Panik oldum

Yaklaşık 3 hafta önce evlilik teklifi aldım. 1 hafta sonrasına hemen bir aile buluşması ayarladık. 2 haftadır da çeyiz alışverişi ile uğraşıyorum. Daha doğrusu annem uğraşıyor. Sadece gelen fotolardan seçim yaparken bile Çıldırıcak gibi oldum. Yavaş yavaş almaya başlayın. Ablam benim için liste oluşturmuş. İğneden ipliğe kadar ihtiyaç olacak her şeyi yazmışlar. Mutfak banyo küçük ev aletleri gibi kategorileyip onları da alt kategorilere ayırmışlar. Gerçekten masraflı bir süreç. Biz de eşyaları aileler alacağı için şanslıyız. Size tavsiyem liste oluşturup her ay maaş yatar yatmaz bşr miktar ayırmanız. Kalan miktardan da listedeki ufak şeyleri halletmeniz. Çünkü ufak şeyler üst üste gelince gerçekten inanılmaz rakamlara ulaşıyor
Ben de bundan korkuyorum zaten. İvır zıvır dediğimiz şeyler birikince müthiş pahalı hale geliyor.
Ortada henüz bi evlilik teklifi olmadı zaten :) ama ben öyle hissettim sevgilimin tavırlarından. Artık acele etmek istiyor biraz

Ben de bundan korkuyorum zaten. İvır zıvır dediğimiz şeyler birikince müthiş pahalı hale geliyor.
Ortada henüz bi evlilik teklifi olmadı zaten :) ama ben öyle hissettim sevgilimin tavırlarından. Artık acele etmek istiyor biraz
Liste oluşturup en azından ıvır zıvırları kalan paranızdan halledin. Biriktirdiğinizle de kalan eşyarı toplu almaya çalışırsınız. Ya da taksit falan yapıp düğünden sonra kapatırsınız.

Her ay 1.500 tl atabilsem 500tl likte eşya taksidi ödesem yapabilirim sanırım. Pazartesi günü taksitle elektronik ev aletleri almaya başlayacağım mesela.
Aylik 5000 maaş alıyormuşsunuz bence gayet iyi. Ailenizin durumunu bilmiyorum ama eve ve kendinize toplam 2000 harcasanız ( pandemide bir yere de gidilmiyor nasılsa) geriye 3000 kalır onunla da baya bişey alırsınız veya her ay ya gr altin ya Cumhuriyet altını alın atin kenara onlari da mobilya veya diger masraflar icin kullanirsiniz.

Elektronik esya alirken vadeli almanizi tavsiye etmem üzerine cok koyuyorlar.Pesin fiyatina kredi karti taksit yaptığı oluyor bence oyle alın.

Size tavsiyem harcamalarınızı azaltmaya çalışın, şimdiden mutluluklar....

Hayirlisi olsun oncelikle
Herkesin adeti baska tabi,biz en temel seyleri aldik. Ben 30 yasinda evlendim. 23 yasindan beri calisiyordum,birikimim doviz ve altin olarak duruyordu. Ayrica hic evlenmeyecekmisim gibi kendime bir ev dizmistim zaten. Annem yeni ev alinca al kullan demistim. Evlilik fikri bizde ani oldu,isime yarayan ve halihazirda kullandigim seyleri aldim, digerlerini annemin evinde biraktim (koltuk takimi,yemek odasi,yatak odasi,mutfak esyalari anneme birakilanlar arasindaydi.) esim kendisi almayi tercih etti. Ben de toplu birikimimi esime verdim is kurduk onlarla. Bugun yine ayni kafadayim,ev esyasi degil de maddi birikim yapmak daha mantikli. Zaten 1 yil gibi cooook uzun bir sureniz var,o arada biriktirirsiniz. Maksat esya degil zaten,huzur. Yetecek kadar alsaniz tamam olur. Hakkinizda hayirlisi olsun.

1 yıl diyorsunuz isteme vs oldu mu? esya almayın para biriktirin yarın bir gün ayrılsanız eşyalar elde kalır. Dünyanın binbir türlü hali var

1 yıl diyorsunuz isteme vs oldu mu? esya almayın para biriktirin yarın bir gün ayrılsanız eşyalar elde kalır. Dünyanın binbir türlü hali var
Hayır fakat 6 yıldır birlikteyiz. Ben o izlenimi aldım
Geç kaldığımı düşünüyorum uzatmak istemiyorum gibi bi konuşma gerçekleşti aramızda.

Herkese selam
Dertleniyorum ama dertlenmek gerekir mi emin değilim. Fikirlerinizi almak için geldim.
Hanımlar seneye evlenme durumum olabilir. Ve ben bu konuda maddi kaygılardan dolayı çekiniyorum. Kenarda ancak 10 bin tutacak kadar altınım var. Ve bi o kadarlikta temel çeyiz eşyası aldım. Elde var bunlar. Ama kabaca bi hesapla bana evlenmek için 40 bin lira gerekir.
Mesleğim var. Ortalama gelirim en kötü 4500 tl mesailerle 5000 tl yi buluyor. Ailemle yaşıyorum. Kyk borcuma henüz başlamadım ayrıca o da bekliyor.
Gelen para ne oluyor derseniz gerçekten anlamıyorum uçuyor gidiyor sanki. Eve haftada 1 2 gün market alışverişi yapıyorum, anneme harçlık veriyorum. Bugün dışarı çıktım eczane ve markete 500 lira bırakıp geldim. Markete girince psikolojim bozuluyor. Gereksiz tüm harcamaları kesmeye karar verdim.
Evlilik durumunda bizde nişan, kına, yatak odası, yatak odası halı ve perdesi, ütü, süpürge mutfak eşyaları vs. Alınır. Ben bunlara nasıl yetişirim bilmiyorum.
Sizler bu süreci nasıl yaşadınız ? 1 yılda birikim yapabilmem için ne yapmam lazım ? Direk para olarak mı yoksa denk geldikçe eşyaları tamamlayarak mı halletmeliyim ?
Fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim
maaşı alır almaz bir çeyrek yada yarım al ay sonuna kadr da kalan paranla iadere etmeye çalış. yada mesele beyaz eşya taksidine gir. evlenince evine koyarlar . şimdi başlasan beyaz eşya taksidi ödemeye 1 yılda biter

Once para biriktiriyin sonra alirim diyorsan zor. Cunku herseyin fiyati artiyor. Beyaz esya ve tencere tavalar anbeler gununde indirime girer. Onun didindaki seyleri ufak ufak almaya basla. Taksit taksit gucun yettikce. Zaten evlenince de eksigin hic bitmeyecek. O yuzden eksiksiz olsun diye kendini sıkma. En acil seyleri al.

Once para biriktiriyin sonra alirim diyorsan zor. Cunku herseyin fiyati artiyor. Beyaz esya ve tencere tavalar anbeler gununde indirime girer. Onun didindaki seyleri ufak ufak almaya basla. Taksit taksit gucun yettikce. Zaten evlenince de eksigin hic bitmeyecek. O yuzden eksiksiz olsun diye kendini sıkma. En acil seyleri al.
Acil olabilecek şeylerin çoğunu tamamladım. Misafir yemek takımı, günlük yemek takimi, celik tencere seti, granit tava setleri, misafir icin çatal kaşık, kahvaltı takimi, bornoz, nevresim battaniye pike takımları, bir kaç takım su bardağı, borcam seti ... bunlar gerek indirimde gerekse bim gibi mağazalara geldikçe aldığım ürünler. Elektrikli ev aletlerini ertelemiştim. Beni korkutan kına yatak odası gibi çok maliyeti olacak şeyler..

Acil olabilecek şeylerin çoğunu tamamladım. Misafir yemek takımı, günlük yemek takimi, celik tencere seti, granit tava setleri, misafir icin çatal kaşık, kahvaltı takimi, bornoz, nevresim battaniye pike takımları, bir kaç takım su bardağı, borcam seti ... bunlar gerek indirimde gerekse bim gibi mağazalara geldikçe aldığım ürünler. Elektrikli ev aletlerini ertelemiştim. Beni korkutan kına yatak odası gibi çok maliyeti olacak şeyler..
Yatak odasi icin para biriktir. Ev tutulunca evin buyuklugune gore alirsin. Elektriksel esyalari da taksitle alirsin. Kolay gelsin cogunu halletmissin.

Mutlaka söyleyen olmuştur maaşı aldığınız ilk gün hemen altın alın, aylık 2000 tl ayırsanız baya para olur. Önceden para ayırınca kalan yeter size, o zaman gereksiz harcama yapamazsınız. Bence hiç bir şey almayın altın alın, evlenirken alırsınız çünkü yeni modeller çıkıyor eskiyi kullanmak istemiyor insan.

Son düzenleme:
Sakin gereksiz birşey alma
Ben arkadaş gazına gelip benden bir yıl önce evlenen arkadaşımla yapmıştım çeyiz islerini
Okadar gereksiz şey aldım onun gazına gelip
Çoğunu kullanmıyorum aşırı gereksiz yer işgal ediyor
Aman neler neler
Temel şeyler olsa yeter.

Mesela bugün günlük yemek takımı ve Ikili granit tava aldım. Liste yaptım. Bir de bim aktüelleri takip etmeye çalışacağım.
Misafir yemek takımı çatal kaşık takimi
Granit setler
Celik tencere setleri
borcamlar
Bardak takımları
Bornoz
nevresim takımları
Pike setleri battaniye setleri
kahvaltı takımları bunları aldım .
Temel şeyler tamam aslında. Ama ıvır zıvır da çok tutuyor. Süpürge ütü vs. Bunlar çok tutan şeyler..
Ufak ufak alın. Mesela anneler günü sebebiyle indirim oluyor onları takip edin 1-2 küçük parçayı alın o indirimden.
Ben mutfak eşyası almam gerekince genelde gözüme birşey kestirip karar vermiş oluyorum,fiyatını da biliyorum haliyle,indirim dönemi en uygun bulduğumu alıyorum.
Bu şekilde ufak ufak kendinizi zora sokmadan alın. Birikim yapın alın diyemiyorum zira cidden uçuyor fiyatlar.
En basitinden,oğluma pandemi öncesi itmeli bisiklet aldım,500 lira civarındaydı. Şu an aynı model/marka bisiklet 1.500 lira olmuş. 1 senede böyle bir fiyat artışı düşünebiliyormusunuz. Kızıma katlanır bisiklet almıştik yine 1.000 liraydı,şu an 2.500 civarı aynı bisiklet. Arada uçurum var.

Ben düğüne dahi karşıyım. Herşey sade ve basit olsun istiyorum. Ev de 1+1 veya duruma göre 2+1 olmalı. Az eşya ve sade hayat. :)
Ama bir yatak odası eli yüzü düzgün desek 15 bin tl, damatlık ortalama 2 bin tl, süpürgeler dahi uçmuş gitmiş. Ben basit şekilde hesap yaptığımda 40 bin liram olmalı diyorum. Bunun 10 bini birikmiş olsa bana hala 30 bin lira gerekli. O da kız tarafına ait sorumluluklar..
Sevgilimin ailesinin maddi durumu iyi. Onun için isler daha kolay. Ama ben ailemden yardım almadan halledeceğim. Ailem sadece takımı taksin istiyorum.
Eli yüzü düzgün yatak odası alcam diye onbeş bin verme. İstikbal de bile sekiz bine odalar var. Erkek tarafıyla mi yarışa girdin acaba. Onun durumu iyi olabilir. Sen kendi kesene göre alcaksin. On bin TL lik çeyiz aldıysan anlamadim ben. Ne aldın ki geriye 40 binlik masraf olsun. Çeyiz paketleri var. İçinde süpürgesi mutfak aletleri dahil olan. Bence onlara bakarsan daha az bütçeye halledebilirsin

Ben de sizinle aynı durumdaydım. Hatta daha beteri, hiçbir birikimim yoktu. Eşimle oturduk konuştuk, ona kalsa evi düzüp her şeyi borç yapalım dedi. Ben borç seven bir insan değilim, içim daralır. Onun yerine beyaz eşya, bir L koltuk bir de yatak alalım dedik. Dolapları da marangoza yaptırırız diye düşündük. Düğünden kalan altın para vs ile birlikte eşimin arabasını da sattık. Evi dediğim gibi döşedik. Üniversiteden kalan orta sehpa kettle vs topladım getirdim memleketten. Kaşık çatal bardak falan hepsini A101'den aldım. Mis gibi de oldu. Üstüne hem ev hem araba kredisine girdik, üstüne benim kyk mi ödüyoruz. En başta millete uyup her şeyi isteseydim şimdi kirada sürünüyor olacaktım. Ha hala aynı perdeleri kullanıyorum, hala halım yok ama olsun. Önemli olan huzur.

mesleğin maaşın gelirin varmış bence boş yere dert yapıyorsun şuan asgari ücretle çalışıp bubların hepsini yapabilen insanlar var
Evet hayat çok pahalı ama geliriniz iyiymiş yani ufak ufak yapabilirsiniz
Öncelikle çeyiz paketi alın kolileyin süsleyin sonra ıfak ufak alırsınız zaten

X