Paketlenmis Baharatlar cok gereksiz :(

KIRMIZIdonluKIZ

Canis Majoris sönüyor : /
Kayıtlı Üye
6 Şubat 2009
4.789
16
Sabah yemek programi izliyordum, bütün baharatlarin paketlenmis oldugunu görünce cok sasirdim dogrusu. Ya ne gerek varki bukadar peketlemisler:kızgın:

misal köpük kutu nun icine konulmus baharat bide naylon ile paketlenmis, baska bir baharat yine naylon bir kutuda arti naylonla paketlenmis.:eek:lmaz::umursamaz:

su maili yolladim...
:gitme:
Merhaba Özgür bey,

öncelikle cok güze yemek yapiyorsunuz, programinizi begenerek izliyorum.
Dikkatimi ceken bir konuyu size söylemeden gecemicem.
Cöpün cevremize nekadar zararli oldugunu sizde biliyorsunuzdur.
Baharatlarin naylon kutulara koyup birde üstene naylon paketiyle paketlenmis oldugunu gördüm programinizda.
Bence bu kadar paketlenmelerine gerek yok. Alisveris yaparken buna dikkat edip market sahiblerine söyleseniz yada paketlenmemis baharat alsaniz, daha güzel olmazmi? Bu konuda daha duyarli ve örnek olmanizi ümid ederim. Bukadar cöp nasil yok ediliyor, yok edilirken cok enerji harcaniyor dogal kaynaklari
bilincli kullanmak gerekli. Bazi gidalar mecburen paketlenmesi gerekir ona lafim yok ama abartilmasinada gerek yok paket olayinin.

Temiz bir Türkiye ve Dünya icin bilincli tüketiciler olmamiz kacinilmaz.

Saygilarimla

Kizlar lütfen sizde dikkat edin bu konulara, cevremizi temiz tutalim dogal kaynaklarimizi fuzuli harcamayalim, ben cok üzülüyorum yazik güzel dogamizamafoldumben

ne demek istedigimi daha iyi anlayin diye resimde ekliyeyim

burda sebzeler paketlenmis hadi buna tamam diyelim , ayni burdaki gibi baharatlar paketlenmisti maydonoz vb. ne gerek varkifisfisfis

modifiye-atmosfer-paketleme.jpg

aynen katılıyorum canım benim
soganın bile dogranmısını satıyorlar büyük marketlerde
bencede kilo ile acık satılsın derim
gercekten gelecek nesilleri de düşünmemiz gerekiyor.bu atıklar yok edilmek için nasıl çaba sarfediliyor

aynen katılıyorum canım benim
soganın bile dogranmısını satıyorlar büyük marketlerde
bencede kilo ile acık satılsın derim
gercekten gelecek nesilleri de düşünmemiz gerekiyor.bu atıklar yok edilmek için nasıl çaba sarfediliyor

kaydirigubbakcemile5 evet acik satilsin

steçfilmleri diyosun, ona bakarsan bide yemek yaparken eldiven modası çıktı, o da gereksiz çöp

sadece killi erkekler kullansin kaydirigubbakcemile3 ben zaten kullanmam eldiven tirnaklarim kisadir ne gerek varkikaydirigubbakcemile5

folyoyu gectimde üsteki resimdeki gibi köpük gibi biseyden tabak yapmislar cok gereksizzzz:umursamaz:

sayın kırmızıdonlu hanım size kesinliklen katılıyorum...gereksiz abartılı ,janjanlı ambalajlar.bu ürünün fiyatınıda 2 ye katlamakta.güzel bir konuya değinmişsiniz efendim...

Doğanın yok edemeyeceği bir sürü madde.
Bende katılıyorum,gerçekten çok gereksiz.
Bazı şeyleri yapması kolay ve hoş geliyor ama geri döndürmesi malesef imkansız.
Bunu da düşünebilse herkes keşke senin gibia.s.

Doğanın yok edemeyeceği bir sürü madde.
Bende katılıyorum,gerçekten çok gereksiz.
Bazı şeyleri yapması kolay ve hoş geliyor ama geri döndürmesi malesef imkansız.
Bunu da düşünebilse herkes keşke senin gibia.s.

bu cöplerin yok edilmesi yakilmasi icin cok enerji harcaniyor havakirliliginden küresel isinmaa sonuc dogal afetler seller:gitme:

cop ayristirma ve geri donusum olayini ulkemizde cozseler zaten sorunun buyuk bir kismi cozulecek... sorarim size hanginizin mutfaginda market posetleri icin sadece onlar icin ayrilmis bir cekmece yok??? ne kadar gereksiz ve yanlis bir sey bu...:eek:lmaz:

bazı meyve ve sebzelerin oksijenli ortamda daha çabuk sarardığı için dış yüzeylerinin mumlandığı, streç filmle sarıldığı ya da karbondioksit bakımından zengin odalarda taze olarak saklandığı bilinen bir gerçek; bu yöntem bu özelliğe sahip (klimaktorik) meyveler ve sebzelerin daha uzun süreli dayanması için gerekli; ancak baharat kısmına katılıyorum.

ya italyan mafyasinin yaptigina ne demeli, varil varil tonlarca nüklear artiklar gemiyle beraber adria denizine batirmislarmafoldumben

ya italyan mafyasinin yaptigina ne demeli, varil varil tonlarca nüklear artiklar gemiyle beraber adria denizine batirmislarmafoldumben

canım ben sana bazı ülkelerin nasıl doğa katliamı yaptıklarını anlatsam hayretin şaşar. bu olaylara çok şaşırmamak lazım.
tüketiyoruz evet ama geri dönüşüm olaylarını iyi incelemek gerekli. ve malesef ki ülkemizde de bu konuda yeterli gelişim gösterilmiyor.
sokaklar pet şişelerle dolu. sırf onları bile toplayabilsek nasıl bir kirliliğin önüne gececeiğimiz herkes az çok tahmin edebilir.

naylon ve benzeri plastik türevlli atıkların daha bilinçli tüketilmesi gerek. 19 yy ın mucizesi olarak bakılan plastiğin artık mucize olarak nitelendirilmekten çook nasıl daha az üretip daha çok kullanabiliriz hesapları yapılması lazım.
ama malesef dengeler çok tersine işliyor.

hassasiyetin için seni tebrik ederim.

saolun kizlar sasirdim valla eski konumu görüpte ilgilendiginiz icin, hepimiz duyarli olsak azda olsa, biseyleri engelliyebilir düzeltebiliriz demikaydirigubbakcemile5
ilgilenenler icin bu belgeseli tavsiye ederim cok güzel:a015:
YouTube - HOME (DE)Yann Arthus-Bertrand
ingilizce ama, türkce altyazilisi yok galiba, bu güzellikler yok olmasin senağlama

Son düzenleme:
sayın kırmızıdonlu hanım size kesinliklen katılıyorum...gereksiz abartılı ,janjanlı ambalajlar.bu ürünün fiyatınıda 2 ye katlamakta.güzel bir konuya değinmişsiniz efendim...

fiyatlar artıoo katılıorum kızlarrrrr

evet cöpe aticagimiz seylere birde para veriyoruzkafamçokkarıştı, alisveris yaparken paketlenmemis meyve sebze aliyorum ben, birde cok uzaktan gelen meyveler sebzeler yerine daha yakin ülkeden gelenleri tercih ediyorum.... tr de marketlerde nasil bilmem ama burda meyvelerin nerden geldigini yazmak zorundalar, bu yüzden elma alacaksam afrikadan geleni degilde yasadigim ülkeden geleni tercih ediyorum...
yada türkiyeden geliyorsa havada kapiyorumdelikafaduldenturkbayragi özlem gideriyorum iste kendimce:kedi:

Ya ben de bisküvileri iki kez paketliyolar ya hani, dışta bi süslü püslü karton kutu, bi de içte bayatlamasın diye jelatin kutu... ışte o dıştaki süslü püslü kutuyu atmaya kıyamıyorum. Bi gün evinde çöp biriktirip kimyasal patlamaya sebebp olan teyzelerden olcam bu gidişle :kedi:

bende katılıyorum sanakaydirigubbakcemile5allahtan burda geri dönüşüm var öyle içim rahat ediyor ama malesef yaygın değil geri dönüşüm en hassas olduğum konudur.şu çöp ve bulaşık kadar bereketli bişey yok:nazar:

X