O da haklı mı?

Birtakim sorunlar

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
29 Ekim 2019
51
-18
28
Merhabalar iyi akşamlar herkese. Akıl akıldan üstündür diyerek sizlere bir konuda danışmak istedim hanımlar.
Öncelikle kendimi tanıtayım, küçük bir şehirde doğu görevi yapmaktayım. 2 senelik bir ilişkim var 3 aydır da nişanlıyım. Annem zamanında çok çekti onun çektiklerini yaşamamaya kendimi adamış durumdayım. 1 sene önce de bir insanın başına gelebilecek en üzücü olaylardan birini yaşadım. Beni buna göre değerlendirin olur mu? Büyük şehirde büyüdüm, özgür bir hayatım vardı yani fikirlerime saygı duyulurdu ailem anlayışlıydı ben de zaten aykırı bir kişilik değildim. Takdir edilen biriydim her zaman. Niye kendimi övüyorum, az sonra anlatacağım.

Nişanlım peki nasıl biri?
Nişanlım ülkenin en en en kırsal yerlerinden birinde doğmuş ortaokul lise üniversiteyi ailesinden uzakta okumuş buna rağmen ailesinin kendisi üzerinde baskısı çoktu maaşını filan yolluyordu. Eskiden yani. Benden önce :) Nişanlım sakin biridir efendidir ama bu aralar çok sinirli sebebi benim benim benim. Ailesinin ağzına bakan biri değil imkan bulsa olurdu da ben çok çabaladım şimdi ailesine rest çekebiliyor. Kız kardeşleri var abi yerine koymuyorlar o da artık onlarla fazla konuşmuyor. Dedikodu yok neysee.

Nişanlımın ailesi
Baba sessiz, Bir şeye karışmayan biri. Anne çalışkan, e köyde büyümüş görmüş yetişmil bazı şeylere aşırı karışmaya çalışıyordu ben engelledim kız kardeşleri olmayacak şeyler yaptılar abileriyle araları bozuldu benimle zaten araları yok en baştan istemediler.yani kıskançlık filan demeyin olayları anlatmıyorum fake sanırsınız beni sinirlendirmek için yapiyorum dersiniz.
Onun için özet geçiyorum kız kardeşler kör cahil. Nedenini soran özelden yazabilir. Ama bence sinirlerinize yazık. Nişanlım onlar her bir şey yaptıklarında kavga etti onlarla yani artık gerçek yüzlerini anladı.

Peki sorun nedir?

Ben evlenmeyi düşünmüyordum isteklerim biraz fazlaydı yani en az 15 20 bin masraf yaptım ama onun yaptığı masraf 150 bini geçti düğün için. Beyaz eşya filan almam dedim kabul etti. Ne dersem kabul etti. Kendine almadığı telefonu bana aldı. Maaşım olduğu halde sırf ailesine vermesinden korktuğum için adamı haraca bağladım düğünden sonrası için ayda şu kadar para vereceksin dedim tamam dedi. Haaaa bunlar öylr peki tamam aşkım şeklinde değil çok mücadele ettim birkaç şey dışında. Annesi takıları istedi beni tanımadan etmeden ayda şu kadar para verirsiniz sizin için biriktiririm dedi yok dedim. Nişan alışverişi için ailesini istemedim gelmediler zaten. Yani zorla da olsa ne istesem oldu. Ama zorla. Ve yoruldum artık. Nişanlım böyle biri demeden aklına gelmez biraz zorlayacaksın en ufak şey için.

Bana kızmayın ben kendime yeterince kızıyorum, ailesi evet cahil bana karıştılar ama oturdular yerlerine. Yani şimdilik bilmiyorum..
Benin sorunum, nişanlımı olmayacak şeylerle huzursuz ettim kızdım azarladım ve son zamanlarda agresif oldu. Tamam ileriyi görebiliyor kadınlar ama benimki aşırı. Mesela,
Annen bize gelip 1 haftadan faza kalmak isterse ne olacak, işte ailen borç isterse ne olacak, annen çocuk sayımıza karışırsa ne olacak... Kendi kızının kaynanası karışmış da ordan yola çıktım.. Yani öyle olursa ne olacak böyle olursa ne olacak.... Ailesine 1 kuruş versin istemiyorum ailesinin durumları iyi. Kadın daha beni tanımadan para istedi dedim ya. Kızının altınlarını almışlar diye erkek tarafına kızıyor gelip borcum olursa alırım diyor. 1 oğulları var eşyaları nişanlım aldı zaten. Ne borcu 20 25 tane hayvanları var büyük. Araba alıcaz dememize oğlunun çok istemesine rağmen. Ayrıca araba üstüme olacaktı ailesi demiş sakın üstüne yapma o da onlara uydu mırın kırın etti ama sonra yine senin üstüne olsun dedi.
Yani nişanlım anlık ailesinden etkilenen ama zorlayınca yine ılımlı olan biri.
Sorum şu,
Nişanlım son zamanlar sinirli biri oldu elbette benim yüzümden. Her gün gözünü benim sorularımla açıyor. Cevap veriyor ama yetmiyor bana illa ikna edecek 5 6 kere sorucam. Bir de ailesiyle konuşması bile beni huzursuz ediyor niye bunu sordular niye her şeyi anlatıyorsun diyorum. Mesela 4 günde bir annesiyle 5 10 dk konuşuyor. Bunlar normal mi? Kız kardeşleriylr arası hiç yok ama diyor ki onlar snaa bunları yaptı ben de cevap verdim eğer daha aşırı olursa devam ederlerse tamamen keserim alakamı ama ben arama onlar arasın diyorum kabul etti bunu da. Ama her şey benim zorumla sizce böyle zorlama nereye kadar? Kimisi de diyor ki yapmayacak adam zorla da yapmaz. Ne diyorsunuz?

Daha iki yil tanidigin, zorlama giden iliskide, nisanlanmak niye?
Ailesine para gitmesin diye, para sordugun adam ile elbette evlenilmez.

Evlenecegin adam zaten egitilmis olmali, aile/es/cekirdek aile ayrimini yapacak kadar olgun olmali. Eger kalkip kendin egitmeye çalisirsan olacagi bu.

Evlenirsen çok mutsuz olursun. Adama güvenmiyorsun. Adam yeterici kadar olgun degil. Ya ailesini dinliyor, ya seni dinliyor. Hiç kendi basina fikir yürütmüyor, kendi kisiligi yok gibi.

Ve nacizane tavsiyem, hayat müsterek diyen biri olsan hayatinda, öyle bir iliskin olsun. Bu kadar maddiyata dökme herseyi. Ne demek "bana para versin", ben 150binlik dügün istiyorum felan. Yani sende en az nisanlin kadar olgun degilsin.

Ikiniz evlenmezsini, en fazla evcilik oynarsiniz ve sonuçlari çok kötü olur.

Kusura bakmayın benim yaşım çok da büyük değil haddime değil böyle konular ama sizin derdiniz ne? Nişanlınızı neden ailesine karşı bu kadar doldurup, bu kadar cephe aldırıyorsunuz? Hata sizde bence. Çok fazla üstüne gidip çok fazla ailesine cephe aldırmaya çalışıyorsunuz. Allah sabır versin, ne diyim.

Anneniz zamanında çekti diye siz onun çektiklerini çekmemek için çocuğu mahvetmişsiniz. Annenize çektirenler neyse siz de osunuz benim gözümde. Hiç kendinizi de aklamaya çalışmayın. Nişanlınızın gözü açılır bir an önce umarım. Evlerden ıraksınız.

Onların bana yaptıklarını bilmeden ailesinin neler yaptığını bilmeden nasıl böyle şeyler söylüyorsunuz? Kız kardeşleri okumuş kızlar namussuzdur evlenme diyen insanlar böyle insanlarla nasıl iyi geçineyim

X