Nuh Tufanı'nın Anlatıldığı Filme Tepkiler Çığ Gibi!

alaraey

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2013
2.225
328
Ünlü oyuncu Russel Crowe'un rol aldığı Nuh Tufanı'nın anlatıldığı filme ilahiyatçı hocalardan tepki geldi.

Nuh Tufanı'nı anlatan ve yönetmenliğini Darren Aronofsky'nin yaptığı, Russell Crowe, Jennifer Connelly ve Emma Watson'nın rol aldığı "Nuh: Büyük Tufan" adlı sinema filmi, dini kaynaklarla uyuşmadığı gerekçesiyle eleştirildi.
NUH'UN OĞLUNUN BABASINI ÖLDÜRMEK İÇİN PLAN YAPTI İDDİASI
İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, filmde Hazreti Nuh'a iftiralar olduğunu ileri sürerek, filmde Nuh'un oğlunun babasını öldürmek için yaptığı planların iftira olduğunu, hiçbir dayanağının bulunmadığını ifade etti.
Nuh peygamberin filmde, "Allah'ın isteğiyle torununu öldürmeye karar verdiği, ancak daha sonra Allah'ın isteğine karşı gelerek öldürmekten vazgeçtiği" şeklinde bir bölüm yer aldığına değinen Bayındır, şunları söyledi:
"Allah Teala bize verdiği emirlerin aynısını Nuh Aleyhisselama da vermiştir. Bizim kitabımızda adam öldürmenin üç sebebi olabilir; biri kasten adam öldüren kişinin, mahkemenin kararından sonra ölenin yakınlarının da talebiyle öldürülmesi, ikincisi terör suçu işleyip öldürme olayına karışanların öldürülmesi üçüncüsü de savaş sırasında öldürmedir. Onun dışında kimse öldürülemez. Bu sebeple Nuh Aleyhisselama Allah'ın öyle bir emir vermesi mümkün olamayacağı gibi Nuh ​Aleyhisselamın Allah'ın emrine karşı gelmesi de mümkün olmaz. Yoksa Allah ona büyük bir ceza verirdi."
Bayındır, Kur'an-ı Kerim'de tufanı anlatan ayetler olduğunu belirterek, tufan olayının filmde anlatıldığı gibi olmadığını savundu.
NUH'UN EŞİYLE İLİŞKİSİ UYGUNSUZ ŞEKİLDE AKTARILIYOR
Filmde ayrıca Hazreti Nuh'un eşiyle ilişkisinin de uygunsuz şekilde aktarıldığına dikkati çekerek, "Sonuç olarak bu filmin gösterime girmesi doğru değildir. Çünkü Allah’ın büyük bir nebisine yapılan iftiralara bir Müslüman göz yumamaz" dedi.
KUR'AN GERÇEKLERİNE UYMAYAN FİLM
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Harman da Kur'an-ı Kerim ve Musevilik'in kutsal kitabı Tevrat'ın tufana ilişkin bilgiler aktardığını, filmde gösterilen olayların ise iki kaynağa göre de doğru olmadığını kaydetti.
Tufanın inanmayanların cezalandırılması olduğuna işaret eden Harman, filmde gösterilenin aksine inanmayan tek bir kişinin bile gemiye binmesinin söz konusu olmadığını vurguladı.
Harman, filmde peygamberlik imajını zedeleyen unsurlar bulunduğunu da belirterek, bir Müslümanın başkasının kutsalına saygısızlık etmemesi gerektiği gibi başkasının da Müslüman'ın kutsalına saygısızlık etmemesi gerektiğini söyledi.
DİNE KARŞI DİN AKIMININ İPUÇLARINI GÖREBİLİRSİNİZ
Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Eldar Hasanov ise filmlerin sadece doğruları aktarma gibi bir görevi olmadığını, ancak pek çok izleyenin bu tür filmlerde izlediğini doğru olarak kabul ettiğine işaret etti.
Son zamanlarda "dine karşı din" olarak tarif edilebilecek alternatif bir inanç biçimi bulunduğunu ve filmde bunun ipuçlarının görüldüğünü ifade eden Hasanov, "Bu sadece İslamiyet'i tehdit etmiyor, diğer dinleri de tehdit ediyor. Bazı insanlar aklına yatan dini kuralları kabul ediyor, tanrısal boyutu, metafizik boyutu kabul etmiyor. Bir kısım kuralları kabul ediyor ama diğer kurallara inanmıyor. Bu filmde de dine karşı din akımının ipuçlarını görebiliriz. Çünkü bu bilgilerin hangi kaynaktan olduğunu bilmiyoruz" dedi.

642281.jpg

http://www.habervaktim.com/haber/366998/nuh-tufaninin-anlatildigi-filme-tepkiler-cig-gibi.html
 

dejavu_one

canım oğlum varlığına şükür..
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2009
27.479
14.202
Ben merak ediyordum bu filmi fragmanları dikkatimi çekmişti gidebilirsem gidicem izlicem. Başka kişilerinde tepki vermesi lazım o zaman tek bizm değil değil mi böyle bir durum varsa ve yazılanlara uygun değilse. Bne abartıldığını düşünüyorum yorumlarda ama bakalım izleyip görücez.
 

simon

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2010
6.368
1.913
pek çok müslüman ülkede de gösterime sokmayacaklarmış sanırım

buna da denk gelirse giderim ama ben asıl türkiyede çektiği filmi merak ediyorum
 

ispanakliborek

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
14 Eylül 2012
10.784
12.478
Film neden kuranın gerçeklerine uysun ki ben bunu anlamıyorum. Kaldı ki yönetmenin islamla uzaktan yakından alakası yokken. Elbette filmi çekerken tüm dinlerden ve nuh tufanının geçtiği tüm yazılı kaynaklardan yararlanılmıştır.

buna ilk olarak antik yunan mitolojisinde değinilmiştir diye biliyorum. Daha öncesi de vardır yoktu bir fikrim yok şu an. Bu nedenle bu tip mitolojik kaynaklara ağırlık vermiştir zaten yönetmen.. Kuranda da bununla ilgili kısımlar var ancak kuranda çok fazla efsanevi bir hikaye anlatılıyor mu bu konuda bilmiyorum. O nedenle uyması gerekmez.
 
Son düzenleme: