Çocuğunuz üstün zekalı olabilir

yiğenim üstün zekalı..
1,5 yaşında okuyup yazmaya başladı ..3 yaşında IQ sunu ölçtürdüler ..160 çıktı..
daha 3 yaşında iken msnde konuşuyorduk..
5 yaşında KURANI hatmetti.
ve msnde benimle terör gibi güncel konuları konuşuyor ,teyze bugün yine pkk şunları yapmış diye resmen konferans veriyordu.
uzmanlar okula başlarken birden değil 5 ten başlamasını söylemişler..
özel bir eğitim alsın demişler ama ablam normal insanlar gibi yetişmesini istediği için normal bir okula verdi..
yani 5 ten değil 1 .sınıftan başllattı.çok zorluk çekti hala çekiyor..
mesela eve geliyor verilen ödevleri yapmıyor ,ben bunların hepsini biliyorum zaten neden yaptırıyorlarki diyordu,
öğretmeni onun için derste beni zorluyor öyle sorular soruyorki apışıp kalıyorum diyordu ..
sınıfındaki çocuklar annelerine gidip o herşeyi biliyor bilmediği hiçbişey yok anne ben aptalmıyım diyorlarmış..
kitap manyağı ..4 yaşından beri bilim teknik dergisini takip ediyor ..bişey okuyor hemen teyze biliyormusun diye başlayıp saatlerce bilimsel şeyler anlatıyor ..
şuanda 9 yaşında okudğu kitaplar sadece ve sadece dna ,kök hücre vs gibi kitaplar..
ablam çok zorlanmıştı zamanında ama şimdi biraz normale dönmeye başlasa da ,herşeyden çok çabuk sıkılıyor yiğenm ..çünkü herşeye doymuş durumda bilmediği hiçbişey yok ..
ablam da hayattan çabuk sıkılmasından korkuyor..
bizde genetik gerçi ..sülalem hep prof doktor doçent dolu ..en düşüğü öğretmen ..
abim ablam il birincisi idiler ,dershanelerde bedava okudular ,en ii üniv.lere gittiler..
ama ablam çok başarılı ,girdiği her yarışmada 1.olan biri olmasına rağmen yiğenimin soruları karşısında afallayıp apışıp kalıyor..çünkü yiğenimin kafası tamamen bilime odaklı..
yatıp kalkıp uzay ya da dna vs gibi konularla ilgileniyor..
karşınıza alıp saatlerce konuşturabilirsiniz ,hiç susmadan anltır..
mübarek meydan larousse gibi..kafa çok dolu ..
görenler zaten hemen anlyorlar onun farklı bir dünyası olduğunu :))
ama çok zor gerçekten ..herşeyin normali ii bence çünkübu çocukların psikolojilerine göre davranmak gerekiyor ..her türlü insanı yoran bir durum ..ALLAH böyle çocukları olanlara yardım etsin.

yiğenim üstün zekalı..
1,5 yaşında okuyup yazmaya başladı ..3 yaşında IQ sunu ölçtürdüler ..160 çıktı..
daha 3 yaşında iken msnde konuşuyorduk..
5 yaşında KURANI hatmetti.
ve msnde benimle terör gibi güncel konuları konuşuyor ,teyze bugün yine pkk şunları yapmış diye resmen konferans veriyordu.
uzmanlar okula başlarken birden değil 5 ten başlamasını söylemişler..
özel bir eğitim alsın demişler ama ablam normal insanlar gibi yetişmesini istediği için normal bir okula verdi..
yani 5 ten değil 1 .sınıftan başllattı.çok zorluk çekti hala çekiyor..
mesela eve geliyor verilen ödevleri yapmıyor ,ben bunların hepsini biliyorum zaten neden yaptırıyorlarki diyordu,
öğretmeni onun için derste beni zorluyor öyle sorular soruyorki apışıp kalıyorum diyordu ..
sınıfındaki çocuklar annelerine gidip o herşeyi biliyor bilmediği hiçbişey yok anne ben aptalmıyım diyorlarmış..
kitap manyağı ..4 yaşından beri bilim teknik dergisini takip ediyor ..bişey okuyor hemen teyze biliyormusun diye başlayıp saatlerce bilimsel şeyler anlatıyor ..
şuanda 9 yaşında okudğu kitaplar sadece ve sadece dna ,kök hücre vs gibi kitaplar..
ablam çok zorlanmıştı zamanında ama şimdi biraz normale dönmeye başlasa da ,herşeyden çok çabuk sıkılıyor yiğenm ..çünkü herşeye doymuş durumda bilmediği hiçbişey yok ..
ablam da hayattan çabuk sıkılmasından korkuyor..

bizde genetik gerçi ..sülalem hep prof doktor doçent dolu ..en düşüğü öğretmen ..
abim ablam il birincisi idiler ,dershanelerde bedava okudular ,en ii üniv.lere gittiler..
ama ablam çok başarılı ,girdiği her yarışmada 1.olan biri olmasına rağmen yiğenimin soruları karşısında afallayıp apışıp kalıyor..çünkü yiğenimin kafası tamamen bilime odaklı..
yatıp kalkıp uzay ya da dna vs gibi konularla ilgileniyor..
karşınıza alıp saatlerce konuşturabilirsiniz ,hiç susmadan anltır..
mübarek meydan larousse gibi..kafa çok dolu ..
görenler zaten hemen anlyorlar onun farklı bir dünyası olduğunu :))
ama çok zor gerçekten ..herşeyin normali ii bence çünkübu çocukların psikolojilerine göre davranmak gerekiyor ..her türlü insanı yoran bir durum ..ALLAH böyle çocukları olanlara yardım etsin.

maşallah maşallah:nazar::nazar:

Allah nazarlardan korusun..Çok gurur verici bir olay fakat bir o kadar da dikkat edilmeli..dediğiniz giibi anneyi-babayı çok yoran bir olay..

Benim 15 aylık bir oğlum var üstün zekalı oldugunu düşünmüyorum fakat çok çok akıllı..
konusması epey iyi durumda.."anne bak,anne gel,ne oldu,baba gitti,1,2 şeklinde eliyle göstererek sayıyor,mama bitti,vb.....
renklerin birkaçını neredeyse biliyor...sarı nerde oglum diyorum gösteriyor,yeşil nerde diyorum gösteriyor..
ona sürekli kitap okumamı istiyor...bende sürekli ona resimli hiyake kitaplarını okuyorum.daha çok küçük belki bu öğrenme isteiği zamanla kaybolur bilemiyorum..şuan kararında geliyor bana...Yiğenimde böyle herşeye erken atıldı renkler sayılar vs..sonra birden unuttu gitti hepsini..sil baştan oldu sanki öğrendiği herşey :KK1:allah sağlık sıhhat versin bütün yavrulara...

uzun süredir yazmamışsınız çocuğunuzun şimdiki durumunu çok merak ettim açıkçası dersleri nasıl?

merhaba,

oğlumun dersleri çok iyi derecelere giriyor ama o kadar yalnız ki, çünkü kendisine göre arkadaş bulamıyor, öğretmenleri diyor ki onun yeri burası değil ama yerinin neresi olduğunu henüz bulamadık belki Ankara İstanbul gibi büyük şehirlerde olsak imkan çok ama Eskişehir de böyle imkanlar yok, resmi çok iyi, çok güzel karikatürler çiziyor, Osmanlı tarihine çok meraklı, padişahların hayatını anlatan kitaplar okuyor. Osmanlı tarihi ile ilgili olan dizileri takip ediyor ama bir çok açık buluyor bu böyle değildi diyor. Kendi kendine senaryolar yazıp karikatürler hazırlıyor. Oğlumun harcanmasından çok korkuyorum.. İnşallah böyle çocuklar hakettiği yerlere gelirler

merhaba,

oğlumun dersleri çok iyi derecelere giriyor ama o kadar yalnız ki, çünkü kendisine göre arkadaş bulamıyor, öğretmenleri diyor ki onun yeri burası değil ama yerinin neresi olduğunu henüz bulamadık belki Ankara İstanbul gibi büyük şehirlerde olsak imkan çok ama Eskişehir de böyle imkanlar yok, resmi çok iyi, çok güzel karikatürler çiziyor, Osmanlı tarihine çok meraklı, padişahların hayatını anlatan kitaplar okuyor. Osmanlı tarihi ile ilgili olan dizileri takip ediyor ama bir çok açık buluyor bu böyle değildi diyor. Kendi kendine senaryolar yazıp karikatürler hazırlıyor. Oğlumun harcanmasından çok korkuyorum.. İnşallah böyle çocuklar hakettiği yerlere gelirler

merhaba,oğlunuz inşallah ileride çok iyi yerlere gelir.maalesef bu tür çocuklara özel bir kurum bulunmuyor.bu çok üzücü..
benimde oğlum 9 yaşında üstün zeka ile parlak zeka arasında bir yerde olduğunu düşünüyorum.bu konuyla ilgili herhangi bir test yaptırmadım.fakat dersleri çok iyi,5 yaşında okumaya başladı matematiği çok iyi ve hep birincilikler alıyor.tesadüfen yazınızı okudum resmen bizi anlatmış şu paragrafınız:''kesinlikle yalan söyleyemessiniz, sorduğu sorunun cevabını alana kadar sizi asla bırakmaz, geçiştiremezsiniz, sizi öyle bir yerden yakalar ki söylediklerinizle, yaptığınız şeylerin nasıl farklı olduğunu size gösteriverir.'' ..
ve bunun gibi şeyler.çocuk gibi çocuk olmayınca karşınızdaki,sizi normalden fazla yorgun düşürüyor..konuşurken iki kere düşünmek gerekiyor mesela..
arkadaş ortamı da önemli tabi.. mesela sınıf arkadaşlarının bazı çocuksu tavırlarına çok şaşırıyor,ortama ayak uyduramıyor,yaşından daha olgun..bu durumda belki bir üst sınıfta olması lazım ama o da olmuyor çünkü bedensel gelişim yaşıtlarıyla aynı, el kaslarının gelişimi vs..
aslında ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.

Arkadaşlar benimde 3.sınıfa giden bir kızım var.Bizde üstün zekalı olduğunu 2.sınıfta öğrendik.Ankarada üstün zekalı çocuklara eğitim veren bir okulun sınavlarına girdiler.Öğretmenleri sınıftan 10 kişi seçti.Ve sadece benim kızım kazandı.Sınav 2 aşamalı oluyor.Şuanda gittiği devlet okulunun yanı sıra bilseme devam ediyor.Ben bildim bileli cin gibi kızdı bu bıcır:)Hiçbir şey gözünden kaçmaz hiçbir şey saklayamazsın.Böyle bir çocuğa sahip olmak da ayrı gurur verici.Okulumuzda öğretmen çocukları müdür çocukları dahil sınava girdiler ama sonuç hüsran..

Oğlum HYPERLEKSİ yani üstün öğrenme ve hafızaya sahip ayrıca yüksek ıQ 2,5 yaşında herşeyi okumaya başladı geç konuştu yani o yaşa kadar konuşmadı ama konuşmaya başladığında aynı zamanda herşeyi okuyordu tv haberlere falan çıktı neyse ,şu an 12 yaşında sosyal hayatı yaşam şekli oldukça yüksek yani çok kitap okuyor çok eğlenceli ama matematik ve el becerisi gerektiren derslerini hiç sevmiyor varsa yoksa tarih eski çağlar araştırmalar arkeolojik kazılar e böyle oluncada matematik öğretmeni çok rahatsız tabii biz de..ne yapabilirim şimdiden teşekkürler..

merhaba bnımde 18 aylık bı kızım cok hareketlı bi bebek müzige inanılmaz duskun sıze sormak ıstedıgım suana kadar pek konusmadı yenı yenı anne dıor gel falan o kdr bızde konusmuor dıye uzuluoruz zeka ıle ılgılı bı problem olabılecegını duymustum gec konusmanın ama bana gorede dr. gorede gelısımınde gayet ıyı sızın oglunuzda gec konusmus sanırım bırde hyperleksı oldugunu nasıl anladınız test falanmı

benim yigenimde zekasi yuksek,gerci konusmada bayagi gec kalmisdi konussa bile akici bi sekilde konusamiyordu ilk okula baslayinca konusmasida duzeldi 3 yasina kadar bir kac kelime konusuyordu,ve cokda hircin sinirli ve hareketliydi.4 yaslarinda 4,5 sayili rakamlari aklindan matematik olarak cabucak cözuyordu.konusmadigi icin tabi bizde gec anladik zekasinin ustun oldugunu suan 12 yasinda okulda cok basarili ama tarih dersini pek sevmez,yapi olarak zayif istahsiz.suan benim oglumda gecikdi konusmada,2bucuk yasinda ve tek tuk kelimelr söyluyor cani hic konusmak istmiyor konusturmaya caalisdirdigimizda cok hircinlasir cabuk kuser cokda duygusaldir,gerci evde iki anadil ögretiyoruz esim kendi dilini bende kendi dilimi ögretiyoruz iki dildede herseyi anliyor komutlari yerine getiriyor ama isde sorun konusamiyor cok endiseleniyoruz ne zaman konusacak diye

merhaba,

merhaba. yazinizi okuyunca bir arkadasim aklima geldi. benim boyle bir arkadasim vardi. en buyuk hobisi tarih ve fendi. matematikten hoslanmazdi yapmazdi. ama tarihi sular seller gibi bilir. derslerde oturur siralara, kagitlara katikaturler resimler cizerdi. cok guzel cizimleri vardi. mikroskobuyla ugrasirdi surekli. ama cok yalnizdi. cok dislanirdi. cocuklar cok acimasizdi kizdirirlardi bunu surekli. aslinda hircin bi cocuk degildi. simdi universitede felsefe okuyor. ama harcandigini dusunuyorum. sosyal hayati bitik durumda. kendini bulabilmis degil. inanilmaz bi kafasi var ama cok cok daha iyi yerlerde olabilirdi. aile, egitim, cevre cok onemli sanirim. o arkadasimin daha bilincli bi ailesi olsaydi, daha iyi bi egitim alabilseydi cok iyi yerlerde olabilirdi..dediginiz gibi insallah hem sizin cocuklariniz hem diger cocuklar iyi yerlere gelirler..

bir de hep merak ettigim birsey var. hazir yeri gelmisken sormak istiyorum. 2 yasinda 3 yasinda 4 yasinda kendi kendine okuma yazma ogrenen cocuklar nasil kendi kendilerine ogreniyo. erken yasta ogrenilebilir burada sorun yok fakat kendi kendine kismi nasil oluyo? sonucta illaki alfabeyi birinin tanitmasi gerekiyo. alfabeyi tanimadan yazi dedigin bir takim sekillerden baska bisey degil. konustugu sesin o harfe karsilik geldigini kendi kendine nasil ogrenir bi cocuk? bunu deneyimleyen birileri varsa yazarsa cok sevinirim.

merhaba. yazinizi okuyunca bir arkadasim aklima geldi. benim boyle bir arkadasim vardi. en buyuk hobisi tarih ve fendi. matematikten hoslanmazdi yapmazdi. ama tarihi sular seller gibi bilir. derslerde oturur siralara, kagitlara katikaturler resimler cizerdi. cok guzel cizimleri vardi. mikroskobuyla ugrasirdi surekli. ama cok yalnizdi. cok dislanirdi. cocuklar cok acimasizdi kizdirirlardi bunu surekli. aslinda hircin bi cocuk degildi. simdi universitede felsefe okuyor. ama harcandigini dusunuyorum. sosyal hayati bitik durumda. kendini bulabilmis degil. inanilmaz bi kafasi var ama cok cok daha iyi yerlerde olabilirdi. aile, egitim, cevre cok onemli sanirim. o arkadasimin daha bilincli bi ailesi olsaydi, daha iyi bi egitim alabilseydi cok iyi yerlerde olabilirdi..dediginiz gibi insallah hem sizin cocuklariniz hem diger cocuklar iyi yerlere gelirler..

bir de hep merak ettigim birsey var. hazir yeri gelmisken sormak istiyorum. 2 yasinda 3 yasinda 4 yasinda kendi kendine okuma yazma ogrenen cocuklar nasil kendi kendilerine ogreniyo. erken yasta ogrenilebilir burada sorun yok fakat kendi kendine kismi nasil oluyo? sonucta illaki alfabeyi birinin tanitmasi gerekiyo. alfabeyi tanimadan yazi dedigin bir takim sekillerden baska bisey degil. konustugu sesin o harfe karsilik geldigini kendi kendine nasil ogrenir bi cocuk? bunu deneyimleyen birileri varsa yazarsa cok sevinirim.

Ben de çok merak ediyorum. Nasıl oluyor? :44:

merhaba

Benim oğlum çok meraklı bir çocuktu sürekli soru sorardı, ben çok kitap, dergi okurdum, onlarda yazılmış büyük puntolu harflerin ne olduğunu sorardı, bende çok bilinçli olmadığım ve oğlumun zekasının farkında olmadığım için ona harfin ne olduğunu söylerdim. televizyonda çıkan bazı kelimeleri tanıyordu zaten, bir gün bana dedi ki bak anne beabea yazıyor, orada baba yazıyordu ben o zaman yaptığım yanlışı anladım, öğretmen bir teyzem var o bana dedi ki hece olarak anlat , üzerinde heceler bulunan küp şeklinde bir oyuncak buldum, sonra b nin yanına a geldiğinde ba olduğunu tek tek anlattım. birden okumaya başladı,
Bu istemekle olmuyor çocuğu önünüze oturtupta bu a bu b diyemezsiniz sadece merakla oluşan bir şey....

bende oğlumun üstün zakalı olduğundan şüpheleniyordun ama sanırım sadece çok zeki:) daha 1buçuk yaşında 5 parçalı puzzle yapıyordu şimdi 10 12 parçalı yapıyor ama sıkılmasın diye çok nadir çıkarıyorum yalnız bizimkinin görsel zekası iyi önce rakamları öğrendi sonra saymayı birbuçuk yaşında 100e yakın hayvanı adıyla söylüyordu şimdi okumayı öğrenmeye istekli alfabeyi bi kere gösterdim şimdi hepsini biliyor ama okumayı öğrensin de istemediğim için pek göstermiyorum doğrumu yapıyorum bilmiyorum ama çoçukluğunu doya doya yaşasın istiyorum. şu anda kavramlar renkler şekiller herşeyi biliyor ve ben ne gibi aktivite yapacağımı bilemiyorum yaşının üstünde bir şeyde göstermek istemiyorum zataen 2 buçuk yaşında 3 yaş üstü için olan aktivite kitapların hep bitirdi 4 yaş üstünede geçmek istemediğim için bu ara boşlukta kaldım. bol bol resim yapıyor adam yapıyor kocaman bi daireye gözler ağız çiziyo ve altına bacak kol çiziyo. at resmi bile çiziyo:) dört ayaklı tuhaf bişeyler:) üstün yetenekli olmayabilir ama biraz önden gidiyor ve çok çabuk sıkılıyor bildiği şeyleri gösterince ilgilenmiyor yeni bir şeyide hemen öğrenemedi mi çok sinirleniyo ve hırslanıyo napıcam bilmiyorum ben nasıl oyunlar oynamalıyım nasıl vakit geçirmeliyim bilmiyorum. sürekli makinaları incelemek istiyor nasıl çalıştıklarını soruyo çok yetersizim kalıyorum sanki ve yetişemiyorum.

Çocuklarda zeka kriteri nedir? Diyelim ki çocuğumuz zeki bunu bilip ne yapacağız? Ben de hep bunu merak ediyorum... Türkiye'de yaşıyoruz ve malesef bulunduğumuz yerdeki devlet okullarının durumu belli. Çocuğumuzun zeki olduğunu bilmek bize ne avantaj sağlayacak.. ? üstün çocukları değerlendiren İstanbul dışında başka kurumalar var mı? eğer gerçekten zeki ise ve değerlendirilmeli ise ben bunu öğrendiğimde bu öğrendiğim bir yer de işimize yarayacak mı?

takılmayın lütfen bunlara, 1 yaşında konuşacakmış ,100 e kadar şu yaşta sayacakmış ,bu tamamen çocuğun kendi kişiliğiyle alakalı ,bu tarz şeyler belirti olamaz ,

merhaba,
konu başlığını görünce geçtiğimiz günlerde katıldığım 'Üstün Yetenekli Çocukların Ailelerini Bilinçlendirme Semineri' Notlarını paylaşmak istedim.
http://gunesanne.com/?p=1189
sevgiler,
Güneş

benimde 2 yaşında oğlum var ve biraz fazla zeki olduğunu düşünüyorum ve bu beni gerçekten korkutuyor. doğum doktorumuzun oğlumuzun karnımdayken daha zeki olcak bu (nerden uyduruo bu şimdi demiştim) dediği andan beri korku düştü içime ve hayır lütfen IQ su normal olsun ama EQ su yüksek olsun die dua ederim tabi önce sağlıktan başlayarak...8 aylıkken dartın üstündeki renkleri ve sayılara takmıştı ve bende her sorduğu soruya (ozamanlar ıh ıh deyip eliyle gösteriodu) atlamadan cevap verdiğim gibi sayılarıda açıklıodum. aradan 2 ay bile geçmeden hep oğlan soruo ben sorayım diye "7 hangisi annem dediğimde" 20 sayıdan 7 yi gösterdi renkleri tanıdı..ve ben dartı ortadan kaldırdım..ardından okuduğumuz çoçuk kitaplarındaki sayfa sayılarına takmıştı dikkatini dağıttım..teyipteki açma kapama dümesininin farklılığını algılayıp bilgisayara kadar tüm cıhazları açıp kapamayı öğrendi bu aylarda..şu an 2 yaşında ve 5 kelimeyle cümleler kurmasının yanında herşeye mantıklı cevaplar verio baya sohbet edioo..harflerede taktı söylemiorum...sayıları 10 dan yukarıya bilerek saymadığım için 10 kadar sayıyo ve tanıo...acaip meraklı..hafızası da kuvvetli 16 aylıkken gitiiğimiz bi yerin fotoğrafını tanıyarak orda oynadığı oyunu söledi mesela..çok ilginç benzetmeler yapıyor ve ailemde IQ su yüksek insanlar var ama sonları hep hüsran (antisosyal ve belli bi yaştan sonra akıl hastalığı ile sonuçlananlar) ve bu beni korkutuo...bende mesela balık yağı zekayı geliştiriomuş die duydum balık yağı vermeyi kestim ve zekasını geliştircek öle pazıldır bilmem nedir almak istemiorum...umarım yanılıorumdur...

benim oğlum şu an 3 yaşında 1 yaşında konuşabiliyordu 1,5 yaşına gelmeden 120 ye kadar sayabiliyordu 2 yaşı dolmadan şarkı söyleyebiliyordu ben sadece 10 un katlarını söylüyordum ona.İngilizce kelimeleri renkleri biliyordu. ben çalışıyorum ama o zamanlar yanındaydım ücretsiz izin almıştım söylediğim her şeyi bir kerede akılda tutuyordu ve çok meraklıyıdı öğrenmeye fakat ben işe başladıktan sonra oğlumla hiç ilgilenemedim üstüne bir şey koyamadık.şu an 20 ye kadar olan sayıları ve 10'un katları olan sayıları tanıyor. anneanne bakıyor oğluma. ona yetmediğinin farkındayım tabi ben de babası da.hep ilgi oyun sürekli öğrenmek istiyor fakat kendi yaşıtlarıyla ilgilenmiyor oynamıyor şimdi anaokuluna vereceğim ama çocuklarla uyum sağlaması konusunda endişeliyim

Son düzenleme:
benim oğlum şu an 3 yaşında 1 yaşında konuşabiliyordu 1,5 yaşına gelmeden 120 ye kadar sayabiliyordu .2 yaşı dolmadan şarkı söyleyebiliyordu İngilizce kelimeleri renkleri biliyordu. ben çalışıyorum ama o zamanlar yanındaydım ücretsiz izin almıştım söylediğim her şeyi bir kerede akılda tutuyordu ve çok meraklıyıdı öğrenmeye fakat ben işe başladıktan sonra oğlumla hiç ilgilenemedim üstüne bir şey koyamadık anneanne bakıyor oğluma. ona yetmediğinin farkındayım tabi ben de babası da.hep ilgi oyun sürekli öğrenmek istiyor fakat kendi yaşıtlarıyla ilgilenmiyor oynamıyor anaokuluna vereceğim ama çocuklarla uyum sağlaması konusunda endişeliyim şu an 20 ye kadar olan sayıları ve 10'un katlarını tanıyor bir nesneyi sayabiliyor

X