Okulum bitti çok işe yaramaz hissdiyorum

kurabiye123

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
14 Mayıs 2017
1.943
2.451
Herkese merhabalar

Bu saatte uyutmayan bir derdimi paylaşmak istiyorum. Okulum bu sene bitti sosyoloji okudum. Son ödevi de bugün teslim ettim. Zaten pandemiden on-line oldu okul evdeydim şimdi yine evdeyim hiçbişey anlamadım üniversiteden de.

Benim derdim, kendimi işe yaramaz hissetmem ve yük oluyorum hissi. Bunda ailemin çocukken bunu söylemeleri, para hesabı yapmaları ve benim çok takıntılı olmam var. Şuan böyle bir durum yok ama içimde yer edindi. Eve ödev yapmaya gelen arkadaşlarıma meyve suyu alınca annem laf sokuyodu mesela. Kıyafet isteyince guzelce para yok demek yerine aynılarını giy kıyafet falan yok diye tersleniyodum gibi. Bunlar içimde yer edindi. Eskiden de böyle hissediyodum ama okul okuyodum derslerime çok çalışıyodum. Ama bölümümde mühendislik vb iyi bir alan olmadığı için de çok korkuyorum. Hicbir seyi beceremiyorum gibi. Şimdi okul bitti daha ilk günden inanılmaz mutsuz hissediyorum. Boş durmamak için yemek temizlik yaptım tüm gün.

Ya senelerce iş bulamazsam. Kafayı yerim o zaman. Şuan bi ise giremem de yüksek lisans ve dil öğrenme planım var iş bulabilmek adına ama bu psikolojiyle ne yapacağım bilmiyorum. Sırf para kazanmak uğruna kasiyerlik vb da yapmak istemiyorum.
Lütfen bana bir şeyler söyleyin bu işe yaramama ve para harcıyorum aileme yük oluyorum hissinden nasıl kurtulabilirim. Sanki herkesin parası var bi benim yok herkes düzenini kurmuş bi ben açıktayım. Çalışan kadını da çalışmayan kadını da çok normal buluyorum ama sanki ben çalışmak zorundaymışım o çalışmayan kadınlar gibi bir hakkım yokmuş gibi hissediyorum...
Ülkenin geleceği de karanlık çok korkuyorum

Okuyup yorum yazan herkese çok teşekkür ederim

GÜNCELLEME: Herkese merhaba :)
Burada bir derdimi paylaşmıştım. Şimdi sorun çözülünce güncelleme yapmak istedim. Evime yakın şartları gayet iyi olan ve içime çok sinen bir işe kabul edildim pazartesi başlıyorum. O dönemde bana güzel dileklerde ve tavsiyelerde bulunan herkese yeniden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
. Sanki herkesin parası var bi benim yok herkes düzenini kurmuş bi ben açıktayım.
Sırf para kazanmak uğruna kasiyerlik falan da yapmak istemiyorum.
işte o parası olanlar kasiyerliği küçümsemeyip ne iş bulursa yapan insanlar :)

anlaşılan garanti sayılabilen bir bölüm okumadınız ve tutunabilmek için dil bilmek ve yüksek lisans yapmak lazım? (görmemişim sosyoloji yazmışsınız. yine de bunlar lazım )

bunlar için de para lazım tabi.

o yüzden tavsiyem,kasiyerlik de dahil olmak üzere ne iş olursa olsun çalışmak ve buradan para biriktirip eğitiminize harcamanızdır. alın teriyle kazanılan her para ve meslek kutsaldır.

konunuzu okurken başta gerçekten üzülmüştüm sizin için ama sonradan biraz enaniyet sezdim sizde sanki... :)

işte o parası olanlar kasiyerliği küçümsemeyip ne iş bulursa yapan insanlar :)

anlaşılan garanti sayılabilen bir bölüm okumadınız ve tutunabilmek için dil bilmek ve yüksek lisans yapmak lazım? (görmemişim sosyoloji yazmışsınız. yine de bunlar lazım )

bunlar için de para lazım tabi.

o yüzden tavsiyem,kasiyerlik de dahil olmak üzere ne iş olursa olsun çalışmak ve buradan para biriktirip eğitiminize harcamanızdır. alın teriyle kazanılan her para ve meslek kutsaldır.

konunuzu okurken başta gerçekten üzülmüştüm sizin için ama sonradan biraz enaniyet sezdim sizde sanki... :)
Herkesin üniversite okuduğunun farkındayım ama nihayetinde üniversite okumuş biriyim. Lise mezunlarının yaptığı işi yapmak istememem çok normal değil mi Sizce de? Kasiyerlik yaparım mevzu gocunmakta değil ama ben nasıl ders calisicam hem ise gidip?

Herkesin üniversite okuduğunun farkındayım ama nihayetinde üniversite okumuş biriyim. Lise mezunlarının yaptığı işi yapmak istemem çok normal değil mi Sizce de? Kasiyerlik yaparım mevzu gocunmakta değil ama ben nasıl ders calisicam hem ise gidip?
bence öncelikle bakış açınızı değiştirmeniz lazım.

yanlış anlamayın ama sosyoloji ve benzeri bölümlerden mezun olan çok insan var ve maalesef bunlar ülkemizde iyi sayılan bölümler arasına girmiyor.

diş h. ve tıp hariç garanti meslek kalmadı.

nice mühendis,öğretmen atanmayı beklerken para biriktirmek için bu tarz yerlerde çalışıyor,sizce onlar lise mezunu mu? veya siz onlardan üstün müsünüz?

part time bir iş bulup kalan zamanınızda ders çalışabilirsiniz. sizi kınamak için söylemiyorum,gerçekten bakış açınız yanlış bana göre. eğer değiştirirseniz bence her işiniz daha kolay hallolmaya başlar :)

Herkesin üniversite okuduğunun farkındayım ama nihayetinde üniversite okumuş biriyim. Lise mezunlarının yaptığı işi yapmak istemem çok normal değil mi Sizce de? Kasiyerlik yaparım mevzu gocunmakta değil ama ben nasıl ders calisicam hem ise gidip?
O begenmediginiz kasiyerlige su donemde alacaklar mi bakalim biraz mutevazi olun once suan universite mezunlari ne islerde calisiyor hic bir isi de kucumsemeyin her meslegin bi sayginligi vardir yeterki hak yenilmesin

bence öncelikle bakış açınızı değiştirmeniz lazım.

yanlış anlamayın ama sosyoloji ve benzeri bölümlerden mezun olan çok insan var ve maalesef bunlar ülkemizde iyi sayılan bölümler arasına girmiyor.

diş h. ve tıp hariç garanti meslek kalmadı.

nice mühendis,öğretmen atanmayı beklerken para biriktirmek için bu tarz yerlerde çalışıyor,sizce onlar lise mezunu mu? veya siz onlardan üstün müsünüz?

part time bir iş bulup kalan zamanınızda ders çalışabilirsiniz. sizi kınamak için söylemiyorum,gerçekten bakış açınız yanlış bana göre. eğer değiştirirseniz bence her işiniz daha kolay hallolmaya başlar :)
Teşekkür ederim

O begenmediginiz kasiyerlige su donemde alacaklar mi bakalim biraz mutevazi olun once suan universite mezunlari ne islerde calisiyor hic bir isi de kucumsemeyin her meslegin bi sayginligi vardir yeterki hak yenilmesin
Ben saygın değil demedim ki. Herkes emeğiyle çalışıyo ama ben sonuçta okul okudum. 4 senem boşa mı gidicek

Ben saygın değil demedim ki. Herkes emeğiyle çalışıyo ama ben sonuçta okul okudum. 4 senem boşa mı gidicek
lise mezunlariyla ayni isimi yapacagim diyerek kucumsedin.artik herkes 4 yillik uni okuyor keske ulkemizin standartlari daha guzel olsaydi ama malesef boyle heryer uni mezunu issizlerle dolu

Yıllardır iş bulamıyan arkadaşlarım var .Kadıyerlıkte yapabılırsın.Aılem senı unı okutmus bundan sonra egıtımıne devam etmek ıstıosan senınde calısman lazım .Bu devırfe zaten calışmadan olmuyor.Her sey çok pahalı

lise mezunlariyla ayni isimi yapacagim diyerek kucumsedin.artik herkes 4 yillik uni okuyor keske ulkemizin standartlari daha guzel olsaydi ama malesef boyle heryer uni mezunu issizlerle dolu
Tamamda ben lise mezunu değilim. Küçümsemiyorum ama kendime uygun bir iş bulmak isterdim. Ülke durumunun ben de farkındayım elbette herkes farkında zaten kendimi geliştirmek istediğimi belirttim ama şuan için bunu hissediyorum dedim. Ülkemizin gençlere yakıştırdığı şeyler ne acı gerçekten içim acıyo...

Peki 4 sene okurken bir kariyer planlaması yaptınız mı? Bana göre her bölüm okunabilir ve sosyoloji de aslında çok güzel bir bölüm ama iş garantili olmadığının siz de farkındasınızdır.

Ben o kadar okudum, kasiyerlik mi yapacağım düşüncesine girmenize sebep olacak bir meslek tanımı da yok üstelik. Okurken yabancı dilinizi geliştirmek için neden hiç çaba göstermediniz mesela?

Umarım istediğiniz gibi bir iş bulursunuz ama büyük cümleler kurmamaya çalışın ve bazı konularda şikayet ederken altı dolu olsun. Üniversiteler bazı bölümler harici dünyanın hiçbir yerinde meslek edindirme kursu değil bana göre. Sizin bu dört sene içinde bazı gerçekleri fark etmeniz gerekirdi.

Peki 4 sene okurken bir kariyer planlaması yaptınız mı? Bana göre her bölüm okunabilir ve sosyoloji de aslında çok güzel bir bölüm ama iş garantili olmadığının siz de farkındasınızdır.

Ben o kadar okudum, kasiyerlik mi yapacağım düşüncesine girmenize sebep olacak bir meslek tanımı da yok üstelik. Okurken yabancı dilinizi geliştirmek için neden hiç çaba göstermediniz mesela?

Umarım istediğiniz gibi bir iş bulursunuz ama büyük cümleler kurmamaya çalışın ve bazı konularda şikayet ederken altı dolu olsun. Üniversiteler bazı bölümler harici dünyanın hiçbir yerinde meslek edindirme kursu değil bana göre. Sizin bu dört sene içinde bazı gerçekleri fark etmeniz gerekirdi.
Ingilizce öğrenmeye başlamıştım okuduğum şehirde kursa gidiyodum ama pandemi oldu Eve donduk ben açılır diye bekledim online eğitime alışmaya çalıştım ve yasaklar çok zorladı çok bunaldim kendi derslerime zor yetiştim ve öğrendiklerimi de unuttum. Dil öğrendiğim durumda ise girebileceğim şuan var halihazırda. Ben sadece o zamana kadar bu histen nasıl kurtulabilirim çünkü çalışamam bu şekilde çok kötü hissediyorum diye konu açtım. Eskiden ben de garsonluk ve bulaşıkçılık yaptım yaz tatilinde burası anonim olduğu için herkes kibir yaptığımı düşündü oysa alakası yok. Ülkede çoğu kişinin üniversite okuduğunu biliyorum ama kendimi gelistirmem lazım bunun içinde zaman lazım. Eğer garsonluk kasiyerlik vb ise girersem hayatin pahaliligiyla ben nasıl olsa para kazanıyorum diyip kendimi gelistirmeye fırsatımın ve hevesimin kacacağından endişeleniyorum. Ayrıca ülke her ne durumda olursa olsun okul okuyan bana ve akranlarıma bunun yakistirilmasi da çok acı. Sadece ben değilim binlerce öğrenci açıkta şuan ay sen kendini ne zannediyosun senden çok var diye yaklaşmak yerine evet haklısın fakat ülkenin durumu da ortada buna göre sekil almalısın demek gerekmez miydi

herkes kibir yaptığımı düşündü oysa alakası yok.
bakın biz müneccim değiliz. ne yazarsanız onu anlarız. sizin yazım tarzınızdan da kibirli olduğunuz anlaşıldı. eğer en başta kendinizi daha iyi ifade etseydiniz belki farklı yaklaşırdık. kaldı ki kimse yorum kovalamak zorunda değil, yani konu kısmına ne yazarsanız onu yorumlarız
evet haklısın fakat ülkenin durumu da ortada buna göre sekil almalısın demek gerekmez miydi
eğer sizin de üslubunuz yumuşak ve enaniyetli olmasaydı eminim ki hepimiz böyle derdik :)

ancak kasiyerliği küçümseyerek giriş yaptığınız için doğal olarak bu yorumları aldınız :)

etkiye-tepki oluyor genelde yorumlaşmalarda.

bakın biz müneccim değiliz. ne yazarsanız onu anlarız. sizin yazım tarzınızdan da kibirli olduğunuz anlaşıldı. eğer en başta kendinizi daha iyi ifade etseydiniz belki farklı yaklaşırdık. kaldı ki kimse yorum kovalamak zorunda değil, yani konu kısmına ne yazarsanız onu yorumlarız

eğer sizin de üslubunuz yumuşak ve enaniyetli olmasaydı eminim ki hepimiz böyle derdik :)

ancak kasiyerliği küçümseyerek giriş yaptığınız için doğal olarak bu yorumları aldınız :)

etkiye-tepki oluyor genelde yorumlaşmalarda.
Tamamda ben size ne soruyorum siz bana ne söylüyorsunuz. Muneye yazıcam konumu kapatması için. Yıllardır burayı kullanırım eskiden insanlar birbirine yardımcı oluyordu burda artık insanlar o kadar mutsuz ki sadece birbirine kin kusuyo. Genel açıklamada yaptım sadece ben değilim birsuru öğrenci var eskiden lise mezunları memur oluyordu her şey çok daha kolaydı. Biz şuan geçmişteki verilen emeklerin kaç mislini veriyoruz yine de karşılığı küçümsemek oluyo. En azindan empati yapabilirdiniz. Herkes ister istemez emek verdiği şeyin karşılığını almak istiyo. Bu şekilde düşünmek bizi bitirdi zaten. En azindan halden anlayın. Cumhurbaskaninin diploması yok ben okul okumaya 5 senemi verdim. Herneyse lütfen cevap vermeyin zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

fakat ülkenin durumu da ortada buna göre sekil almalısın demek gerekmez miydi
Aslında tam da böyle demek istemiştim. Yanlış anlaşılmasın yani işsizlikten yakınılınca büyüklerin 'kendini geliştirseydin' muhabbetine ben de sinir oluyorum. Bazıları atom parçalamamızı falan bekliyor herhalde. Yine de bazı şeyler de gerçekten gereklidir mesela dil öğrenmek gibi. Pandemi döneminde de öncesinde de öğrenebilirdiniz. Hala fırsatınız var zaten canınızı sıkmayın o konuda tabii ki. Bir de böyle bölümler okunduğu zaman atılgan ve sosyal olmak da çok önemli oluyor. Çevrenizi genişletmeye bakın derim.

merhaba kardesim , torpilsiz hicbir is bulamayan birisi olarak seni anliyorum

lakin sana sunu soylemek isterim, ufak da olsa bir iste calismak hem sana bir referans olur, hem oralarda calisirken, cok guzel insanlarla tanisabilirsin yoluna yon verecek olaylar yasayabilirsin

o yuzden evde oturup ailenden para aldigin icin , kurslara gidemedigin icin canini uzecegine, ufak da olsa bir ise baslamani tavsiye ederim.
umarim cok guzel gelisir hersey senin icin..

Tamamda ben size ne soruyorum siz bana ne söylüyorsunuz. Muneye yazıcam konumu kapatması için. Yıllardır burayı kullanırım eskiden insanlar birbirine yardımcı oluyordu burda artık insanlar o kadar mutsuz ki sadece birbirine kin kusuyo. Genel açıklamada yaptım sadece ben değilim birsuru öğrenci var eskiden lise mezunları memur oluyordu her şey çok daha kolaydı. Biz şuan geçmişteki verilen emeklerin kaç mislini veriyoruz yine de karşılığı küçümsemek oluyo. En azindan empati yapabilirdiniz. Herkes ister istemez emek verdiği şeyin karşılığını almak istiyo. Bu şekilde düşünmek bizi bitirdi zaten. En azindan halden anlayın. Herneyse lütfen cevap vermeyin zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
o yüzden tavsiyem,kasiyerlik de dahil olmak üzere ne iş olursa olsun çalışmak ve buradan para biriktirip eğitiminize harcamanızdır.
ama kendimce tavsiye vermiştim zaten ?
:KK64:

yani ülkenin durumu belli,sizlerin durumu belli.. yapılacak tek şey para bulup eğitiminizde yükselmek...

yani mezun olduğunuz bölümle ilgili iş yapmakta kararlıysanız tabi. dilerseniz başka sektörlere de bakabilirsiniz?

Çalışabileceğiniz, kpss ile atanacapınız pek çok kurulum var. Onun yanı sıra aile danışmanlığı vs gibi ek eğitimler ile mesleğinizle ilgili ufkunuzu genişletebilirsiniz. Ayrıca para kazanmak için mesleğimiz olmayan işlerde de çalıştık eminim pek çoğumuz. Hayatta tutunmak, kimseye el açmak istemiyorsak mecbur.

X