Organik ürünlere güvenmeli miyim?

İnternetten organik gıda ürünü almaya karar verirken güveninizi sağlayan faktörler neler oluyor?
Bu konuya o kadar takılıyordum ki. Ama Türkiye de gerçek anlamda şuan organik tarım yapıldığını düşünmüyorum. Toprakta her gelen organik olmuyor yetiştirilmesinden tutunda süreci onu geçin o toprağa karışan kimyasallar bile etken birçok gelişime. Tam anlamıyla organik tarımda traktörün bile toprağa bıraktığı mazot atıkları var. Kötünün iyisini seçmeye çalışalım. Ama asıl dikkat edilecek raf ömrü olan gıdalardan bebeleri uzak tutabilmek.

organik ürünlere güvenebilirsiniz çünkü organik tarımla üretilen ürünler bakanlık tarafından yetkilendirilmiş 19 adet sertifikasyon kuruluşu tarafından her aşaması kayıt altına alınarak izlenmekte ve denetlenmektedir.
alacağınız paketlerin üzerinde “ Türkiye Cumhuriyeti Organik Tarım Cumhuriyeti” logosunun olduğuna dikkat etmelisiniz. Ben organiklerimi güvendiğim bir web sitesinden alıyorum. özellikle kahvaltılık ve kuru gıda ürünlerimi satın alıyorum.
aşağıdaki linkten ürünleri inceleyebilirsiniz,

Son düzenleyen: Moderatör:
organik sertfikalı ürünlerin etiketlerinde bu sertfikaya sahip olduklarını belirten yuvarlak bir etiket oluyor. Gerçekliği için buna dikkat edebilirsiniz. Tabi bu arada organik sertfikası almak ciddi ir maliyet bu nedenle ne kdr organik üretim yapsa da her çiftçi bu sertfikayı alamıyor. Yerinde, köylerde, küçük miktarlarda üretim yapan kişilerin ürettiklerine güveniyorum ben.

ha bir de bazı meyve sebze üreticileri pestisit analizi paylasıyor, ona da dikkat ediyorum muhakkak.

Ben ilk mesajdan itibaren tüm önerileri inceleyip okudum ancak hiç duymadığım bazı markalar oldu. Onlara bakacağım. Ben maalesef kendim için pek sağlıklı yaşamı uygulayamıyorum ancak ailem bu konuda çok titiz. 4-5 firmadan aynı anda aynı ürünleri sipariş vermişler. Şimdilik Eski Tadında'dan gelen ürünleri sevdiler ama sanırım bütün ürünleri bitirdikten sonra birine karar verecekler😁 Sizin bildiğiniz böyle sertifikalı ve satış yapma derdinden çok müşteriyi mutlu etmeye çalışan başka siteler, uygulama vs var mı? Şu sıralar deneme halinde olduğumuz için önerilere açığız :))

ben sertifikalı olmasına çok özen gösteriyorum. köyden tanıdıklarım var oradan alıyorum bazı sebzeleri, kapıcımızdan bakliyatı getirtiyorum onun amcası uğraşıyormuş. sertifikaya çok önem veriyorum gerçekten

Organik diye satılan bir çok ürün organik olmayabiliyo.. bende kendim ve ailem için organik ürün arayışındayım. Artık yediğimiz, içtiğimiz hiçbi şeyden vitamin dahi alamıyoruz. Organik sertifikalı ürünler güvenilir olarak tanımlanıyo ama fiyatlarıda epey yüksek. Bence en iyisi bi tanıdıkla köy gibi kırsal bölgelerden getirtmek.

Markalı ürünler almaya tercih ediyorum ben. Bir de internetten yorumları okuyorum değerlendirmelere bakıyorum.

X