Obsesif bozukluk hastalığın yüzünden eşimi kaybediyorum ?

Konu
Endişenizi anlıyorum çok haklısınız. Ama olay bu işi hastalık olarak görmekle başlıyor. Bu bazı durumlarda işi çıkmaza sürüklüyor. Ama konu sahibi hanımefendi gayet kontrollü olayın farkında, sadece düşünceler öyle bir hal almış ki yönetemiyor onların arasında boğulmuş. Eskilerin vervese dediği şey. Mesela yorumlarda birisi de ben de OKB yim eşyalarıma dokundurmuyorum yazmış, mesela o hanımefendi konu açsaydı kesinlikle uzmana gitmesini hatta ilaç kullanmasını tavsiye ederdim. Ama konu sahibinin öyle bir durumu yok gibi gözüküyor

Mesela sadece yazışmalarını okuduğunuz birine bu şekilde demen iyi değil demişsiniz ama bir çok kişi bilgisi olmadan yazısını okuyup hastasın sen ömür boyu ilaç kullanacaksın diyor. Bunun konu sahibi açısından ne kadar zor mesajlar olduğunu düşünün. Kadın diyor ki kendi kendine al işte ben hastayım ve asla iyileşemeyeceğim. Böyle düşündükçe o düşüncelerden hiç çıkamıyor....
Ben
Bazı şeyleri bilmek için illa ki uzmanı olmaya gerek yok hanımefendi. Çevremde okb rahatsızlığı olan biri var ve ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Kaldı ki konu sahibiyle benzer şeyleri yaşıyorum , psikolog um asla okb teşhisi koymadı. Kendisi 50 li yaşlarda eğitimi olan, okullarda ders veren bir hoca. Durduk yere OKB teşhisi koyan işinin ehli olmayan bir sürü insan var. Biz bile bir çok doktordan işinin ehli olmadığı ya da yanlış teşhis koymadığı için şikayet ederken neden hanımefendinin psikologu teşhisinde yanılmış olmasın? Ayrıca bir insan biraz sorunu olduğu zaman hastayım derse gerçekten hasta olur. Ben size günde 2-3 kere ne kadar solgun görünüyorsun hasta mısın dersem bi süre sonra siz kendiniz hasta görmeye başlarsınız. Konu sahibinin sadece basit evhamları var belli. Kendini hasta olarak düşünmesi sadece işini zorlaştırır. Gerçekten OKB hastası olan birinin ise hasta olduğunu kabul etmesi ise tam tersi onun iyileşmesinin önünü açar. Umarım anlatabilmişimdir derdimi.
Hanım efendi ben 5 senedir bu hastalığı çekiyorum sadece bu değil o kadar çok takıntım olduki şekil değiştiren düşünce geldiği zaman parmaklarimla 10 a kadar saydığım günler de oldu kompulsiyon diyorsaniz .. ben OKB olduğumu bir uzmandan değil tam 9 uzmandan olduğunu öğrendim ve maalesef ki keşke olmasa da OKB demesem keşke kanser olsam da bu hastalık olmasa diye ağladım geceleri bilirim hayatta en sevdiğim insanlar eşim ve çocuklarım ve evet bu yüzden onları kaybetmekten o kadar korkuyorum ki

Kıyamam size, o kadar üzüldüm ki. Sizin zorlayıcı düşünceleriniz bir rahatsızlıktan kaynaklanıyor ama eşinizinkiler dümdüz cahillik ve kötü niyet. Sert olduysa da kusura bakmayın ama OKB zaten orantısız suçluluk duygularıyla ilişkiliyken bir de size bu şekilde yaklaşması zulüm resmen.

Şu da var, eşiniz bu şekilde tepki vermeyip kendisinden aradığınız onayı verseydi de o suçluluk-günah çıkarma-geçici rahatlama döngüsünü pekiştirmiş olacağından esasında iyilik yapmış olmayacaktı. Takıntınızın yöneldiği konuya olumlu olumsuz yorum yapmaksızın size destek olması gerek ama halihazırda o bilinç düzeyinde değil sanırım. Hepimizin elinin altında internet var, bir zahmet gitsin araştırsın. Terapist olmasına gerek yok ama en azından bir çam devirmeyecek kadar bilgi edinebilir konu hakkında. Siz de bunda ısrarcı olun.

Umarım en kısa zamanda çok daha iyi hissedersiniz, bütün iyi dileklerimi yolluyorum size. 🙏🏻🙏🏻

Beyhan Budak ı dinliyorum youtube da.Klinik psikolog OKB lilere de cok güzel onerileri var.Bor kere o düsünceleri degil ese anlatmak,hic üzerindre.durulmamasi gerekiyor.Ilaca devam edin birakmayin .Sakın ilacsız iyi olmayi beklemeyin.Devlet Hastanesi psikiyatristi terapi yapmasa bile en azindan ilac icme sürenizi belirler.Özel psikiyatristler de pahali.Ruhsal hastalik sahipleri resmen kaderine.terk ediliyor ülkemizde.

okb çok zor bir rahatsızlık. ve her insanda belirtileri farklı farklı. ben anksiyete için terapi almıştım, onun bile belirtileri herkeste bir değil. bence tedavinizi bırakmamalısınız. hatta eşinizi de yanınızda götürün, nedir ne değildir o da öğrensin. psikolojik rahatsızlıkları kişilikle karıştıran o kadar çok insan var ki, yaşamayan için bu bir sapıklık demek en kolayı. evet ücretleri epey pahalı ülkemizde de insanlar terapiye verilen parayı boşa verilmiş bir para olarak görüyor fakat asıl insanın ruh sağlığı yaşamasındaki en önemli şey. böyle bir ömür geçirmektense, tedaviyle atlatabileceğinizi düşünüyorum

Sanırım vicdani yükünüzü hafifletmek için eşinize anlatmışsınız ama daha kötü olmuş durum. Çok sıkıntılı bir hastalık OKB biliyorum. İnsanın düşüncelerini kontrol edememesi zor bir durum. Aklınıza gelen şeyler yüzünden suçluluk hissetmeyin lütfen. Elinizde olan bir şey değil çünkü. Umarım güzel bir şekilde tedavi olursunuz.

Merhabalar ben 5 yıldır OKB hastasıyım ve 2 evladım var eşimi ailemi çok seviyorum fakat eşimi kaybetme korkum sevglilikten beridir piskolojik olarak beni çok yipratdi OKB biliyor musunuz bilmiyorum takıntı hastalığı saçma düşüncelere takılıp kalmak bende de tamda bu oldu . İşyerinden erkekler den hoslanirmiyim eşimi aldattım mi düşünce ile diye takıntı yaptım defalarca ölmek istedim çünkü aklıma saçma sapan düşünceler yüzünden kendimi suçlu buldum hep eşime karşı vicdan azabı çektim yaptığım bir eylem yok sadece düşüncede kalıyor bu ama bu bile beni yoruyor işyerinde takıntı yaptığım arkadasimin yüzüne bakamaz oldum eşime dayanamadım bunları. Anlatdim hastalık olduğuna inanması tabiki ve şuan bana hiç güvenmiyor ..ve ben iki kat suçlu hissediyorum ona söz verdim asla aklıma kötü bir düşünce gelmicek diye ama ben böle dedikçe her an düşünce geliyor . Ve eşime karşı yine sorumlu hissediyorum nolur bana yardım edin piskolojik destek aldım ama geçmiyor ilaç da kullanıyorum eşim diyor ki sen sapiksin benim asla aklıma kötü düşünceler gelmiyor sende sorun var diyor :KK43:
canım eşine bence anlatmamalıydın ama bunun tek çözümü tedavi olmak maalesef böyle hastalıklar eşe dosta anlatmakla geçmşyor ancak tedavi edilemeyecek bi rahatsızlığın olduğunu düşünmüyorum çok geçmiş olsun

Merhabalar ben 5 yıldır OKB hastasıyım ve 2 evladım var eşimi ailemi çok seviyorum fakat eşimi kaybetme korkum sevglilikten beridir piskolojik olarak beni çok yipratdi OKB biliyor musunuz bilmiyorum takıntı hastalığı saçma düşüncelere takılıp kalmak bende de tamda bu oldu . İşyerinden erkekler den hoslanirmiyim eşimi aldattım mi düşünce ile diye takıntı yaptım defalarca ölmek istedim çünkü aklıma saçma sapan düşünceler yüzünden kendimi suçlu buldum hep eşime karşı vicdan azabı çektim yaptığım bir eylem yok sadece düşüncede kalıyor bu ama bu bile beni yoruyor işyerinde takıntı yaptığım arkadasimin yüzüne bakamaz oldum eşime dayanamadım bunları. Anlatdim hastalık olduğuna inanması tabiki ve şuan bana hiç güvenmiyor ..ve ben iki kat suçlu hissediyorum ona söz verdim asla aklıma kötü bir düşünce gelmicek diye ama ben böle dedikçe her an düşünce geliyor . Ve eşime karşı yine sorumlu hissediyorum nolur bana yardım edin piskolojik destek aldım ama geçmiyor ilaç da kullanıyorum eşim diyor ki sen sapiksin benim asla aklıma kötü düşünceler gelmiyor sende sorun var diyor :KK43:
Öncelikle çok geçmiş olsun okb illetini çok iyi biliyorum bende de var ve bu yaşadığın düşünceler bana da oldu hatta lezbiyenim diye bile düşündürdü bu hastalık ama bak sana tek tedavi yöntemi söylim umursamamak, aklına geldikçe gelirsen gel ya de ve asla sapık değilsin esin yanlış konuşuyor bu düşünceler çok hassas çok iyi niyetli insanlara oluyor ve sana yemin ederim umursamazsan gidiyor o yüzüne bakamadığın kişinin inadına yüzüne bak sen düşüncelerinden sorumlu değilsin onlar vesvese sadece

Eşinizin yaklaşımı çok yanlış. Okb eyleme dökülen bi hastalik değil sadece istenmeyen düşünceler zorlantı şeklinde. Bu hastalığın tamamen çözümü yokmuş bi kitapta okudum. Birlikte psikiyatriye gidin doktorla konusun o da esinize size nasil davranmasi gerektigini soylesin yoksa sizin icin daha da zor. Okb hakkında farklı görüşler var. Çocukluk travmalarından dolayı olduğu görüşü var. Ben buna katılıyorum çünkü benim de çocukluk travmalarımdan dolayı olmuştu. Tamamen geçmedi ama kendi kendime atlatmayı başardım. Ben de temizlik şeklinde var ama çok az. Sizin elinizde olmayan bi şey yüzünden neden panik yapıyorsunuz. Öğrendikten sonra araştırıp size destek olması gerekirken bu davranışı hoş değil. Bence kaygılanmayın bunun için

Son düzenleme:
Ben bu korkularin nerden geldigini merak ettim. Yani belli ki sadik bir insansiniz. Neden bu düsüncelere kapiliyorsunuz ki? Kendinizi sevgiye mi layik görmüyorsunuz? Veya muhakkak terk edilirim korkusu mu var? Tedavi olmadan bu düsünceleri kirabilirmisiniz bilmiyorum. Akliniza bir düsünce gelse nasil oluyor mesela? Ilk tepkiniz nedir?

Mesela işyerinde ki arkadaşla konuşuyorum konuşurken bir an yakışıklı geliyor yakışıklı geldi sen hoşlandım mi yoksa mesela bir espri yapıyor gülüyorum beynime hemen düşünce geliyor sen onu begeniyormusun acaba sempatik mi biliyorsun sürekli konuşurken artık panik oluyorum birde yüzümde gülümse oluyor bunları da hoslantiya görüyorum böle olunca kahroluyorum ne işe gidesim var ne göresim var

Mesela işyerinde ki arkadaşla konuşuyorum konuşurken bir an yakışıklı geliyor yakışıklı geldi sen hoşlandım mi yoksa mesela bir espri yapıyor gülüyorum beynime hemen düşünce geliyor sen onu begeniyormusun acaba sempatik mi biliyorsun sürekli konuşurken artık panik oluyorum birde yüzümde gülümse oluyor bunları da hoslantiya görüyorum böle olunca kahroluyorum ne işe gidesim var ne göresim var ben nasıl asicam ben eşimi çok seviyorum onu kaybetmek istemiyorum onsuz bir hayatım olsun istemiyorum onu çok uzuyorum.

Mesela işyerinde ki arkadaşla konuşuyorum konuşurken bir an yakışıklı geliyor yakışıklı geldi sen hoşlandım mi yoksa mesela bir espri yapıyor gülüyorum beynime hemen düşünce geliyor sen onu begeniyormusun acaba sempatik mi biliyorsun sürekli konuşurken artık panik oluyorum birde yüzümde gülümse oluyor bunları da hoslantiya görüyorum böle olunca kahroluyorum ne işe gidesim var ne göresim var
Canım yakışıklı gelebilir maşallah dersin geçersin seytan fısıltı veriyor canım ehemmiyet vermezsen gidiyor ehemmiyet verirsen büyüyor bunu yönetmeyi sen öğreneceksin beynine öğreteceksin ve İnan bana beyni kandırmak cok çok kolay sadece tekniğini bilmek gerekiyor. Sana Bircan Yıldırım’ı öneriyorum instagramdan takıp et ortak dualarına katıl takıntılarını atlatan çok insan gördüm benim çoğu sıkıntım o kadın sayesinde geçti.

@Duyguurek bu takıntılı düşüncelerinle ne eşini aldatmış oluyorsun,ne sapık oluyorsun ...bence sen eşini seven ,onu kaybetmek istemeyen bir kadınsın. Obsesif düşünceler kişinin zayıf ,değersiz gördüğü ,önemsemediği alandan saldırmaz .Tam tersi genelde "çok önem verdiği " ,olmazsa olmaz gördüğü alanda oluşur. Sen biraz rahatlamak için eşine takıntılı düşüncelerini, ne hissettiğini ,ne yaşadığını anlatmışsın ama o da bir insan ! Ruh sağlığı alanında bir uzman da değil eşin bu yüzden seni anlayamayabilir ve yaptığın davranışları anlamlandırmaya çalışırken sana karşı suçlayıcı da olabilir.Ben sürekliliği yakalayabileceğiniz , senin takibini yapabilecek bir psikiyatristle çalışmanı öneririm.

Konu

Ben

Hanım efendi ben 5 senedir bu hastalığı çekiyorum sadece bu değil o kadar çok takıntım olduki şekil değiştiren düşünce geldiği zaman parmaklarimla 10 a kadar saydığım günler de oldu kompulsiyon diyorsaniz .. ben OKB olduğumu bir uzmandan değil tam 9 uzmandan olduğunu öğrendim ve maalesef ki keşke olmasa da OKB demesem keşke kanser olsam da bu hastalık olmasa diye ağladım geceleri bilirim hayatta en sevdiğim insanlar eşim ve çocuklarım ve evet bu yüzden onları kaybetmekten o kadar korkuyorum ki
Hala burada mısınız

Okb hastaligi bu bizzat kendim yasadim ama okb degildim annem okb idi böyle yaptikca kendisinden uzaklastim 4 ay görüsmedim hala görüsmeyecektim ancak tedavi olmayi kabul ettiginde o okb hastaligi da kurtuldu sayilir hem annem mutlu hem de biz de mutluyuz baya oldu sadece cok nadir arada bir atak yasaniyor bu da zamanla bitecek insallah. Tavsiyem su saglam doktorlardan biri tedavi olmayi deneyin bununla asmak istiyorsaniz.

Benim eski eşim ileri derece OKB hastası idi. Kapıyı ,ocağı vs kontrol etme,dini obsesif vs. Yalnız sorun şu ki ben bunu hiç sorun yapmazken ilerleyen zamanlarda kendisi bana sıkıntı vermeye başladı. Çöpleri attıktan sonra yıkanırdı ben de atarsam beni yıkanmaya zorlardi. Ped gibi hijyenik şeylere elini sürmezdi. Temiz külot halıya düşse giymez kirli sapetine atardı. Gusülü defalarca alırdı vs vs. Ama zamanla bana sorun yapmaya başladı. Kulotlarimi kıyafetlerimden ayrı yıka dedi. Yikamayinca sorun çıkardı. Ellerimi yıkayıp yikamadigimi takip ediyordu. Ve OKB hastası olduğunu kabul etmiyordu. Dr a da gitmedi. Belki de her şeyin çok farkında idi ilaç almamak için Dr a gitmedi. OKB hastalığı zor bir hastalık. Böyle bir hasta ile yaşayan için de zor. Amma o bana bunu zulüm yapmasaydi ben yine sorun yapmazdım. Eşinize anlatmanız doğru olmamış. Öncelikle sizin tedavi görmeniz laziim. Ama şunu demeliyim ki eğer tedavi gormez iseniz eşiniz bunu ciddi sorun yapacaktie

Ne yaşadınzda bu hale geldiniz...

X