Oturacağınızı alamıyorsanız almak için ev alınır mı?

Alyasena

Guru
Kayıtlı Üye
25 Mayıs 2009
3.730
2.136
37
Merhaba arkadaşlar
Fikir verebilir misiniz kira da iken ev almak gücümüz oturacağımız eve yetmiyor yeni kredi oranına şartlar uysada peşinat var ama baktığım tüm evlere maksimum 500 kredi çıkıyor yeni evim kampanyasında.
Oturduğumuz bina da yüksek giriş satılıkmış en kötü bütçemizi buraya yatıralım diyor eşim.
2+1 ve Amerikan mutfak 7/8 senelik bir daire mevkisi sakin vs. İl İstanbul sarı siteye göre uygun gibi. 2 çocuğum var 12 ve 6 yaş şimdi olmasa da ileri de odaları ayrı olmalı aynı cinsiyet değiller.
Hiç birşey alamamaktansa eşimi mi dinlemeliyim aslında onun hiç takıntısı yok 15 senedir ben ve çevreden dolayı alıp aradan çıksın diyor. Senelerdir krediye bulaşmayalım dedik biz biriktirdik onlar uçtu.
Bizim birikim eridi. Türkiye de konut düşecek diyen bazı ekonomistler olsa da bu mümkün değil gibi onları da dinleyerek kaldık zaten.

Ben yatırım yatırımdır diye düşünüyorum imkanınız varsa alın ileride bir basamak olarak kullanıp satarak istediğiniz evi alırsınız.

Ben bugün bir devlet bankası ile konuştum. Bu yeni kampanyaya dahil olmayan yani sıfır olmayan evler için krediye sınır koymuşlar o da 300 bin tl. Sıfır olana gücümüz yetmiyor olmayana da kredi alamıyoruz anlayacağınız. Özel bankalardan alınabilir ama onların da faiz oranı bizim için yüksek.

Ben yatırım yatırımdır diye düşünüyorum imkanınız varsa alın ileride bir basamak olarak kullanıp satarak istediğiniz evi alırsınız.

Ben bugün bir devlet bankası ile konuştum. Bu yeni kampanyaya dahil olmayan yani sıfır olmayan evler için krediye sınır koymuşlar o da 300 bin tl. Sıfır olana gücümüz yetmiyor olmayana da kredi alamıyoruz anlayacağınız. Özel bankalardan alınabilir ama onların da faiz oranı bizim için yüksek.
Bende görüştüm 1.95 den veririz dedi banka olumlu da dedi ama çok yüksek ödeme 1 milyona ama onu çeksek de 3+1 yok ya keşke yapmasalarmış indirim falan. Bir günde favori dekiler 700/800 arttı hem de sanki kredi çıkıyor gibi evlerine. Gerçekten sinir bozucu size de kolaylıklar dilerim 😞

Durduğunuz kabahat kaçırmadan alın derim. Hele de fiyatlar böyle her gün katlıyorken üç gün sonra pişman olursunuz almazsanız. En azından kiraya verirsiniz bir geliriniz olur. Yoksa paranız durduğu yerde değer kaybediyor biliyorsunuz.
Teşekkür ederim karşısındakini kaçırdık zaten 5 ay beklemiş satışı alan kişi şuan x4 kar elde etti nasip dedik o zaman olsa hiç düşünmezdim bir sene de 350 den 1.5 a yükseldi 😞 haklısınız gerçekten şuan insanların yatırımda kaçacağı yer de kalmadı değer kaybından

Nakiti mala dönüştürmezseniz o para erimeye mahkumdur
Zengin olmak isteyen mal edinsin kredi nakit borç allah ne verdiyse işte
Para olmadan nasıl olacaklara cevap az yiyin canım 🤷‍♀️🤣
☺️Teşekkür ederim borçlanmadan olmayacak sanırım çocuklar daha da büyümeden. Eşim hep borçtan korktu yoksa Çamlıca da evlendiğimiz de 2008 de 150 bin daireler için yalvarmıştım. Pandemi de öyle yine korktu hep nakit ile alma taraftarıydı ama nakit de birikirken sürekli artan bi piyasa

Kesinlikle alın. 2 yıl önce aldık. Çok pahalı aldık diye üzülüyorduk. Şimdi alamazdık oturduğumuz evi.
Altına yatırım falan da karlı değil, altın ne kadar artsa bile. Çünkü emlak onun katbekatı artıyor.
Altını Allah bildiği gibi yapsın 🤦‍♀️ Döviz kripto borsa hep battık zararla
altında yerinde sayıyor olduğunu bilen de eşimin kardeşi kendi kardeşim borç mevzu da oldu kardeşim ödedi ama diğerinin üç ayı var yok denilse yüzyüze bakılıyor borç yatırım yapmadığımızı biliyorlar

Merhaba arkadaşlar
Fikir verebilir misiniz kira da iken ev almak gücümüz oturacağımız eve yetmiyor yeni kredi oranına şartlar uysada peşinat var ama baktığım tüm evlere maksimum 500 kredi çıkıyor yeni evim kampanyasında.
Oturduğumuz bina da yüksek giriş satılıkmış en kötü bütçemizi buraya yatıralım diyor eşim.
2+1 ve Amerikan mutfak 7/8 senelik bir daire mevkisi sakin vs. İl İstanbul sarı siteye göre uygun gibi. 2 çocuğum var 12 ve 6 yaş şimdi olmasa da ileri de odaları ayrı olmalı aynı cinsiyet değiller.
Hiç birşey alamamaktansa eşimi mi dinlemeliyim aslında onun hiç takıntısı yok 15 senedir ben ve çevreden dolayı alıp aradan çıksın diyor. Senelerdir krediye bulaşmayalım dedik biz biriktirdik onlar uçtu.
Bizim birikim eridi. Türkiye de konut düşecek diyen bazı ekonomistler olsa da bu mümkün değil gibi onları da dinleyerek kaldık zaten.
Alabiliyorsanız ne alırsanız alın kar şu an. Ama 7-8 senelik ev nasıl o projeye dahil oluyor, sıfır ev için geçerli değil mi bu proje? Ev 7-8 senedir boş mu bekliyor?

Alabiliyorsanız ne alırsanız alın kar şu an. Ama 7-8 senelik ev nasıl o projeye dahil oluyor, sıfır ev için geçerli değil mi bu proje? Ev 7-8 senedir boş mu bekliyor?
Yok o projeden faydalanamıyoruz şartlar uyuyor ama ev yok.
elimizde nakitin yettiği ev bir bu çıktı borca girmeden 1 milyon 400 istiyormuş. En azından oturduğum binada

7/8 milyon projelere yenievim kredisi çıkıyor en azından ilanlarda gördüğüm bu onu alabilmek hayal bizim için şahsen.
2.5/ 3 milyon sitesiz normal sıfır evler 3+1 işte onlara da 1 milyon bile kredi çıkmıyor maksimum çıkan 500 emlakçının dediği daha bankaya sormadık bile. Küçük mütahitler de vergiden kaçırmış anladığım kredi limitleri yüksek değil

Bende görüştüm 1.95 den veririz dedi banka olumlu da dedi ama çok yüksek ödeme 1 milyona ama onu çeksek de 3+1 yok ya keşke yapmasalarmış indirim falan. Bir günde favori dekiler 700/800 arttı hem de sanki kredi çıkıyor gibi evlerine. Gerçekten sinir bozucu size de kolaylıklar dilerim 😞

Evet, Özel bankadan 1 milyon kredi için 2.6 milyon geri ödeme istediler.
Bu kampanya malesef iyilik mi kötülük mü belli değil. Kime yaradı belli değil.

Aslında sıfır olana gücümüz yetecek eğer müteahhit evin fiyatının tamamını krediye uygun şekle getirirse. Ama çoğunun kredisi 500 bin ile sınırlı. 500 bin kredi çekerek 2 milyonluk evi alabilecek olsaydım zaten şuan kampanyadan yararlanmaya çalışmazdım hatta çoktan ev sahibi olmuştum. Bizim için cazip yanı vadenin 180 ay olmasıydı ama hiçbir anlamı kalmadı. 3 gündür kafamı meşgul ettiğime yanarım.

Evet, Özel bankadan 1 milyon kredi için 2.6 milyon geri ödeme istediler.
Bu kampanya malesef iyilik mi kötülük mü belli değil. Kime yaradı belli değil.

Aslında sıfır olana gücümüz yetecek eğer müteahhit evin fiyatının tamamını krediye uygun şekle getirirse. Ama çoğunun kredisi 500 bin ile sınırlı. 500 bin kredi çekerek 2 milyonluk evi alabilecek olsaydım zaten şuan kampanyadan yararlanmaya çalışmazdım hatta çoktan ev sahibi olmuştum. Bizim için cazip yanı vadenin 180 ay olmasıydı ama hiçbir anlamı kalmadı. 3 gündür kafamı meşgul ettiğime yanarım.
Ya kampanya dan önce devlet bankaları 300 vermiyordu bile şimdi nasıl verebilecek aklım almıyor siz gibi benim de ödemesi zamanla kiraya eşitlenir diye çok heveslenmiştim olmuyor işte. İşyerine 300 alabilmek için sarı renkli bankadan araba iş ipotek koydular bu kadar kredi vermede zorlanırken bankalar bunu kimlere verecekler şimdi onların desteklediği projeleri alanlar zaten kira da değildir 😞

Ya kampanya dan önce devlet bankaları 300 vermiyordu bile şimdi nasıl verebilecek aklım almıyor siz gibi benim de ödemesi zamanla kiraya eşitlenir diye çok heveslenmiştim olmuyor işte. İşyerine 300 alabilmek için sarı renkli bankadan araba iş ipotek koydular bu kadar kredi vermede zorlanırken bankalar bunu kimlere verecekler şimdi onların desteklediği projeleri alanlar zaten kira da değildir 😞

Kampanyadan önce 300den fazla vermiyorlar mıydı? Bankacı bana 300 ile sınırlandırdık dedi. Önceden daha çok veriyorlardı bence, şimdi bu kampanyadan dolayı veremiyorlar, ben öyle anladım.. ama güya orta gelirli için ama yine zengine yaradı yine zengine yaradı ben anlamıyorum

X