Ölümle ya da ayrılıkla gelen her kaybın beş aşaması

talin

Guru
Kayıtlı Üye
20 Haziran 2007
4.250
27
45
Ölümle ya da ayrılıkla gelen her kaybın beş aşaması vardır iyileşmeye giden yolda. Bu basamakları kimimiz hızla geçeriz, kimimiz bazı basamaklarda günlerce, haftalarca, aylarca hatta yıllarca takılıp kalırız. Bu beş basamak ölümcül hastalıklarla boğuşanlar için de geçerlidir.

1. Basamak: İnkar

Hayır. Olamaz. Bu doğru değil. Bir yanlışlık olmalı. Şok. Donup kalma. Kabul etmemek.
Hayır, bu teşhis doğru değil. Ben hasta değilim.

2. Basamak: Kızgınlık

Beni nasıl terk edersin? Niye bizi bıraktın gittin? Hani seninle şunları şunları yaşayacaktık? Ya da kişinin bizimle yaşadığı olumsuz anıları düşünürüz. Kendimizi biraz olsun teselli edebilmek, güya üzüntümüzü azaltabilmek için.
Niye ben? Niye benim başıma geldi? Haksızlık bu.

3. Basamak: Pazarlık ya da ‘’Keşke’’ler dönemi

Eğer kaybımız henüz tamamlanmamışsa yani sevdiğimiz henüz ölmemiş ama ölüme yakınsa ya da sevdiğimizden ayrılık sürecinin başındaysak pazarlık ve keşkeler dönemi başlar.
“Tanrım, bir iyileşsin adağımı yerine getireceğim.”
“Tanrım, ona yardım edersen ben de bir daha şöyle davranmayacağım, şunları şunları yapacağım.”

“Bir iyileşeyim, sigarayı bırakacağım söz.. Egzersize de başlayacağım.”
“Keşke şunu ertelemeden yapsaydım”

Kayıp ölüm veya kesin ayrılık gibi geri dönülemez noktadaysa bu kez sadece keşkeler vardır.

“Keşke onu ziyarete gitseydim.” “Keşke onu üzmeseydim” “Keşke ona sevdiğimi söyleseydim”, “Keşke ona daha iyi davransaydım” “Keşke…. Keşke…. Keşke…Keşke….”

4. Basamak: Depresyon

Durumun değişmezliği idrak edildiğinde ayrılığın her türlüsünün acısı yüreğine gülle gibi oturur insanın. Hayatın tadı tuzu kalmamıştır artık. Kendine acıma ya da yalnızlık veya terk edilmişlik duygusunun en yoğun hissedildiği dönemdir aynı zamanda.

Bu dönem bilincimizin gelişkinliği ve ‘’keşke’’lerimizin azlığı ya da çokluğu oranında kısa ya da uzun sürer.

Bazen birkaç günlük içine kapanma dönemi ile sınırlı kalır. Kimi insanda bazen yıllarca devam edebilen en uzun süreli basamak budur.

Uzun süren depresyon, kayıptan önce de mutsuz olan insanların bir nevi hayattan saklanarak kendi yaşamlarının sorumluluğundan kaçma sığınağıdır ve sağlıklı değildir.

5. Basamak: Kabullenme

Hayat geriye gitmez. Olanı kabullenme sürecinin duygusu hüzündür. Hüzün geçmişin tamamlanması duygusudur. Eskiye elveda ile birlikte yeniye hazırlanma sürecidir.

Hayat devam etmektedir. Sahip olduklarımızın değerini bilmek ve şükran duymak zamanıdır.

Kaybımız içimizi burksa da hançer yüreğimizden çıkmış, yaralarımız oldukça iyileşmiştir artık. Deneyimlerimiz bizi biraz daha zenginleştirmiştir.

Hüzün döneminden sonra hayata yeniden umutla bakmaya başlarız. Yeni projeler, yeni hayaller, yaşama sevinci bizi motive eder.

Hayat devam etmektedir:sm_confused:....................................

Kaybetme duygumuzun yoğunluğu, kaybettiğimiz kişiye hayattayken duyduğumuz sevginin yoğunluğuyla doğru orantılıdır. Acımızı teselli eden de onunla ilgili güzel anılarımızın çokluğudur

Çoğu insan ne söyleyeceğini bilemez bu tür kayıplarda. Zordur başsağlığı telefonu etmek. Ne söyleyeceğimizi bilemeyiz. Söylenmeyecek tek kelime “Üzülme” dir. oysa Üzüleceğiz tabii, yasımızı tutacağız tabii…

Hepinize sağlıklı, üretken, kendinize ve başkalarına yararlı uzun bir yaşam, gecinden, sıralı ve son ana kadar sağlıklı olarak, çekmeden çektirmeden kolay bir ölüm diliyorum:1hug:

ve son olarak Yaşam ne kadar uzun olursa olsun çok kısa. Her anın değerini bilerek yaşayın ve yaşatın. Sevdiklerinize iyi davranın. Çünkü hangisini son kez gördüğünüzü asla bilemezsinizyerimseniben

sevgilera.s.

çok güzel bir yazı benim hayatımın çoğu keşkelerle geçi.

keşkeleri biran önce halletmek gerekiyor aslında hayattayken..sevdiklerimiz yanımızdayken..aslında sadece keşkeler değil halledilmesi gereken..kızgınlıklarımız,acılarımız,hayal kırıklıklarımız...yüzleşmek gerekıyor hepsiyle..yüzleşmek ve kurtulmak tüm bize yük yapan bu duygulardan..herşey için çok geç olmadana.s
sevgilera.s.

bir kez şahit olmuştum böylesine bir pişmanlığı ben..çok sevdiği bir yakınına küs olarak veda etmek zorunda olan bir arkadaşımın üzüntüsüne şahit olduğumda ben asla böyle birşeyi yaşamıycam demiştim kendi kendime..benim asla keşkelerim olmayacak

bu yaşıma kadar hiç sevmezdim keşkeleri, bunuda her zaman ifade ederdim.. ama şimdi o kadar çokki keşkelerim...
yinede herşeye rağmen hayat devam ediyor, öyle yada böyle, acı yada tatlı...

bu yaşıma kadar hiç sevmezdim keşkeleri, bunuda her zaman ifade ederdim.. ama şimdi o kadar çokki keşkelerim...
yinede herşeye rağmen hayat devam ediyor, öyle yada böyle, acı yada tatlı...

canım ya aslında bu tamamen bizim elimizde....dilerim ki keşkeler hiç olmaz hayatında:1hug:
sevgilera.s.

ben son 1 haftada hem babamı kaybettım hem sewgılımı babam benı bırakıp ebedı uykuya gıttı sewgılımde bırsuru hata yapıp arkasına bakmadan bırakıp gıttı bunalımdayım ve 5.basamak asla gelmıcek sanırım

ben son 1 haftada hem babamı kaybettım hem sewgılımı babam benı bırakıp ebedı uykuya gıttı sewgılımde bırsuru hata yapıp arkasına bakmadan bırakıp gıttı bunalımdayım ve 5.basamak asla gelmıcek sanırım

allah sabır versin canım benim inan çok üzüldüm:çok üzgünüm:
şimdi sana boş gelecek söylediklerim biliyorum ama inan zamanla herşey düzeliyor,unutamam dediğimiz herşey unutuluyır
düzen böyle.böyle de olmak zorunda sanırım
sevgilera.s.

öyle güzel ifade etmişsinki duygularımı. su an 4. basamaktayım galiba. konduramıyorum kendime ama sanırım deprosyandayım. biliyorum 5.basamakta gelecek ama zaman gerekiyor galiba biraz. haftaya annem öleli 4 ay olacak. o kadar cokki keşkelerim. bilsem elini sıcak sudan soğuk suya sokmazdım. ama yok şimdi artık geri gelmeyecek. ölüm o kadarda uzak değilmiş bize. ben öyle sanmısım. uzak sanmısım. sizler yaşarken bilin ailenizin değerini. birde annennemi düşünüyorum şimdi. 1977 yılında bir oğlunu 23 yasında kaybetti. 1989 yılında bir oğlunu daha 23 yasında kaybetti. simdide annemi kaybetti. kendi anne babasını kaybetti. kardeşlerini kaybetti. o ne yapsın simdi. hayat bir sınav. acılara sabretmemiz şart

öyle güzel ifade etmişsinki duygularımı. su an 4. basamaktayım galiba. konduramıyorum kendime ama sanırım deprosyandayım. biliyorum 5.basamakta gelecek ama zaman gerekiyor galiba biraz. haftaya annem öleli 4 ay olacak. o kadar cokki keşkelerim. bilsem elini sıcak sudan soğuk suya sokmazdım. ama yok şimdi artık geri gelmeyecek. ölüm o kadarda uzak değilmiş bize. ben öyle sanmısım. uzak sanmısım. sizler yaşarken bilin ailenizin değerini. birde annennemi düşünüyorum şimdi. 1977 yılında bir oğlunu 23 yasında kaybetti. 1989 yılında bir oğlunu daha 23 yasında kaybetti. simdide annemi kaybetti. kendi anne babasını kaybetti. kardeşlerini kaybetti. o ne yapsın simdi. hayat bir sınav. acılara sabretmemiz şart

başın sağolsun mazbut. allah rahmet eylesin. senin ve ananen için inanılmaz üzüldüm.bende 3 sene önce ablamı kaybettim. sende bilirsin insanın elinden hiçbir şey gelmiyor. unutulmuyorda kaç sene geçerse geçsin önemli değil unutulmuyor .hep bir tarafın buruk bir yanın sızlıyor. yinede işte herşey insanoğlu için hayat devam ediyor...ve biliyorsun ki bir gün onunla kavuşacaksın. tek tesellin bu oluyor...

başın sağolsun mazbut. allah rahmet eylesin. senin ve ananen için inanılmaz üzüldüm.bende 3 sene önce ablamı kaybettim. sende bilirsin insanın elinden hiçbir şey gelmiyor. unutulmuyorda kaç sene geçerse geçsin önemli değil unutulmuyor .hep bir tarafın buruk bir yanın sızlıyor. yinede işte herşey insanoğlu için hayat devam ediyor...ve biliyorsun ki bir gün onunla kavuşacaksın. tek tesellin bu oluyor...

seninde başın sağolsun canım.ALLAH sabırlar versin. İnsallah cennette kavusacağız sevdiklerimizle. ALLAH bize çekemeyeceğimiz dertler vermesin. Bundan sonra hayırlı günler göstersin insallah.

kızlar ikinizin de başı sağolsun:çok üzgünüm:
hayat herşeyi yaşatıyor işte bizlere
yaşamadan anlayamıyor insan biliyorum ama anlayabiliyorum hissettiklerinizi,zamanla unutulsa bile bazı şeyler izleri kalıyor işte,tamamen yokolması mümkün olmuyor:çok üzgünüm:
allah sabır versin

X