Oğluma yemek yediremiyorum

ysmn37

Guru
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2010
233
53
2 buçuk yasindaki Oğlum yemek yemiyor lütfen yardım edin nerdeyse 1yildir sulu yemek yediremiyorum süt içiyor kuru yiyecekler yiyor oda sayılı doktora götürdüm demir eksikliği var dedi demir şurubu verdi başka bişey yok boyu kilosu normal dedi napmaliyim😥

2 buçuk yasindaki Oğlum yemek yemiyor lütfen yardım edin nerdeyse 1yildir sulu yemek yediremiyorum süt içiyor kuru yiyecekler yiyor oda sayılı doktora götürdüm demir eksikliği var dedi demir şurubu verdi başka bişey yok boyu kilosu normal dedi napmaliyim😥
Ben yemek vakti, yemek yemek ister misin vb davetlerde aynı şeyi yaşıyorum. Artık yemeği tabagima koyuyorum yemeye başlıyorum ben bişey soylemeyince kendisi gelip istiyo ve o zaman yiyo

İlk zamanlar zorluyordum şimdi ne yese kar diyip istediğini yemesine izin veriyorum kuru erişte yiyor devamli
aynen oyle devam. acikirsa zaten seni bulur. zorla yedirmek sagligina zararli olabilir ve psikolojik kotu etkiler birakabilir cocukta

Ne yaptınız benim oğlumda aynı şuan demir şurubu ve b12 esksikliği için iaç verdi doktor sizinki nasıl yemesi düzeldimi

2,5 yasındaki cocuk yemek yemiyorsa
Ek gıda döneminde alıstırılmadıgındandır .

Evet çocukların yemek sorunu vardır ama hiç yememesi kesinlikle düzen kurulmadıgından.

Ablamın çocuğu da aynı yaşlarda ve cocuk ağzına yemek, çorba sürmüyor
İşi gücü abur cubur
Belki köfte
Belki tavuk

Sebze ve çorba asla yemiyor.

Evet çocukların yemek sorunu vardır ama hiç yememesi kesinlikle düzen kurulmadıgından.

İşi gücü abur cubur
Belki köfte
Belki tavuk

Yanlış düşünceniz bence.. Yememesi tamamiyle kendisi ile alakalı.. Her çocuk uykuyu sevmeyeceği gibi yemek yemeyi de sevmiyor.. 5 yaşındaki oğlum hala sebze yemiyor.. Sevdiği bir yemek olunca sıkılıncaya dek onu yemek istiyor haftalarca.. Ama ek gıda zamanı sebzeyi severek yerdi..

saglık olarak bir sorunu yoksa bu kadar takılmanıza gerek yok. yani cocugun boy kilosu da normal. anneler hep çok yiyen cocuk sever. :KK70: lütfen zorlamayın 2 bucuk yaş küçük bir yaş değil sadece teklif edin ve sofraya beraber oturun. endişelenmeyin acıkınca mutlaka ama mutlaka yiyecektir. :)

İşi gücü abur cubur
Belki köfte
Belki tavuk

Biz çorba ekmek doğrayıp kase bir kase içiyoduk abur cubur eve almıyoruz dayı hala getirince onu da yasak ettik buna rağmen çok iştahlı değildi az yiyor hep yumurta peynir yemiyor

İşi gücü abur cubur
Belki köfte
Belki tavuk

Bu konuda size katılıyorum .ek gıdaya geçişte herşey çocuğa tattirilmali. ..ben 1 yaşında seve seve kurufasulye ,nohut vs yiyen çocuk görmedim..çocuk yemeyince damak tadı deniliyor,işin içinden çıkılıyor...kizim kurufasulyeyi yemezdi..1 kaşık yoğurt verirdim..sonra 1 tane fasulyeyi yoğurdu karıştırıp verirdim..1-2 defa çıkartır sonra yerdi..2 tane fasulyeyi yoğurdu karıştırıp verdim derken alıştı ve yemeye başladı....damak tadı diyen anneleri dinleseydim ,kızım, kurufasulye,nohut,kabak,taze fasulye,karnabahar,brokoli hiçbirşey yemeyecekti...boyu ,kilosu iyi olabilir ama ne yediği de önemli..ekmekle,makarna ile kilo alsa ne almasa ne.

Bu konuda size katılıyorum .ek gıdaya geçişte herşey çocuğa tattirilmali. ..ben 1 yaşında seve seve kurufasulye ,nohut vs yiyen çocuk görmedim..çocuk yemeyince damak tadı deniliyor,işin içinden çıkılıyor...kizim kurufasulyeyi yemezdi..1 kaşık yoğurt verirdim..sonra 1 tane fasulyeyi yoğurdu karıştırıp verirdim..1-2 defa çıkartır sonra yerdi..2 tane fasulyeyi yoğurdu karıştırıp verdim derken alıştı ve yemeye başladı....damak tadı diyen anneleri dinleseydim ,kızım, kurufasulye,nohut,kabak,taze fasulye,karnabahar,brokoli hiçbirşey yemeyecekti...boyu ,kilosu iyi olabilir ama ne yediği de önemli..ekmekle,makarna ile kilo alsa ne almasa ne.
Evet gerçekten çok önemli. . Benim kızımda 6 yaşında suan
Severek yemez ama onun yenilmesi gerektiğini bilir, cunku ona alışkın

6. Aydan itibaren bebeğe gereksiz şeyler yerine sağlam bir ek gıda donemi kurulursa
Gercekten her şeyi yiyorlar
Severek yemese bile biliyor onu yemesi gerektiğini, yabancı olduğu bir tat degil cunku

O yüzden çok önemli!

Süt icirmeyin öncelikle. Süt bizlere bile faydalı değil. Demir eksikliği de kansızlık da yapar iştahı de keser. Bir şekilde süt u bıraktırmaya çalışın. Benim oğlum da çorba sulu yemek yemiyor. Sebze köftesi et köftesi balık köftesi ciğer kemik sulu makarna kemik sulu pilav çeşitleri. Pilavlari genelde bakliyatli yapıyorum. Mercimek köftesi. Bu tarz beslenebilir. Brokoli karnabahar haşlayın yoğurda batırarak yesin kendisi. Yemek yemeyi ona bırakın kendisi yemeye çalışsın belki daha çok sever

Benim oğlumda yemek seçer, yemediği yemeği çoğunlukla ekmek arası dürüm yapıyorum örneğin patates arasına kaşar peyniri yada tost yaparım içine zeytin kaşar ceviz robotan geçirip az serpebilirsiniz, çocuklar taze ekmeği sever arasına köfte koyuyorum bayılıyor, köftenin içine sarımsak soğan kısırlık( lezet katıyor)bulgur tavuk eti oğlum tadını daha çok seviyor köftenin malzemeleri bu beğendi bakalım

X