Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) - Takıntı Hastalığı Bilgi Ve Paylaşım Alanı

Nevreste

Bir garip yolcu
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
289.430
594.164
42
okb.jpg

Anksiyete türü bir rahatsızlık olan obsesif-kompülsif bozukluk (OKB), insanları tekrarlanan düşünce ve davranışlar döngüsüne hapsederek kısıtlayan bir hastalıktır. Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler, kontrol edemedikleri yinelenen ve stres yaratan düşünceler, korkular veya görüntüler (obsesyonlar) nedeniyle huzursuz olurlar. Bu düşüncelerin yarattığı anksiyete bazı ritüelleri ya da rutinleri acil olarak gerçekleştirme ihtiyacına (kompülsiyonlar) neden olur. Ritüeller takıntılı düşünceleri önleme veya akıldan uzaklaştırma girişimiyle yapılır.

Ritüel anksiyeteyi geçici olarak durdurur, obsesif düşünceler tekrar oluştuğunda kişinin ritüeli hemen tekrar etmesi gerekir. Bu OKB döngüsü kişinin gününden saatler çalarak normal günlük işlerini yapmasını engelleyebilir.

Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler saplantılarının ve takıntılarının gerçek dışı veya manasız olduğunun farkında olabilirler, fakat kendilerini durduramazlar.

OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) belirtileri nelerdir?
Yaygın obsesyon belirtileri:
  • Pislik veya mikrop bulaşmasından korkma
  • Başkasına zarar vermekten korkma
  • Hata yapmaktan korkma
  • Rezil olmaktan veya sosyal açıdan kabul edilemez bir şekilde davranmaktan korkma
  • Şeytanca veya günahkar düşünmekten korkma
  • Düzen, simetri, kusursuzluk ihtiyacı
  • Aşırı kuşku ve sürekli güvence ihtiyacı

okb1.jpg

Yaygın kompülsiyon belirtileri:
  • Tekrar tekrar yıkanma, duş alma veya ellerini yıkama
  • El sıkışmayı veya kapı tokmağına dokunmayı reddetme
  • Kilit, ocak gibi şeyleri sürekli kontrol etme
  • Rutin işleri yaparken içinden veya yüksek sesle sürekli sayı sayma
  • Sürekli bir şeyleri belli bir biçimde düzenleme
  • Belirli bir sıraya göre yemek yeme
  • Genellikle rahatsız edici olan, akıldan çıkmayan ve uykuyu bölen kelimelere, görüntülere veya düşüncelere takılıp kalma
  • Belirli kelimeleri, cümleleri veya duaları tekrarlama
  • İşleri belirli bir sayıda yapma ihtiyacı
  • Değeri olmayan şeyleri toplama veya biriktirme
Obsesif-kompülsif bozukluğa ne neden olur?
Nedeni tam olarak anlaşılmamış olsa da, araştırmalar biyolojik ve çevresel faktörlerin OKB ile ilişkili olabileceğini göstermiştir.

Biyolojik faktörler: Beyin karmaşık bir yapıdır. Bedenin normal işleyişi için ihtiyaç duyulan, nöron adı verilen milyarlarca sinir hücresi vardır. Nöronlar elektrik sinyalleri yoluyla iletişim kurar. Nörotransmiter adı verilen kimyasallar bu sinyallerin nörondan nörona iletilmesine yardım eder. Araştırmalar serotonin adı verilen nörotransmiterin seviyesinin düşmesi ile OKB gelişimi arasında bir bağlantı saptamıştır. Serotonin dengesizliğinin ebeveynden çocuğa geçtiğine dair kanıt da vardır. Bu da obsesif-kompülsif bozukluğun genetik olabileceğinin göstergesidir. Ayrıca beynin belirli bölgeleri serotonin dengesizliğinden etkilenir, bu da OKB’ye yol açar. Bu problemin, beynin sağduyu ve planlama ile ilgili bölgeleri ve bedensel hareketleri içeren mesajları süzen bölgeleriyle bağlantılı olan beyin yolaklarıyla alakalı olduğu görülür.

Araştırmalar Streptokok bakterisinin neden olduğu belli bir tür enfeksiyon ile OKB arasında bir ilişki de saptamıştır. Eğer bu enfeksiyon nükseder ve tedavi edilmezse, OKB gelişimine ve çocuklarda diğer bozukluklara sebep olabilir.

obsesif-kompulsif-bozukluk-nedenleri-9126-620x330.jpg

Çevresel faktörler: Bazı çevresel stres yaratıcı faktörler OKB’yi tetikleyebilir. Belirli çevresel faktörler ise kişide var olan bu rahatsızlığı kötüleştirebilir. Bunlar;

• Taciz
  • Yaşamsal değişiklikler
  • Hastalık
  • Sevilen birinin ölmesi
  • İş veya okulla ilgili değişiklikler veya problemler
  • İlişkiyle ilgili kaygılar

OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) ne kadar yaygındır?
OKB ABD’ de 3.3 milyon yetişkini ve 1 milyon çocuk ve genci etkilemektedir. Rahatsızlık ilk olarak çocuklukta, gençlikte ve yetişkinliğin ilk yıllarında ortaya çıkar. Irk ve sosyoekonomik alt yapı fark etmeden tüm kadın ve erkeklerde eşit oranda görülür.

OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) teşhisi nasıl konur?
OKB için laboratuvar testi yapılmaz. Doktor hastanın ritüellere ayırdığı zaman da dahil olmak üzere hastanın belirtilerini değerlendirerek teşhisini koyar.

OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) nasıl tedavi edilir?
OKB kendi kendine geçmez, bu yüzden tedavi edilmesi önemlidir. En iyi tedavi yöntemi ilaç ve bilişsel davranış terapisidir.

Bilişsel davranış terapisi: Bilişsel davranış terapisinin hedefi, obsesif-kompülsif bozukluğu olanların ritüellerini gerçekleştirmeden korkularıyla yüz yüze gelmelerini ve anksiyetenin azaltılmasını sağlamaktır. Bu terapi obsesif-kompülsif bozukluğu olanlarda sıkça görülen abartılmış veya felaketler içeren düşünceleri azaltmaya da odaklanılır.

İlaç tedavisi: Trisiklik antidepresanlar, selektif serotonin geri alım inhibitörleri OKB tedavisinde yardımcı olabilir. Hastaların ilaç ve bilişsel davranış terapisine cevap vermedikleri şiddetli vakalarda Eloktrokonvulsif Terapi (EKT) veya beyin cerrahisi kullanılabilir. EKT esnasında hastanın başına elektrotlar takılır ve beyne nöbete sebep olan bir dizi elektrik şoku verilir, bu nöbetler beyinde nörotransmitterlerin salınmasına sebep olur.

Sürekli tedavi sonucunda hastalar normal veya normale yakın yaşam sürerler. Erken teşhis her zaman tedavi süresini azaltır.

ALINTIDIR...

Ben bunu kendi kendime 14 yaşlarındayken atlatabildim hem de tek bir hap kullanmadan,bu sorunu yaşayan arkadaşlarıma önerim: İnadına üstüne gidin! Ben öyle yaptım,çamaşır asarken bir çamaşıra aynı renk mandal takma dürtüsü mü yaşadım?İnadına gittim farklı renk taktım.Evden çıktığımda cüzdanımı yanıma aldım mı acaba mı dedim? Evet,aldım hatırlıyorum (o çantayı açıp bakmadım,dürttüğünde arada bakıyorum ama çok nadir,eskisi gibi saniyelik değil.). Bilmem neyin fişini çekmiş miydim?Evet,çektim.Aklıma gelen bir düşünce mi var?İnadına başka bir şeyle oyalanabilene kadar düşündüm :) Kendinize güvenin arkadaşlar,obsesif-kompulsif bozukluğun bir sebebi de bana göre özgüvensizlik ve buna bağlı olarak kusursuz olma isteğiyle devamlı düşünmek ve didiklemek,hayatta kendi açığını aramak dışında çok daha güzel şeyler var.Bilinçaltınız ve beyniniz sizin kontrolünüzde,onu yönetin; ama sizin faydanıza olacak şekilde yönetin,hepinize çok geçmiş olsun :)

Benim de el yıkama takıntım var , hala geçiremedim .Diğer takıntılarım geçti gibi bir şey ama el yıkama takıntımı yıllardır yenemiyorum . :sinirli:

ben kendimi bildim bileli okb hastasıyım,hiç düzelmedim, çocukluğum gençliğim el yıkamakla geçti, hasta olmaktan korktum vs vs bir dolu saçma sapan takıntı. 2011 de ilaç tedavisi ve terapi görüm tamamen iyileştim. 2013 de yeniden başladı azar azar şimdi yine had safhada, ilaçsız tedavi edebileceğini söyleyen oldukça pahalı bir doktora gidiyorum 3 kere gittim elimde kocaman bir sıfır var, doktor sürekli beni birşeyin mutsuz ettiğini söylüyor ve onu bulmaya çalışıyor ama depresif değilim mutsuz değilim stres iş ev vs herkesde olduğu kadar var, ama takıntılar geliyor aklıma ben sorunumun genetik olduğuna inanıyorum annemin babaannesinde dedem de annem de ve dayımda var bende de var bunu doktora söyledim genetik değil diyor!! 3 kuşakda 5 kişide görülmesi tesadüf mü yani? doktorun beni oyaladığını düşünüyorum haftaya gidip bir daha gelmek istemediğimi söyleyeceğim chimchar95 chimchar95 o kadar akıllı ve zekisin ki kendin bu hastalığı yenmişsin, gerçekten dediğin gibi aklındaki takıntıyı 1 kez yaparsan yenisi geliyor onu da yaparsan yenisi yenisi vs böyle gidiyor , eğer ilkini yapmazsan yinelemiyor bu hastalığın çözümü insanda bitiyor, ben ölene kadar aklımda takıntıların olacağına eminim ben sadece onları dinlemek istemiyorum artık, en güzel günlerim temiz evimi eşyalarımı tekrar tekrar temizleyerek geçiyor.....

ben kendimi bildim bileli okb hastasıyım,hiç düzelmedim, çocukluğum gençliğim el yıkamakla geçti, hasta olmaktan korktum vs vs bir dolu saçma sapan takıntı. 2011 de ilaç tedavisi ve terapi görüm tamamen iyileştim. 2013 de yeniden başladı azar azar şimdi yine had safhada, ilaçsız tedavi edebileceğini söyleyen oldukça pahalı bir doktora gidiyorum 3 kere gittim elimde kocaman bir sıfır var, doktor sürekli beni birşeyin mutsuz ettiğini söylüyor ve onu bulmaya çalışıyor ama depresif değilim mutsuz değilim stres iş ev vs herkesde olduğu kadar var, ama takıntılar geliyor aklıma ben sorunumun genetik olduğuna inanıyorum annemin babaannesinde dedem de annem de ve dayımda var bende de var bunu doktora söyledim genetik değil diyor!! 3 kuşakda 5 kişide görülmesi tesadüf mü yani? doktorun beni oyaladığını düşünüyorum haftaya gidip bir daha gelmek istemediğimi söyleyeceğim chimchar95 chimchar95 o kadar akıllı ve zekisin ki kendin bu hastalığı yenmişsin, gerçekten dediğin gibi aklındaki takıntıyı 1 kez yaparsan yenisi geliyor onu da yaparsan yenisi yenisi vs böyle gidiyor , eğer ilkini yapmazsan yinelemiyor bu hastalığın çözümü insanda bitiyor, ben ölene kadar aklımda takıntıların olacağına eminim ben sadece onları dinlemek istemiyorum artık, en güzel günlerim temiz evimi eşyalarımı tekrar tekrar temizleyerek geçiyor.....
Canım kesinlikle genetiğinde etkisi var olmaz mı. Benim anneannemde anksiyete ve depresyon vardı, annem de hala panik atak var, kardeşim de okb, kuzenimde de anksiyete çıkmıştı yıllar önce, bana da 3 ay önce anksiyete teşhisi kondu. Tabi bu şöyle de bir şey. Yetiştirilirişte çok etkili. Takıntılı, mükemmeliyetçi bir annenin yetiştirdiği çocukta rol model olarak gördüğü annesi gibi olabiliyor. Ben bir müddette olsa ilaç tedavisi olmadan bu hastalığın geçeceğini düşünmüyorum. Ilac +terapi ile inşallah iyi oluruz.

Canım kesinlikle genetiğinde etkisi var olmaz mı. Benim anneannemde anksiyete ve depresyon vardı, annem de hala panik atak var, kardeşim de okb, kuzenimde de anksiyete çıkmıştı yıllar önce, bana da 3 ay önce anksiyete teşhisi kondu. Tabi bu şöyle de bir şey. Yetiştirilirişte çok etkili. Takıntılı, mükemmeliyetçi bir annenin yetiştirdiği çocukta rol model olarak gördüğü annesi gibi olabiliyor. Ben bir müddette olsa ilaç tedavisi olmadan bu hastalığın geçeceğini düşünmüyorum. Ilac +terapi ile inşallah iyi oluruz.
İlaç çok etkili ben ilaç tedavisiyle düzelmiştim çok mutluydum ama geri dönüşü var, 2 sene sonra yine aynı oldum düşünce yapımızı değiştirmemiz gerek sanırım tükendim bu OKB yüzünden

El Yikama takintisi miydi ? Ve hangi ilaci kullandiniz acaba ?
Paxil kullandım doktor kontrolünde başladım ve bıraktım asla kendi başına kullanılacak ilaçlar değil, el yıkama , hasta olma , vs vs bir sürü takıntı dün de doktordaydım resmen beni oyalıyor kafamda bitireceğim ben bu takıntı işini karar verdim iş bizde bitiyor ne doktorda ne ilaçda , 4 kere gittim bu son doktora ilaçsız tedavi diyordu ama resmen ne teşhis ne tedavi birşey yok, rahat ol Mutlu ol meditasyon yap vs diyor 1500 tl param gitti olay benim içimdeymiş , Cem Yılmaz'ın dediği gibi dalga geçiuordu ya 400 dolar verip yogaya gidiyoruz hayatın anlamı içimizdeymiş onu öğreniyoruz diyordu ya aynen öyle :)))

Paxil kullandım doktor kontrolünde başladım ve bıraktım asla kendi başına kullanılacak ilaçlar değil, el yıkama , hasta olma , vs vs bir sürü takıntı dün de doktordaydım resmen beni oyalıyor kafamda bitireceğim ben bu takıntı işini karar verdim iş bizde bitiyor ne doktorda ne ilaçda , 4 kere gittim bu son doktora ilaçsız tedavi diyordu ama resmen ne teşhis ne tedavi birşey yok, rahat ol Mutlu ol meditasyon yap vs diyor 1500 tl param gitti olay benim içimdeymiş , Cem Yılmaz'ın dediği gibi dalga geçiuordu ya 400 dolar verip yogaya gidiyoruz hayatın anlamı içimizdeymiş onu öğreniyoruz diyordu ya aynen öyle :)))
Anladim canim yaa evet haklisin inşallah kurtuluruz yaa ..doğru kendimize normal insanlardan daha çok dikkat etmemiz lazim ama edemiyoruz iste..yediklerimiz izlediklerimiz uyku düzeni inanç huzur bunlar i onemseyip kendimize iyi bakmammiz lazim aslında

Bende de var bu lanet şey küçüklüğümden beri.Geceleri daha çok oluyor ama.Mesela aklımdan salak saçma şeyler geçiyordu.Biraz büyüyünce sayma hastalığıyla devam etti.Herşeyi sayıyordum.Arabaları,günleri,ayları,defter sayfalarını..Ergenliğimde yemek yenecek herşeyin temiz mi değil mi korkusu başladı.Mesela çatalı getirirken ya biri ağzına sürdüyse.Bardaktan biri su içtiyse(gerçi bu hala da devam ediyor..)Çok doktorlara gittim ama asıl sorun kendimizde.Ben şu an bunu atlattım.Nasıl atlattım;hala var tabi bazı şeyler.Ama umursamıyorum belki büyüdükçe dertler arttı bununla ilgilenmeye vakit kalmadı.Umursamayınca herşey düzeliyor..Mesela elin kirli gibi hisediyorsan 1 kere yıka.Bir daha hissediyorsan bırak kirli kalsın.Dikkatini başka bir şeye yönlendir.Böyle böyle hastalıkta kendiliğinden geçmeye başlıyor..

Bende de var bu lanet şey küçüklüğümden beri.Geceleri daha çok oluyor ama.Mesela aklımdan salak saçma şeyler geçiyordu.Biraz büyüyünce sayma hastalığıyla devam etti.Herşeyi sayıyordum.Arabaları,günleri,ayları,defter sayfalarını..Ergenliğimde yemek yenecek herşeyin temiz mi değil mi korkusu başladı.Mesela çatalı getirirken ya biri ağzına sürdüyse.Bardaktan biri su içtiyse(gerçi bu hala da devam ediyor..)Çok doktorlara gittim ama asıl sorun kendimizde.Ben şu an bunu atlattım.Nasıl atlattım;hala var tabi bazı şeyler.Ama umursamıyorum belki büyüdükçe dertler arttı bununla ilgilenmeye vakit kalmadı.Umursamayınca herşey düzeliyor..Mesela elin kirli gibi hisediyorsan 1 kere yıka.Bir daha hissediyorsan bırak kirli kalsın.Dikkatini başka bir şeye yönlendir.Böyle böyle hastalıkta kendiliğinden geçmeye başlıyor..
Bunun tek tedavisi bu çok haklısın tebrikler, çözmüşsün işi, umursamayacaksın!!!! Düşünceler gelir geçer hiç üzerine almayacaksın, ne ilaç ne terapi iş bizde bitiyor

Bunun tek tedavisi bu çok haklısın tebrikler, çözmüşsün işi, umursamayacaksın!!!! Düşünceler gelir geçer hiç üzerine almayacaksın, ne ilaç ne terapi iş bizde bitiyor
Bence ilaçlar zaten bir işe yaramıyor.İlacı içince düzeleceğine inandığımız için iyileşiyoruz.Bunu her hangi birşey kullanmadan da yenebiliriz.Tek çözüm mücadele.

Merhaba arkadaşlar benim eşime okb tanısı koyuldu. Biz de 8 aylık evliyiz sanırım daha önceden koyulmuş ama hep tedavi yi yarıda kesmiş. Sizin yazdıklarınizin birazını okudum hemen hemen aynı. Ama onun ana kaynağı gusül abdestinden sonra başlamış. Yani tam olarak açıklama m gerekirse ailesi taharat olayını anlatmamış daha sonra kendiliğinden öğrenmiş sonra abdest vs şeyler girince işin içine acana oldu mu temiz mi derken saatlerce duşta. Eşim baya bir esmer ama rengi iki ton açılıyor dusa girnce abartmiyorim şampuan bitirdiği zaman bile olmuş. Neyse şuan o derecede değil ama takıntı farklı boyutlar a yayılmış. Hemen hemen her konuda var artk ocak kontrol u , kapı vs. Yaklaşık iki haftadır da lustdal adında bir ilaç kullanarak tedavi olmayı kabul etti. Ancak bu kez de umursamaz bir adam oldu. Ben napacam nasıl destek olacam biraz düzeliyor sonra yine u umursamaz bir adam oluyor. Yani ben onun her zaman yanındayım ona bunu hissettirmiyor muyum acaba bir kaç forumdan arkadaşlar tavsiye verdi ama en iyi siz anlarsınız okuyan arkadaşlarım lütfen yaşadıklarımız dayanarak bana yardım edin. Anne adayyim birde dünyaya bir melek getireceğim hayirlisiyla :)

Merhaba arkadaşlar benim eşime okb tanısı koyuldu. Biz de 8 aylık evliyiz sanırım daha önceden koyulmuş ama hep tedavi yi yarıda kesmiş. Sizin yazdıklarınizin birazını okudum hemen hemen aynı. Ama onun ana kaynağı gusül abdestinden sonra başlamış. Yani tam olarak açıklama m gerekirse ailesi taharat olayını anlatmamış daha sonra kendiliğinden öğrenmiş sonra abdest vs şeyler girince işin içine acana oldu mu temiz mi derken saatlerce duşta. Eşim baya bir esmer ama rengi iki ton açılıyor dusa girnce abartmiyorim şampuan bitirdiği zaman bile olmuş. Neyse şuan o derecede değil ama takıntı farklı boyutlar a yayılmış. Hemen hemen her konuda var artk ocak kontrol u , kapı vs. Yaklaşık iki haftadır da lustdal adında bir ilaç kullanarak tedavi olmayı kabul etti. Ancak bu kez de umursamaz bir adam oldu. Ben napacam nasıl destek olacam biraz düzeliyor sonra yine u umursamaz bir adam oluyor. Yani ben onun her zaman yanındayım ona bunu hissettirmiyor muyum acaba bir kaç forumdan arkadaşlar tavsiye verdi ama en iyi siz anlarsınız okuyan arkadaşlarım lütfen yaşadıklarımız dayanarak bana yardım edin. Anne adayyim birde dünyaya bir melek getireceğim hayirlisiyla :)
Öncelikle bebişinizi umarım sağlıklı bir şekilde kucağınıza alırsınız.Umursamaz olması ilaçlardan olabilir mi acaba.Bence uımursamaz olması takıntılı olmasından iyidir.Eşinizi rahatlatmaya çalışın.Bu biraz zorlu bir yolculuk.Stres seviyesiyle hastalık tetikleniyor.Farklı şeyler yaparak unutturabilirsiniz belki takıntıları.

Öncelikle bebişinizi umarım sağlıklı bir şekilde kucağınıza alırsınız.Umursamaz olması ilaçlardan olabilir mi acaba.Bence uımursamaz olması takıntılı olmasından iyidir.Eşinizi rahatlatmaya çalışın.Bu biraz zorlu bir yolculuk.Stres seviyesiyle hastalık tetikleniyor.Farklı şeyler yaparak unutturabilirsiniz belki takıntıları.
Öyle yapıyorum canım , inşallah tedavi sonuç verir bu arada güzel dileklerin için teşekkür ederim

X