Normal doğum; vajinada unutulan gazlı bez

Siz nerde tavsiye ede
ebeler çok tecrubeli.
ben de özelde ebe de oldu . öyle yaptım. ve normal doğuma yönlendirdiler beni . sezaryen de çok yapıyordu hastane

ikinci doğumda olsun üçüncü doğumda olsun tek normol doğum yapan bendim ama . o kısmı tuhaf

siz tedbirli olun.
yani dikiş açılması olma gibi bi ihtimal çok çok düşük .
gazlı bez unutulması ihtimalı çok çok düşük .nadir vakalar . ama olmuş arkadaşa mesela. olmaz diye bi şey yok. Allah korususun.
zaten gazlı bez koymadılar mesela bana.
hasta bezi takıp çıkardılar doğumhaneden
siz nerde tavsiye edersiniz? Özelde mi, devlet hast. De mi yapayım? Özelde tecrübeli ebe var mıydı sizin? Genelde normal doğuma doktorlar girmiyor biliyprum.

Siz nerde tavsiye ede

siz nerde tavsiye edersiniz? Özelde mi, devlet hast. De mi yapayım? Özelde tecrübeli ebe var mıydı sizin? Genelde normal doğuma doktorlar girmiyor biliyprum.
ilk doğumumu özelde yaptım.
kontrolerime de özele gittim. pahalı oldu biraz . durummuz da çok iyi değildi ama devlete gidemedim. çünkü 10 yıl önce istanbul da hastaneler tıklım tıklımdı ve çalışıyordum. o nedenle özelden randevu alarak gittim. doğumuma doktorum da girdi ebeler de vardı. ama doktor yaptırdı doğumu.

ikinci çocukta çalışmadım.
edremit de devlet hastanesine gittim.
7 . aya kadar devlete gittim ve çok memnundum.
hastane olarak eski olduğu için temizlik olayına da pek güvenemediğim için sonuçta doğumhane vs işin içine girince titizleniyor insan.
7. aydan sonra özele gittim. yeni hastaneydi zaten.
doğumuma ebe girdi. 50 yaşında tecrubeli devlet hast. emekli bi ebe. rahat yaptım. güvendim kendisine.

üçüncü doğumumda yine devlete gittim. 37 . haftaya kadar . düzce deydim.
doğum iznine ayrılınca yine edremit e gidip özel hastanede tanıdığım bi doktoru buldum.
doğumumun son zamanına kadar ebe kontrol etti. doğumhaneye gittiğmde doktorum da oradaydı. doğumu doktorum yaptırdı.
o da devlet hastanesinden emekli doktordu. tecrubeli idi. güvendiğim doktordu.

önce temizlik ve tecrübe gelmeli. doktorun normal doğum yaptırıyor mu. öncelikle ona bak.
devlette yapacaksan zaten ebeler doktorlardan daha tecrubeli. sürekli yaptırıyorlar doğum

Merhaba hanımlar. Çok şükür bebeğim sağ salim dünyaya geldi...
36 haftaya kadar evime yakın diye devletin eğitim ve araştırma hastanesinde muayene oldum ancak eğitim hastanesi olduğu için hep gençler vardı bebeğin cinsiyetini sorduğumda "ben anlamam ama Allah bilir" denildi.
Bende bunun üzerine evime yakın özel bir hastanede muayene olmaya gittim. Açıkçası mükemmel bir ilgiyle karşılaştım yani ilk kez güler yüz, ilk kez tartıya çıkmam, ilk kez tansiyonumun ölçülmesi, bebeğimi ultrasonda görmem, kan grubumun sorulması, ve 36.haftada bi oğlumun olacağını öğrenmem. Bunların hepsi olması gerekenler biliyorum ama her gittiğimde bana sadece ilk gebeliğin mi diye soran hastaneden sonra çok iyi geldi.
Gelelim 38.haftaya ; benim ufaklığın ayakları sağda sırtı solda yan bi vaziyette karnımda durduğundan kafası çatıya yerleşmemişti bu yüzden doktor bana büyük ihtimal sezaryen dedi. Çok yürüyüş yaptım hatta tembel halimle evi baştan sona sildim süpürdüm belki çocuk aşağıya iner diye hatta doktora danıştım doğru mu yapıyorum diye adam bana "sen koşuyada katılsan inmez boşuna uğraşma" dedi. Yılmadım DİKKATLİ bir şekilde (bu kısmı büyük yazıyorum olurda uygulayan olur aman dikkat edin) sırtım dik bir şekilde tuvalete oturur pozisyonda çömdüm yavaşça kalktım bunu sabah-öğlen-akşam-gece 3er defa yaptım bebeğin yerleşmesi için. 14 aralık çarşamba kontrole gittim ve hiç hissetmeme rağmen sancım çıktı ve 1 cm açılmam vardı. Beni riske atmamak için yatış verdiler bebek yerleşmemiş yarın sezaryene alınacaksın denildi hatta hiç ayağa kalkmadan yatmamı yoksa sancılarımın düzensiz olacağı söylenildi. Saat 21de Hemşire çıktı odadan ben eşimin yanında dikkatlice çömdüm kalktım bunu 10 defa yaptım ve o akşam saat 23te ıkınmaya başladım hemşire geldi açılmama baktı ve bebeğin kafası çıkmak üzere tam açılman var dedi doğuma alındım suyum patlatıldı toplam 6 ıkınmadan sonra oğlum doğdu.
4 dikiş atıldı eve gittim bi hapşırdım 2 dikiş koptu 1 hafta geçti kanamam kesildi bu defa sarı pis kokulu bir akıntı geldi. Dikişler iltihaplandı diye düşündüm alkolle temizledim ardından batisorlu suyla temizledim saç kurutma makinesiyle kuruttum yok koku geçmiyor hem akıntı dikişlerden değil vajinamdan geliyodu. İnternetten araştırdım doğum sonrası idrar tutamama olmaması için gün içinde sanki idrarı tutar gibi yapıp 10a kadar saymamı sonra bırakmamı yazıyordu. Bende öyle yaptım ve vajinada bişey hissettim koştum aynayla baktım ve mercimek büyüklüğünde sert beyaz bi parça vardı cımbızla bi tuttum gazlı bez olduğunu fark ettim gece saat 3tü hemen acile gittik ve bana ilk sordukları soru nerde doğum yaptın?? Bende burda dedim hemen muayene ettiler ve gelen doktor bana senin doktorun kimdi dedi bende sizdiniz dedim adam gözlerini kaçırdı bi çıkardı ki bir elin uzunluğunda pamuğa sarılı gazlı bez içersi leş gibi koktu birazda kanamam oldu iyiki evde cımbızla hepsini çekmemişim.... Ahh ahh bende ne güzel sezaryen olmadım ya sezaryende içimde gazlı bez unutulsa diye düşünürken normal doğumda unutuldu offff ama çok şükür şimdi iyiyim kokuda yok dikişlerimde iyiye gidiyor. .. Doktoru şikayet etmedim niye yapmadım bilmiyorum. Biraz uzun oldu hem doğum hikayemi yazdım hemde başıma geleni. Kendime dert ettim hâlâ da kara kara düşünüyorum okuduğunuz için teşekkür ederim
Cok gecmis olsun Allah iyi doktorlarla karşılaştırsın

Allah korumuş ve büyük bir cesaret cımbızla çekmek falan :) bn asla yapamazdım

Cok gecmis olsun. Cok uzuldum tuylerim diken diken oldu anlattiginiz hersey gozumde canlandi ..... ne zaman dogum yaptınız? Bence şikayet etmelisiniz. Bende normal dogum yaptim kizim 6 aylik kizimi giydirirken kollarinda morluklar oldugunu farkettim ve boynunda tirnak izi vardi cok zor olmustu doğumum bebekte benim kadar zorlanmisti travma geçirdi resmen yavrum ve bende sizin gibi sikayet etmedim tek istedigim biran once evime gitmekti sonradan cok pişman oldum dogumm yaptıran dr un tirnaklari nasil uzun olurda cocugun boynuya zarar verir ?parmak muayenesine hic deginmiyorum bile... ilac yazip ne icin nereye kullanmam gerektigini soylemeyen dr yuzumden dikislerime hametan surdum dikislerim sulandi cok uzun surede iyilesti ve 40 kontrolünde içimde parca kaldıgini ogrendim durduk yere kurtaj olacaktim 3 ay kanamam oldu. Ben şikayet etmedim cezalandirmadim pismanlik duyuyorum bence siz sikayet edip hakkinizi arayin. Lohusa psikolojisi +yasadiklariniz hic kolay seyler degil. Tekrar gecmis olsun sağlıkla büyütün meleginizi :KK66:

beklediğim bir cevaptı. yanıltmadınız teşekkürler.

biz ya da ben doktor düşmanı değilim zira kardeşim doktor zaten,ancak sizin için de keşke hasta haklarını kendi haklarından bile önde tutabilen bir doktor diyebilseydim.

doktorlar insan olabilir hata da yapabilir ama karşısında ki bir kadavra değil canlı bir varlık.

iyi günler.

benim hakkımda bir fikriniz olmadan ne hakla beni yaftalayabilirsiniz haddinizi bilin.

Benim de ameliyatimdan sonra ters bir hareket yapmam sonucunda üç dikisim patlamıştı hemen acile gitmiştim.sonuçta saglikci değilim yanlış bir şey yapmaktan korkarım.

Ben vajidan gelen bir şey oldugunu gördüğüm anda acillik olurdum zaten :KK53:
Ben de öyleyim ve bu konularda korkakımdır :)

beklediğim bir cevaptı. yanıltmadınız teşekkürler.

biz ya da ben doktor düşmanı değilim zira kardeşim doktor zaten,ancak sizin için de keşke hasta haklarını kendi haklarından bile önde tutabilen bir doktor diyebilseydim.

doktorlar insan olabilir hata da yapabilir ama karşısında ki bir kadavra değil canlı bir varlık.

iyi günler.
+1 Bahsi gecen doktorun birden fazla hatasi var. Sadece gazli bez degil problem. Doktorun bir daha ki sefere daha dikkatli olup olmayacagini nereden bilelim ayrica? Belki bir anlik bir dikatsizlik degil bir saglik sorunu var ve o buna sebep oluyor... Bu durum rapor edilmeden, sorusturma yapilmadan isin aslini nasil bilecegiz? Elbette gerekli mercilere sikayet yapacagiz ki olay aydinlanacak. Bu durumu doktor dusmanligi olarak algilamak cok sacma. E esmergizmo

Son düzenleme:
cok gecmiş olsun benım basıma gelse hastaneyı ayaga kaldırırdım sanırım

36 haftaya kadar evime yakın diye devletin eğitim ve araştırma hastanesinde muayene oldum ancak eğitim hastanesi olduğu için hep gençler vardı bebeğin cinsiyetini sorduğumda "ben anlamam ama Allah bilir" denildi.
Bende bunun üzerine evime yakın özel bir hastanede muayene olmaya gittim. Açıkçası mükemmel bir ilgiyle karşılaştım yani ilk kez güler yüz, ilk kez tartıya çıkmam, ilk kez tansiyonumun ölçülmesi, bebeğimi ultrasonda görmem, kan grubumun sorulması, ve 36.haftada bi oğlumun olacağını öğrenmem. Bunların hepsi olması gerekenler biliyorum ama her gittiğimde bana sadece ilk gebeliğin mi diye soran hastaneden sonra çok iyi geldi.
Gelelim 38.haftaya ; benim ufaklığın ayakları sağda sırtı solda yan bi vaziyette karnımda durduğundan kafası çatıya yerleşmemişti bu yüzden doktor bana büyük ihtimal sezaryen dedi. Çok yürüyüş yaptım hatta tembel halimle evi baştan sona sildim süpürdüm belki çocuk aşağıya iner diye hatta doktora danıştım doğru mu yapıyorum diye adam bana "sen koşuyada katılsan inmez boşuna uğraşma" dedi. Yılmadım DİKKATLİ bir şekilde (bu kısmı büyük yazıyorum olurda uygulayan olur aman dikkat edin) sırtım dik bir şekilde tuvalete oturur pozisyonda çömdüm yavaşça kalktım bunu sabah-öğlen-akşam-gece 3er defa yaptım bebeğin yerleşmesi için. 14 aralık çarşamba kontrole gittim ve hiç hissetmeme rağmen sancım çıktı ve 1 cm açılmam vardı. Beni riske atmamak için yatış verdiler bebek yerleşmemiş yarın sezaryene alınacaksın denildi hatta hiç ayağa kalkmadan yatmamı yoksa sancılarımın düzensiz olacağı söylenildi. Saat 21de Hemşire çıktı odadan ben eşimin yanında dikkatlice çömdüm kalktım bunu 10 defa yaptım ve o akşam saat 23te ıkınmaya başladım hemşire geldi açılmama baktı ve bebeğin kafası çıkmak üzere tam açılman var dedi doğuma alındım suyum patlatıldı toplam 6 ıkınmadan sonra oğlum doğdu.
4 dikiş atıldı eve gittim bi hapşırdım 2 dikiş koptu 1 hafta geçti kanamam kesildi bu defa sarı pis kokulu bir akıntı geldi. Dikişler iltihaplandı diye düşündüm alkolle temizledim ardından batisorlu suyla temizledim saç kurutma makinesiyle kuruttum yok koku geçmiyor hem akıntı dikişlerden değil vajinamdan geliyodu. İnternetten araştırdım doğum sonrası idrar tutamama olmaması için gün içinde sanki idrarı tutar gibi yapıp 10a kadar saymamı sonra bırakmamı yazıyordu. Bende öyle yaptım ve vajinada bişey hissettim koştum aynayla baktım ve mercimek büyüklüğünde sert beyaz bi parça vardı cımbızla bi tuttum gazlı bez olduğunu fark ettim gece saat 3tü hemen acile gittik ve bana ilk sordukları soru nerde doğum yaptın?? Bende burda dedim hemen muayene ettiler ve gelen doktor bana senin doktorun kimdi dedi bende sizdiniz dedim adam gözlerini kaçırdı bi çıkardı ki bir elin uzunluğunda pamuğa sarılı gazlı bez içersi leş gibi koktu birazda kanamam oldu iyiki evde cımbızla hepsini çekmemişim.... Ahh ahh bende ne güzel sezaryen olmadım ya sezaryende içimde gazlı bez unutulsa diye düşünürken normal doğumda unutuldu offff ama çok şükür şimdi iyiyim kokuda yok dikişlerimde iyiye gidiyor. .. Doktoru şikayet etmedim niye yapmadım bilmiyorum. Biraz uzun oldu hem doğum hikayemi yazdım hemde başıma geleni. Kendime dert ettim hâlâ da kara kara düşünüyorum okuduğunuz için teşekkür ederim
Hamile birisi olarak okadar korktum ki belki sayfalarda yazdınız ama bakamadım telaştan hangi hastane acaba?

Valla iyiki doğumuna sahip çıkıp normal yolla doğurmuşsun. Bu doktor senin karnında da unuturdu gazlı bezi. Çok çok geçmiş olsun.

MiskinGelin MiskinGelin Ben de devletin eğitim araştırma hastanesinde doğum yaptım kendi tercihimle. 5. Haftadan 40. Haftaya kadar da kontrole oraya gittim. Çok da ilgili ve bilgililerdi. Özel hastane konforu olmasa da herşeyi eksiksiz yaptılar. Yani sizin orda cinsiyeti bile söylemeyip Allah bilir demeleri pek inandırıcı gelmedi. İl mi ilçe mi küçük biryer miydi bahsettiğiniz yer?

Benim her muayenemde tansiyonum da ölçüldü kilom da, ultrason da bakıldı. İkili test, detaylı ultrason herşey yapıldı. Bebeğimin boyu kilosu tespit edildi.

Son düzenleme:

Maalesef aynı olayı dün yaşadım ve perişan oldum.
İsparta Meddem hastahanesinde normal doğum yaptım 27 gün önce.
15 gündür dayanılmayacak bir koku ve azalmayan açık kahverengi akıntı sürekli. Meğer hep iltihapmmış.
Dün afedersiniz tuvalette taharetlenirken elime pütürlü birşey geldi, dedim acaba dikişler mi? Ama baya 1 TL büyüklüğünde çeksem gelecek gibi birşey, ayna ile baktım gerçekten beyaz birşey var. Çekiyprum geliyor hafif hafif. Ne bu dedim kendi kendime, rahimmi, iltihap mı, kist mi panikle herşey geliyor aklıma.
Doktoru aradım izinli imiş, bana dedi ki oraya kanaman dursun diye kendiliğinden eriyen birşey koyuyoruz o erimemiştir gitde ebeler kesiversin dedi. Gittim ebe baktı sonra üstüne şu yeşil örtüyü örtelim de sen rahat dedi😒çıkan şeyi görmeyeyim diye. Sonra benim yaptığım gibi tuttu çekti parmaktan uzunca birşeyi çıkardı alttaki poşete attı. Sordum ne çıkardınız diye. Sürekli inkar etti. Dikiş ipinin ucunu çektim, siz yanlış düşünüyorsunuz, orası hep enfeksiyon olmuş… vs
Defalarca ben hissettim çıkardığınızı, evdede gördüm zaten vs dememe rağmen hep inkar etti…
Birde ozaman evde çekseydiniz güvenmiyorsanız dedi.
Aptal değilim herhalde gözümle görüp elimle ellediğim şeyin basit bir ip olmayacağını anlamicammı
Birde üstelik doğumdan 1 hafta sonra kontrole gittiğim ve muayene ettiği halde bunu yaşadım…
Sonra neden şiddet var, neden doktorlara hemşirelere güven yok…
Neden ya neden… insan sağlığı bu kadar basit mi???

Maalesef aynı olayı dün yaşadım ve perişan oldum.
İsparta Meddem hastahanesinde normal doğum yaptım 27 gün önce.
15 gündür dayanılmayacak bir koku ve azalmayan açık kahverengi akıntı sürekli. Meğer hep iltihapmmış.
Dün afedersiniz tuvalette taharetlenirken elime pütürlü birşey geldi, dedim acaba dikişler mi? Ama baya 1 TL büyüklüğünde çeksem gelecek gibi birşey, ayna ile baktım gerçekten beyaz birşey var. Çekiyprum geliyor hafif hafif. Ne bu dedim kendi kendime, rahimmi, iltihap mı, kist mi panikle herşey geliyor aklıma.
Doktoru aradım izinli imiş, bana dedi ki oraya kanaman dursun diye kendiliğinden eriyen birşey koyuyoruz o erimemiştir gitde ebeler kesiversin dedi. Gittim ebe baktı sonra üstüne şu yeşil örtüyü örtelim de sen rahat dedi😒çıkan şeyi görmeyeyim diye. Sonra benim yaptığım gibi tuttu çekti parmaktan uzunca birşeyi çıkardı alttaki poşete attı. Sordum ne çıkardınız diye. Sürekli inkar etti. Dikiş ipinin ucunu çektim, siz yanlış düşünüyorsunuz, orası hep enfeksiyon olmuş… vs
Defalarca ben hissettim çıkardığınızı, evdede gördüm zaten vs dememe rağmen hep inkar etti…
Birde ozaman evde çekseydiniz güvenmiyorsanız dedi.
Aptal değilim herhalde gözümle görüp elimle ellediğim şeyin basit bir ip olmayacağını anlamicammı
Birde üstelik doğumdan 1 hafta sonra kontrole gittiğim ve muayene ettiği halde bunu yaşadım…
Sonra neden şiddet var, neden doktorlara hemşirelere güven yok…
Neden ya neden… insan sağlığı bu kadar basit mi???
Merhaba doktorunuz kimdi

X