Ön muhasebeciler ve genel muhasebeciler hepinizi buraya davet ediyorum

zoryasamak

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Şubat 2011
574
4
Ön muhasebeciler ve genel muhasebeciler hepimizin sorunu aynı gibi açılan konulardan çevreden böyle olduğu aşikar

sizden ricam ön muhasebeci veya genel muhasebeci olarak ne kadar maaş aldığınızı yazmanız bide tahsil durmunuzu kızlar bunlar bizler için çok önemli okuduğuma göre üniverste mezunu olup bu devirde 700 tl ye çalışıp üstüne temizlik yaptıran yerler var ve iş verenler hemen en ufak şeyde işten çıkarıyorlar nede olsa 700 tl ye koşa koşa gelen muhasebeciler var bunlarda bizler oluyoruz galiba sizlerden ricam bu haksızlığa bir dur denmesi biz hemen öyle herşeye sazan gibi atlamayıp dayanışma içinde olursak hem öyle cüzi rakamlara çalışmaz hemde sömürülmeyiz

şimdi ben kendimden başlayayım ben açıköğretim lisesi okuyorum dışardan

ön muhasebede çalışıyorum çalıştığım firma lojistik firması
sabah 8 akşam 6 da çıkıyorum cumartesi 1 e kadar çalışıyorum

yaptığım işler

faturaları girmek,kesmek
babs mutabakatları yapıp muhasebe bürosuna fakslamak
fişleri girmek
mutabakatları yamak
resmi,gr hesabı ayrı tutmak
kasa defteri
çek defteri
ödemelerin takibi
eft ve havaleler
büronun temizliği
sabah çay demleme
factorıng hizmeti
teklifleri düzenlemek ve fakslamak
telefonlara bakmak
özel firma defteri tutmak işleri yazmak
irsaliyeleri girmek

Son düzenleme:
Canım iyi hoş yazmıssında şehire göre değişir maaş şimdi istanbulda calısan birisiyle atıyorum izmirde küçük bir ilcede çalısan kişi aynı maaşı alamaz malesef bizim meslekte herkes ön muhasebe yapıyor bir iki ay gidiyor muhasebe kursuna sonra bi yerde başlıyor az bir maasla ögrenmek için diye sonra senelerce adam hem işlerini yaptırıyor az maasla hemde karsı taraf ögreniyor diye ses etmiyor sonra ögrenince anında ayrılıyor zaten yaptıgın işlerin hepsini yapıyorum bende 1,100 alıyorum agiyle beraber ama dediğim gibi herkez ayrıca yasadıgı sehride eklesin bn izmirde yasıyorum

Canım iyi hoş yazmıssında şehire göre değişir maaş şimdi istanbulda calısan birisiyle atıyorum izmirde küçük bir ilcede çalısan kişi aynı maaşı alamaz malesef bizim meslekte herkes ön muhasebe yapıyor bir iki ay gidiyor muhasebe kursuna sonra bi yerde başlıyor az bir maasla ögrenmek için diye sonra senelerce adam hem işlerini yaptırıyor az maasla hemde karsı taraf ögreniyor diye ses etmiyor sonra ögrenince anında ayrılıyor zaten yaptıgın işlerin hepsini yapıyorum bende 1,100 alıyorum agiyle beraber ama dediğim gibi herkez ayrıca yasadıgı sehride eklesin bn izmirde yasıyorum

iyiya işte hep istanbullular yazacak diye bişey yok nyucum bak izmirdeymişsin izmirdekilerde öğrenmiş olur ben istanbuldayım birbirimize destek olursak daha güzel olur sadece patronlar ve maaşlar içinde değil mesela birbirimize( şöyle ypsan daha kolay olur senin için gibi ) diyebiliriz dosyalama gibi müşteriyle konuşma biçimi bile olabilir hem birbirimize öncü olmuş oluruz

fazla iyi niyetli bi düşünce ama aynı oranda safca. türkiyede işsizlik diye bi gerçek varken, 4 yıllık işletme, iktisat, muhasebe mezunu olsan da bu kıytırık işleri ve ayak işlerini yapmaya talimsin. çünkü o işleri askeri ücrete yapacak lise mezunu vasıfsız eleman dolu ortalık. bi kere herşeyden önce özel sektör çalışanlarının hiç bi hakkı gözetilmiyor. bırak maaşı beğenmemeyi çalışma saati uygulaması, resmi tatiller uygulaması, prim yatırma oranları, mesai alma konusu vesaire daha bir çok konu var düzeltilmesi gereken. çalışma bakanlığı sana hak tanıyor lakin, tanıdığı hakkı korumayı beceremediği sürece ezilen ve sürünen elbetteki vatandaş oluyor. bu kaçınılmaz son. şimdi bi de tazminatlarla ilgili bi tasarı düzenlediler.. kıdemlerin kuş kadar kalmasına olanak sağlayacaklar. ve halk sessiz kaldı. ve biçoğu da anlamadı zaten. dilerim bu yasalaşmaz. yani her türlü devlet işveren yanlısı işci yanlısı değil. bireysel olarak hak arasan da nafile boşa çaba. dayanışma falan hikaye. çıkarından olacağını hissettikleri an yalnız kalırsın.

İşletme menzunuyum ve SMMM Stajyeriyim.Mesleğin saygınlığının olmamasından ötürü kaynaklanan bu sıkıntıları çoğu muhasebeci yaşıyor.İstanbul Serbest MMM OdasıBirliği başkanı Yahya Arıkan'ın yürüttüğü çalışmalar bulunmaktadır.İş adamlarının ,muhasebecisine yani işçilerine yapmış olduğu eziyete dur demek için Hukuk'a sığının.Mobing yapılmasına müsâma göstermeyin.
Benim nâcizhane fikrim; akademik uzmanlığı olmayanların yani vasıfsız işçilerin mesleği yapamaz hale gelmesi birazcık yaraya merhem olur diye düşünüyorum.Yanı her kurstan cıkan kişinin ben Muhasebecıyım diyebilme lüksü olmazsa, kıymet daha cok bilinir.Her işsizin muhasebeci olma şansı azalır.Kimyagerin bile muhasebeci oldugu bu ülkede bulduğunuz işe mecburiyet duygusu oluşması normal..

Son düzenleme:
Ön muhasebeciyim istanbulda yaşıyorum 950 tl maaş alıyorum.2012 de kpss ye gircem umarım kazanırım yoksa işimiz zor :KK43:

ön muhasebeciyim..

açıköğretim mezunuyum saydığınız işlerden çay demlemek ve temizlik yapmak dışında olanların hepsini yapıorum.

850 + AGİ alıyorum..tekliflere açığım :KK1:

çay dagıtıyorum ve müşterilerin çayıyla ilgileniyorum..temizlik ve telefonlara da bakıyorum..aşçı kadın arada bir eski elemandan dem vurur bana çok yardım ederdi diye oldu gözlerim doldu :KK9:

2 yıllık muhasebe mezunuyum

2 yıldır istanbulda bir şirkette çalışıyorum

saydıgınız işlerin buyuk bir çoğunlugunu yapıyorum

1200 + 170 yemek parası alıyorum ayda 2 cumartesı 9-1 çalışıyorum 2 cumartesı boşum

TML mezunuyum.
2 yıl önce ön muhasebecilik yapıyordum en son öncesinde mağazada çalışıyordum.
Ön muhasebe işinde çalıştığım yerde sabah 9 akşam 9 yani günde 12 saat
Sadece pazar günü tatil günümdü sadece kendi işimi yapıyordum temizlik yemek vs. ilgilenmiyordum çayımda masama gelirdi.
950 net maaşla çalışıyordum. +SSK. Bayramlarda bayram harçlığı alıyordum. Aklıma gelenler bu kadar :) Şimdiiş bulamıyorum eski çalıştığım yer beni aynı maaş aynı şartlarla çağırıyor ama saatleri artık uymuyor bana çünkü artık bir kızım var akşam 9 a kadar kalmayan bir iş bulabilirsem ne güzel olur.

Konu içeriği nedeniyle "Mesleklerimiz ve biz"başlığına taşındı.
Konuları lütfen ilgili başlıklara açmaya özen gösterelim.

bu arada yazmayı unutmuşum 1060 maaş alıyorum

faturaları girmek,kesmek
mutabakatları yapıp muhasebe bürosuna fakslamak
fişleri girmek
mutabakatları yamak
kasa defteri
çek defteri
ödemelerin takibi
büronun temizliği
sabah çay demleme çay hizmeti vermek öğleye kadar
telefonlara bakmak
irsaliyeleri girmek
ve ayrıya çalıştığım firmaya ait yapılan desenleri hazırlayıp makinaya gönderiyorum ve desen çiziyorum :26:

bnde bunları yapıyorum ama 658 alıyorum bursa da oturuyorum bu arada

yaptığım işler

faturaları girmek,kesmek
fişleri girmek
mutabakatları yamak
kasa defteri
çek defteri
ödemelerin takibi
eft ve havaleler
büronun temizliği
sabah çay demleme
factorıng hizmeti
telefonlara bakmak
irsaliyeleri girmek

faturaları girmek,kesmek
mutabakatları yapıp muhasebe bürosuna fakslamak
fişleri girmek
mutabakatları yamak
kasa defteri
çek defteri
ödemelerin takibi
büronun temizliği
sabah çay demleme çay hizmeti vermek öğleye kadar
telefonlara bakmak
irsaliyeleri girmek
ve ayrıya çalıştığım firmaya ait yapılan desenleri hazırlayıp makinaya gönderiyorum ve desen çiziyorum :26:

bnde bunları yapıyorum ama 658 alıyorum bursa da oturuyorum bu arada

valla şu iki cevaba bakıp ne kadar adeletsiz bi ülkede yaşadığımızı görebiliyoruz. en başta konu sahibi arkadaşın bahsetti 700 tl maaşla çalışıp üstüne temizlik yaptırılan şanslı eleman benim :KK19:
bunla ilgili açtığım konumdada belirtmiştim. ama bende merak ediyorum en azından antalyada benim gibi olan varsa bilmek isterim.
ben sabah 8 akşam 7 çalışıyorum.
700 tl maaş.
ofis temizlik,çay ve yemek işleri, fatura - fiş girimi, hakediş ve mutabakat(patronlar kontrolünde), fax, fotokobi gerekli ayak işleri.. vs. yapıyorum. ve burada tecrübe edindiğimi ve kendimi geliştirebileceğimi sanmıyorum maalesef.. :KK50:
sadece pazar izin kullanabiliyorum.
antalyada benle aynı durumda olan var mı? bide smmm bürolarında çalışan arkadaşlarım da ne kadar maaş aldıklarını yazarlarsa sevinirim... herhangi iş önerilerisi olan varsa açığım kızlar.özelden yazarsanız sevinirim..

Son düzenleyen: Moderatör:
Ön muhasebeciler ve genel muhasebeciler hepimizin sorunu aynı gibi açılan konulardan çevreden böyle olduğu aşikar

sizden ricam ön muhasebeci veya genel muhasebeci olarak ne kadar maaş aldığınızı yazmanız bide tahsil durmunuzu kızlar bunlar bizler için çok önemli okuduğuma göre üniverste mezunu olup bu devirde 700 tl ye çalışıp üstüne temizlik yaptıran yerler var ve iş verenler hemen en ufak şeyde işten çıkarıyorlar nede olsa 700 tl ye koşa koşa gelen muhasebeciler var bunlarda bizler oluyoruz galiba sizlerden ricam bu haksızlığa bir dur denmesi biz hemen öyle herşeye sazan gibi atlamayıp dayanışma içinde olursak hem öyle cüzi rakamlara çalışmaz hemde sömürülmeyiz

şimdi ben kendimden başlayayım ben açıköğretim lisesi okuyorum dışardan

ön muhasebede çalışıyorum çalıştığım firma lojistik firması

yaptığım işler

faturaları girmek,kesmek
fişleri girmek
mutabakatları yamak
kasa defteri
çek defteri
ödemelerin takibi
eft ve havaleler
büronun temizliği
sabah çay demleme
factorıng hizmeti
telefonlara bakmak
irsaliyeleri girmek

bu arada yazmayı unutmuşum 1060 maaş alıyorum

:44: Pardon ama anlayamadığım bişey var benimde siz durumunuzdan şikayetçi misiniz yani?? Eğer öyleyse gerçekten donup kalıcam. Açıköğretim lisesinde okuyupta (bu duruma göre şu an ortaöğretim mezunusunuz) ön muhasebe de iş bulmuşsunuz 1060 tl maaş alıyosunuz ve haksızlığa uğrayıp sömürüldüğünüzü söylüyosunuz ve bunu söylerkende biz muhasebeciler diye anlatıyosunuz. İlk önce ön muhasebede çalışmakla muhasebeci olunmaz ki bununla ilgili tahsil görmemiş birisi ise. Sadece ofis elemanı olarak bahsedelir bu şekilde çalışan arkadaşlardan. İkincisi siz haksızlığa uğruyosanız ben ticaret lisesi ve iki üniversite mezunu olarak ayrıca genel muhasebeci olarak şimdiye kadar almış olduğum en yüksek maaş 1200 tl iken (ki asla bu parayı da küçümsemiyorum kesinlikle) haksızlığa uğrayıp sömürülen hangimiz oluyoruz bu durumda?

Muhasebecilerin Türkiye nin hiç bir ilinde kesinlikle haketmediği bir yerde olduğu doğru ayrıca kpss de kontejan konusunu hiç söylemiyorum bile. Son olarak söylemek istediğim güzel bir konu açılmış ama ben gerçek bir muhasebeciden duysaydım bunları cevabım böyle olmaz bu sorundan yana ne kadar dertli olduğumuz konusunda bi konuşma yapardım o arkadaşımla.

X