Nedir bu türk halkındaki UCUZCULUK hastalığı

mortishya

Üye
Kayıtlı Üye
8 Mart 2011
2.280
349
Biz neden halk olarak kaliteyi değil de hep ucuzluğu önemsiyoruz? Asgari ücretle geçinmeye çalışan ucu ucuna geçinen insanlardan bahsetmiyorum.Durumu gayet iyi olan insanlar bile kaliteli olanı yerine gidip kalitesizinden birkaç tane alıyor..bu ürünler ya hemen bozuluyor ya gerçekten insanın üzerinde çok ucuz gözüküyor ya bir yıkamada ağzı yüzü akıyor..Bir ürünü satın almanın tek kriteri fiyatımı olmalı? Kalitesi mi?

Ben kaliteciyimdir annemse benim kadar önemsemez.Ama artık farketti ki aldığı ucuz ürünleri birkaç sefer giyiyor ağzı yüzü kayıyor öbür sezon hoop yeni bir ucuz ürün.eee aynı şeye geliyor??? Üstelik ben senelerce üzerimde kaliteli birşey taşıyorum onunkinin kalitesizliği üzerinden akıyor..

İngilizlerin dediği "ucuz mal alacak kadar zengin değilim" sözüne sonsuz katılıyorum.siz nasılsınızdır? Bu konuda ne düşünüyosunuz?

(Kusura bakmayın gece gece biraz sinir olunup açılan bir konu oldu )

Son düzenleyen: Moderatör:
kusura bakma ama marka da kalite demek degil malesef. 200 liraya olan marka birseyi ayni kalitede 50 liraya satin alabiliyorken gidip sirf etiketi gorunsun diye 150 tl fazla verip aliyorsan kaliteye degil markaya oduyorsun parayi. pazar mallarindan falan bahsetmiyorum. ama bana marka alanlar biraz gosteris meraklisi geliyor. hatta biraz degil bayagi bayagi.
bir arkadasim var marka canta hastasi, birinde birebir kopya canta gorse cildiriyor resmen, ben o kadar para veriyorum bunlar ucuza almislar diye :KK53:

mallarini satamadin diye burda milleti azarlamaya baslik acman da cok garip cidden :)

Sent from my iPhone using Kadınlar Kulübu

Arkadaşım kusura bakma
Bit pazarında açtığın topiğe baktım.
Kaliteli kaliteli diye biraz fazla abartmışsınız sanki.
Zara ve koton ne zamandır kaliteli alışverişin adresi olduda benim haberim yok.
Bagdat caddesinde ki 'özel butik' diyetanımladığınız giysiler zaten çok alalade.
Dediğim gibi biraz fazla abartmışsınız.

Ben 10 tane kalitesiz ürün alacağıma; 5 tane olsun; kaliteli olsun, daha pahalı olsun diye düşünenlerdenim.
Yalnız kalite = marka demek değildir.
Onun ayrımını yapmak lazım.
Markalar chanel olur, dior olur, prada olur; o zaman gözümüz kapalı alırız da mavi jeansmiş, zaraymış, h&m imiş...,bu gibi markalarda çok adi parçalar da bulunuyor.
Dikkatli seçmek gerek. :KK31:
Markadan markaya da fark var yani. :KK31:

Valla canım bişey söyliyimmi ,mangodan bluz aldım ağzı yüzü kaydı ,pazardan triko aldım hemde 10 tl ye ,3 yıldır dolabımın vazgeçlmezi oldu,bunun gibi o kadar çok örneğim varki dolabımda ,zaradan aldığım 300 tl lik ayakkabını 2 giymede tabanı çıktı ,hangardan 12 tl ye aldığım ayakkabı 2 sezondur ayağımda taş gibi ,yani ucuz merakı değil bana kalırsa ,bence deneyim bunu yaptıran ,deneye deneye tecrübe ediyoruz işte , sen satış yapamadın diye türk milletini ucuzcu yapmışsın ama ,sağlam örnekler var yani ,bende asla kalilteden ödün vermek istemem ,ama sırf marka diye de dünya para vermem ,beğendiğim bişey olursa ne yapar eder alırım orası başka ,genelleme yapman yalnış olmuş sanki

Mallarımı satamadım diye kimseyi aşağılamıyorum böyle bir durum gerçekten var diye aklıma geldi konu açmak istedim(özgür olduğum üzre) kusura bakma kızlık zarı,aldatılma gibi daha çok kesime hitap edicek bir konu açmadım diye ama gelip yorum yaptığına göre yeterince gerekli bir başlık olmuş :KK66:

Senin marka ve taklit ayırd edemiyor oluşun başkalarıda fark etmiyodur gibi bir izlenim uyandırmış ama ne yazik ki artık herkes marka konusunda exper olmuş durumda :) mesela benim eski erk arkdsm textil ve aksesuar işi yapıyordu ve louis vuittonları hemen gerçekmi sahtemi diye ayırd ediyordu(onun fermuar ve aksesuarları taklit edilemiyomuş)

Bende marka çanta delisiyim ve aldığım bir çantayı 8-10 sene kullanıyorum..hatta artık vintage kavramından sonra ömürlük ..kızım olursa ona saklamak istiyorum..

Ama sana katıldığım tek bir nokta var o da bir ürünün pahalı olması kaliteli olduğu anlamına asla gelmiyor.Ama zaten konumu okuduğunda ana temanın para değil de kalite olduğu çok net anlaşılıyor :KK9:

Arkadaşım kusura bakma
Bit pazarında açtığın topiğe baktım.
Kaliteli kaliteli diye biraz fazla abartmışsınız sanki.
Zara ve koton ne zamandır kaliteli alışverişin adresi olduda benim haberim yok.
Bagdat caddesinde ki 'özel butik' diyetanımladığınız giysiler zaten çok alalade.
Dediğim gibi biraz fazla abartmışsınız.

Arkadaşım insanlar 30 tl ye fazla diyolar miu miularımı pradalarımı lv larımı burda satacağımı düşüncek kadar akılsız değilim dimi?
Ben diğer başlıklardaki 5-10 tlye aldıkları pazar mallarına göre kaliteli olanları koydum.Yalnız konuyu farklı yerlere kaydırma lütfen marka anlayışı değil konu başlığı sana hermes birkinlerinle mutlu bir ömür dilerim :KK9:

Valla canım bişey söyliyimmi ,mangodan bluz aldım ağzı yüzü kaydı ,pazardan triko aldım hemde 10 tl ye ,3 yıldır dolabımın vazgeçlmezi oldu,bunun gibi o kadar çok örneğim varki dolabımda ,zaradan aldığım 300 tl lik ayakkabını 2 giymede tabanı çıktı ,hangardan 12 tl ye aldığım ayakkabı 2 sezondur ayağımda taş gibi ,yani ucuz merakı değil bana kalırsa ,bence deneyim bunu yaptıran ,deneye deneye tecrübe ediyoruz işte , sen satış yapamadın diye türk milletini ucuzcu yapmışsın ama ,sağlam örnekler var yani ,bende asla kalilteden ödün vermek istemem ,ama sırf marka diye de dünya para vermem ,beğendiğim bişey olursa ne yapar eder alırım orası başka ,genelleme yapman yalnış olmuş sanki

Hayır hayır aslında tam olarak senin yazdığın şeyi söylüyorum aynı şeyden bahsediyoruz yani parasına göre değil kalitesine göre almaktan..bunun her iki yönüde var yani ucuz diye kalitesiz bir ürünü almakla sırf marka ve gösteriş diye kalitesiz bir ürünü almak arasında hiçbir fark yok..ama nedense bizim halkımızın tek kriteri fiyatı..tabi geçim sıkıntısı çeken insanları tenzih ediyorum.

Ben 10 tane kalitesiz ürün alacağıma; 5 tane olsun; kaliteli olsun, daha pahalı olsun diye düşünenlerdenim.
Yalnız kalite = marka demek değildir.
Onun ayrımını yapmak lazım.
Markalar chanel olur, dior olur, prada olur; o zaman gözümüz kapalı alırız da mavi jeansmiş, zaraymış, h&m imiş...,bu gibi markalarda çok adi parçalar da bulunuyor.
Dikkatli seçmek gerek. :KK31:
Markadan markaya da fark var yani. :KK31:

Kesinlikle birebir her söylediğine katılıyorum.Zaten topicte söylemek istediğimde fiyata değil kaliteye göre seçmek..yani sırf ucuz diye birşeyi almakla,sırf marka diye kalitesiz birşeyi almak arasında hiçbir fark yok bence

:KK9::KK9:Kızma ama feci sinir yapmışsın.
Bu zamana kadar Zara'dan da kıyafet aldım, pazardan da kıyafet aldım.

Marka=kalite diye anlıyosan ticaretten zerre anlamıyosun derim. Üniversitedeki hocalarımız bile derdi marka demek "mağazanın kirası, elektriği artı ürün fiyatı".

10 liraya babet alıp 3 sene giymişliğim var kalite eşittir ücret/marka diyosan bana bunu açıkla?

Senin olay kaliteden ziyade marka takıntısı olmuş. BU arada kıyafetlerine baktım mesela benim hiç tarzım değiller taş çatlasa birini alırım. Pazara da bak derim çok daha farklı ürünler çıkıyo:KK31:. Hiç olmazsa herkes vitrinden çıkmış gibi tektip dolaşmıyolar. Ciddi anlamda senin gibi düşünen insanları itici buluyorum. Resmen marka sevdana millete "pazar mallarına -saldırıyolar, ucuzcular" vs demişsin.

Hayır hayır aslında tam olarak senin yazdığın şeyi söylüyorum aynı şeyden bahsediyoruz yani parasına göre değil kalitesine göre almaktan..bunun her iki yönüde var yani ucuz diye kalitesiz bir ürünü almakla sırf marka ve gösteriş diye kalitesiz bir ürünü almak arasında hiçbir fark yok..ama nedense bizim halkımızın tek kriteri fiyatı..tabi geçim sıkıntısı çeken insanları tenzih ediyorum.

aslında bizde şöyle bir durum var ,ellemediğimiz ,dokunup giymediğimiz şeyleri pek almayı sevmiyoruz galiba ,netten alışverişler aslında oldukça yaygın ama giyim konusunda sanmıyorum pek ,bizim kadınlarımız onu giyecek ,yanındakine soracak ,50 kere dönüp bakacak ki öyle karar verecek ,bende dahil ,e haliyle içine sinen bir ürüne 100 tl verirken ,aynısını sen sattığında 20 tl ye pahalı diyecek ,o da haklı sende.

:KK9::KK9:Kızma ama feci sinir yapmışsın.
Bu zamana kadar Zara'dan da kıyafet aldım, pazardan da kıyafet aldım.

Marka=kalite diye anlıyosan ticaretten zerre anlamıyosun derim. Üniversitedeki hocalarımız bile derdi marka demek "mağazanın kirası, elektriği artı ürün fiyatı".

10 liraya babet alıp 3 sene giymişliğim var kalite eşittir ücret/marka diyosan bana bunu açıkla?

Senin olay kaliteden ziyade marka takıntısı olmuş. BU arada kıyafetlerine baktım mesela benim hiç tarzım değiller taş çatlasa birini alırım. Pazara da bak derim çok daha farklı ürünler çıkıyo:KK31:. Hiç olmazsa herkes vitrinden çıkmış gibi tektip dolaşmıyolar. Ciddi anlamda senin gibi düşünen insanları itici buluyorum. Resmen marka sevdana millete "pazar mallarına -saldırıyolar, ucuzcular" vs demişsin.

Yazdıklarımdan bu konuda ders aldığın halde gerçekten bunu mu çıkardın cidden ? :))) ben kriterin "para"olmasına sinir oluyorum diyorum yani bu şu demek marka diye kaliteli ürün almakla ucu diye kalitesiz ürün almak arasında hiçbir fark yok.çünkü tema "kalite" olmalı birşey alırken..bende bunu eleştirdim zaten..yazdıklarımdan birşey anlamayıp beni itici bulmanda kendini itici duruma düşürmene sebep olmuş :KK1:

aslında bizde şöyle bir durum var ,ellemediğimiz ,dokunup giymediğimiz şeyleri pek almayı sevmiyoruz galiba ,netten alışverişler aslında oldukça yaygın ama giyim konusunda sanmıyorum pek ,bizim kadınlarımız onu giyecek ,yanındakine soracak ,50 kere dönüp bakacak ki öyle karar verecek ,bende dahil ,e haliyle içine sinen bir ürüne 100 tl verirken ,aynısını sen sattığında 20 tl ye pahalı diyecek ,o da haklı sende.

Tabiki haklısın ama zaten ellemeden almak istemeyen insanlar bit pazarı bölümüne gelmezler.Benim sorunum bazı arkadaşlar 3-5 tlye satılan ürünlerle(inceledim bazı topicleri) benim 300-400 liraya aldığım ve gayet kaliteli olan ürünleri "fiyat" anlamında kıyaslamışlar.
Benim sinirlendiğİm nokta herşey es geçilip sadece fiyatın ön planda olması

Arkadaşım insanlar 30 tl ye fazla diyolar miu miularımı pradalarımı lv larımı burda satacağımı düşüncek kadar akılsız değilim dimi?
Ben diğer başlıklardaki 5-10 tlye aldıkları pazar mallarına göre kaliteli olanları koydum.Yalnız konuyu farklı yerlere kaydırma lütfen marka anlayışı değil konu başlığı sana hermes birkinlerinle mutlu bir ömür dilerim :KK9:

Arkadaşım güzel temennilerin için teşekkür ederim.
Yalnız konu başlığın çok iddialı olduğu için konuyu açma amacından daha çok uslubun dikkat çekiyor.
Senin 'akılsız' bir KK üyesi olmadığın aşikar
Ama bahsettiğin tarz marka kullanan üyelerinde bunları ikinci el almayacağını bilmem gerekirdi değil mi ?
Bendeki takıldığın 'hermes birkin'se olmadanda gayet mutluyum.
Ben her anlamda kaliteyi sevenlerdenim.
Sanada mutlu bir ömür dilemekten başka eklemek istediğim bir şey yok.
İyi geceler:KK34:

ben parası olup gidip en ucuzunu alana cimri ve kalıtesız yasayan ınsan dıyorum
sankı öretı tarafa gıdecek paralar. insan sonucta kendı ıcın yasıyor, elbette har vurup harman savrulsun demıyorum
ama paran varsa kalıteye önem vereceksın

hem ne demısler? ucuz alacak kadar zengın değilim!

o kısmı atlamısım, bit pazarında sorun yasadın sanırım :) bence bu konuyu açmana gerek yoktu
ıkıncı el urune sonucta ne kadar para verılır kı?

Son düzenleme:
Yazdıklarımdan bu konuda ders aldığın halde gerçekten bunu mu çıkardın cidden ? :))) ben kriterin "para"olmasına sinir oluyorum diyorum yani bu şu demek marka diye kaliteli ürün almakla ucu diye kalitesiz ürün almak arasında hiçbir fark yok.çünkü tema "kalite" olmalı birşey alırken..bende bunu eleştirdim zaten..yazdıklarımdan birşey anlamayıp beni itici bulmanda kendini itici duruma düşürmene sebep olmuş :KK1:

Senin olay bunu eleştirmen değil ürünlerini satamayıp, milletin senin tabirinle pazar mallarına "saldırması".
Zara'dan aldığının da ağzı yüzü kayıyor.
Sen bi'tane alırsın 5 yıl giyersin öbürü değişik değişik giyinmek ister ucuza alır iki çeşit giyer (dediğin yerlerden+pazar vs giydim hiç bi'fark yok).
Sinir oldum diye gelip konu açman evet gayet itici üstüne sinirle yazdığın kelimeler daha da itici.

Pazardan alıp üstünden kalitesizlik akıyomuş hııı:KK14:

Arkadaşım güzel temennilerin için teşekkür ederim.
Yalnız konu başlığın çok iddialı olduğu için konuyu açma amacından daha çok uslubun dikkat çekiyor.
Senin 'akılsız' bir KK üyesi olmadığın aşikar
Ama bahsettiğin tarz marka kullanan üyelerinde bunları ikinci el almayacağını bilmem gerekirdi değil mi ?
Bendeki takıldığın 'hermes birkin'se olmadanda gayet mutluyum.
Ben her anlamda kaliteyi sevenlerdenim.
Sanada mutlu bir ömür dilemekten başka eklemek istediğim bir şey yok.
İyi geceler:KK34:

Arkadaşım zaten o insanlar ikinci el almayacağı için koymadım o ürünleri :) hani zarayı markadan saymamı eleştirmişsin ya kendi eleştirine benim adıma cevap vermen çok tatlı olmuş :KK66:

Hermes olmadan mutlu olmak asla kaliteyi sevmemek değil ancak bir hermesin kalitesini küçümsemek cidden kaliteden zerre anlamamak demektir .

Konumu yanlış anladığınızı tekrar etmeme gerek yok .ben teşekkür ederim iyi geceler

Tabiki haklısın ama zaten ellemeden almak istemeyen insanlar bit pazarı bölümüne gelmezler.Benim sorunum bazı arkadaşlar 3-5 tlye satılan ürünlerle(inceledim bazı topicleri) benim 300-400 liraya aldığım ve gayet kaliteli olan ürünleri "fiyat" anlamında kıyaslamışlar.
Benim sinirlendiğİm nokta herşey es geçilip sadece fiyatın ön planda olması
ben birşeyi olması gerektiği fiyattan ucuza bulursam kaçırmam ,bildiğim tanıdığım kullanıp memnun kaldığım markaları her daim tercih ederim,topiğine baktım ,cidden kalitelli ve etiketi üstünde ürünler var 20-30 tl ,işte ama hep ön yargı var bizlerde ,kumaşı nasıl ,üstüme nasıl olur ,amann pahalı zaten gibi ,ama dedimya aynı malı gidip 60 a da 70 e de alır acımaz.sen sıkma canını boşver .

ben parası olup gidip en ucuzunu alana cimri ve kalıtesız yasayan ınsan dıyorum
sankı öretı tarafa gıdecek paralar. insan sonucta kendı ıcın yasıyor, elbette har vurup harman savrulsun demıyorum
ama paran varsa kalıteye önem vereceksın

hem ne demısler? ucuz alacak kadar zengın değilim!

Ah çok şükür ne yazdığımı anlayan bir üye çıkmış..

Bence de burada olmama yakismama riski olduğu için gözden çıkartılan paraya temkinli yaklaşıyor herkes. Marka diye fiyati ne kadar olursa olsun denemez ama kaliteliyse tabi ki hakkını vermek lazım. Ama şahsen ne kadar kaliteli de olsa denemeden ellemeden pahalı bişey almak zor diye düşünüyorum. Arkadasin dediği gibi belki deneyip begendiginde ve kaliteli buldugunda 100 lira verecek ama sen koydugunda 20 lirayı pahali bulacak.

Ama başlığındaki ucuzculuk yanlış bi tabir bu yüzden tepki alıyorsun. Ucuz olunca kalitesiz olacak diye bi olay yok sonucta.

X