Paris'in simgelerinden Notre Dame Katedrali'nde yangın

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.859
29.815
60
Paris'in simgelerinden Notre Dame Katedrali'nde yangın

Fransa'nın başkenti Paris'te Notre Dame Katedrali'nde yangın çıktı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Sarı Yelekliler ile ilgili konuşmasını iptal etti. ABD Başkanı Trump da yaptığı açıklamada, "Notre Dame Katedrali'ndeki yangını izlemek çok korkunç" dedi. Fransa'nın başkenti Paris'te Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangının söndürülememesi nedeniyle çevre binaların tahliye edilmesine karar verildi.

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan 850 yıllık Notre Dame Katedrali'nde yangın çıktı. Yangının nedeni henüz bilinmezken kentin simgesi olan katedralden yoğun duman çıktığı belirtiliyor.
Katedralde geçen yıl tadilat çalışmaları başlamış ve yapının etrafı tahta inşaat iskeleleriyle çevrilmişti.
catedra

ÇEVRE BİNALAR TAHLİYE EDİLİYOR
Paris itfaiyesi yangının inşaat çalışmalarının sürdüğü bölgede çıktığını belirtti. Fransa'nın başkenti Paris'te Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangının söndürülememesi nedeniyle çevre binaların tahliye edilmesine karar verildi.
yana

KATEDRALİN KULESİ ÇÖKTÜ
Fransa saati ile 18:30 sularında başlayan yangına katedralde yapılan bakım ve onarım çalışmalarının sebep olduğu belirtiliyor. Tarihi katedralin çatı katında çıktığı belirtilen yangın sırasında katedralin kulesi çöktü. Katedral çevresinde geniş güvenlik önlemleri alan polis katedralin olduğu bölgeye giden büyün yolları trafiğe kapadı.
Paris Valiliği, itfaiye ve ambulansların bölgeye rahat giriş çıkış yapabilmesi için Parislileri bölgeye yaklaşmamaları konusunda uyardı.
MACRON TOPLANTIYI İPTAL ETTİ
Bu akşam televizyonda halka seslenmesi beklenen Fransa cumhurbaşkanı Macron’un konuşmasını iptal ettiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un olay yerine giderek bilgi aldığı öğrenildi.

TRUMP: YANGINI İZLEMEK ÇOK KORKUNÇ
ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Notre Dame Katedrali'ndeki yangını izlemek çok korkunç" dedi.
NOTRE DAME KATEDRALİ TARİHİ
Notre Dame Katedrali'nin inşaatı 12. yüzyılda başladı ve 200 yıldan fazla sürdü. Katedral üzerindeki farklı mimari tasarımlar, binanın inşa edildiği zamanların değişiminin kanıtıdır. Katedral 5,500 metrekarelik bir alanı kaplar. Baskın bir Fransız Gotik tasarımına sahiptir. Katedralin göze çarpan özellikleri, dış duvarlara destek sağlayan uçan iskeletlerdir. Sütun desteği olarak işlev gören ve binanın dışını çizen kişisel heykeller. Katedral içinde çeşitli sanat eserleri, kalıntılar ve ortaçağ'dan mobilyalar sergilenmektedir. Notre Dame Katedrali'nde on tane dev çan bulunmaktadır. Çanlar, kilisede çeşitli etkinliklerde ve hizmetlerde kullanılır.
Notre Dame Katedrali dünyanın birkaç Gotik Katedrali'nden biridir. Katedralin heykeller yıllar boyunca hayatta kalmış olan eski sanat tasarımlarını sergiliyor. Notre Dame Katedrali, ‘Taçların Tacı' ve bir ‘Kutsal çivi' de dahil olmak üzere Katolik inancının kutsal kalıntılarını barındırıyor.

Paris’in en ünlü tarihi eserlerinden Notre Dame Katedrali, her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.
Victor Hugo’nun başyapıtı “Notre-Dame’ın kamburu” romanı ve romandan uyarlanan müzikale de ilham olmuştu.
Ancak tarihi yapının duvarlarındaki çatlakların giderek belirginleşmesi ve bazı kısımlarının dökülmeye başlaması sonrası restorasyon çalışmaları başlatılmış, restore edilen kısmında bulunan bronz heykeller kaldırılmıştı.

Farkedememisim😒 Keske bu kadar insan Suriye ve Irak'ta yok olup giden 1000 yildan fazla tarihi yapıyı da bu kadar dert etseydi! Maalesef dünya cok kötü, eserlere eller kalkıyor.
Ki bu bina yandi?

Farkedememisim😒 Keske bu kadar insan Suriye ve Irak'ta yok olup giden 1000 yildan fazla tarihi yapıyı da bu kadar dert etseydi! Maalesef dünya cok kötü, eserlere eller kalkıyor.
Ki bu bina yandi?
Suriye ve Irak'taki tarihi binalardan haberim yok ama bu dunyaca unlu bir bina, Victor Hugo'nun da dunyaca unlu, benim yasimdakilerin nerdeyse hepsinin (okula gidenlerden) okudugu, filmini izledigi edebi eserine konu olmus, mekan olmus 850 yillik bir tarihi ve cok guzel bir bina idi. Uzulmemek mumkun degil yani, hic gormedigim halde cocuklugumun bir anisi yokolmus gibi hissediyorum.

Suriye ve Irak'taki tarihi binalardan haberim yok ama bu dunyaca unlu bir bina, Victor Hugo'nun da dunyaca unlu, benim yasimdakilerin nerdeyse hepsinin (okula gidenlerden) okudugu, filmini izledigi edebi eserine konu olmus, mekan olmus 850 yillik bir tarihi ve cok guzel bir bina idi. Uzulmemek mumkun degil yani, hic gormedigim halde cocuklugumun bir anisi yokolmus gibi hissediyorum.
Maalesef, haklisiniz onlarla ilgili cok bilemiyoruz ama onlarada cok uzulmustum. Bu bina baska bir deger ama dedigim gibi insanlar cok cok kotu... Arzulari,hirslari,intikamlari her guzelligi siliyor. Bu gazete sanirim hukumete yakinlik icin yazmış bu ara yine Ermeni meselesi yuzinden aralar gergin ya! Oh oldu dercesine ama yazik !

Maalesef, haklisiniz onlarla ilgili cok bilemiyoruz ama onlarada cok uzulmustum. Bu bina baska bir deger ama dedigim gibi insanlar cok cok kotu... Arzulari,hirslari,intikamlari her guzelligi siliyor. Bu gazete sanirim hukumete yakinlik icin yazmış bu ara yine Ermeni meselesi yuzinden aralar gergin ya! Oh oldu dercesine ama yazik !
AKP Hukumetinin ne dedigi ne dusundugu belli miymis ki yakinlik icin yazmislar? Fransa 24 Nisani Ermeni soykirimini anma gunu ilan etti, bizim bakan da 24 Nisanda kosa kosa Ermeni soykirimini anmak icin yapilan ayine katildi. Konusmalar yapip Erdogan'in taziye mektubunu okudular ayinde. Bu ne perhiz, bu ne lahana tursusu?

Son düzenleme:
Henüz vakit varken, gülüm
Paris yanıp yıkılmadan,
henüz vakit varken, gülüm
yüreğim dalındayken henüz,
ben bir gece, şu Mayıs gecelerinden biri
Volter Rıhtımı’nda dayayıp seni duvara
öpmeliyim ağzından
sonra dönüp yüzümüzü Notrdam’a
çiçeğini seyretmeliyiz onun,
birden bana sarılmalısın, gülüm
korkudan, hayretten, sevinçten
ve de sessiz sessiz ağlamalısın,
yıldızlar da çisemeli
incecikten bir yağmurla karışarak.

NAZIM HIKMET'in siirinden..

Victor Hugo'nun kitabını okuduğumda ne kadar etkilenip de bakmıştım resimlerine ; çanların,pencerelerin konumuna kadar açıklamışlardı hepsini okumuştum.Gidip görmeyi çok istiyordum,bilemiyorum ne kadarı kurtarılmış ama onlarca savaş görmüş hala dimdik duran katedral bir ihmal yüzünden yanıp kül olduysa çok yazık gerçekten...

X