normal doğum korkusu :(

tute

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2010
117
2
slm arkadaşlar
hamileliğimin başlarında normal doğurucam asla sezeryan istemiyorum gibi konuşmalar yapan ben 4. aydan sonra hayatta normal doğuramam ksinlikle sezeryan olmalıyım demeye başladım
ama son 2 haftadır gördüğüm rüyalardan mı bilmem ama normal doğurucakmışım gibi hissediorum :KK43: ama yinede çok korkuyorum
normal doğum yapan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinicem en büyük korkumda hem o sancıları çekip sonrada normal doğurmayı başaramayıp sezeryan olmak beni daha çok korkutuyo iki acıyı da çekmek istemiyorum bana yardımcı olun lütfen :KK43:(
doğum sürecine kadar tahmini ne kadar süre sancı çekiliyo ?
suni sancı için çok fena olduğunu söylüyolar suni sancı almadan doğum olmuyomu?
vajinal muayne çok can yakıyomu ? hamilelik öncesi vajinal muayenelerden farklı mı ?
sorularımı cevaplarsanız çok yardımcı olmuş olursunuz şimdiden çok teşekkürler:KK43:

slm arkadaşlar
hamileliğimin başlarında normal doğurucam asla sezeryan istemiyorum gibi konuşmalar yapan ben 4. aydan sonra hayatta normal doğuramam ksinlikle sezeryan olmalıyım demeye başladım
ama son 2 haftadır gördüğüm rüyalardan mı bilmem ama normal doğurucakmışım gibi hissediorum :KK43: ama yinede çok korkuyorum
normal doğum yapan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinicem en büyük korkumda hem o sancıları çekip sonrada normal doğurmayı başaramayıp sezeryan olmak beni daha çok korkutuyo iki acıyı da çekmek istemiyorum bana yardımcı olun lütfen :KK43:(
vajinal muayne çok can yakıyomu ? hamilelik öncesi vajinal muayenelerden farklı mı ?
sorularımı cevaplarsanız çok yardımcı olmuş olursunuz şimdiden çok teşekkürler:KK43:

ben senın korkunu bırebır yasadım normale ugrasıp genel anestezı ıle sezeryan oldum vajınal muayene falan ole sandıgın kadar korkunc degıl herseyıne katlanabılıor ınsan sancılar bıraz zor tabı ama ıste herzaman normal olmama ıhtımalı var sunı sancı hakkında bılgım yok cunku benım dogum oncem muhtesemdı hersey 4 4luk gıdıyordu yarım saat sonra dogumhaneden bebekle cıkarız dıyerek gıttık dogumhaneye. dogumhanedekı 2 berbat saatten sonra sezeryan. ama işte kısıden kısıye degısebılır. aynı gun sezeryan ıcın gelen bırı amelıyathanede normal doguruverdı sıp dıye dogum bı bılınmezlık herseyı dusunmek goze almak gerek ama bana sorsan zamanı gerı alsam dırek sezeyan olurdum:KK43: cunku bebek acısından da muhtemel yan etkılerı olabılırdı Allahtan bızde olmadı tek tesellım kızımın saglıkla yanımda olması hayırlı ve kolay dogumlar dılerım

bence normal doğumun korkulacak bişeyi yok. ben kan verirken bile korkardım ama 3 ay önce doğum yaptım. sıkıntılı yanları var tabi ama bir gün çekiyosun ve bitiyo. bebeğinin doğduğu anı görebiliyosun ilk ağlamasını duyuyosun daha güzel ne olabilir. sağlığın normale izin vermeyebilir ona yapacak bişey yok ama korkuyorum diye vazgeçme normal doğurmaktan bence. ben gece 3 te hastaneye gittim ertesi gün 12 de doğdu oğlum. sancılarda zaten öyle sürekli olsa elbette dayanılmaz ama Allah öyle bir yaratmışki... 1 dakika sürüyo yalnızca. sonra geçiyo sancı. 4-5 dakika rahatsın sonra tekrar... gece sabaha kadar koridorda yürüdüm yatarak çekmek çok zor çünkü. alttan muayenede bikaç kez yapılıyo sadece korkulacak bişey değil. bence kafanı rahat tut ve olumlu şeyler düşün. çok kolay normal doğum yapacağına inan gerçekten sezeryanı aklından bile geçirme.ne düşünürsen onu yaşarsın. hamileliğinin de tadını çıkar sonrasında uykusuz geceler, ağlamalar bitmiyo çünkü :):)

valla 9 saat suni sancıdan sonra normal doguramamış biri olarak vajinal muaene falan vız gelir suni sancı çok akmışı canımı biran önce dogursamda kurulsam arık dedim en son hiç açılma olmaınca 1 sanim bile açılmadı dr bebegin kalp aışlarında anormallik var deip sezerana aldı şimdiki aklım olsa direk sezeran olurdum:KK14:

Bende korkardım normal doğumdan.üstelik sağlıkcıyım ve defalarca girdim doğuma..o zamanlarda derdim zaten normal doğurmam diye..hamileliğim boyunca aklıma gelirdi ya normal olursa diye ama bu korkumu abartmadım hiç,bi şekilde çıkar nasılsa diye :KK9:
dr um normal olur sezeryan düşünme dediğinde ben sezeryan için günümü bile ayırttım okadar emindim çünkü istemiyordum normali..39.haftanın içinde sezeryan oldum..pişmanda değilim..doğru düzgün yatmadım bile.

hiç korkma arkadasım, bende son haftalara dogru senın gıbı sezeryana dogru kaymıstım sonra suni sancı ile normal dogum yaptım ve dünyadakı en harıka sey.. suni sancıyla ilgili dehset dolu hikayeler yazıyor herkes ama ben sana şunu söyleyebılırım kı eger epidural anestezi olucaksan suni sancı normal sancı hıc fark etmıyor. anestezi butun agrılarını alıp goturuyor sen sadece hafıf bır kasılma hıssedıyorsun kı bu zaten ıkınman ıcın sadece. oyle guzel oyle muhtesem bır sey kı normal dogum bunun üstüne bir duygu olamaz. bır mucıze adeta.. ve ayrıca hem sut sorunun olmaz sonrasında hemde daha cabuk ayaga kalkarsın.. ve ayrıca benım oglum ınanılmaz huzurlu bır bebektı hıc mızmızlıgı yoktu. benı emer ve hemen uyurdu. yataga bırakırdık onu o kendı kendıne uyurdu, bence bu sakınlık bırazda normal dogumun etkısı. cocuk dunyaya gelecegı zamana kendı karar verdı.. ılk muayeneler ebeler tarafından yapılıyor, bıraz can yakıcı ama bu asla normal dogumdan vazgecmeye yetecek bır neden degıl. 17 ay once normal dogum yapmıs bır anne olarak sana en buyuk tavsıyem, bebegın ve senın hayatını tehlıkeye atacak bır durum olmadıgı sürece, normal dogumdan yana olman.. :KK71:

hiç korkma arkadasım, bende son haftalara dogru senın gıbı sezeryana dogru kaymıstım sonra suni sancı ile normal dogum yaptım ve dünyadakı en harıka sey.. suni sancıyla ilgili dehset dolu hikayeler yazıyor herkes ama ben sana şunu söyleyebılırım kı eger epidural anestezi olucaksan suni sancı normal sancı hıc fark etmıyor. anestezi butun agrılarını alıp goturuyor sen sadece hafıf bır kasılma hıssedıyorsun kı bu zaten ıkınman ıcın sadece. oyle guzel oyle muhtesem bır sey kı normal dogum bunun üstüne bir duygu olamaz. bır mucıze adeta.. ve ayrıca hem sut sorunun olmaz sonrasında hemde daha cabuk ayaga kalkarsın.. ve ayrıca benım oglum ınanılmaz huzurlu bır bebektı hıc mızmızlıgı yoktu. benı emer ve hemen uyurdu. yataga bırakırdık onu o kendı kendıne uyurdu, bence bu sakınlık bırazda normal dogumun etkısı. cocuk dunyaya gelecegı zamana kendı karar verdı.. ılk muayeneler ebeler tarafından yapılıyor, bıraz can yakıcı ama bu asla normal dogumdan vazgecmeye yetecek bır neden degıl. 17 ay once normal dogum yapmıs bır anne olarak sana en buyuk tavsıyem, bebegın ve senın hayatını tehlıkeye atacak bır durum olmadıgı sürece, normal dogumdan yana olman.. :KK71:

arkadaşın dediklerine bire bir katılıyorum. ben normal doğum yaptım anerstesi almadım ki doğumdan korkan bir insandım.ve bu konularda da çok çekinirim doktor muayenesi bile beni mahvederdi. ben epudral normal doğum istiyordum ancak hastaneye gittiğimde açılmam 6 cm olunca bu satten sonra olmaz dediler. ben sancılarımı evde çektim. o sebeple mecburen doğum yaptım. tabi çok acı yorucu ama bitiyor sonuçta bitti geçti. benimde bebeğim çok huzurlu bir bebekti. şuan 2 yaşında ve afacan ama bebekken çok sakindi emer uyurdu hatta bzazen o kadar çok uyurdu ki canım sıkılırdı. bu normal doğumun etkisi olabilir. zaten çnerilen sisitem bu. şimdi 2. bebeğim olurs inş. bildiğim için daha korku var ma yinede bir sıkıntı yoksa normal yaparım. siz duyduklarınıza kulak asmayın çok ve kendi kendinize çok plan yapmayın akışına bırakın normal olacaksa olsun sezeryan olacaksada olsun. normal imkanının varsa ama sakın sezeryan yaptırmayın sabredin. o sancıyla günahlarınızın af olacağını düşünün. o ana edeilen dualerın kabul olacağını düşünün. sizde aynı bebeğiniz gibi günahsız olacaksınız doğum sonrası bunları düşününrahatlatın kendiizi. allah kurtasın ve yardımcınız olsun

normal doğumdan asla vazgeçme derim. ben de normal yaptım. 15 saat suni sancı çektim. son yarım saat dayanamadım bebeğimden bile soğudum onu görmek istemiyordum. doğumum 5 dakka sürdü. daha kısa da sürebilirdi ama bebişim kendini aşağı bırakmadı. ıkınma biraz zorluydu. ama bebişim gelir gelmez ne ağrı kaldı ne sancı kuş gibi hafifledim. doktorun elinde gördüm alıp temizlediler ve ben gözümü bir türlü ondan alamıyordum. çok güzel bir duyguydu. normal doğum yaptığım için eve geldiğimde yatağa bile girmedim. sadece dikişlerim biraz acıyordu. ama hafiflemiştim.suni sancılar beni mahvetti. bunun da tek suçlusu benim. çünkü evde sancımı çekerken açılmam 5 cm olmuştu. sancılarımı çekerken hiç canım acımıyordu. vücut kendi sancılarını kaldırıyor ama suniyi kaldıramıyor. ben akıllı gibi hemen ikinci günü hastaneye koştum. yatırdılar hemen. ve ömrümden ömür gitti o suni sancılarla. keşke 2 gün daha evde çekseydim sancılarımı. sana tavsiyem sancılar 5 dakkada bire ya da 3 dakkada bire düşmeyene kadar sakın hastaneye gitme. sezeryan sakın olma. benim halamın kızı sezeryan oldu. karnındaki dikişler iltihap toplamış. görümcemin de öyle oldu. berbat bir koku geliyor. ayrıca sırt ağrısı yapıyor sezeryan göbek de cabası. normal doğumda bir gün çekiyorsun ama sezeryanda bir ömür. cesaretini topla ve normal yapmaya çalış. pişman olmazsın.

Son düzenleme:
kızlar ilk doğumum normali 15 tane dikişle ve asla normal yapmak istemiyorum ama epidural ve genel anesteziden de korkuyorum napacam 5 aylık hamileyim çok korkuyorum normalden

kızlar ilk doğumum normali 15 tane dikişle ve asla normal yapmak istemiyorum ama epidural ve genel anesteziden de korkuyorum napacam 5 aylık hamileyim çok korkuyorum normalden

hadi yaaa 15 dikiş miiii?bende normal doğum istiyorum...ama sana önerim sezeryan olacaksan epidural çok rahatmış.korkacak bişey yok kiii....

kendimi hep normal doğuma adapte etmiştim ama son hafta terslik oldu ve spinal anesteziyle sezaryen doğum yaptım..
bebeğim tersti ve amniyon sıvısı ciddi derecede azalmıştı.. bu iki koşulda da normal doğum yapmak risk olacaktı..
12 saat sancı çektim üstelik.. diyeceğim şu ki; sancı adet sancısından daha şiddetli bir sancı,ama istenilen aşamaya kadar ağrıyı çekip sonra epidural anesteziyle
rahat bir normal doğum yapılabilir..

normal doğum yaptım...hiç korkmadım ve son güne kadar ısrarla normal doğurcam dedım sancı fazla cekmedım...dogum cok hızlı oldu..:nazar:tabii kişiden kişiye değişiyor hakkınızda hayırlısı...bence ilk doğumunuz old.korkmaya gerek yok...ALLAH yardım ediyor...

normal doğum yaptım...hiç korkmadım ve son güne kadar ısrarla normal doğurcam dedım sancı fazla cekmedım...dogum cok hızlı oldu..:nazar:tabii kişiden kişiye değişiyor hakkınızda hayırlısı...bence ilk doğumunuz old.korkmaya gerek yok...ALLAH yardım ediyor...

kaçıncı haftada doğdu?

slm arkadaşlar

korku normal bir şey,bende korkuyordum,dr un iyise hiç canını sıkma,sezeryana sağlık sorunu yoksa tercih etme,zaten dr bunu soyler sana,acil olmazsa dr yapmaz sezeryan,normal doğum sancilar o kadar da korkulacak bir şey değil,önemli olan dr tavsiyelerini dinlemek,boş yere ıkınmamak,sancilar çok kısa sürüyor,,yane hep acı içinde kıvranmıyacaksın,doğum sırasında biraz daha şiddetli acısı hissedersin,ama anestezi yapılıyorsa anlamasın bile,vajinal muayene de normal jenikolog muayeneye benzemez,dr parmaklarıila uctan bakar ne kadar açılma varsa,anlamassın,bir dakka bile sürmez,benim ikinci doğumda sabah baktım karnımda uyuşma hissi vardı bir kaç saniyelik,sonra bir saat geçti yine aynı şey,ben hesapladım ve zaman tuttum,akşam 17 kadar 5 dk da 1 sancim vardı(o da adet sancilardan gibi)çantalarımı aldım arabaya bindim,oraya vardık,hemen dr gittim doğum başladı dedim,dr baktı evet dedi,ikinci oğluşumu 10 dakkada doğurdum,hiç anestezi almadan,sonra dikiş atarken lokal yapıldı,benim anladığım kadarıyla,serumun içine yinede hafif de olsa anestezi karıştırılıyor,çünkü,kendimi rüyada gibi hissettim,panik olamadım,ve o essas doğum anı ve bebişi gördüğü an bu dünyada herşeye bedel,bütün varlığın o,nefesin ruhun o anda senin o,duygulanıaksın,onun ağlayişi bile seni mutlu eder,gözlerini ondan ayıramasın,bence kadınlar(dişiler) bu dünyanın en büyük mücizesi,sadece kadında bir bedende bir den fazla kalp atabilir,annelik en büyük duygudur,hiç birşey bu duygu önüne geçemez,kendine güvenin,herşey iyi olacağını,bebişini hayal edin,sonuçta doğacak,ve onun dışında herşey önemsiz olacak:nazar:

slm arkadaşlar

her şeyden önce normal doğum yapabileceğine inanmalısın. tabi bebek ağırlığı ters gelişi gibi etkenler yoksa. Senin sancıların başlamadan suni sancı vermiyorlar. Korkunç bir şey değil. Sancı geldiğinde nefes alıp ver. eşinin elinden tut, bir yerlere tutun. Tuşe (açıklık kontrolü) hiç acıtan birşey değil rahat ol. Gereksiz tuşe istemediği söyle ya da daha ilk sancıda hastaneye gitme tabi su gelmesi, kanama vs. yoksa. gerekli açılma olmadan doğumhaneye almıyorlar zaten, sancı odasında bekliyorsun. bir de daima dua et. Abese suresinin 20. ayeti çok kısa. Meali "Sonra da hayat yolunu kolaylaştırdı" Onu ezberlemiş. Doğumhanede içimden söylemiştim. Allah Kolaylığını veriyor.. Küçük meleğine kavuştuğunda duyacağın huzuru, hiçbir zaman yaşamamış olduğunu fark edeceksin..:KK34:

Son düzenleme:
X