oğlum takıntılı mı

Tacro

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Temmuz 2021
2.337
4.861
slm kızlar kafamı kurcalayan bi durum var ben mi kuruntu yapıyorum sizlerden fikir almak istedim..6,5 yaşında 1.sınıf öğrencisi oğlum var bazı konularda takıntılı olduğunu düşünüyorum..küçücük bir kalemi var onunla yazmak istiyor mesela daha büyük yeni aldıklarım ile yazmıyor bu bitmeyene kadar yenileri kullanmayacağım diyor aynı şekilde silgi için de aynısını yapıyor bu şekil küçük ve kirlenmiş silgisini attım diye ağladı..tabletinin şarjı yüz olmadan çıkarıp oynamaz mesela,yüz olmadan çıkardıysam çok kızar o zaman senin telefonunla oynayacağım der yani benim şarjımın bi önemi yok kendi tableti için durum bu..Bunlar normal mi,bilgisi ya da tecrübeli olan arkadaşlardan fikir almak isterim

slm kızlar kafamı kurcalayan bi durum var ben mi kuruntu yapıyorum sizlerden fikir almak istedim..6,5 yaşında 1.sınıf öğrencisi oğlum var bazı konularda takıntılı olduğunu düşünüyorum..küçücük bir kalemi var onunla yazmak istiyor mesela daha büyük yeni aldıklarım ile yazmıyor bu bitmeyene kadar yenileri kullanmayacağım diyor aynı şekilde silgi için de aynısını yapıyor bu şekil küçük ve kirlenmiş silgisini attım diye ağladı..tabletinin şarjı yüz olmadan çıkarıp oynamaz mesela,yüz olmadan çıkardıysam çok kızar o zaman senin telefonunla oynayacağım der yani benim şarjımın bi önemi yok kendi tableti için durum bu..Bunlar normal mi,bilgisi ya da tecrübeli olan arkadaşlardan fikir almak isterim
Eğer siz eşiniz falan evde bu şekilde davranış sergiliyorsaniz bunu çocukta benimsemis olabilir. Kuralcı temiz titiz herşey olabilir. Arkadaşımın ogluda böyle takıntılı. Büyüdükçe dahada ilerledi şuan 11 yaşında ve eve misafir geliyor evdeki şeyleri yiyip bitiriyorlar diye deli oluyor yemek yerken insanları rahatsız edip parasını istiyor. Arkadaşımda gülüyor iyi bir şeymiş gibi

Öncelikle kesinlikle pedagog ile görüşün takıntı olabilir durum ama bazen çocuk evde gördüğü bir şeyi çok da anlamadan aynalayabiliyor.
Evde maddiyattan sürekli bahsedildiği zaman da bu durum yaşanıyor olabilir. Çevremdeki çoğu memur çocuğunda vardı bu durum, 32 yaşına geldim hala bazen aşmak için kendimi çok zorluyorum 😅 anne babalar farkında olamıyor ama aman israf olmasın ya da masraf olmasın diye çocuğa o kadar sık söylemde bulunuluyor. En son komşumun çocuğuna çok güzel bir kurs varmış bak gitmek ister misin demiştim, çok masraf olur aileme gitmeyeyim dedi küçücük çocuk 😐 annesi bile şaşırdı yani.

Babası veya siz veya büyükbaba, büyükanne böyle davranış sergiliyorsa ondan görüp uyguluyor olabilir.
Teyzemin oğlunun babası hep teyzeme böyle davranırdı. Birini bitirmeden diğerine geçme vs. Teyzemin oğlu okula başladığında kendi sorumluluğunda olan eşyalarına böyle yapmaya başladı. Erkek çocukları için de özendirici süslü defterler felan var ne zaman hediye olarak öyle bişey alsak ne gerek var boşa masraf vs dedi. Ve evet şuan aşırı cimri bir çocuk oldu. Teyzem bize hediye alsa hemen gelip ne kadar bu felan der

Bizim bir arkadasin eşi aşırı cimriydi mesela.
Çocuğu unide özel universite okumak yerine devleti tercih etti hem daha iyi bölümü elinin tersiyle itti.
Bir de bulunduğu yerde sürekli akrabalarına gitmek istiyormuş yemeğe para vermemek için.
Huydur geçer hesabi.
Kesin ya sizden ya da eşinizden birşeyleri örnek alıyordur .
Bir ara ablamın cocugu da sürekli para hesabı yapıyordu.
Anne o pahalı alma felan.
Aile gundeminizi degistirin.

Tecrübem yok ama bende biraz öyleydim. Hele sevdiğim bir şeyse asla değiştirmezdim. O kalem minicik kalsa da zevkine devam ederdim. Eşyalarıyla fazla duygusal bağ kurmuş olabilir

X