Özellikle Ev Hanımları, Kitap Okuyor Musunuz?

kazdagli

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
19 Nisan 2017
45
57
33
Herkese merhabalar, bunu açıkçası merak ediyorum ve sormak istiyorum. Sorum özellikle ev hanımlarına. Kitap okuyor musunuz ve ne kadar sıklıkla okuyorsunuz? Ve hangi türde kitaplar okuyorsunuz?
Ülkemizde kitap okuma alışkanlığı yok denecek seviyelerde. Ev hanımlarının neredeyse geneli pembe dizi izliyor veya izdivaç programlarına bakıyor. Bu bize ne kadar fayda sağlıyor Allah aşkına? Bir haber izlemek, bir kitap okumak varken neden dedikoduyu yaygınlaştırıcı ve gerçekten içi boş şeyleri izliyoruz? Biz eğer ne kadar çok kitap okursak ve haber izlersek çocuklarımıza o denli faydalı olabiliriz ve kocalarımıza kendimizi savunuruz ve kadın olduğumuzu hissederiz. Bizler de bilinçlenmeli ve söz sahibi olmalıyız hayatta. Ama eğer dünyaya geldiysek bu dünyayı keşfetmeli farklı duyguları tatmalıyız. Ancak bu şekilde hayatı ''YAŞAMIŞ'' oluruz. Başka ülkelerde inanın insanlar çok okuyor ve o ülkelerin bilgili olması teknolojide ileride olması bundan kaynaklanıyor.
'' Ee biz ev hanımıyız biz okusak ne olacak? Ne değişecek?'' dediğinizi duyar gibiyim. Lütfen böyle söylemekten kaçının, evet herkes söylemiyor bunu fakat bazı kişiler kendilerini küçük görüyor, görmeyin. Eğer siz okursanız hem kendiniz bilinçleneceksiniz hem de çocuğunuza ve eşinize bilginizle destek olacaksınız. Belki çocuğunuza aşıladığınız fikirler sayesinde çocuğunuz ileride en iyi okullarda okuyacak, size ve ülkesine katkı sağlayacak.
Anneme 1 yıl öncesinde dizi izlememesini izlerse de en sevdiği diziyi izlemesini diğer dizileri es geçmesini, bunun yerine kitap okumasını önerdim. Annem şimdi her iki günde bir kitap bitiriyor. Ve en sevdiği diziyi bile izlemiyor. Kendisi 54 yaşında ve ilkokul mezunu. Seneye inşallah ortaokula başlayacak, ve sonra lise inşallah nasip olursa üniversite dahi okutmak istiyorum. Kendisinin özgüveni yerine geldi ve bir şeyleri daha çabuk anladığını, düşünce yapısının geliştiğini söyledi. Kendisi tc kimlik numarasını dahi bilmiyordu ama çok çok kısa bir süre de öğrendi. Aslında annem neyi öğreneceğini öğrendi bu kitaplar sayesinde :) okuduğunuz için çok teşekkürler, umarım sizde kitap okursunuz :)
Ha bu arada halk kütüphanelerinden kitap temin edebilirsiniz veya çocuğunuza söyleyin o okulundan kitap alsın gelsin :)

Düzenleme: Çoğu kişi açtığım konuyu olumsuz yönde eleştirmiş, ben kötü bir şey söylemedim. Benim amacım Türk kadınının okuması, bilinçlenmesi, hayatta bir şeyleri daha iyi farkederek yaşamasını sağlamaktı ve bu şekilde hem kendisine hem de ailesine çok daha fazla katkısının olmasını sağlamaktı. Farkındalık için açtım konuyu yoksa kimseyi küçük düşürmek, rencide etmek değil. Bu ne benim ne de başkasının haddine değildir. Özellikle ev hanımları dememin sebebi kendimizi kandırmaya gerek yok kızımız, kardeşimiz, annemiz, komşumuz maalesef vaktini boş geçiriyor bunu hepimiz görüyoruz genellemek istemedim fakat böyle. Bu şekilde yaparak birçok şeyi kaçırmış oluruz ve toplumca geri kalırız. İster ev hanımı ister çalışan herkes okumalı. 10 dakika dahi olsa okumalı, gazetedir, takvim arkası yazıdır ne bulduysak. Yanlış anlaşılma için özür dilerim, herkese iyi günler dilerim, sevgiyle kalın :)

Son düzenleme:
Valla annem ev hanımı kitap okur. Evlilik programlarından nefret eder.
Bunu ev hanımlarına mal etmeye gerek var mı normalde ev hanımı olmayan veya okul okuyan kesimden de kitap okumayı sevmeyenler var onları ne yapacağız? :)
Bende arkadaş gibi düşünüyorum istisnalar kaideyi bozmaz ev hanımlarımız okumuyor bırakın ev hanımlarını zaten okuyan bir millet değiliz okumayı bırakın okuduğumuz kısacık metinleri bile çoğu kez anlamıyoruz:kahve:

Valla annem ev hanımı kitap okur. Evlilik programlarından nefret eder.
Bunu ev hanımlarına mal etmeye gerek var mı normalde ev hanımı olmayan veya okul okuyan kesimden de kitap okumayı sevmeyenler var onları ne yapacağız? :)
Öncelikle annenizi tebrik ediyorum :) Haklısınız, okumuş kişilerde kitap okumuyor. Ama en azından onlar orada burada bir yerlerden bir şeyler duyuyorlar. Keşke onlar da okusa ama ev hanımlarının hem daha çok vakitleri var hemde bilgi katmayacak şeyleri izliyorlar. Bu yüzden '' Özellikle'' dedim :) Ama kesinlikle haklısınız

Bende arkadaş gibi düşünüyorum istisnalar kaideyi bozmaz ev hanımlarımız okumuyor bırakın ev hanımlarını zaten okuyan bir millet değiliz okumayı bırakın okuduğumuz kısacık metinleri bile çoğu kez anlamıyoruz
Beyin nakli şart o zaman :p kötü iğrenç esprim bir yana okumayan toplum olduğumuzu biliyorum tabii ama yapacak ne var ki genelde içten gelir okuma sevgisi. Okumayı söktüğümden beri ben kitap okumayı severim ama çevremde sevmeyen bir dolu insan var...

Bende arkadaş gibi düşünüyorum istisnalar kaideyi bozmaz ev hanımlarımız okumuyor bırakın ev hanımlarını zaten okuyan bir millet değiliz okumayı bırakın okuduğumuz kısacık metinleri bile çoğu kez anlamıyoruz:kahve:
Demi, gerçekten öyle. Bende bu yüzden diyorum okuyalım, anlayalım diye. İnsanların bunu gerekli görmesi gerekiyor. Bu şekilde ancak hayatın anlamını öğreniriz ve gelecek nesillere de bir katkımız olur. Bu şekilde bitki gibi yaşamaktan başka bir şey yapmıyoruz.

Herkese merhabalar, bunu açıkçası merak ediyorum ve sormak istiyorum. Sorum özellikle ev hanımlarına. Kitap okuyor musunuz ve ne kadar sıklıkla okuyorsunuz? Ve hangi türde kitaplar okuyorsunuz?
Ülkemizde kitap okuma alışkanlığı yok denecek seviyelerde. Ev hanımlarının neredeyse geneli pembe dizi izliyor veya izdivaç programlarına bakıyor. Bu bize ne kadar fayda sağlıyor Allah aşkına? Bir haber izlemek, bir kitap okumak varken neden dedikoduyu yaygınlaştırıcı ve gerçekten içi boş şeyleri izliyoruz? Biz eğer ne kadar çok kitap okursak ve haber izlersek çocuklarımıza o denli faydalı olabiliriz ve kocalarımıza kendimizi savunuruz ve kadın olduğumuzu hissederiz. Bizler de bilinçlenmeli ve söz sahibi olmalıyız hayatta. Kesinlikle feminist olduğumu düşünmeyin. Ama eğer dünyaya geldiysek bu dünyayı keşfetmeli farklı duyguları tatmalıyız. Ancak bu şekilde hayatı ''YAŞAMIŞ'' oluruz. Başka ülkelerde inanın insanlar çok okuyor ve o ülkelerin bilgili olması teknolojide ileride olması bundan kaynaklanıyor.
'' Ee biz ev hanımıyız biz okusak ne olacak? Ne değişecek?'' dediğinizi duyar gibiyim. Eğer siz okursanız hem kendiniz bilinçleneceksiniz hem de çocuğunuza ve eşinize bilginizle destek olacaksınız. Belki çocuğunuza aşıladığınız fikirler sayesinde çocuğunuz ileride en iyi okullarda okuyacak, size ve ülkesine katkı sağlayacak.
Anneme 1 yıl öncesinde dizi izlememesini izlerse de en sevdiği diziyi izlemesini diğer dizileri es geçmesini, bunun yerine kitap okumasını önerdim. Annem şimdi her iki günde bir kitap bitiriyor. Ve en sevdiği diziyi bile izlemiyor. Kendisi 54 yaşında ve ilkokul mezunu. Seneye inşallah ortaokula başlayacak, ve sonra lise inşallah nasip olursa üniversite dahi okutmak istiyorum. Kendisinin özgüveni yerine geldi ve bir şeyleri daha çabuk anladığını, düşünce yapısının geliştiğini söyledi. Kendisi tc kimlik numarasını dahi bilmiyordu ama çok çok kısa bir süre de öğrendi. Aslında annem neyi öğreneceğini öğrendi bu kitaplar sayesinde :) okuduğunuz için çok teşekkürler, umarım sizde kitap okursunuz :)
Ha bu arada halk kütüphanelerinden kitap temin edebilirsiniz veya çocuğunuza söyleyin o okulundan kitap alsın gelsin :)
ev hanımıyım. extra dısarı iş yaparım... dızı muhtesem yuzyıl ve vatanım sensını seyrederım. george orwelden tut merdan yanardagdan gec, s. hawking den, felsefeye, psikolojiye, sıyasi, anatomi, tarıh, bilimsel akademik calışmalara ve hosuma gıden romanları, seri kitaplar, resim ve sanat tarıhı kıtapları veeee aklınaa gelebılecek heeeerrrr kıtabı okurum.
okumayan kalmasın.....
bırde game of thırene dızısını seyrederım.
umarım okudugum kıtaplar ilgi alanlarım sıze yetmiştir. kültür ölçücü sevgılı arkadasım.
yapmak ıstedıgını cok iyi anladım. farkındalıgı arttırmak ıstıyorsun... sevgıler..

Biz ! Kitap! Okumak! Nerde :)
Bakın bu yüzde yazdım o kadar şeyi. Kendinizi küçük görmeyin diye :) Siz insansınız ve aklınız var. Lütfen çalıştırın Allah bu beyni boşuna vermedi bize. Dediklerimi yanlış anlamayın ama okumamız lazım ülkecek.

tartışma çıkarmak için mi açtınız konuyu
okumayı seven okur sevmeyen okumaz ev hanimligi ile ilgisi ne
Kesinlikle feminist olduğumu düşünmeyin cumlesi de aslında sizin de ne kadar okusaniz da bilinçli olmadığınızı gösteriyor
kendiniz bu kadar yetersizken insanları eleştirmek haddinize mi

Öncelikle annenizi tebrik ediyorum :) Haklısınız, okumuş kişilerde kitap okumuyor. Ama en azından onlar orada burada bir yerlerden bir şeyler duyuyorlar. Keşke onlar da okusa ama ev hanımlarının hem daha çok vakitleri var hemde bilgi katmayacak şeyleri izliyorlar. Bu yüzden '' Özellikle'' dedim :) Ama kesinlikle haklısınız
Teşekkür ederim ilk önce. Annemle ben moda ve izdivaç zımbırtılarına bakmayız ve kesinlikle izleyenlere katlanamayız. Teyzemler ve halamlar bakıyor işte biz dışlanıyoruz :KK70: annem normalde ev hanımı olmazmış da şartlar diyelim.
Keşke herkes kitap okusa ve okuduğunu anlayabilse :)

Beyin nakli şart o zaman :p kötü iğrenç esprim bir yana okumayan toplum olduğumuzu biliyorum tabii ama yapacak ne var ki genelde içten gelir okuma sevgisi. Okumayı söktüğümden beri ben kitap okumayı severim ama çevremde sevmeyen bir dolu insan var...
İçten mi gelir alışkanlıkmıdır kültürmüdür?
Bilemiyorum ama evlilik programları daha cazip bizim için:)

Kesinlikle öyle, keşke küçükken bu alışkanlığımızı kazansaydık, kazandırılsaydı. Ama geç değil yaşıyorsak hala şansımız var :)

Alışkanlıktır, benim anneminde içinden gelmiyordu onu bunu bahane ediyordu yok göremiyorum yok başka şey. sonra alıştı. Alışkanlık kazanılan bir şey ve kaybedilmesi zor. İyi alışkanlık kazanılırsa bir daha kaybedilmez :) Ve isteğiniz de o yönde gelişir.Geçen gelirken bize yanında babamın gözlüğünü de alıp gelmiş bir sürü kitabımı okudu :) İzdivaç programları dedikodudan başka bir şey katmıyor inanın bana :) Ve tamamen şova dönüşmüş durumda :) insanlarımızı bu şekilde uyutuyorlar, uyumayın :)

nerdeyse 10 yıldır hiç dizi izlemem nefret ederim hatta.
1 yildirda tv izlemiyorum.ne açsak saçma geliyor izleyecek bişey bulamıyorum.
kitap bir dönem çok okuyordum şimdi filme sardim.fırsat buldukça net ten film izliyorum.
katılıyorum size ama alışkanlığa dönüştürmek lazım.günlük belli bir sayfayı okumayı hayatımıza yerlestirsek bir kaç hafta sonra okumayinca eksikliğini hissederiz.ama işte:))

Kültürle de alakalı olabilir. Bilmiyorum yani dedim işte akrabalarım izdivaç Müge Anlı bakarken annem hep haber kanallarını izler. Ya kötü bir şeyden demiyorum da geçen sene sınıfımdaki tüm kızlar Kısmetse Olura bakıyordu düşünün bir kere bakmadım bile. Bir de aynı kızlar Şeyma Subaşı'yı instagramdan takip ediyormuş dün dediler. Ne günlere kaldık yarabbim. Bu kızlar entelektüel bile değil hep dışlanıyorum konularından.
Zeki bilime araştırmaya düşkün Türk kadınları yetişmeli artık!

Teşekkür ederim ilk önce. Annemle ben moda ve izdivaç zımbırtılarına bakmayız ve kesinlikle izleyenlere katlanamayız. Teyzemler ve halamlar bakıyor işte biz dışlanıyoruz :KK70: annem normalde ev hanımı olmazmış da şartlar diyelim.
Keşke herkes kitap okusa ve okuduğunu anlayabilse :)
Asıl ben teşekkür ederim, yalnız olmadığımızı bilmek güç kattı bana :) Aynı şekilde benim annemde şartlardan dolayı okuyamamış ömrü tarlalarda geçmiş okutmamışlar. Şimdi diyor ki okusam profesör olurdum. Olurdu gerçekten, öyle bir azim var ki şuan onda seni beni 10'a katlar :)

Ülkemizde kitap okuma alışkanlığı yok denecek seviyelerde. Ev hanımlarının neredeyse geneli pembe dizi izliyor veya izdivaç programlarına bakıyor. Bu bize ne kadar fayda sağlıyor Allah aşkına? Bir haber izlemek, bir kitap okumak varken neden dedikoduyu yaygınlaştırıcı ve gerçekten içi boş şeyleri izliyoruz? Biz eğer ne kadar çok kitap okursak ve haber izlersek çocuklarımıza o denli faydalı olabiliriz ve kocalarımıza kendimizi savunuruz ve kadın olduğumuzu hissederiz. Bizler de bilinçlenmeli ve söz sahibi olmalıyız hayatta. Kesinlikle feminist olduğumu düşünmeyin. Ama eğer dünyaya geldiysek bu dünyayı keşfetmeli farklı duyguları tatmalıyız. Ancak bu şekilde hayatı ''YAŞAMIŞ'' oluruz. Başka ülkelerde inanın insanlar çok okuyor ve o ülkelerin bilgili olması teknolojide ileride olması bundan kaynaklanıyor.
'' Ee biz ev hanımıyız biz okusak ne olacak? Ne değişecek?'' dediğinizi duyar gibiyim. Eğer siz okursanız hem kendiniz bilinçleneceksiniz hem de çocuğunuza ve eşinize bilginizle destek olacaksınız. Belki çocuğunuza aşıladığınız fikirler sayesinde çocuğunuz ileride en iyi okullarda okuyacak, size ve ülkesine katkı sağlayacak.
en sevdiğim şeydir kitap okumak rahatlatır dinlendirir beni ev hanımıyım vakit buldukça okuyorum kurs ev işi gezmeler derken gerçekten benim bile vaktim kalmıyor bazen okumaya ama kocaman bir kitaplığım mevcut aynı şekilde film de izlerim.evlilik programları hiç tarzım olmadı.bende bir kanal açıktır tv de ondan başkaa takılmam tv ye o tv de de o programlar zaten yok.

Ben okuyorum tatlım akşam yatmadan yarım saat önce ben çok severim kitap okumayı ne geçerse okurum bilimkurgu aşk vs hepsinden okurum yani çok seviyor um kitap okumayı

Alışkanlıktır, benim anneminde içinden gelmiyordu onu bunu bahane ediyordu yok göremiyorum yok başka şey. sonra alıştı. Alışkanlık kazanılan bir şey ve kaybedilmesi zor. İyi alışkanlık kazanılırsa bir daha kaybedilmez :) Ve isteğiniz de o yönde gelişir.Geçen gelirken bize yanında babamın gözlüğünü de alıp gelmiş bir sürü kitabımı okudu :) İzdivaç programları dedikodudan başka bir şey katmıyor inanın bana :) Ve tamamen şova dönüşmüş durumda :) insanlarımızı bu şekilde uyutuyorlar, uyumayın :)
Ya niye öyle diyorsunuz mügeyi esrayı diğerinin adı neydi her neyse izlemekte hayatı öğetir

X