OTİZMİ TANIYALIM 💦

Biz raporu cikardik.o konuya çok takilmayin bence.onuda arastirdim gelisme olursa zaten önüne cikmaz o rapor

Gucunuz yetiyorsa ki cok pahali biliyorum cikarmayin.yetmiyorsa mecburen cikaracaksiniz

Simdi size sadece konusma geriligimi dediler otizmden supeliniyoruz vs demedilermi.kurumda bir arkadasim var oglu icin otizm demisler ama yaşi kucuk oldugu icin simdilik tani koymamislar
Sadece konuşma gerili denildi bunun tanısını kotanda çocuk gelişimci.yazin gitmiştik psikiyatri +çocuk gelişim bölümüne kelime haznesini not aldı şubatta tekrar gelmemizi söyledi egerki kelime haznesi çoğalırsa eğitime grek yok yoksa eğitim şart tabi eğer ilgi gösterilmez ise bu süreçte uyaran eksikliğinde gidebilir dendi bize. Şuan 40gunluk bebeğim var ve malesefki oğlumu tamamen salmış durumdayım ve gerilemiş durumda aşırı üzgünüm yetemedigim için😔

Büyük ihtimalle eğitim verilecek ama bebekle nasıl gidicem, nasıl ilgileneceğim? Yılmış durumdayım. Bize göre siz şanslısınız en azından oğlunla istediğin gibi ilgilenebilirsin.

Cok sukur degilmis ya zaten dr demesine gerek yokki otizm kendini göz kontağı ile olsa bile yine kendini gösterir.

1.Otizm bariz göz kontağı hareket algı vs kendini ister istemez belli ediyo hani bunu kabullenmek veya kabullenmemek ile ilgisi yik

Sadece konuşma gerili denildi bunun tanısını kotanda çocuk gelişimci.yazin gitmiştik psikiyatri +çocuk gelişim bölümüne kelime haznesini not aldı şubatta tekrar gelmemizi söyledi egerki kelime haznesi çoğalırsa eğitime grek yok yoksa eğitim şart tabi eğer ilgi gösterilmez ise bu süreçte uyaran eksikliğinde gidebilir dendi bize. Şuan 40gunluk bebeğim var ve malesefki oğlumu tamamen salmış durumdayım ve gerilemiş durumda aşırı üzgünüm yetemedigim için😔

Büyük ihtimalle eğitim verilecek ama bebekle nasıl gidicem, nasıl ilgileneceğim? Yılmış durumdayım. Bize göre siz şanslısınız en azından oğlunla istediğin gibi ilgilenebilirsin.
Ozele bakarmisiniz 🙁

Banada aynilari denildi simarik canavar bunlarla cok karsilastim...eger burdaki arkadaşları dinlemeyip göturmeseydim.oglum icin gec olabilirdi canim.insan konduramiyor çocuğuna kabullenmek baslarda cok zor. Ben hep hiperaktif diye düşünmüştüm (hem otizm hem dehp tanisi aldik) oglumu anaokula kayit edip yarim saat icinde 2kez uyum saglayamiyor diye gonderildik konularim var bununla ilgili. sagolsun beni ikna ettiler buradaki uyeler bende goturdum ve otizm tanısı aldik suan egitim görüyor.inaniyorum toparlayacagiz inşallah.lutfen sende götur hicbirsey yoksa bile bi kontrolden geçir.eger herşey icin gec olursa cok pisman olursun
Gecmis olsun canim sonucunu yeni gordum

Cok sukur degilmis ya zaten dr demesine gerek yokki otizm kendini göz kontağı ile olsa bile yine kendini gösterir.

1.Otizm bariz göz kontağı hareket algı vs kendini ister istemez belli ediyo hani bunu kabullenmek veya kabullenmemek ile ilgisi yik
Ben yazdim ozele.ama baskalarida goz atip bakarlarsa bilgilensinler diye bunu burda cevaplamak istedim

Umarim cocugunuzun hicbirseyi yoktur.ama.yazdiklarinizla pek ilgisi yok otizmmin cesitleri var... Hafif orta agir 🙁 bizimki hafif turden goz kontagi var ama kisitliymis doktora gore algisida açik

Bizde dün tam 3yasinda olduk.benimde oğlum dediğin gibi özgüvenli güleryüzlü arkadaşlarıyla vakit geçirmeye bayılır göz kontağı anlama becerisi vs çok iyi ama bir türlü cümle kuramıyor.birde bu aralar sürekli bi oyuncağını elinde döndürüp duruyor o biraz beni rahatsız etti. Konuşma terapisti devlette olması için rapor olması gerekiyor yanı ne yalan söyleyim raporlu olmasını istemiyorum özellerde ise çok pahalı.

Siz ne yapmayı düşünüyorsunuz bu konuyla ilgili
Hemen konuşma terapisine almıyorlar. Önce özel eğitim ve Ergoterapi. Algı tam açıldıktan sonra konuşma terapisi. Ama zaten özel eğitim ve Ergoterapi ile bile konuşma önemli derecede açılıyor.

Benim minnakta bizimle kontağı problemi yok. Eğer böyle bir durum olsaydı üç buçuk yaşında önce farkederdim. Ama tanımadığı insanlara karşı sınırlı. Tabii pandemi yasaklarında biz eve kapanınca bu durumu farkedemedik

Hemen konuşma terapisine almıyorlar. Önce özel eğitim ve Ergoterapi. Algı tam açıldıktan sonra konuşma terapisi. Ama zaten özel eğitim ve Ergoterapi ile bile konuşma önemli derecede açılıyor.o surec hakkinda bi bilgim yok bende direk konusma terapisti ile egitim ypilacak zannetim.

Arkadaşlar merhaba benim oğlumda 4 yaşında tek keşimeleri var ama konuşmaya gelince hiç birşey anlaşılmıyor çok şey anlatıyor ama içinde bir iki keşime anlaşılır gerisi anlaşılmıyor okula gidiyor anan dil terapisine gitmedik hiç ücretsiz basıl alabilirim nasıl yol izlemem gerekir

Aslinda otizmin hangi tipi olursa olsun,
tani koyulduysa autismuszentrum a git yazil, sira gelene kadar bir yil geciyor
Orada daha güzel terapi veriyorlar.
Tabii yakininda varsa.
Cocuk doktorum.otizm merkezini yazdi bana. Ama Füh Forderung 'a başladik diye henüz bekle dedi. Sizce Terapili kreşi beklesem mi o Eylül de başlayacak. Orasi yeter mi sizce ? Bu hafta bir kaç adim atti.oglum bu arada. Bir de bana bildirim gelmedi. Cevabinizi ne cok beklemistim :) Haftaya da insallah normal kreşe başliyor miniğim

Gerileme olmasi iyiye isaret degil. Harekete gecin yoksa da varsa da bu yaşlar önemli

Arkadaşlar merhaba benim oğlumda 4 yaşında tek keşimeleri var ama konuşmaya gelince hiç birşey anlaşılmıyor çok şey anlatıyor ama içinde bir iki keşime anlaşılır gerisi anlaşılmıyor okula gidiyor anan dil terapisine gitmedik hiç ücretsiz basıl alabilirim nasıl yol izlemem gerekir
Okula gidiyorsa ögretmenleri sizi en iyi yönlendirir

X