem bir mini çöp saç kurutma makinesi ve fırça var, bunlar hep var dağınıklık dediklerin ne biraz daha açmak lazım galiba

ben nasıl yapıyorsunuz bilmiyorum, inanın bilmiyorum
biz babadan ev işlerine yardım gördük, bir sonraki nesil olarak karı koca ev işlerini paylaştık.
üstteki üyenin dediği çok doğru yardım olarak asla görülmemeli
size verebileceğim tavsiye, çok titiz olmamaya çalışın. ev işi yaparken çocuğu direk babaya verin. o esnada çocukla ilgilenmek babanın sorumluluğunda olsun. Hazır yapılmış şeyler alın. Arada dışardan yemek söyleyin.
Yemek işini olabildiğince basite indirgemeye çalışın.
ev süpürmek erkeklerin çok becerebileceği bi iş, onu eşinize verebilirsiniz. Tuvalet mutfak hijyeni açısından beceriksizler ama eşim gerçekten hızlı ve iyi süpürüyor güç isteyen bir eylem. Ya da robot süpürge alabilirsiniz.
bir de ek yazatım kurutucu al.
As topla zor olabiliyor.

Adam ev işini surdurmuyor e siz tavrinizi surduruyo musunuz ki. Bana arada şikayet edip eşine.is yaptıran eşi işi bırakınca da "eee hayırdır, sen yapmazsan ben mi yapicam bu kadar işi tek başıma?" Demeyen kendini savunmayan bi kadın olarak gorundunuz. Hayır bütün bu işler sizin yükümlülüğünüz değil, ama siz yuklenirseniz sizin yükünüz olur. Huzursuzluk çıkaracaksınız, onun görevi olan işi sizin yapmayacaginizi açık şekilde belirteceksiniz, birakin evi pislik götürsün, bırakın onun çamaşırları yıkanmasın, ütüsü yapılmasın. Giyecek gömlek kalmayınca seve seve geçecek iş başına. Ama siz söylenip söylenip sonra bütün işi kendiniz yapıyosanuz adam niye ciddiye alsın ki sizi, söylenir söylenir geçer der. Öyle ben bu tekeri bi kere dondureyim o kendi kendine sürekli dönsün olmuyo maalesef, değişim yaratmak istiyorsanız sabrediceksiniz, azim gostericeksiniz.

Ev isi yapmayan erkege calisan kadin maasindan bes kurus vermemeli ev icin de harcamamali. Hayat musterekmis yersen. Turkiyede evliliklerin buyuk cogunlu kadin sömürüsünden ibaret. Bir de kadin calisiyor ve maasini esine gonderiyorsa. Bu devirde erkek olmak varmis.
Böyle bir arkadaşım var...Her ayın 15i eşi arar alacaklı gibi hemen havale yap parayı der.
Üstü başı dökülür. Öğlen yemeğinde sadece çorba içer ekmek yer. Işten sonra koşar alışveriş yapar eve geçip onları pişirip yemek yapar. Çocukların ödevini falan yaptırır.
Sorsan adı çalışan kadın.

çok iyi yapmışsınız, çok takdir ettim.
ben işe güce elini sürmeyen bir erkek olsam ve eşim benden sırf bu yüzden boşanmak istese
yahuu pisi pisine kadını kaybediyorum der boşanmaya izin vermez ve ne yapmam gerekiyorsa yapardım.
öyle biz babadan böyle gördük diye bir dünya yok.
hele ki çalışan kadınlar için imkansız.
Üstelik ben çalışmıyorum şu an. Bulunduğum bölgede iş bulma oranı çok sıkıntılı küçük bi ilçedeyim. Demiştim ki bende başka bi ilçede iş bulurum sabah 7de çıkar akşam 8de gelirim hazır yeriz eve de haftada 1 yardımcı alırız madem sen babandan öyle gördün bende ailemde böyleydim işe gider gelirdim iş yapmazdım dedim. Ondan sonra algılamaya başladı sanırım durumu. Şimdi yemek ve ütü yapsam otur çok yoruldun hayatım bende sana kahve yapayım diyor. Geçen cam siliyorduk o da ulaşamadığım yerleri siliyordu annesi bizim ordan geçiyormuş bi geri çekildi dedi annem geçiyor devam edicem 🥴
Bende dedim tabi annen üzülmesin oğlum cam siliyor diye :) bu konuyu da konuşmuştum zaten, sen evde bana yardımcı ol kimsenin senin ev işlerine yardım ettiğini bilmesi gerekmez. Madem burası öyle eşlerine yardım edenlere kılıbık denen bir semt, tamam etiket yapmaya gerek yok iş yap aramızda kalsın dedim :KK53:

Eşim evlendiğimizden beri süpürgeyi o açar. Doğru düzgün bir kez ben elime süpürgeyi almadım. Evi düzenler silinecek varsa cam, yer vs hepsini siler. Hatta çamaşırlarıda o yıkar asar. Ben evdeyim şu an çalışmıyorum ve hala öyle devam ediyor. Bende sadece mutfakta yemek, mutfağı temizleme düzenleme vs yaparım hepsi o. Birde eşimden kalan iş olursa arada ufak tefek onları yaparım. Ama eşim işte bu işleri aile evinde de yapıyormuş benimle evlenincede devam etti. Şimdi bir bebeğimiz olacak eminim onada çok yardımcı olur bakımına vs bunu herkes söyler çevreden. Bu konuda şanslıyım. Ev işlerinin kadının üzerine zimmetli olmasına karşıyım. Üstelik kadın çalışıp ev işinin tümünü yapıyorsa buna daha çok karşıyım. Erkek ev işimi yapar o kadının görevi mantığından ülkece henüz sıyrılamadık malesef.

X