Nöbetçi eczane telefonla mı çağrılır??

Arkadaşlar iyi geceler. Tatil nedeniyle memlekete geldik herkes gibi. Oğlumun burun kemiğinde kırık var..geçen yıl düşüp burnunun üzerine çakılmıştı, o nedenle :KK43: . Ameliyatlık bir durum ancak 18 yaşından önce olamazmış. Gösterdiğimiz bütün doktorlar bunu söyledi.
nefes sorunu ciddi oranda çocuğa rahatsızlık veriyor. Bu nedenle burun spreyi kullanıyoruz özellikle uykudan önce. Bu gece de aynı sorunla uyuyamadı çocuğum. Sprey de yanımızda değildi. Bir büyük şehir ilçesindeyiz. Arabamla annemle çıktık. (Eşim kendi annesinde) Acil olarak nöbetçi eczane aradık. Nöbetçi eczaneyi bi eczanenin listesinden öğrendik. Sonra bulduk ama eczane kapalıydı. Telefon rehberi listesi vardı. Oradan aradık. Adam bi 10 dk. Kadar sonra çıktı geldi.
Daha önce hiç bir şehirde nöbetçi eczaneyi telefonla aramadığımızdan bahsettim.adam da sistem bu şekilde dedi.
Ben açıkcası acil bir durumda ilaçları almak için gittiğimiz her nöbetçi eczaneyi yerinde, kırmızı E ışığı yanar vaziyette, ve açık bulduğumuzdan sorguladım. Bu konuda bilgisi olan aydınlatabilirse mutlu olurum.
Ona göre bir dahaki sefere normal karşılarım en azından..
Normalde açık olur arayıp adamın keyfini beklemezsiniz ama küçük şehirlerde/ ilçelerde keyfi olarak böyle yapıyorlar.

Türkiye'yi bilemem ama benim yaşadığım yerde nöbetçi eczaneler arkada odada uyuyorlar zile basınca kalkıp geliyor
Çok işlek bir semt değilse bana göre normal

Geçen bir tatil beldesinde nöbetçi eczane ararken açıklamada icap nöbeti 21 e kadar açık diyordu. Böyle bir uygulama olabilir belki küçük yerlerde, biz 21 e kadar hemen gittik o yüzden sonrasında telefonla aranınca mı geliyor bilmiyorum ayrıntısını ama.

Ilcede degil de koyde ve tek eczaneyse gorulen bir durumdur genelde.
Eczaci 7 gun 24 saat nobetcidir teorikte ama takdir edersiniz ki pratikte bu münkün degildir. Evi genelde yakinda olur ve numarasini birakir. Belli bi saatten sonra kapatir kepengini. Hasta yoğunluğu olmadigindan kapatmistir. Yoksa zirt pirt git gel o da yapmak istemez. Ama dediğim gibi genelde koyde ve tek basina nobet tutan eczanelerde olur bu durum. Bahsettiğiniz ilcede kac eczane var, yogunluk ne durumda ona da bakmak lazim.

Ama 10 dk sira da bekleyebilirdiniz. Bunun lafini neden ettiginizi anlamadim. Hasta kan kaybi ile eczaneye gelmez, anaflaksi ile eczaneye gelmez. Ya da hastaneden gercekten acil bi ilac icin hasta disari gonderilmez. Eczacının acil bicbir duruma mudehale yetkisi yoktur zaten. Yani bizim agzimizdan cikan acil kelimesi 10dk beklemeyi laf edecek kadar acil degildir cogu zaman. Ki sizin ilaciniz da o kadar acil olsaydi unutup da yollara dusmezdiniz.

Istiyorsaniz sikayet edin eczaci odasina.
Savunmasi istenir ama muhtemelen bolge potansiyeli geregi olagan bi durum oldugundan bir yaptirim uygulanmaz.
Gecmis olsun.

Ben de eczaciyim bu arada, meslegimi 3 senedir icra etmesemde.
Bankonun her iki tarafindan bakarak yazdim yorumumu.

Arkadaşlar iyi geceler. Tatil nedeniyle memlekete geldik herkes gibi. Oğlumun burun kemiğinde kırık var..geçen yıl düşüp burnunun üzerine çakılmıştı, o nedenle :KK43: . Ameliyatlık bir durum ancak 18 yaşından önce olamazmış. Gösterdiğimiz bütün doktorlar bunu söyledi.
nefes sorunu ciddi oranda çocuğa rahatsızlık veriyor. Bu nedenle burun spreyi kullanıyoruz özellikle uykudan önce. Bu gece de aynı sorunla uyuyamadı çocuğum. Sprey de yanımızda değildi. Bir büyük şehir ilçesindeyiz. Arabamla annemle çıktık. (Eşim kendi annesinde) Acil olarak nöbetçi eczane aradık. Nöbetçi eczaneyi bi eczanenin listesinden öğrendik. Sonra bulduk ama eczane kapalıydı. Telefon rehberi listesi vardı. Oradan aradık. Adam bi 10 dk. Kadar sonra çıktı geldi.
Daha önce hiç bir şehirde nöbetçi eczaneyi telefonla aramadığımızdan bahsettim.adam da sistem bu şekilde dedi.
Ben açıkcası acil bir durumda ilaçları almak için gittiğimiz her nöbetçi eczaneyi yerinde, kırmızı E ışığı yanar vaziyette, ve açık bulduğumuzdan sorguladım. Bu konuda bilgisi olan aydınlatabilirse mutlu olurum.
Ona göre bir dahaki sefere normal karşılarım en azından..
İsiniz görülmüs sorun ne hic anlamadım.Sizin kapıda elinde spreyle beklemiyor adam herhalde.
10 dk sonra gelmis yani

Doğma büyüme istanbulluyum şuanda burd yaşıyorum. Hiç öyle biseye denk gelmedjm. Nöbetçi olan eczane açık bir şekilde durur elemanlarıyla beraber o gece. Sokağımızın başında var eczane bu zamana kadar nöbetçi olup kapalı olduğunu görmedim. Bence adam sizi keklemiş muhtemelen sizden ricam lütfen şikayet edin. Allah korusun çok acil bir durum olsaydı ne olurdu o zaman.

Doğma büyüme istanbulluyum şuanda burd yaşıyorum. Hiç öyle biseye denk gelmedjm. Nöbetçi olan eczane açık bir şekilde durur elemanlarıyla beraber o gece. Sokağımızın başında var eczane bu zamana kadar nöbetçi olup kapalı olduğunu görmedim. Bence adam sizi keklemiş muhtemelen sizden ricam lütfen şikayet edin. Allah korusun çok acil bir durum olsaydı ne olurdu o zaman.

Meraktan soruyorum,
Çok acil ne olabilirdi?

Geçmiş olsun öncelikle, neyse ki işiniz görülmüş.

ben yalnızca şuna takıldım, çocuğunuzun rahat etmesi için gerekli olan spreyi nasıl yanınıza almayı unutuyorsunuz, yani şu anda işe yarayan tek tedavi buymuş, çocuk için bir nevi hayat memat meselesi olan bir ilacı unutmanız, beni şaşırttı.. e tabi insanlık hali diyelim napalım 🤷🏻‍♀️

bu tarz durumlardan kaçınmak için arabada yedek bir sprey bulundurmanızı tavsiye ederim, 1 tane evde 1 tane arabada.

Konu ile alakasiz ama son paragrafinizi görünce yazmadan edemedim
Araba ici ozellikle şu sicak yaz aylarinda ilac muhafaza etmek icin hic uygun bir ortam degil aslinda. Gunduz camlar kapaliyken disarisi 30lu dereceyken arabanin ici 40 hatta 50 dereceyi bulur. Ve bu sicaklik hicbir ilaci muhafaza etmek icin uygun degildir. Hele ki yedekli yedekli tasinacak kadar onemli bir ilaçsa cok daha fazla dikkat etmek lazim. Kisinda eksili derecelere duşme ihtimali muhtemel. Tablet yine neyse ama solusyon formda bir üründen bahsediyorsak soguk da hic uygun bir muhafaza sekli degil yine. Okuyanların aklinda bulunsun diye yazmadan edemedim.

Hiç böyle bir şey görmedim.
Ama mantıklı geldi. Sonuçta benim çevremde 30 40 tane eczane var, e milletin yoksa adam her gün nöbetçi mi olacak, ya da haftada 2 kere nöbet vs de çok zor. Sizde de sorun olmamış zaten.

Konu bdvlik değil ama sanırım konu sahibesi İstanbul Ankara vb büyük şehirlerden birinde yaşıyor ki küçük yerlerdeki uygulamayı garipsemiş.
İstanbulluyum 10 yıl öncesine kadar küçük bir yerde yaşamak nedir bilmiyordum, İstanbul'da nöbetçi eczane, bayramlarda dahi kapalı dükkan vs sorunu yaşamazsınız, biz buraya bir geldik ilk bayramımızda arefe günü herkes çılgınlar gibi alışveriş yapıyordu, torbalarca ekmek vs aklınıza ne gelirse, bir anlam verememiş hatta abartılı bulmuştum ama meğerse burada bayram boyunca fırınlar marketler kapalı oluyormuş.

Küçük yerlerin kendince uygulamaları var buna nöbetçi eczanelerde dahil, ilk defa denk gelene garip gelir lakin zamanla adapte oluyorsunuz.

Hadi eczane işi cidden saçma ama çocuk için bu kadar mühim olan şey nasıl yanınızda olmaz? En önce onu alır Hatta yedek de alır insan yanına
Aynısını söylemiştim ancak beğenmeyenler olmuş, demek ki bizim gibi düşünmeyenler de var canım napalım 🤷🏻‍♀️
Konu ile alakasiz ama son paragrafinizi görünce yazmadan edemedim
Araba ici ozellikle şu sicak yaz aylarinda ilac muhafaza etmek icin hic uygun bir ortam degil aslinda. Gunduz camlar kapaliyken disarisi 30lu dereceyken arabanin ici 40 hatta 50 dereceyi bulur. Ve bu sicaklik hicbir ilaci muhafaza etmek icin uygun degildir. Hele ki yedekli yedekli tasinacak kadar onemli bir ilaçsa cok daha fazla dikkat etmek lazim. Kisinda eksili derecelere duşme ihtimali muhtemel. Tablet yine neyse ama solusyon formda bir üründen bahsediyorsak soguk da hic uygun bir muhafaza sekli degil yine. Okuyanların aklinda bulunsun diye yazmadan edemedim.
Haklısınız ancak oral veya parenteral tüketilen bir ilaçtan bahsedilmiyor. Burun spreyinden bahsediliyor diye biliyorum.

Vazokontriksiyon yapan ajanlar örneğin iliadin gibi, evet tüm ilaçlar serin ortamda muhafaza edilse elbette daha iyi olur ancak bu tarz burun spreyleri gibi olan ilaçların gerekli durumlarda araba sıcağında dahi olsa bile, muhafaza edilebileceğini düşünüyorum.

arabamda burun spreyi bulundurmuşluğum vardır, olumsuz bir durumla karşılaşmadım hiç 😊

konu sahibinin oğlu için oldukça önem arz eden bir ilaç olduğunu da düşünürsek, ilacın içeriğine göre değişmekle birlikte,arabada burun spreyi bulundurulabilir bence 😊

Son düzenleme:
X