pandemi, cenaze evi ve düşüncesiz anne

gul2016

Popüler Üye
Pro Üye
13 Kasım 2019
6.115
13.063
Sevgili hanımlar. Eşimin kuzeni vefat etti, çok üzüldük. Kendileri bize 5,5-6saat uzaklıkta bir ilde oturuyorlar.

Eşim koah olduğu için pandemide maskesiz insanların olduğu kapalı alanlara girmemeye dikkat ediyoruz. Daha uzak ilde oturan Kayınvalidem ve eşimin teyzesi cenazeye gittiler. Kayınvalidemi telefonda aradığımızda kayınvalidem bize “siz gelmeyin, çok kalabalık olacak” dedi. Kayınvalidemin bu duyarlılığına sevindim. Ben de eşime “bir iki hafta geçsin, kalabalık azalsın, taziyeye gideriz ve balkonda oturur, akşam da döneriz” dedim.

Bu arada cenaze geçen haftaydı. Kayınvalidem ve kayınteyzem cenazeden sonra cenaze evinde kardeşlerinin yanında bir süre daha kalmak istediler ve kaldılar. Telefonda konuşurken eşim bana sormadan “biz bir hafta 10gün sonra, sizin döneceğiniz zaman, geliriz taziyeye, sizi de alır (oradaki) havaalanına bırakırız” dedi. Onları nasılsa oradaki havaalanına götürecek çok akraba olduğu için gerek kalmaz diye üzerinde çok durmadım. Kayınvalidem de olur veya olmaz diye bir şey demedi.

Bu süreçte kendilerinin uzaktan çok yaşlı bir akrabası daha vefat etti, onun da aynı şehirde bulunan bazı akrabalarına taziyeye gittiler. Bu kişinin kızı ise izmir'de oturuyor.

Geçen gün kayınvalidem bizi aradı ve konuşma aynen şu : “Biz teyzenle karar verdik. Siz bu hafta sonu geliyorsunuz teyzenle beni alıp İzmire yengenin evine götürüyorsunuz, biz orada kalıyoruz ertesi gün de gelip bizi hava alanına götürüyorsunuz”. Bu arada biz izmir’e 1.5 saat uzaklıkta bir ilçede oturuyoruz. Onları gidip getireceğimiz yol da 5.5-6 saat uzaklıkta.

Hayır diyemedik, eşim olur dedi. Ayrıca kayınvalidemi tanırım, bizimle öyle emir kipiyle konuşması hiç normal değil. Bu eminim ki kayınteyzemin başının altından çıktı. Kayınvalidem de onun etkisiyle böyle konuştu. Doktor randevum vardı, iptal etmek zorunda kaldım. Hiç size uyar mı? yapabilir misiniz? Falan diye sormadı, direk emir kipi kullandı.

Beni asıl endişelendiren kayınvalidem ve kayınteyzem asla maske kullanmıyorlar, çünkü maske ile nefes almak zor oluyormuş. İki cenaze evinden çıktılar, başka bir cenaze evine gidiyorlar ve biz onlarla aynı arabanın içerisinde maskesiz 6 saat yol gideceğiz, ertesi gün de hava alanına götüreceğimizi saymıyorum. Bu durum beni çok tedirgin ediyor.

Eşimi, kendi evladının sağlığını hiçe sayan annesinden korumaya çalışmak, daha doğrusu koruyamamanın yaman çelişkisini ve çaresizliğini yaşıyorum. Önerebileceğiniz bir şey var mı hiç bilmiyorum?

online çalışıyor
Hiç topluma karışmadan durabiliyor sa ne güzel bu durum birazda kayınvalidenin emrivaki hitabından bu kadar büyüdü galiba
Ayrıca eşiniz hasta olan bu riske atanda eşinizin annesi bırakın o cevap versin çok ta gitmek lazımsa sizler maskenizi hiç çıkarmayın içeriyi bol bol havalandırın yada hiç risk almayıp eşiniz versin cevabı

Böyle durumlarda müdahele etmesi gereken kişi eşiniz siz ancak sinir olduğunuzla kalırsınız. Gerçekten anlayamıyorum sağlığını riske attığı kişi oğlu aslında. Maskesiz gezmeyin tokalaşmayın oldukça katı davranın bari en azından sinir olduğunuzu anlarlar. Sizin yerinizde olsam ben gitmezdim bile.

Hiç topluma karışmadan durabiliyor sa ne güzel bu durum birazda kayınvalidenin emrivaki hitabından bu kadar büyüdü galiba
Ayrıca eşiniz hasta olan bu riske atanda eşinizin annesi bırakın o cevap versin çok ta gitmek lazımsa sizler maskenizi hiç çıkarmayın içeriyi bol bol havalandırın yada hiç risk almayıp eşiniz versin cevabı
Topluma hiç karışmıyor değiliz ama insanların maskesiz olduğu kapalı alanlara girmiyoruz. Yanıtınız ve öneriniz için teşekkür ederim.

İnsanların anne babalarına camdan eşya gibi her an kırılacak muamelesi yapmasını ben anlayamıyorum.

Anne elini yıkar mısın? Baba maskeni takar mısın?

Aile bireyleri de olsa “hayır” lafının söylenmesinin ayıp, sakıncalı vs olduğunu düşünmüyorum.

bu konuda sıkıntı yaratacak kişi siz değilsiniz. eşinizin olaya karşı bir duruşu bir cavabı yok mu?

bu konuda sıkıntı yaratacak kişi siz değilsiniz. eşinizin olaya karşı bir duruşu bir cavabı yok mu?
yok. çocuk = uşak, onların aile yapısında. O da önemli değil pandemi var ve eşim Koah. Annesine asla hayır demez. Bana da, boşver biz maske takarız bir şey olmaz diyor.

yok. çocuk = uşak, onların aile yapısında. O da önemli değil pandemi var ve eşim Koah. Annesine asla hayır demez. Bana da, boşver biz maske takarız bir şey olmaz diyor.
o zaman kasmayın kendinizi. sizlik bir durum yok biri kendini diğeri evladını düşünmüyor siz niye dert ediyosunuz.boşverin

Sizin konularınızı az çok biliyorum.pandemide ne kadar duyarlı olduğunuzu da.bu durumda eşiniz itiraz etmeliydi.kv oğlunun hastalığını bilmiyor mu neden bu kadar duyarsız peki.siz ancak sinir olur dertlenirsiniz ama onlar(kv ve teyze)pek takmaz gibi.

o zaman kasmayın kendinizi. sizlik bir durum yok biri kendini diğeri evladını düşünmüyor siz niye dert ediyosunuz.boşverin
Ben de kendimi düşünüyorum da ondan dert ediyorum. "Dul gelin olacağıma kötü gelin olayım daha iyi" diyorum da, bu durumda nasıl yapacağımı bilmiyorum. Valla inanın pandemiden önce kayın ailemi severdim, iyi geçinirdik yani ama pandemiden sonra bu cümleyi kurduğum çok oldu.

Esin olur demeden dusuneyim
Deseydi istisare etseydiniz madem.. ya sa simdi randevumuz varmis olmaz desin. Hersey onlarin istedigi gibi olmak zorunda mi?

O zaman kendinizde cenazeye gidebilirdiniz ne fark edecekti. Kayinvalilde ve teyze kalabaliga karisti bir kere. Esiniz müdahele edecek yerde tamam demis. Sahsi düsüncem: Birisi bir yere gitmeyi biliyorsa ordan dönmeyi de biliyordur. Ben bizim ailedeki "beni surdan al, suraya götür" meselesini iyice kestim bu yüzden.

O zaman kendinizde cenazeye gidebilirdiniz ne fark edecekti. Kayinvalilde ve teyze kalabaliga karisti bir kere. Esiniz müdahele edecek yerde tamam demis. Sahsi düsüncem: Birisi bir yere gitmeyi biliyorsa ordan dönmeyi de biliyordur. Ben bizim ailedeki "beni surdan al, suraya götür" meselesini iyice kestim bu yüzden.
sizinle aynı fikirdeyim. Peki nasıl başardınız bunu kesmeyi?

sizinle aynı fikirdeyim. Peki nasıl başardınız bunu kesmeyi?

Esime böyle bos gidip gelmeler rizam olmadigimi söyledim. Bizim kücük cocuklarimiz varken herkesin keyfi icin saatlerce yola düsmesine gerek yok. Acil bir durum olur, baska imkanlar olmaz tamam. Anne baba yaslidir, saglik sorunlari vardir ona da tamam. Ama bensiz bir yere gidebilenin bensiz neden dönemedigini bana anlatamadiktan sonra, kimse kusura bakmasi kimsenin soförü degiliz.

X