Oğlumun öğretmeni

ceylannec

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2012
108
2
Cuma günü miniğim anaokulundan geldi. Annecim öğretmenim bana kızdı dedi. O kadar mahçup o kadar üzgün ki. Neden kızdı dedim. Bir konu vardı ben bilemedim sen yanlış yapıyorsun diye bana bağırdı dedi. Çok utanç verici idi dedi. İstersen gidip öğretmeninle konuşalım belki sen yanlış anlamışsındır. Bu ara öğretmenin sıkıntıları var, farkında olmadan sesini yükseltmiştir dedim. Hayır anne sakın konuşma daha çok utanırım dedi. Sizce bu konuda nasıl bir tavır sergilemeliyim, gidip öğretmeninle konuşmalı mıyım. Nasıl minik kalbi tamir edebilirim. Gidip konuşursam öğretmenin bunu mesele haline getirmesinden çekiniyorum. Zira 2 yıldır hiç böyle bişi yaşamadık. Öğretmenimizi çok severdik.15 gün önce öğretmeninle bir tartışma yaşamıştık, acaba diyorum acısını çocukatan mı çıkarıyor.

Bence öğretmenle konuşun her ne olursa olsun bagirmaya hakki yok:KK43:.
Peki neden tartışmistiniz daha önce? ?

bu zamana kadar bir sorun yaşamamışsınız, abartmayın bence.
belki sadece sesini yükseltmiştir,bağırıp çağırmamış anladığım kadarıyla.
çocuk yanlış yorumlamış da olabilir.
bir de yanlış anlamayın lütfen ama;
öğretmeni kızdı diye bu minik kalbi nasıl tamir ederim kadar hassas duygulara kapılmanıuz biraz fazla değil mi?
dövmemiş, sövmemiş, rezil etmemiş
çocuğun dediğine göre ' kızmış' sadece. daha ne olduğunu bile bilmiyorsunuz.
bu derece hassas olursanız siz yıpranırsınız.
benim de minik bir yavrum var, sizi anlıyorum,
ben olsam böyle bir olayda öğretmeniyle konuşmayı düşünebilrdim ama çocuğuma da belki bir hatan vardır, arada olabilir böyler şeyler der geçerdim.

pardon, bazı yerleri fark etmemişim okurken. bağırdı, utandırdı falan demiş çocuğunuz. gözümden kaçmış.
işin aslını öğrenmek faydalı olabilir,
ama ben yine de büyütülmemesinden yanayım.

Cocuklar alinganlik yapabilir. Onemsemeyin sakin. Sizin basinizdan gecen benzer bir olay uydurun. Bazen bazi seyleri bilemeyecegimizi bunun karsiligi olarak zor dyrumda da kalabilecegimizi uygun dille aciklayin. Ogretmenle konusmaniza gerek yok. Yasaya yasaya ogrenmeli cocuk bir seyleri.

:KK66:merhaba. Gidip direk konuşmak yerine birkaç gün sonra ziyaret etmeniz daha mantikli. Sohbet esnasında kızınızın birkaç gün önce üzgün geldiğini anlatıp durumun içeriğini sorabilirsiniz. Unutmayın çocukların hayal dünyaları çok genistir. Olmayan şeyleri olmuş gibi anlatıp dikkat çekmeye çalışabilir. Yada başka arkadaşının durumundan etkilenmiştir. Onların hayal dünyaları çok genistir. "kızım yerine otur" cümlesi bile etkileyebilir. Ama bir egitimci asla veli ile yaptığı tartismayi çocuğuna yansıtmaz, yansıtmamalı! Sevgilerle:)

Ben yasadim bu durumu oturup dusunmedim tabi direk gidip ogretmene sordum.
Cocuk okula gelmek istemiyo ne oldu diye. Arkadasiyla kavga etmis hatta iteklemis cocugu ogretmende ceza vermis:)
Ehh suc benimkinde, kucuk falan ama ogretmende bi sekilde duzeni korumali.
Icim rahat etti en azindan dusunmek zorunda kalmadim.
Sonra olan butun olaylari direk ogretmen anlatti oglumdan once.
Bence git suclama yapmadan sor ogretmene belki anlattigi kadar abartili degildir.

Kucuk cocuklar olaylari carpitarak anlatiyor bazen. Olmamis seyi olmus gibi. Ya da ufak birseyi, siddet gormus gibi anlatiyor. Ben kendi arkadasimdan biliyorum. Ogretmenimiz kendisine kizardi, ya da hafiften vururdu cok yaramazlik yapinca. Kiz hala "beni hep doverdi" diye bahseder ogretmenden. Duyan kimbilir neler yasadi sanir. Bilmesem ben bile inancam yani.

Ogretmene ne oldugunu sormakta sakinca yok, ama cocugun gazina gelip de "sen benim cocuguma bagiramazsin"larla gitmek hata olur diye dusunuyorum. Sizin cocugunuz fazlaca alinip utanmis da olabilir zira.

Bir de lutfen cocuklariniza yaptigi hatalarin da karsiligi olabilecegini ogretin. Bu kizmak da olur, yasina gore ceza vermek de olur. Ne olursa olsun benim cocugum dokunulmazdir, kimse kizamaz, edemez dusuncesini benimsemeyin. Minik kalbi onarmak filan biraz fazla duygusal geldi bana. Daha ogrenim hayatina yeni basliyor. Ogretmeni yeri gelecek kizacak da yani. Siz cocugunuza bu kadar utanmamasi gerektigini, bunlarin olabilecegini soyleyin. Vah benim yavruma, ogretmen nasil bunu yapar diyerekten davranmak ancak cocugu okuldan ve ogretmenden sogutur. 2 senedir sorun yasamadiysaniz, ogretmeni seviyorsaniz az cok biliyorsunuzdur zaten ogretmenin huyunu. Birden sasiracaginiz bir olay olduysa, bunun cocugunuz tarafindan yanlis aksettirilme payi buyuk. Cok merak ediyorsaniz ogretmenine sorun, ama tarafsiz ve suclamayarak.

Cuma günü miniğim anaokulundan geldi. Annecim öğretmenim bana kızdı dedi. O kadar mahçup o kadar üzgün ki. Neden kızdı dedim. Bir konu vardı ben bilemedim sen yanlış yapıyorsun diye bana bağırdı dedi. Çok utanç verici idi dedi. İstersen gidip öğretmeninle konuşalım belki sen yanlış anlamışsındır. Bu ara öğretmenin sıkıntıları var, farkında olmadan sesini yükseltmiştir dedim. Hayır anne sakın konuşma daha çok utanırım dedi. Sizce bu konuda nasıl bir tavır sergilemeliyim, gidip öğretmeninle konuşmalı mıyım. Nasıl minik kalbi tamir edebilirim. Gidip konuşursam öğretmenin bunu mesele haline getirmesinden çekiniyorum. Zira 2 yıldır hiç böyle bişi yaşamadık. Öğretmenimizi çok severdik.15 gün önce öğretmeninle bir tartışma yaşamıştık, acaba diyorum acısını çocukatan mı çıkarıyor.

şimdiye kadr iyi tartışmadan sonra böyle bir şey olduysa ben şüphe duyardım bence konuşun ki öğrtemen tekrarını yapmasın çocuk evde söylüyor diye en azından çekinir

Bende diğer arkadaşlara katılıyorum fevri davranmak yerine bi kaç gün sonra ziyaret etmek daha mantıklı sadece sizin için demiyorum genel olarak söylüyorum.Çocuklar bu tarz şeylerle ailelere şikayet edince veliler direk kimki o benim çocuğuma bağırabilir kıza bilir gibi şeyler dile getiriyorlar.Çoğu anne baba yeri gelir çocuğuna sesini yükseltebilir kızabiliyorsa öğretmende kızabilir bence haklı durumdaysa öğretmenin canı yokmu insan değilmi.Kendinizi o meslekteki birinin yerine koyup düşünün tek taraflı düşünmeyin lütfen.

Son düzenleme:
olayı büyütmeyin bence.Yapmasa daha iyiymiş ama en nihayetinde o da bir insan.Nefsine,duygularına yenik düşmüş olabilir,kötü bir gününde olabilir.Belki o da üzgündür.Eğer yinelenecek olursa gidersiniz.

Öğretmenler de insandır Bence bekleyin biraz İnsanlık hâli kaç çocukla uğraşıyolar Ayrıca herkesin kişisel sorunları da olabilir Sizin her gününüz aynı mı? Bence büyütmeyin Eğer aynı şekil devam ederse konuşun gidip

Fazla hassas gördüm sizi yazdıklarınızdan
Çocuklar kıymetlimiz tabi ama her sızlanmada öğretmene yüklenilmesini doğru bulmuyorum
Dövmemiş, küfür etmemiş, hakaret etmemiş
Bazen dozunda uyarılar da gereklidir çocuk için
Hoşnut olmadıkları şeylerle mücadeleyi öğrenmek, doğruyu yapmak için çabalamaları gerek
Öğretmenin bu davranışının devamı gelecek mi bir gözlemleyin bence ona göre hareket etmek daha doğru

Allah aşkına cocuklarınızı şu kadar sımartmayın ya. Hele su "minik kalbi tamir etmek" deyimini görünce kan beynime sıcrıyor. Biz öğretmenlerimizden azar da yedik, cetvel de. Sapasağlam bir nesil olduk.

Öğretmen kızdı, okula koş. Arkadaşıyla kavga etti "sen benim cocuğuma nasıl vurursun" diye diye bencil bir nesil yetiştiriyorsunuz.

Bir de "öğretmeninin sıkıntıları var" cümlesini dilerim o cocuk baska bir yerde kullanmaz.

Bir gün o öğretmenin yerine geçseniz.. ben kreşte staj yaptım, 20 tane çocukla uğraşmak kolay değil, yeni nesil çocuklarla hiç değil..
Ben şu zamanın öğretmenlerine acıyorum cidden, lisede ki halimizi düşünüyorum da tam sopalıkmışız...

öğretmen bu abartıp dövmediği sürece insanların işine müdahale etmemelisiniz, sonuçta güzel şeyler olduğunda aferin çocuğuma diyebiliyosak kötü şeyler olduğunda da acaba sen ne yaptın ki öğretmenin kızdı diyebilmeliyiz onların işi de hiç kolay değil. eski zamanlar ne güzeldi öğretmenimiz hök dese susardık çünkü ailelerimiz öğretmenlerimize saygılıydı kızdıysa eğer sen benim çocuğuma neden kızdın demezlerdi sen ne yaptın derlerdi dolayısıyla biz de saygılıydık hem sever hem korkardık. konu sahibini tenzih ederek yazıyorum bu olayları yanlış anlamasın, şimdi öğretmen azcık sesini yükseltse veliler okulu basıyor.

ben de öğretmenim. çok sevdiğim öğrencilerime bazen ceza vermek ya da kızmak zorunda kalabiliyorum. sonuçta amacımız her isteği yerine getirilen, ne yaparsa yapsın her şeyine göz yumulan nesiller yetiştirmek değil. hangi öğretmenle konuşursanız konuşun hepsinin ortak problemi öğretmenden çok öğretmenlik yapmaya çalışan ya da çocuklarını ne yaparlarsa yapsın haklı gören veliler maalesef. hepimiz insanız, hata yapabiliriz. siz çocuklarınızı yetiştirirken hiç hata yapmıyor musunuz? ya da yapmadığınızı mı düşünüyorsunuz? biz de okula giderken eve geldiğimizde öğretmen bize kızdı ya da kulağımı çekti demeye çekinirdik. en son öğretmen kulağımı çekti dediğimde annemin de kulağıma yapışıp ne yaptın da çekti dediğini hatırlıyorum. maalesef her durumda çocuğunun arkasında olmak çok yanlış bir tutum. ayrıca öğretmenin sıkıntıları olsa bile bunu çocuğa söylemek bence doğru değil. öğretmenin sıkıntıları olabilir evet. bunu velileriyle de paylaşmış olabilir. ama küçük yaş grubu çocuklar maalesef çok acımasız olabiliyor. öğretmenin öğrencileri tarafından bilinmesini istemediği sıkıntısı, yarın öbür gün çocuğunuz tarafından sınıf ortamında bangır bangır dile getirilebilir. çocuğunuza yapmış olabileceği bir hatayı anlatın uyduruk bir hikayeyle. çocuğunuzu az çok tanırsınız. ne yapmış olabilir okulda? başka bir arkadaşına zarar vermiş olabilir ya da bir kuralı ihlal etmiş olabilir mesela. bunu bir hikayeymiş gibi anlatıp ağzından laf alabilirsiniz. minik kalbin tamiri de böylece daha kolay olur diye düşünüyorum.

Bence kesinlikle konuşun öğretmenle ama mümkünse çocuğunuza hissetirmeden.Kimse kimsenin çocuğuna bağıramaz öğretmen bile olsa.Ben oğlum anaokulundayken birgün almaya gittiğimde öğretmenin oğlumun kolundan çekiştire çkiştire ağlattığını gördüm kan beynime sıçradı.Gittim müdüre şikayet ettim,birkaç velininde şikayetiyle öğretmene hoşçakal dediler.

Allah aşkına cocuklarınızı şu kadar sımartmayın ya. Hele su "minik kalbi tamir etmek" deyimini görünce kan beynime sıcrıyor. Biz öğretmenlerimizden azar da yedik, cetvel de. Sapasağlam bir nesil olduk.

Öğretmen kızdı, okula koş. Arkadaşıyla kavga etti "sen benim cocuğuma nasıl vurursun" diye diye bencil bir nesil yetiştiriyorsunuz.

Bir de "öğretmeninin sıkıntıları var" cümlesini dilerim o cocuk baska bir yerde kullanmaz.

Hay yaşa canım ya. Aynen senin gibi düşünüyorum . Babama öğretmen kızdı desek bir tokat da babam atardı. Bugün gayet öz güvenli, psikolojik problemi olmayan kendi ayakları üstünde duran bir birey oldum.

Lütfen çocuklarınızı bu kadar korumacı yetiştirmeyin hayat bu kadar güzel bir yer değil malesef. Sorunlarını çözmesini, zor durumlarla karşı karşıya kaldığında durum değerlendirmesi yapabilmesini sağlayın. Pratik zekası gelişşin, hayır demeyi öğrensin.

Tamir edilmesi mümkün olmayan yaralar açmayın minik kalp değil büyük kalplerde de oluyor
Çocuk basketbol oynarken kolunun üzerine düşüp kolunu kırıyor beden dersinde
Beden eğitimi öğretmeniyle birlikte hastaneye götürülüyor
Sonra? Öğretmen hakkında şikayet efenim niye müdahale etmemiş sonrasında bi geçmiş olsun bile dememiş velinin kendi ağzından çıkanlar bunlar çocuğuyla konuşmuyomuş
Çocuk da bi şımardı bi şımardı anlatamam
Bıçaklayan mı dersin sınıf okul basan mı!hep böyle kılı kırk yaran ve benim çocuğum yapmazcı veliler yüzünden.benim de çocuğum var ve öğretmeninin yanında ayağını denk alacak kusura bakmasın kızabilir haksız yere de kızmış olabilir her an herşeyi görebilen radarları yok hiçbirinin zaten haksız olduğunu anlayınca özür bile diler.dünya gül gülistan değil bazı şeyler karşısında güçlü olabilmeyi öğrenmeli "minik kalpler"
Söylediklerinizden dövdü sövdü sandım açıkcası polemik yaratmak için açık yazmamışsınız da duruma göre yazacakmışsınız gibi geldi nolmuş napmış öğretmen utanmış çocuk?

X