Pozitif çıkan HPV testi ve Ankara içi doktor tavsiyesi

oifan

Üye
Kayıtlı Üye
8 Mart 2022
3
0
23
Arkadaşlar merhaba, geçtiğimiz haftalarda HPV testi ve smear testi olmuştum. Hpv için Tip 6 ve Tip 33 pozitif çıktı, smear testi ise temiz çıktı. Bunun üzerine doktorum kolposkopi ve biyopsi yapmamız gerekebilir dedi. Telefonla konuştuğumuz için o sırada sinyal çekmedi ve konuşma yarım kaldı, tekrar aradığımda ise doktorun eve gitmiş olduğunu asistanından öğrendim. Haliyle panikledim ve kendimi sakinleştiremedim. Çünkü önceki problemlerim için (polikistik over) tedavisi var mı diye sorduğumda kıllarına lazer epilasyon yaparız, (1 ayda 3 kez atış atarız merak etme dedi) sivilcelerine ise mezoterapi uygularız, üst katta güzellik salonumuz var gibi bir şey söyledi. Haliyle bu tür bir tedavi sunan bir doktora tedavi olmak istemedim. Yine de tüm cesaretimi toplayıp aradım ve fiyat bilgisi aldım. 7 bin lira kendisi için 3 bin küsür ise hastane masrafları için ameliyat edilebileceğimi öğrendim.

Bu kadar param yok ve sizden doktor tavsiyesi almak istiyorum. Geçmişte devlet hastanesindeki doktorlar ile kötü tecrübe yaşadım ve hala travmasını taşıyorum. Evli veya nişanlı değilim. Sevgilim var ve 21 yaşındayım, bana anlayışlı ve uygun doktor önerisi sunabilecek herkesin tavsiyesine çok ihtiyacım var. Artık paniklemekten ve kaygıdan günlük işlerimi yapamaz oldum. Yargılamayacak doktor arıyorum. Bu arada doktorumdan konuya açıklayıcı bir bilgilendirme konuşması da almadım, bu da paniklememin en büyük nedenlerindendi.

Arkadaşlar merhaba, geçtiğimiz haftalarda HPV testi ve smear testi olmuştum. Hpv için Tip 6 ve Tip 33 pozitif çıktı, smear testi ise temiz çıktı. Bunun üzerine doktorum kolposkopi ve biyopsi yapmamız gerekebilir dedi. Telefonla konuştuğumuz için o sırada sinyal çekmedi ve konuşma yarım kaldı, tekrar aradığımda ise doktorun eve gitmiş olduğunu asistanından öğrendim. Haliyle panikledim ve kendimi sakinleştiremedim. Çünkü önceki problemlerim için (polikistik over) tedavisi var mı diye sorduğumda kıllarına lazer epilasyon yaparız, (1 ayda 3 kez atış atarız merak etme dedi) sivilcelerine ise mezoterapi uygularız, üst katta güzellik salonumuz var gibi bir şey söyledi. Haliyle bu tür bir tedavi sunan bir doktora tedavi olmak istemedim. Yine de tüm cesaretimi toplayıp aradım ve fiyat bilgisi aldım. 7 bin lira kendisi için 3 bin küsür ise hastane masrafları için ameliyat edilebileceğimi öğrendim.

Bu kadar param yok ve sizden doktor tavsiyesi almak istiyorum. Geçmişte devlet hastanesindeki doktorlar ile kötü tecrübe yaşadım ve hala travmasını taşıyorum. Evli veya nişanlı değilim. Sevgilim var ve 21 yaşındayım, bana anlayışlı ve uygun doktor önerisi sunabilecek herkesin tavsiyesine çok ihtiyacım var. Artık paniklemekten ve kaygıdan günlük işlerimi yapamaz oldum. Yargılamayacak doktor arıyorum. Bu arada doktorumdan konuya açıklayıcı bir bilgilendirme konuşması da almadım, bu da paniklememin en büyük nedenlerindendi.
merhaba, umarım yazmak için geç kalmamışımdır. ben de 21yaşındayım ve ekim ayında hpv pozitif olduğumu öğrendim ve bende de 6-33-54-31 vs bütün yüksek riskli tipler(16-18 hariç) vardı. doktorum %95 olasılıkla gerileyecek dedi ve biyopsi bile yapmadı. deflagyn tedavisine başladım vajinadan alınan 3 ay süreli jel tedavisi. biraz pahalı ben 1500liraya almıştım. ve bugün smear testim temiz çıktı süreç içerisinde ekstra hiçbir şey yapmadım hatta sevgilimle ilişkiye devam bile ettik sadece korunduk. sigara içiyorsan bırak ben hiç içmiyordum. ve sakın korkup kendini yıpratma. korkacagın gibi bir şey yok neredeyse 4 ayda hastalık gitti vücudumdan smear testimde lsıl çıkmıştı bu arada. bu doktorundan da acilen kurtul aceleci davranıyor belli ki. ben istanbulda yaşıyorum.. ama ayrıntılı bilgi verebilirim süreçle ilgili aklına takılan her şeyi sorabilirsin.

Ankara’da Hacettepe Üniversitesi’nde Dr Murat Gültekin var, çok sevecen ve işinde uzman birisi, araştırabilirsin

Ayrıca şu an sadece hpv pozitif gelmişsin, kolposkopi yapılacak ki bu bir ameliyat değil tanı için inceleme yöntemidir. Kolposkopi esnasında doktorun şüpheli doku görürse biyopsi için örnek alır, cin1-cin2 gelirse yaşın itibariyle gerileme ihtimali mevcut, takip edilir. Cin3 gelirse de leep işlemi yapılır ama bu kadar kısa sürede gelişmesi pek mümkün değil. Smearin de temiz gelmiş zaten. Acilen bağışıklık sistemini güçlendirmeye bak ve kontrollerini aksatma, korkacağın bir şey yok.

Ayrıca şu an sadece hpv pozitif gelmişsin, kolposkopi yapılacak ki bu bir ameliyat değil tanı için inceleme yöntemidir. Kolposkopi esnasında doktorun şüpheli doku görürse biyopsi için örnek alır, cin1-cin2 gelirse yaşın itibariyle gerileme ihtimali mevcut, takip edilir. Cin3 gelirse de leep işlemi yapılır ama bu kadar kısa sürede gelişmesi pek mümkün değil. Smearin de temiz gelmiş zaten. Acilen bağışıklık sistemini güçlendirmeye bak ve kontrollerini aksatma, korkacağın bir şey yok.
merhaba işlem sırasında kolposkopi nedir bilmiyordum ve doktorumun sekreteri her konuşmamızda bu işlemden ameliyat olarak bahsediyordu, ameliyat ücreti ya da ameliyatını olacağın hastane ve masrafları gibi. ama evet bir başka doktora gittiğimde gayet basit bir işlem olduğunu gördüm. rahmimden 3 siğil yakıldı ve 6 ay sonra kontrole gelmemi söyledi faakt gidemedim ve o süreçte hiç bir siğil gözlemlememiştim. ama bu hafta vajinamda hafif acıyan ve siğile benzeyen bi şey var. demek ki bağışıklığımı yüksek tutamamışım diye düşündüm ve şu an aklım çok karışık. aşı olsam mevcut olan virüs tiplerinin geçmeyeceğini öğrendim. şimdi eğer doktora gidersem boşa gitmiş olmaktan korkuyorum çünkü hem yeni bir siğilim var hem de muayenelere ve testlere çok para döktüm, bu süreçte ne yapmalıyım?

Merhaba, çok geçmiş olsun.
1. Hpv testini hangi hastanede yaptırdınız? 30 yaş altına hpv testi yapmıyoruz dedikleri için ben yaptıramadım.
2. Tavsiyem, hemen gardasil 9 aşısını olun

X