Polikistik Over mıyım? +Saç dökülmesi!

lilasdaily

Boy170, Yaş21 | 109kg->88,3kg | PCOS+saç dökülmesi
Kayıtlı Üye
24 Ekim 2020
77
124
Merhaba, biraz kendi öykümden bahsedeyim. 21 yaşındayım. 6 aydır bir saç dökülmem var fakat hızlı bir dökülme değildi ben de önce mevsimsel sandım. fakat ön tarafta ve sağ üst kısımlardan baslayarak tepemde genel bir seyrelme var. bariz bir dökülme değil, seyrelme gibi. mesela saç ayrım çizgimde bir değişiklik yok. fotoğrafları ekleyeceğim.

hafta başı doktora gittim ve testler istedim. aşağıya onu da ekleyeceğim fotoğraf olarak. tanıdık bir dahüliyeci ile görüştüm polikistik over bu dedi. ben olduğum ilk günden beri düzensiz regl olurum ama fark ettim ki hiç hormon testi yaptırmamışım. 2-3 kere farklı yıllarda ultrasonla baktılar ve bir sorum yok denmişti.

30 kilo kadar fazlam var. 3-4 ay önce 2. derece karaciğer yağlanması teşhisi konmuştu o sırada doktor az da bir insülin direnci var demişti ama spor+ diyet yaptoğımda zorlanmıyorum çok kilo verme konusunda, 3-4 ay önce 12 kilo vermiştim 2 ay gibi bir sürede. sizce bu kiloyu vermek saç dökülmemi ve varsa pcosu geri döndürür mü?

Eklentiler

• 777F8332-A470-45AA-8C12-24DC680D935F.jpeg
    777F8332-A470-45AA-8C12-24DC680D935F.jpeg
    111,1 KB · Görüntüleme: 318
  • 2B58FBCA-29F5-4B6D-B2E0-0CDAD9DCE061.jpeg
    2B58FBCA-29F5-4B6D-B2E0-0CDAD9DCE061.jpeg
    73,9 KB · Görüntüleme: 291
  • 094DDF36-7615-45D5-A9A3-CC805DB44EB6.jpeg
    094DDF36-7615-45D5-A9A3-CC805DB44EB6.jpeg
    64,4 KB · Görüntüleme: 268
  • 732E8B92-2757-4E08-A322-C42BF8B45592.jpeg
    732E8B92-2757-4E08-A322-C42BF8B45592.jpeg
    103,6 KB · Görüntüleme: 343
  • E8AE9B0A-F08F-47E0-B121-470E8BC46649.jpeg
    E8AE9B0A-F08F-47E0-B121-470E8BC46649.jpeg
    187,7 KB · Görüntüleme: 337
  • CA08A190-02CB-4417-B9ED-21B3E0DD5CC8.jpeg
    CA08A190-02CB-4417-B9ED-21B3E0DD5CC8.jpeg
    126,6 KB · Görüntüleme: 321
  • B1041136-0354-41C1-8259-FF139484D399.jpeg
    B1041136-0354-41C1-8259-FF139484D399.jpeg
    51,2 KB · Görüntüleme: 299
  • 53BE1B84-B309-4380-A4B9-AA53D958D7C3.jpeg
    53BE1B84-B309-4380-A4B9-AA53D958D7C3.jpeg
    88,5 KB · Görüntüleme: 325
hızlı kılo vermek vucutta mıneral vıtamın eksıklıgıne sebep olup sac dokulmesıne oyle yol acar. pco da hormonal dokulme seklı androjen le alakalı. pco etkısı kılo aldıkca artıyo verınce adet duzenım guzellesıyodu dr da son donem kılo vermemı onerdı de nasıp olmadı. kotu degıl ıyı yan etkısı olur. tahlıllerınden anlamam. eger doktorun onerırse vıtamın takvıyesı falan alırsın bolgesel dokulme daha kotu dıye dusunuyorum.

Merhaba, biraz kendi öykümden bahsedeyim. 21 yaşındayım. 6 aydır bir saç dökülmem var fakat hızlı bir dökülme değildi ben de önce mevsimsel sandım. fakat ön tarafta ve sağ üst kısımlardan baslayarak tepemde genel bir seyrelme var. bariz bir dökülme değil, seyrelme gibi. mesela saç ayrım çizgimde bir değişiklik yok. fotoğrafları ekleyeceğim.

hafta başı doktora gittim ve testler istedim. aşağıya onu da ekleyeceğim fotoğraf olarak. tanıdık bir dahüliyeci ile görüştüm polikistik over bu dedi. ben olduğum ilk günden beri düzensiz regl olurum ama fark ettim ki hiç hormon testi yaptırmamışım. 2-3 kere farklı yıllarda ultrasonla baktılar ve bir sorum yok denmişti.

30 kilo kadar fazlam var. 3-4 ay önce 2. derece karaciğer yağlanması teşhisi konmuştu o sırada doktor az da bir insülin direnci var demişti ama spor+ diyet yaptoğımda zorlanmıyorum çok kilo verme konusunda, 3-4 ay önce 12 kilo vermiştim 2 ay gibi bir sürede. sizce bu kiloyu vermek saç dökülmemi ve varsa pcosu geri döndürür mü?

Senin her şeyden önce karaciğer enzimlerin yüksek bu önemli. Ayrıca kolesterolün de yüksek seyrediyor. Öte yandan bu parametrelerle pkos tanısı koyulmaz tsh fh da bakılmalı ve en önemlisi batın usg yapılmalı pkos adı üzerinde çatlayamamış yumurtaların sebep olduğu küçük küçük kistlerle çevrelenmiş yumurtalık görüntüsüyle karakterizedir.

Ayrıca saçların dökülüyor diye demir ilacı kullanıyorsan artık bırakmanı öneririm depoların yüksek.

Kadın doğum doktoruna gitmelisin, en iyi bilgilendirmeyi o yapacaktır tabi ki.

Senin her şeyden önce karaciğer enzimlerin yüksek bu önemli. Ayrıca kolesterolün de yüksek seyrediyor. Öte yandan bu parametrelerle pkos tanısı koyulmaz tsh fh da bakılmalı ve en önemlisi batın usg yapılmalı pkos adı üzerinde çatlayamamış yumurtaların sebep olduğu küçük küçük kistlerle çevrelenmiş yumurtalık görüntüsüyle karakterizedir.

Ayrıca saçların dökülüyor diye demir ilacı kullanıyorsan artık bırakmanı öneririm depoların yüksek.

Evet karaciğerim için 2. derece yağlanma çıktı ultrasona girmiştim, orada baktılar mı tam bilmiyorum bir olumsuzluk söylenmedi. şimdi bir diyetisyenle görüşüyorum destek almak için. Daha doğru bir liste olabilir.

Tsh lh falan değerlerim de var soruda ekli görsellerde.
tsh: 3.34
fsh: 3.74
lh: 4.3
reglimin ikinci günüydü.

Randevum perşembe günü, umuyorum ki polikistik over sendromu değilimdir ve kilo verince saç dökülmesinden de kurtulurum.

hızlı kılo vermek vucutta mıneral vıtamın eksıklıgıne sebep olup sac dokulmesıne oyle yol acar. pco da hormonal dokulme seklı androjen le alakalı. pco etkısı kılo aldıkca artıyo verınce adet duzenım guzellesıyodu dr da son donem kılo vermemı onerdı de nasıp olmadı. kotu degıl ıyı yan etkısı olur. tahlıllerınden anlamam. eger doktorun onerırse vıtamın takvıyesı falan alırsın bolgesel dokulme daha kotu dıye dusunuyorum.
çok teşekkürler, aslında hızlı kilo vermedim kilom 108'di bu yüzden ayda 5-6 kilo ideal oluyor sanırım. ve saç seyrelmem öncesinde başlamıştı. bölgesel olmadığı için ben de çok anlamamıştım, daha da seyrekleşmesinden korkuyorum🥺

demir oranın çok çok düşük bir de karaciğer fonksiyon değerin yüksek çıkmış
demir sorunu önceden de yaşamıştım ama ilaçları çok düzenli kullanamamıştım o dönem sınav dönemimdi herhalde yeniden verecekler. bu sefer dikkat edeceğim kessssinlikle. karaciğerim için 2. derece yağlanma çıktı ultrasona girmiştim, orada baktılar mı tam bilmiyorum ama bir olumsuzluk söylenmedi yumurtalıklar için. şimdi bir diyetisyenle görüşüyorum destek almak için. Daha doğru bir liste olabilir.

demir sorunu önceden de yaşamıştım ama ilaçları çok düzenli kullanamamıştım o dönem sınav dönemimdi herhalde yeniden verecekler. bu sefer dikkat edeceğim kessssinlikle. karaciğerim için 2. derece yağlanma çıktı ultrasona girmiştim, orada baktılar mı tam bilmiyorum ama bir olumsuzluk söylenmedi yumurtalıklar için. şimdi bir diyetisyenle görüşüyorum destek almak için. Daha doğru bir liste olabilir.
yani hormon testlerin yapılmamış bu testlere bakarak pko demek çok doğru değil bende de pko var mesela kesinlikle amh değerine bakılmalı 5 üstü çıkması gerek pko denmesi için sonra ultrasonda rahim görüntüsü pko olduğunu gösterir zaten.
ama kilo herşeye etki ediyor bi kere inüsilin direncini kırmak gerek benim kilom normalden 5 kg fazla ama bu 5kg bile anında vücudumu daha yaglı daha sivilceli hale getirdi saç dökülmelerim arttı o sebeple sende pko olabilirsin amh değerine ve diğer hormonlarına da baktırmalısın.

Canım ben de pkos luyum ama benim ultrasonla bakılınca direk anlaşılıyor ve zaten kilo adet düzensizliği ve ne yazıkki tüylenme gibi sorunlar yaşadım her pko lu zor kilo verecek diye bir şey yok aksine ben çok kolay kilo veririm kilo vermek iyi bir şey ben kilo vermem sayesinde adetimi düzene soktum beklemeden hemen hamile kaldım saç dökülmesi başka sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir sen kilo vermeye spor yapmaya devam et

yani hormon testlerin yapılmamış bu testlere bakarak pko demek çok doğru değil bende de pko var mesela kesinlikle amh değerine bakılmalı 5 üstü çıkması gerek pko denmesi için sonra ultrasonda rahim görüntüsü pko olduğunu gösterir zaten.
ama kilo herşeye etki ediyor bi kere inüsilin direncini kırmak gerek benim kilom normalden 5 kg fazla ama bu 5kg bile anında vücudumu daha yaglı daha sivilceli hale getirdi saç dökülmelerim arttı o sebeple sende pko olabilirsin amh değerine ve diğer hormonlarına da baktırmalısın.
çok teşekkür ederim, iki gün sonra kadın doğum randevum var çok daha detaylı bir test isteyeceğim umarım yapar. olmadı endokrin randevusu kovalamaya başlayayım.

Canım ben de pkos luyum ama benim ultrasonla bakılınca direk anlaşılıyor ve zaten kilo adet düzensizliği ve ne yazıkki tüylenme gibi sorunlar yaşadım her pko lu zor kilo verecek diye bir şey yok aksine ben çok kolay kilo veririm kilo vermek iyi bir şey ben kilo vermem sayesinde adetimi düzene soktum beklemeden hemen hamile kaldım saç dökülmesi başka sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir sen kilo vermeye spor yapmaya devam et
tebrik ederim bebiş içinn🥰 kadın doğumdan daha detaylı bir test isteyeceğim ultrasonla da baktırırım. endokrin randevusu almaya çalışacağım özel iyi bir doktor da araştırayım. iyice hormon kontrolü yaptırmam gerekli cidden. çok teşekkür ederim🥰

Bende pcosum. Maalesef bu sene kıllanma sorunum ve saç dökülmesi cok artti. Benimde alnimin ustunde ciddi seyrelme var. Ve bende 30 kg verdim

İşte artti ikiside. Hem killanma hem saç dökülmesi. Ama kadin doguma da gidemedim uzun zamandir hormonlarima bakilmadi
İşte artti ikiside. Hem killanma hem saç dökülmesi. Ama kadin doguma da gidemedim uzun zamandir hormonlarima bakilmadi
inşallah en kısa zamanda bu özellikle saç dökülmesi illetinden kurtuluruz. tüylenme için yine lazer falan var ama bu dökülme işi çok can sıkıcı. yarın doktora gidiyorum üstte arkadaşımız pcos demeye yetmez bu tahliller demiş inşallah değildir, biraz umutlandım, insülin direnci falandır belki o da saç döküyormuş sanırım

inşallah en kısa zamanda bu özellikle saç dökülmesi illetinden kurtuluruz. tüylenme için yine lazer falan var ama bu dökülme işi çok can sıkıcı. yarın doktora gidiyorum üstte arkadaşımız pcos demeye yetmez bu tahliller demiş inşallah değildir, biraz umutlandım, insülin direnci falandır belki o da saç döküyormuş sanırım
Malesef pco ve insülin direnci birbiriyle cok baglantili. İnşallah degilsinizdir

Malesef pco ve insülin direnci birbiriyle cok baglantili. İnşallah degilsinizdir
verdi dahiliye bir de şekerle ilgili bir şey verdi şekerimi düşürüp insüline yardımcı olur diye. tüylenmemi de gösterdim bir şey demedi yani çok ekstra bir tüylenmem yok zaten rahatsız edici, hani lazer görür mü bilmiyorum derler ya öyle. yumurtalıklarıma da baktı çok masum bi yumurtalık değil dedi ama düzeyi çok düşükmüş, tembel bi yumurtalık ama o da kilondan dolayı zaten olur dedi. şimdi takviyelerime başlayıp diyetisyene başlayacağım. ece sarı'ya gitmeyi düşünüyorum bana samimi geliyor çok. bir de spermint çayı alıcam kendim, yabancı forumlarda çok önerilmiş türkiyede pek satılmıho ama internette buldum. kıvırcık nane olarak da geçiyomuş tam olarak aynısı mı bilmiyorum ama türkiyedeki forumlarda da bunu çok okudum. inşallah kurtuluruz kuzum😢

verdi dahiliye bir de şekerle ilgili bir şey verdi şekerimi düşürüp insüline yardımcı olur diye. tüylenmemi de gösterdim bir şey demedi yani çok ekstra bir tüylenmem yok zaten rahatsız edici, hani lazer görür mü bilmiyorum derler ya öyle. yumurtalıklarıma da baktı çok masum bi yumurtalık değil dedi ama düzeyi çok düşükmüş, tembel bi yumurtalık ama o da kilondan dolayı zaten olur dedi. şimdi takviyelerime başlayıp diyetisyene başlayacağım. ece sarı'ya gitmeyi düşünüyorum bana samimi geliyor çok. bir de spermint çayı alıcam kendim, yabancı forumlarda çok önerilmiş türkiyede pek satılmıho ama internette buldum. kıvırcık nane olarak da geçiyomuş tam olarak aynısı mı bilmiyorum ama türkiyedeki forumlarda da bunu çok okudum. inşallah kurtuluruz kızlar😢
demir oranın çok çok düşük bir de karaciğer fonksiyon değerin yüksek çıkmış

X