Ortalama çeyiz hazırlığı masrafı

pamuksekeripembesi

"be a voice, not an echo"
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2014
186
87
Kızlar merhaba, benim bir derdim var... Ben bir yıldır çalışıyorum ve aileme de yardımcı oluyorum bir yandan kira falan veriyorum. Aynı zamanda bir erkek arkadaşım var ve evlilik düşünüyor. Benim daha önce hiçbir çeyiz hazırlığım olmadı. Ortalama çeyiz fiyatlarını sizlerden öğrenmek isterim. Teşekkürler şimdiden

Valla ben hiç çeyiz yapmadım .Herşeyi düğünden sonra yavaş yavaş aldım .İhtiyacım neyse onu aldım .Ama şu an mutfak eşyaları vb. Çok pahalı .Bence asıl ihtiyaçları alın yavaş yavaş , diğerlerini evinizi kurarken ihtiyaca göre alırsınız

Ben 7aylık evliyim ve çeyizimi evlenmeden hemen önce yaptım, öncesinde bir çöpüm bile yoktu. Ivır zıvırlarla falan yaklaşık 18bin falan tuttu🤦🏻‍♀️ Çok detaya takılmayın her halükarda evlenince eksik çıkıyor, hep çıkacak. Birde eloktironik ve ağır nevresimleri falan tek mağazadan alın öyle daha uyguna geliyor. Hayırlısı olsun 🙏🏻

Çeyiz derken ne mesela? Ben hiç çeyiz dizmedim saçma geliyor bana. Sadece kullanacağım şeyleri aldım. Almaya da devam ediyorum. Baza altında sandıkta biseyler bekletmek bana çok boş geliyor. Kullanmayacağınız hiç biseyi almayın bence .

Çeyiz derken ne mesela? Ben hiç çeyiz dizmedim saçma geliyor bana. Sadece kullanacağım şeyleri aldım. Almaya da devam ediyorum. Baza altında sandıkta biseyler bekletmek bana çok boş geliyor. Kullanmayacağınız hiç biseyi almayın bence .
Çeyiz derken işte kullanılacak şeylerden bahsediyorum ben de. Yemek takımıdır tenceresir nevresim havludur. Bunlar bahsettiğim.

Kızlar merhaba, benim bir derdim var... Ben bir yıldır çalışıyorum ve aileme de yardımcı oluyorum bir yandan kira falan veriyorum. Aynı zamanda bir erkek arkadaşım var ve evlilik düşünüyor. Benim daha önce hiçbir çeyiz hazırlığım olmadı. Ortalama çeyiz fiyatlarını sizlerden öğrenmek isterim. Teşekkürler şimdiden
Benim 22 bin tuttu tabi bizde bohca falanda var bunun kinasi nisani falan annem gilin aldigi altinlar haric 22 bin

Keşke en başta birileri bana söyleseydi dediklerim:

- Koltuklar yere yakın olmasın ki süpürge, vileda altına girsin, yoksa koltuğu çeke çeke temizlemek gerekiyor.
- Çarşaf kalitesi çok önemli, tamamen pamuk olmalı, kaliteli olmalı. Çarşafta ucuza kaçmayın.
- Vitrin denilen şey ve içine konulanlar çok gereksiz, fiyat olarak az tutmuyor (en azından benimki az tutmadı), salonda boşa yer kaplıyor.
- Tabura yemek yapmayacaksanız, 40 kişilik misafir ağırlamayacaksanız çeşit çeşit tencere gereksiz. Kaliteli çelik tencere her işi görür, hem de sağlıklıdır. Karaca ve Emsan markalarını önermem, haklarında tencere konusunda çok şikayet var.
- Hevesle aldığınız birçok şey zamanla göze batacak, az ve öz alın. Gerçekten kullanacağınızı bildiğiniz şeyleri alın. Cezve seti mesela gereksiz değil mi? 4 tane cezveyi kim ne yapsın? Yoğurt mayalama makinesi gerçekten gerekli mi? Çelik tencerede yoğurt sanki mayalanmıyor mu?

Liste uzar gider. Fiyat konusu sizin alacaklarınıza göre değişir. Şöyle bir göz gezdirirseniz nette aşağı yukarı bir hesap çıkarabilirsiniz.

Kendim 5bine çözdüm neresi mümkün değil. Tabi marka takıntınız yoksa :)
Marka takıntım yok ama kız tarafına çok bi şey düşmüyo demek ki sizin orda. Bulaşık makinesi ankastre set ve küçük ev aletlerine(tost makinesi, mutfak robotu blender set vs. Kahve makinesi) bunlara ancak verdim 5-6 bin. Ki her şeyim tam olsun marka olsun demedim. Sadece kullanacağım şeyleri aldım

Marka takıntım yok ama kız tarafına çok bi şey düşmüyo demek ki sizin orda. Bulaşık makinesi ankastre set ve küçük ev aletlerine(tost makinesi, mutfak robotu blender set vs. Kahve makinesi) bunlara ancak verdim 5-6 bin. Ki her şeyim tam olsun marka olsun demedim. Sadece kullanacağım şeyleri aldım
Ben adet falan bilmiyorum. Herşeyi çalışıp eşimle beraber aldık yani kız tarafı oğlan tarafı meselesini bilmiyorum. Ayrıca beyaz eşyaları dahil etmedim ki sadece ev gereçlerini kast ettim :)

Keşke en başta birileri bana söyleseydi dediklerim:

- Koltuklar yere yakın olmasın ki süpürge, vileda altına girsin, yoksa koltuğu çeke çeke temizlemek gerekiyor.
- Çarşaf kalitesi çok önemli, tamamen pamuk olmalı, kaliteli olmalı. Çarşafta ucuza kaçmayın.
- Vitrin denilen şey ve içine konulanlar çok gereksiz, fiyat olarak az tutmuyor (en azından benimki az tutmadı), salonda boşa yer kaplıyor.
- Tabura yemek yapmayacaksanız, 40 kişilik misafir ağırlamayacaksanız çeşit çeşit tencere gereksiz. Kaliteli çelik tencere her işi görür, hem de sağlıklıdır. Karaca ve Emsan markalarını önermem, haklarında tencere konusunda çok şikayet var.
- Hevesle aldığınız birçok şey zamanla göze batacak, az ve öz alın. Gerçekten kullanacağınızı bildiğiniz şeyleri alın. Cezve seti mesela gereksiz değil mi? 4 tane cezveyi kim ne yapsın? Yoğurt mayalama makinesi gerçekten gerekli mi? Çelik tencerede yoğurt sanki mayalanmıyor mu?

Liste uzar gider. Fiyat konusu sizin alacaklarınıza göre değişir. Şöyle bir göz gezdirirseniz nette aşağı yukarı bir hesap çıkarabilirsiniz.

Kız tarafı konusu açılmışken aslında bi taraf yok onun yerine kendimiz yapacağız. Bu çeyiz ve küçük ev alelerinş ben alacağım. Ayrıca cezve takımı, çeşit çeşit tabaktır tenceredir almam. Vitrin almam. İskandinav tarzı minimal, az eşyalı bi ev istiyorum. Yatak odası ya da beyaz eşyayı kız tarafı alır diye biliyorum fakat ben tek yaşıyorum ve oturma odası (salon değil, çocuk olana kadar en azından kullanmak üzre oturma odası) ve buzdolabı, çamaşır makinesi, mutfak masası, bazı mutfak eşyaları, misafir nevresimi yorganı falan kısacası 1+1 evde ne varsa bunları ben zaten yepyeni olduğundan götüreceğim eve. O yüzden almayacağım yatak odasıdır beyaz eşyadır. Yatak odasını erkek arkadaşım, beyaz eşyanın da bi kısmını ben götürmüş olacağım. Kısacası abartı eşyalarla dolu bir yeni gelin evi asla olmayacak. Yalnızca yeteri kadar olan bi minimal ev olucak

30 bin çıktı benim. (mutfak gereçleri, buzdolabı,bulaşık makinası, yatak odası, ev tekstili)

Çeyizden kastınız sadece mutfaktaki malzemeler (küçük eşyalar) ve tekstil ürünleriyse 10bin civarı tutar. Beyaz Eşyaların hepsi 15-18bin arası tutar. Mobilyalar da ortalama 40 bin tutar. Perdesiydi Halısıydı derken ortalama bir ev 65-70 bin tutar diye düşünüyorum.

Öncelikle alacağınız şeyler nedir?

Nevresim, yorgan, yastık, alez, pike, yatak örtüsü kaç adet alacağınızı ve fiyatlarına bakarak marka kararı verin. (taç fabrika satış mağazalarına, Karaca'ya bakabilirsiniz)
Alacağınız miktara göre değişir ortalama 2000-2500 civarına çözersiniz kaliteli markaların kampanyaları ile.

Günlük yemek takımı
Misafir yemek takımı
Su bardakları
Çatal kaşıklar
Saklama kavanozları vs
(bunları çok temel olarak alın, hem ihtiyaçlar kullandıkça belirginleşiyor hem de evde çok yüke ihtiyaç yok) kampanya dahilinde 2000e çözdüm.

Arkadaşlarıma tost makinesi, çay makinesi, termos, pasta takımı hatta misafir su bardaklarını bile kilitledim için çok masrafı yoktu :KK70:

7000e de beyaz eşyalarımı hallettim. Baya uygun fiyatlı bir gelin oldum :-)

Evde çok eşyam yok doğuştan minimalist bir insan olduğum için.

Tabi dantelli pikeler, sandıklar vs derseniz onların yaptırması pahalı oluyor ama zevk meselesi elbette tercih edebilirsiniz.
Damat beye vs de illa ki hediyeler alınıyor, damatlık falan filan. Onlarda tamamen tercih edilen markalara göre değişiyor. Biz kığlıdan almamamıza rağmen uyguna bulduk eşimle. Çok sıkıntılı bir süreçtir bizim için o sebeple Allah yardım etti tamamen hep makul fiyatlarla markalı şeyler aldık.

X