orta kalitede tek embriyo ile hamile kalan var mi?

selam arkadaslar 1 yil aradan sonra 2. tup bebek denememi yaptim,ancak malesefki yanlizca bir embriyom 1.kalite diger ikisi orta kalitede yani bir iyi kalite embriyoya esit.doktorumuz oyle soylede.hic umudum yok .moralim bozuk bu gun 2.gunumdeyim.sabirsizim,yatmaktan yoruldum,beynim uyustu.bu sabah lavaboya gittim peceteyle silince cok cok az akintida koyuluk vardi kahve rengi gibi bu ne bilmiyorum.bi anlami varmi cvp yazarsaniz sevinirim.daha 2.gunde tutunma kanamasi olabilirmi? :KK43:

canım orta kalite olması olumsuz düşündürmesin.benim ilk denememde 1. kalite üç embriyo konuldu,çok umutluyduk ama olmadı,benimle beraber transferi olan,hastanede tanıştığım bi arkadaşın 2. kaliteydi,şimdi hamile.belli olmuyor yani.bazen orta kalitedekiler tutuyor,umutsuz olma

ben tecrübelerimle ve araştırmalarımla şunu söyleyebilirim,
KALİTE = HÜCRE SAYISI+FRAGMAN OLMAMASI
ayrıca kalite tutunmadaki en önemli faktör. Ne kadar kaliteli ise o kadar tutunma şansı yüksek olarak değerlendirildiği bir gerçek.
Doktorlar, ikinci gün 4 hücreli hale gelen embriyoyu birinci kalite olarak değerlendiriyor, tabi bunun yanı sıra hücrelerin çevresinde fragman olmaması şart,
3. gün embriyosu 6 veya 8 hücreli hale geldiğinde de yine 1. kalite ve tutunma şansı daha yüksek embriyolar olarak değerlendiriliyor. Buradaki risk bu 3 güne kadar güzel güzel bölünüp hücre oluşturan embriyo birdenbire ölebilirde. O nedenle 3. güne bekletme riskini almak istemiyorlar. genelde ikinci gün transfer ediliyor.
Eğer hücre sayısı önemli olmasaydı o zaman blast aşamasına (5.güne) kadar embriyoyu bekletmezlerdi, Bunu herkese yapamıyorlar ama. Ancak çok sayıda döllenmiş yumurtası olanlara uygulanıyor. çünkü bu süre içinde yine risk var, tamamen bölünme durabilir ve ölebilirler... ama yumurta sayısı çoksa mutlaka geriye kalan birkaç tane oluyor ve o birkaç tane en fazla hücre sayısına ulaşmış embriyolar oluyor. Böylece tutunma şansını en yükseğe taşımış oluyorlar.

yani pozitif sonuca götüren etkenler, yada şansı yükselten etkenler diyebiliriz.
-Önce yeterli sayıda yumurta
-sonra döllenme
-döllenen yumurtaların beklenen zamanda ve hızda bölünmesi
-en fazla sayıda hücreyi oluşturabilen yumurtaların olması.
Tabi EN ÖNEMLİSİ KISMET NASİP.

Merkezler çokta uğraşmıyor, 2. gün bakıyorlar, ne oluştuysa transefer yapılıyor. Ancak bilinçlenip sorgulayınca, sana daha farklı yaklaşımlarla hareket ediyorlar.

slm canım tşk çok açıklayıcı yazmışsınız birşey sormak istiyorum bana 2 transfer edildi birisi 4 hücreli ikincisi 5 hücreli 2 gün embriyosu şuan beklemedeyim. tşk...

bu sefer
- yumurta takibini yapan dr başını yedim
- rahim dıvarından yumurta capına sayısına kadar bezdirdim onu
-transferi takibi yapan dr yaptı
- transferim seydeye oldu o sedyede 3-4 saat yatırıldım o gecede hastanede kaldım
-bol su içtim
-vitaminlerimi içtim
- öleceğim sandım buda olmazsa korktum kendime hiç güvenemedim ve tuttu

kısmet kısmet ama birazda dr payı var bu işte

gulencim senin adina cok sevindim,bende su anda senin gibi hissediyorum.ben dondurulmuslarla 2.denememi yaptirdim mayis 7.cuma gunu.doktor 1 tane 1. kalite2 tanede 2.kalite embriyo koycagini soyledigi andan itibaren benimde hic umudum yok bende sedyeden hic kalkmadim doktora 2 saat kalmak istedigimi soyledim doktora tamam dedi,ama transferden once doktor cok fazla su icirmisti dayanamadim lavaboya gittim..40 dk dan sonra falan.

lavabodan donuncede esim kalktin artik yatmana gerek yok hadi gidelim dedi bide tup bebk merkezi ile evim arasinda yarim saat mesefe farki var.esim arabayi dikkatli kullanmaya calisti ama tabi sarsiliyo insan.ondan dolayida icimde bi umutsuzluk var.anlayacagin icimde bi embriyo varmis gibi hissetmiyorum.sen umut etmemek daha iyi diyosun.iyi bi seymi bu acaba.ilkinde adim gibi emindim tutacagindan tutmadi.bunda da adim gibi eminim sanki tutmayacagindan.bilmiyorum artik.

bide surekli yatiyorum bynim uyustu artik,bu gun 4. gun ve ben internet masasindayim esim istede gormuyo yoksa kiyameti koparirdi.

umut etmelimiyim bilmiyorum.sanki aptalcasina bi hic icin yatiyomusum gibi hissediyorum

slm hnaımlar 1 kalite orta kalite ne demek çok anlayamadım benim 2 gün emriyosuydu 4.ve 5 hücreliydi sizce nasıl cevaplar için tşk..

kızlar kaliteye çok takılmayın benim tek embriyo 3. gün transferi 8 hücreli ve galde 2 yani 2. kaliteydi çünkü yüzde 5 oranında frgamnatasyon vardı ama hamileyim ve bugün keseyi gördüm

zeynep kis kacma bi dur durdugun yerde gittgin sayfaya gelyiorum geldigim sayfadan gidiyon kaydirigubbakcemile3 hele bi dur iki lafin kafasini kirak loo

Selam Arkadaşlar;
bana da bi hafta önce 1 tane "5bb" embriyo transfer ettiler."orta dereceli dediğimiz embriyo" dediler.çok daha düşük kalite embriyolar da güzel gelişip sağlıklı bebekler olabiliyorlarış.bi halt anlamamakla birlikte çok da iyi bişey olmadığını düşünüp, dondurulacak da başka embriyom olmadığı için umutsuz, üzgün ve kafası karışık şekilde eve döndük.cuma günü test yaptırıcaz.görücez bakalım.

Selam Arkadaşlar;
bana da bi hafta önce 1 tane "5bb" embriyo transfer ettiler."orta dereceli dediğimiz embriyo" dediler.çok daha düşük kalite embriyolar da güzel gelişip sağlıklı bebekler olabiliyorlarış.bi halt anlamamakla birlikte çok da iyi bişey olmadığını düşünüp, dondurulacak da başka embriyom olmadığı için umutsuz, üzgün ve kafası karışık şekilde eve döndük.cuma günü test yaptırıcaz.görücez bakalım.
canim aslinda gercekten anlasilcak bir sey yok neden dersen transfer gunku embronun nasil oldugundan ote anne rahminde nasil gelisecegi onemli ne kotu dedikleri embroyolarla insanlar saglikla yavrularina kavustu bu sayfalarda. inan gonlunu ferah tut Allah verdikten sonra orta iyi kalite tamamen laf olsun torba dolsun konusu. Insallah mujdeni vericeksin embrona guven sen.

Çok sağol canım moral verdiğin için :) herkes iyi düşün iyi olsun diyor zaten.her ne kadar öyle de yapmaya çalışsam umutsuzluk da zaman zaman hissediliyor.önüne geçemiyorsun.bekleyip görücez.ama kesinlikle haklısın.içerdeki gelişim asıl önemli olan.

X