Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) ile yaşayamıyorum...

esmerkadin

Aktif Üye
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
9 Kasım 2020
225
227
Selam herkese,buraya yazma sebebim burada belki napabileceğim hakkında fikir edinebileceğimi düşündüm..Şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle ben uzun süredir her şeyi kafama takıyorum bununla kalmıyor sürekli olarak evden çıkarken arkama yüz kere bakan biri oldum ve yıllardır okul,dershane,restorant vs aklınıza gelebilecek her yerde oturup kalksam bile oradan çok zor ayrılıyorum çünkü sürekli arkama bakıyorum bir şey kaldı mı diye sorgulamaktan.Emin olamama sorunum var yani.Daha sonra son 2-3 aydır da gittiğim yerlerde nereye oturduysam nereden kalktıysam telefonumdan resim çekiyorum emin olmak için bir nevi.Galerimde böyle resimler mevcut maalesef.
Bunlar dışında da yapmadığım şeyleri yapmışım gibi hissediyorum.Örnek versem daha iyi olacak.Bir birlikteliğim var ve erkek arkadaşım beni çok sahiplenir,geçmişimi bile kıskanır öyle bir insan.Biraz da bu sebepten dolayı emin olamama sorunlarım çıktı.Mesele erkek arkadaşımdan önce hayatımda olan şeyleri sanki erkek arkadaşım varken olmuş gibi düşünüyorum ve emin olamıyorum.Demek istediğim sorun da bu.Emin olamama...
Bu ve bunun gibi şeyler yaşıyorum...
Bu ve bunun gibi şeyler yaşayan varsa aranızda napmam gerekiyor? Hayat okb ile gerçekten çok zor...Emin olamama duygusunu nasıl aşabilirim? Kendimi çok kötü hissediyorum.

Yardım ve önerilere açığım.Eleştiri yapılacak bir konu değil ama yine de öyle insanlar çıkabilir... hassas olursanız sevinirim,hiç iyi hissetmiyorum çünkü.

Bir psikiyatristten destek almanız gerek. Gittiniz mi daha önce ? Ablamın bir arkadaşı da sürekli kapıyı kapattım mı diye dönüp dönüp kontrol ederdi, yola çıkardık kendisiyle ütü prizdemi kaldı diye geri döndürürdü. Anlıyorum sizi, ama bu tedavi edilebilir bir hastalık. Lütfen doktora gitmekten çekinmeyin.

Bir psikiyatristten destek almanız gerek. Gittiniz mi daha önce ? Ablamın bir arkadaşı da sürekli kapıyı kapattım mı diye dönüp dönüp kontrol ederdi, yola çıkardık kendisiyle ütü prizdemi kaldı diye geri döndürürdü. Anlıyorum sizi, ama bu tedavi edilebilir bir hastalık. Lütfen doktora gitmekten çekinmeyin.
hayır gitmedim teşekkür ediyorum

Selam herkese,buraya yazma sebebim burada belki napabileceğim hakkında fikir edinebileceğimi düşündüm..Şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle ben uzun süredir her şeyi kafama takıyorum bununla kalmıyor sürekli olarak evden çıkarken arkama yüz kere bakan biri oldum ve yıllardır okul,dershane,restorant vs aklınıza gelebilecek her yerde oturup kalksam bile oradan çok zor ayrılıyorum çünkü sürekli arkama bakıyorum bir şey kaldı mı diye sorgulamaktan.Emin olamama sorunum var yani.Daha sonra son 2-3 aydır da gittiğim yerlerde nereye oturduysam nereden kalktıysam telefonumdan resim çekiyorum emin olmak için bir nevi.Galerimde böyle resimler mevcut maalesef.
Bunlar dışında da yapmadığım şeyleri yapmışım gibi hissediyorum.Örnek versem daha iyi olacak.Bir birlikteliğim var ve erkek arkadaşım beni çok sahiplenir,geçmişimi bile kıskanır öyle bir insan.Biraz da bu sebepten dolayı emin olamama sorunlarım çıktı.Mesele erkek arkadaşımdan önce hayatımda olan şeyleri sanki erkek arkadaşım varken olmuş gibi düşünüyorum ve emin olamıyorum.Demek istediğim sorun da bu.Emin olamama...
Bu ve bunun gibi şeyler yaşayan varsa aranızda napmam gerekiyor? Hayat okb ile gerçekten çok zor...Emin olamama duygusunu nasıl aşabilirim? Kendimi çok kötü hissediyorum.

Yardım ve önerilere açığım.Eleştiri yapılacak bir konu değil ama yine de öyle insanlar çıkabilir... hassas olursanız sevinirim,hiç iyi hissetmiyorum çünkü.
Cnm geçmiş olsun 🙏 bendd OKB var sekiz yıldır şuanda hamileyim 30.haftadayim ilaç icmiyorum perişanım ara ara bugünlerde mesela kaygı eksik yapma korkusu çok fazla son iki ay iyi olmaya adapte oluyorum aklıma her geleni yapmıyorum hatta artık hiç yapmiycam tek iyilestiricisi bu ilaç falan bir süre sonra tekrar ediyor bende eksik yapma korkusu com var yemeğim varmı birşey eksik yaptinmi vs rahatsız edici boyutta sanırım exra depresyon da yaşıyorum bu günlerde hiç birşeyden keyif almıyorum doğuma kadar iyi öldüm oldum yoksa ömür boyu ilaç yine sadece etkili bir yöntem aztiyo aklına geleni ne sıklıkla gelirse gelsin yapma mesela ne olursa olsun arkana bakma zor olacak ama sonra bakmadan da yaşayabileceğini ve seni rahatsız etmediğini göreceksin

Doktorsuz çok zor doktora git ve dediklerimi uygularsan çok fayda görürsün cnm inşallah

Doktorsuz çok zor doktora git ve dediklerimi uygularsan çok fayda görürsün cnm inşallah
Teşekkür ediyorum..Burada benim gibi insanların oluyor oluşu yalnız olmadığımı hatırlattı :KK43: Umarım bu illetten kurtuluruz..Huzurlu bir şekilde yaşamaya devam ederiz.Allah şifa versin size de.Bebeğiniz için de Allah analı babalı büyütsün hayırlı bir evlat olsun size,vatana inşAllah :)

Oncelıkle kendisinin olmadigi gecmisi kıskanan adama karsı temkinli olup bir uzmandan yardım alın. Almadıysanız tabıı.

Öyle düşünüyorsun çünkü erkek arkadaşın büyük ihtimalle seni çok sıkıyor bu konuda ve sende korktuğun için düşüne düşüne iyice aklını karıştırmışsın. Böyle birşeyde tavrını koy ve gereksiz kıskançlıklara müdahale et. Tabi bu bir tahmin. Daha başlardaysan doktora git önünü alamazsın. Bende bazen 50 kez eve girip çıkıyorum. Eşim ayakkabıları giyip sokağa çıkıyor ben hala oda oda koşuyorum evde. Bu yüzden aniden birşey düşünmeden kapıyı çekip kaçıyorum. Allah korusun kontrol etmek iyi ama ocak için yoldan dönmüşlüğüm var. Evden çıkmadan ocak kapalı olduğu halde düğmeleri aç kapa yapardım e daha çok düşünürdüm yola çıkınca. Bu yüzden ocağa uzaktan bakar kapalı, kapalı olmasa on kez ses çıkar koku gelirdi der çıkarım evden. Allah yardımcın olsun. Geçmiş olsun.

Biz bir psikolog kadar güzel şeyler söyleyemeyiz muhakkak destek almanızı öneririm.
Ama madem buraya konu açıp bizim dr fikirlerimizi önemsiyorsunuz o zaman size sadece şunları söyleyebilirim.
Takıntı insanın kafasında buyute buyute hal alan daha sonra ben takıntılıyım diyerek işi daha cok çıkmaza süren bir davranış düşünme şeklidir.

Tersini yapicaz.
Öncelikle takıntılı olmadığınızı yanıldığınızi kendinizden emin olduğunuzu kendinize söyleyerek işe başlayın.
Beyninize ters psikokoji uygulayın.

Beyninizdeki kötü düşünceler hayatınızı ele geçirmeye çalışıyor izin vermeyin.
Mantıklı düşünmeye çalışın.

Örneğin evden çıkarken evden acaba kapının arkasında anahtar kaldı mı diye çoğumuz kontrol ederiz ve çıkarız.
Bir defaya mahsus olan şeyler tedbirdir.
2 defa yapılan şeyler hatadır.
Bu Takıntı hali yaptım mi yapmadım mi
Kaldi mi kalmadı mi gibi düşünceler emin ol cogumuzda var. Ama çoğumuz bu durumu buyutmeyerek çözüyoruz.
Yapmışımdır ya diyerek ya da orda bir şey unutmadım bir defa baktim zaten diyerek kendinize söz geçirin.

Kendime güvenmiyorum diyorsunuz o zaman güvenin.

Öyle düşünüyorsun çünkü erkek arkadaşın büyük ihtimalle seni çok sıkıyor bu konuda ve sende korktuğun için düşüne düşüne iyice aklını karıştırmışsın. Böyle birşeyde tavrını koy ve gereksiz kıskançlıklara müdahale et. Tabi bu bir tahmin. Daha başlardaysan doktora git önünü alamazsın. Bende bazen 50 kez eve girip çıkıyorum. Eşim ayakkabıları giyip sokağa çıkıyor ben hala oda oda koşuyorum evde. Bu yüzden aniden birşey düşünmeden kapıyı çekip kaçıyorum. Allah korusun kontrol etmek iyi ama ocak için yoldan dönmüşlüğüm var. Evden çıkmadan ocak kapalı olduğu halde düğmeleri aç kapa yapardım e daha çok düşünürdüm yola çıkınca. Bu yüzden ocağa uzaktan bakar kapalı, kapalı olmasa on kez ses çıkar koku gelirdi der çıkarım evden. Allah yardımcın olsun.
Öncelikle teşekkür ederim.Bende aynı durumu yaşadım yaşıyorum da.Ocak konusunda sürekli kontrol ettiğimi biliyorum gerçekten zor bir durum Allah düşmanıma yaşatmasın o kadar kötüyüm..

Öncelikle teşekkür ederim.Bende aynı durumu yaşadım yaşıyorum da.Ocak konusunda sürekli kontrol ettiğimi biliyorum gerçekten zor bir durum Allah düşmanıma yaşatmasın o kadar kötüyüm..
Dediğim gibi kapalı olan ocağı elleme ve bu açık olsa zaten çoktan hissederdim ve uzaklaş içini böyle rahatlat zaten gerçeği mantıklısı bu :)

Biz bir psikolog kadar güzel şeyler söyleyemeyiz muhakkak destek almanızı öneririm.
Ama madem buraya konu açıp bizim dr fikirlerimizi önemsiyorsunuz o zaman size sadece şunları söyleyebilirim.
Takıntı insanın kafasında buyute buyute hal alan daha sonra ben takıntılıyım diyerek işi daha cok çıkmaza süren bir davranış düşünme şeklidir.

Tersini yapicaz.
Öncelikle takıntılı olmadığınızı yanıldığınızi kendinizden emin olduğunuzu kendinize söyleyerek işe başlayın.
Beyninize ters psikokoji uygulayın.

Beyninizdeki kötü düşünceler hayatınızı ele geçirmeye çalışıyor izin vermeyin.
Mantıklı düşünmeye çalışın.

Örneğin evden çıkarken evden acaba kapının arkasında anahtar kaldı mı diye çoğumuz kontrol ederiz ve çıkarız.
Bir defaya mahsus olan şeyler tedbirdir.
2 defa yapılan şeyler hatadır.
Bu Takıntı hali yaptım mi yapmadım mi
Kaldi mi kalmadı mi gibi düşünceler emin ol cogumuzda var. Ama çoğumuz bu durumu buyutmeyerek çözüyoruz.
Yapmışımdır ya diyerek ya da orda bir şey unutmadım bir defa baktim zaten diyerek kendinize söz geçirin.

Kendime güvenmiyorum diyorsunuz o zaman güvenin.
Teşekkür ediyorum deneyeceğim..

Dediğim gibi kapalı olan ocağı elleme ve bu açık olsa zaten çoktan hissederdim ve uzaklaş içini böyle rahatlat zaten gerçeği mantıklısı bu :)
öyle ama yıllardır süren bir okb benimki..Doktora gitmeye de korkuyorum tiroit hastasıyım bu yüzden ilaç alıyorum ruhsal olarak çok kötü etkiliyor,şimdi bir de psikiyatri ilaç verecek psikolojim çok bozulacak..

öyle ama yıllardır süren bir okb benimki..Doktora gitmeye de korkuyorum tiroit hastasıyım bu yüzden ilaç alıyorum ruhsal olarak çok kötü etkiliyor,şimdi bir de psikiyatri ilaç verecek psikolojim çok bozulacak..
Doktora gitmeyin psikoloğa gidin. İyi bir terapi süreciyle atlatabileceğinizi düşünüyorum

Çok geçmiş olsun. Zor bir durum gerçekten. Bilişsel Davranışçı Terapi ile düşüncelerinizi yönetmeyi öğrenebilirsiniz. Ama belki ilaç tedaviside gerekebilir. O sebeple öncelikli bir psiiyatriste gitmelisiniz.

Devlet hastanelerinde psikiyatri bölümlerinin bazıları şuan randevu vermiyor, pandemi nedeniyle mi bilmiyorum bir araştırın. Kendinizi kötü hissettiren insanlardan uzak durun. Ayrıca kıskanmak sahiplenmek ve sevgi göstergesi değildir, sizi kısıtlamasına izin vermeyin.

Teşekkür ediyorum..Burada benim gibi insanların oluyor oluşu yalnız olmadığımı hatırlattı :KK43: Umarım bu illetten kurtuluruz..Huzurlu bir şekilde yaşamaya devam ederiz.Allah şifa versin size de.Bebeğiniz için de Allah analı babalı büyütsün hayırlı bir evlat olsun size,vatana inşAllah :)
Teşekkür ederim ❤️ amin inşallah melesef çok kişide var terapi alabilirsin geçmeyecek bir sry değilmiş doğru tutumla

Cnm böyle düşünmende bir takinti piskologa git terapi al ilaç tedavisi de bu halini büyük ölçüde azaltır

X