Piercing, Hızma Piercing, Vücut Deldirme Nedir?

CUVCUV

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
2 Mart 2007
1.232
7
Piercing hakkında bilinmesi gerekenler

Piercing in anlamı (pierce) ingilizcede "delmek, deşmek" tir. Piercing, cilt, cilt altındaki yağ tabakasının ya da kıkırdağın delinmesi ile vücuda takılan takıdır, vücut sanatıdır.

PİERCİNG TAKILARI

Piercing yapımı için 750'lik altın, platin, niyob, polytetrafluorethylen ta da tıbbi çelik gibi maddeler kullanılır. Aksi halde alerji yapabilir.

DELMEK

Piercing için çeşitli delme araçları vardır. Bu aletlerin dezenfekte edilmesine çok önem verilir, dezenfekte edilmemiş aletler iltihaplanmalara ve diğer tehlikelere davetiye çıkarır. Piercing vücuda takıldıktan sonra haftalarca çıkarılmaması gerekir, çıkarıldığı takdirde iltihaplanma riski artar.

Piercing tarihi

Piercing 1975 yılında Los Angelos'ta bir stüdyoda bulunmuştur. Günümüzde bildiğimiz asıl Piercing ise 1980'li yıllarda California'da "modern yabaniler" harekati ile başlamıştır. Bu harekatda bilinçli ilkel kültürlerden gelenekler alınmıştır. Bu geleneklerin bazıları body modification yani vücudu şekillendirmek, dövme yapmak, piercing, yara izleri bırakmak, kızgın demirlerle dağlamak vb...

90'lı yılların başlarında bu izler sadece Sado-Maso kültüründe kalmıştı fakat bir süre sonra bunu daha medeni bir şekilde gençler sahiplendi...

Piercing'in Olası Tehlikeleri

Piercing takma işlemini aynen tattoo (dövme) de olduğu gibi uzman olmayan kişiler yapmamalıdır. Yapıldığı takdirde büyük riskler ortaya çıkabilir. Örneğin kulak kıkırdağı iltihaplanır, kaş-kulak gibi bölgelerdeki sinirler bölünebilir, vücudun çeşitli yerlerindeşişlikler oluşabilir.

Ağıza takılan piercingler uzun vadede sorunlar oluşturabilir. Örneğin Dil piercing'i belli surat ifadelerinde damağa, diş etine ve bunun altında bulunan Alveolar-kemiğine bastırılır. Bu kemik basınç oluştukça yıpranıp azaldığı için, bunun sonunda dişler dökülmeye başlıyabilir.

Penisin başına takılan Prenz Albert piercingi, eğer 2mm'den daha ince ise deriyi kesebilir. Bunun gibi diger Piercinglerde zora gelince, deriyi kesebilirler. Iltihaplanması hala geçmemiş olan Intim-piercingler cinsel ilişkide, Hepatitis-B ve AIDS gibi cinsel hastalıkların daha kolay yayılmasına yol açabilirler.

Ayrıca -10 dereceden daha büyük soğuklarda, piercing bölgesel donmalara yol acabilir.

PİERCİNG ÇEŞİTLERİ

Kulak Piercingleri:
- Helix Piercing
- Industrial Piercing
- Rook Piercing
- Daith
- Tragus Piercing
- Snug
- Conch
- Anti Tragus Piercing
- Lobe (Klasik küpe deliği)

Yüz Piercingleri:
- Kaş piercingi
- Nostril piercing (Burunun yan tarafına yapılan piercing)
- Septum piercing (Burun duvarlarından geçirilmiş piercing)
- Bridge piercing (Gözlerin arasına, burnun üst kısmına takılan piercing)
- Dil piercingi
- Labret piercing (Dudağa takılan piercing)
- Medusa piercing (Üst dudağın ortasına takılan piercing)
- Madonna piercing (Üst dudağa yandan takılan piercing)
- Cheek piercing (Yanaktan geçirilen piercing)
- Austin Bar (Burunun kıkırdağından geçirilen piercing)

Vücut Piercingleri:
- Göğüsucu piercingi
- Göbekdeliği piercingi
- Madison piercingi
-Kadın ve erkeklerde genital piercing

tattoofree.net alıntıdır.

bende dudağıma yaptırıcam =) annem izin vermiyo ama yaptırıcam çok istiyorum ve yakıştığınada eminim..şuan sadece hızma kullanıyorum -delik değil yani-

hzmagm7.png

ayyyyyyyyyyyyy ben cesaret edemiyorum hiç içim bi hoş oluveriyo...

Kaşımda yaptırdım bir kere, bir daha yaptırırsam...

2 senedir takmıyorum, deliğin izi kaldı - 1 , kaşlarda hafif dökülme oldu - 2

Heves, merak vs... Başka birşey değil...

bende dudaqıma yaptırcam ayın tam 18'nde (= hic korkmuyorum bı anlık acıycak ve qecicek boyle dusunuyorum inş bi aksilik cıkmaz baya arastıdım ama . .

cok qüzel duruyo bende dudak kenarına ıstıyorum ama qobeqe cesaret edemem doqrusu cok acıdı mı (= yakında yaptırcamda merak ediyorum nasıl yapıldı anlatır mısın arastırdım baya ama yapılan bırınden dınlemek daha yararlı olur benım ıcın =)

Kaşımda yaptırdım bir kere, bir daha yaptırırsam...

2 senedir takmıyorum, deliğin izi kaldı - 1 , kaşlarda hafif dökülme oldu - 2

Heves, merak vs... Başka birşey değil...

aynen canım 4 sene önce 16 yaş buhranına kapılıp ben de çenemi ve dilimi deldirdim. dilimdeki hala duruo o sorun deil de çenede iz kaldı:kızgın:

benım yaptıracaqım yerde klınık ama su var lokal anestezi yapıp uyusturup sonra deliyolar arastırdım qidip deldikleri iqnelere herseylere baktım dikkatimi aksi yonde ceken bişey olmadı ama lokal anestezi benı urkuttu dozunun cok cok az olcanı soyledi ama arkadasıma ist'da lokal anesteziyle yaptırma fln demişler tereddüt ettim ne biliyim sence bı zararı olur mu ?

benimde göbeğimde dudağımda çenemde burnumda var
piercing ilk yapıldığı anda bıras acıo sonra acı falan yok gayette memnunum tabi yakışana.

benim çenem delik. yaklaşık 1 yıldır takmıyorum piercing falan, sıkıldım.
ama çenemi kendim deldim.
hatta arkadaşımın kaşınıda delmiştim...
sonra ilaçlarını aldık temizlemek için.piercing aldık titanyum bir zararını görmedik. 1 yıl ara ara çıkarark taktık. o zamanlar lisedeydik okulda yasaktı ama ilk 3 ay durması gerekiyordu çıkmadan. yara nadın yapıştırdık, şeffaf piercing taktık idare ettik bir şekilde. ailelerin bilmemesi cabasıydı. çok atraksiyonlar yaşadık piercing konusunda. sonra 1-2 yıl kadar taktık gittikçe sıkılmaya başladık.ben artık takmamaya başladım biraz zaman geçtikten sonra arkadaşımın kaşı piercingi attı. şimdi kaşında öyle yara bere leke v.s yok tabi. bazıları öyle şeyler söylüyor arkadaşımın başına gelmedi ve beni,m çenem 1 yıl takmamama karşın hala delik..
pişman değiliz ama isteyen herkese tavsiye ederim bir müddet sonra sıkılırsınız zaten..

benim göbeğimde var.bir ara hem kaşa hem dudağıma taktırmayı düşünüyordum dudağın üst yan kısmana yalnız çünkü alt kısmına taktıranlar genelde rack cılar oluyormuş.dudak olarak hiç kimseden önerme almadım kaş ise kaşların kalkık hoş durur ama hanım duruşunu bozar bir nevi özgürlüğü başı boşluğu temsil eder denildi daha sonradan hak verdim.

X