Oglumun arkadasi yok 😕

desperate1

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
22 Mart 2013
131
195
Merhabalar, ilkokul 3.sinifa giden bir oglum var,hareketli hatta biraz da uyumsuz.Dersleri cok iyi ancak Okulda problem yasiyoruz yönlendirmeyi,liderlik etmeyi seviyor.Bazen de kizdiriyor karsisindakileri.Oyunlarda bu yuzden problem cikariyor ve dışlanıyor 1.siniftan beri ne kadar ugrastim inanmazsaniz.Ne pedagogu kaldi ne psikiyatrist.Ne terapi ne ilac tedavisi ise yaramadi zaten pedagog bunu sorun olarak gormedi mizac dedi.Psikiyatrist test yapti biraz dürtüsellik var dedi ama teshis koyamadi biz cok yiprandik okulda da cok problem oluyor diye ilac tedavisi baslamisti.Malesef ise yaramadi hatta daha da kötü oldu tepkiler aglamalar.Herseyi biraktim.Korona olunca okula gidemedi tabi uzunca birsure ama online derste dahi bir arkadasi yok ozelde gorusecek kimse yok.Haftada 2 gun gidiyor suan ve yine ayni sorunlar var.Oglum bu sefer daha uyumlu ama adi cikti bir kere .Sinif degistirsem ögretmenini cok seviyormus kabul etmiyor.Okul degistirmeye kalkarsam diger tum okullar bize ters bir yerde.Zaten esimin isi dolayisiyla cok kimseyi tanimadigimiz bir sehire tasindik ustune korona cikti asosyal olduk.Cok üzüluyorum.Haftasonu oluyor gorusecek kimsemiz yok sinifindan.Oglumu nasil sosyallestirecegim bilemiyorum.Yuzme kursu,spor kursu hic birini istemiyor yarim birakti hep.Asiri evcimen bir cocuk.Fikirlerinize ihtiyacim var hanımlar

İstemiyor diye kestirip atmayın. Başka bir kursa yazdırın..basit bir kurs olabilir. ilgisini çekecek bir şey vardır mutlaka. Onun dışında çocuğa bu yaşta arkadaşı yok uyumsuz diye ilaç içirmek bence çok mantıksız. Üstelik hayat ilkokuldan ibaret değil ki.

Kendi bu durumdan rahatsiz degilse mudehale etmeyin bence
3. Siniftaki bir cocuk arkadaslariyla sorun yasadiginda ailelerin mudehalesi olmadan kendi basina sorunlarini cozebilmeli.
Ama aksam mutlaka sohbet edin.
Ne yaptigini neden yaptığını anlattirin.
Arkadaslarinin ne tepkilee verdigini, neden oyle yapmis olabilecekleri uzerine konusun.
Bir nevi ayna tutun ona. Belki de en cok buna ihtiyaci var.

Kendi bu durumdan rahatsiz degilse mudehale etmeyin bence
3. Siniftaki bir cocuk arkadaslariyla sorun yasadiginda ailelerin mudehalesi olmadan kendi basina sorunlarini cozebilmeli.
Ama aksam mutlaka sohbet edin.
Ne yaptigini neden yaptığını anlattirin.
Arkadaslarinin ne tepkilee verdigini, neden oyle yapmis olabilecekleri uzerine konusun.
Bir nevi ayna tutun ona. Belki de en cok buna ihtiyaci var.
Ben cok mudahale etmedim ilk etapta ama karsi tarafin velileri cok problem cikardi,kendi aralarinda gruplasip oglumun hep dislanmasi cok zoruma gidiyor.Hep konusuyoruz o da kendince hakli ama gelgelelim karsidakiler grup olup ayni tavir takininca bizimki sorunlu gorunuyor.Oysa ki ben de farkindayim bunlar cocuk ve bu kadar abartilmamali bazi durumlar.

Sizin kafanızda ki çocuk olmadığı için çocuğa baskı mı yapıyorsunuz?
Doktorada götürmüşsünüz sorunu yok demiş. İlaca niye başlandı anlamadım orayı.
Yok hayir baski degil de okulda cok problem oldu,sikayetci veliler benim de psikolojimi bozdu.Okul arkamizda durdu yoksa atilsin diye ugrastilar dusunun.

Yok hayir baski degil de okulda cok problem oldu,sikayetci veliler benim de psikolojimi bozdu.Okul arkamizda durdu yoksa atilsin diye ugrastilar dusunun.

Okul ram a yönlendirdi mi?
Ortada ciddi bir sıkıntı olsa oğlunuzdan kaynaklanan ram a başvurmanız istenirdi.
Diğer çocuklara zarar mı veriyor ki şikayet edip okuldan atılmasını istediler?

Benim kafadan hayatım boyunca arkadaş sayım bir elin beş parmağını geçmemiştir ihtiyaç duymuyor demekki içine kapanmıyor depresyon belirtileri göstermiyorsa üzerine gitmeyin...

🙂Ayni sizin gibi mecburmuyum diyor
Biz evlendikten sonra hiç kimseyi tanımadığım bir yerde yaşıyorduk. Eşim bana arkadaş bulmak istiyordu sürekli. İş arkadaşlarımın eşleriyle tanış, gidin gelin, kafede oturun sen sıkılma diyordu. Ama ben istemiyorumdum 😂😂 şimdi yaşadığımız yerde bir arkadaş buldu içi rahat 😂

Bence sakin olun biraz , seneye zaten okulunu değiştireceksiniz , ortaokul olacak . Siz böyle yaptıkça çocuk ben sorunlu muyum acaba der.
Dürtüsel öğrencilerim oldu evet zor karakterliler ama sizinkine o teşhis konmamış . Olabilir denmiş . İlkokul , ortaokul, lise , üniversite.... hayatının bir döneminde yaşadığı şeyi değiştirmek isterse kişi , başka aşamaya geçince onu bir daha tekrarlamaz . Böyle böyle insan ilişkilerini öğrenir .
Kaba davranıyorsa , küfürlü konuşuyorsa , arkadaşlarına vuruyorsa bunun yanlış olduğunu bir şekilde öğrenmeli . Çocukların adaleti ve acımasızlığı çok saftır . Aileler işin içine girmese aslında bizim çocuklar kendi yollarını bulurlar .
En şirin bebek , en çalışkan çocuk , en popüler, en sevilen vs vs derken çocukları aslında büyükler sınıflandırıyor .
Ben ŞÖK toplantılarında kim çalışkan , kim sorumsuz , kim sorunlu hiç dinlemem . Yapılması gereken şeyler varsa , alınması gereken tedbirler varsa onları not alırım .
Ortaokulda çok başarılı olup , güzel bir liseyi kazanıp başarısız olan bir sürü öğrencim var . Yine meslek lisesine gidip şimdi altında passatla gezen öğrencilerim var .
Hayat bir çok olmaz dediğimiz şeyi gözümüze gösteriyor.
Sabredin.

Haftasonu neden okul arkadaşları ile görüşülsün ki

Arkadaşlar ile iyi olunsa da haftasonu görüşecek ortam hele de büyükşehirlerde zor

Haftasonu mahalleden kurstan vs arkadaşlık kurulur da zaten arkadaşı olan da şu süreçte görüşmüyor bir eksiklik yok

Zaten en önemlisi oğlunuz bunu hissetmiyor

Komşunun oğlu var kimseyle arkadaşlık kurmayı sevmiyordu ama oğlumla idare ediyorlar birbirlerini takılıyorlar yaş ilerledikçe her şeyleri uymasa da uyan bazı özellikler ile devam etmeyi öğreniyorlar

Bu anlattığım çocuk sitedeki bir grup çocuk ile asla oynamaz oğlum onlarla da oynar ama bu arkadaşı ile de takılır

Çocuğa alternatifleri sunun ama ille de arkadaş ol demeyin zira ilgi alanları farklı olabilir

Sizinkinin ilgi alanı ne

Ne sever

Örneğin akrobatik bisiklet alın tek başına takılsın başkaları ona hayran hayran baksın

Kaykay alın birlikte basketbol voleybol futbol oynayın ortam neye uyarsa

Bilgisayara ilgisi varsa ona yönlendirin

Tüm çocuklar kovalamaca oynayacak diye kaide yok ki

Okul ram a yönlendirdi mi?
Ortada ciddi bir sıkıntı olsa oğlunuzdan kaynaklanan ram a başvurmanız istenirdi.
Diğer çocuklara zarar mı veriyor ki şikayet edip okuldan atılmasını istediler?
Hayir tabiki ramlık bir durum yok,bizimkine vuruyorlardi iki uc kisi sonra oglum tek yakaladigina vurunca veliler okula sikayet etti.Okul da bizi destekledi ama tek olunca onlar hakli goruyor kendini.Ben tabiki evladimi ezdirmem ezdirmedim direndim ama dislaniyor iste.Elimden geleni yaptim malesef farklilik sorun olarak algilandigi icin benim de psikolojimi yipratti bu durum.

Benim kafadan hayatım boyunca arkadaş sayım bir elin beş parmağını geçmemiştir ihtiyaç duymuyor demekki içine kapanmıyor depresyon belirtileri göstermiyorsa üzerine gitmeyin...
Aksine o mutlu.Cok umrunda degil ona gore sinifta tek ogretmeni seviyor gerisini sevmesem de nolcak diyor

Bu oğlunuzun karakteri siz yeterli imkanı olanağı doktoru verdiğiniz halde olmuyorsa oğlunuz böyle demek ki ayrıca bu bir hastalık değil ki boş yere ilaç kullandırmışınız. Bu bir mizaç . Törpülenir ama geçmesi zordur belki yaşı büyüdükçe yalnız kaldığını gördükçe aklı erdikçe kendi kendini düzeltmeye çalışır. Ama ilaçla vs olacak bir iş değil anladığım kadarıyla akışına bırakın.

Bence sakin olun biraz , seneye zaten okulunu değiştireceksiniz , ortaokul olacak . Siz böyle yaptıkça çocuk ben sorunlu muyum acaba der.
Dürtüsel öğrencilerim oldu evet zor karakterliler ama sizinkine o teşhis konmamış . Olabilir denmiş . İlkokul , ortaokul, lise , üniversite.... hayatının bir döneminde yaşadığı şeyi değiştirmek isterse kişi , başka aşamaya geçince onu bir daha tekrarlamaz . Böyle böyle insan ilişkilerini öğrenir .
Kaba davranıyorsa , küfürlü konuşuyorsa , arkadaşlarına vuruyorsa bunun yanlış olduğunu bir şekilde öğrenmeli . Çocukların adaleti ve acımasızlığı çok saftır . Aileler işin içine girmese aslında bizim çocuklar kendi yollarını bulurlar .
En şirin bebek , en çalışkan çocuk , en popüler, en sevilen vs vs derken çocukları aslında büyükler sınıflandırıyor .
Ben ŞÖK toplantılarında kim çalışkan , kim sorumsuz , kim sorunlu hiç dinlemem . Yapılması gereken şeyler varsa , alınması gereken tedbirler varsa onları not alırım .
Ortaokulda çok başarılı olup , güzel bir liseyi kazanıp başarısız olan bir sürü öğrencim var . Yine meslek lisesine gidip şimdi altında passatla gezen öğrencilerim var .
Hayat bir çok olmaz dediğimiz şeyi gözümüze gösteriyor.
Sabredin.
Çok tesekkurler.Surekli sorun yasamiyorlar ogretmeni de diyor cocuklar aslinda genelde oynuyorlar her dk problem.yok ama eve gidip veliler duyunca is büyüyor.Moxo testi yaptirdik cok az durtusellik cikti yani bir ara hiperaktif olsbilir dendi okul reh.tarafindan o sebeple goturdum.Mizac bu dedi dr yani sonradan da pisman oldum bos yere cocugu yipratik diye.

X