Premature Bebekler prematüre bebeği kasık fıtığı ameliyatı olan anneler

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

candy25

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2010
34
0
benim oğlum 32+4 haftalık 2 270 gr doğdu.doğduktan yaklaşık 1 ay sonra kasık fıtığı çıktı bastırınca içine giriyor.şimdi 4 aylık olduk kilosuda iyi 7,5 kilo:nazar::nazar::nazar:.ama doktor prematüre bebekleri 54 hafta olmadan ameliyat yapmıyorlarmış öyle dedi.içine giriyor bekleyebildiğimiz kadar beklicez dedi.ameliyat hakkında okadar olumsuz konuştuki canım çok sıkıldı ağlıcaktım.solunumu durabilirmiş masada kalabilirmiş.ameliyat sonrası bakımı zor oluyormu dedim.ıkınınca falan dikişleri patlamaz demi dedim.kanayabilir dikişler atabilir dedi.herşey olabilir dedi.adam tek bir elime olumlu birşey söylemedi.masada kalır diyor ya.ben çocuğumu nasıl sana vereyim bunu söylüyorsun.deseki ameliyatın bu riskleri var ama korkmanıza gerek yok anlıcam.korkun diyor.ameliyat sonuçta herşey olabilir diyor.çok moralim bozuldu.fıtık boğulacak diye çok korkuyorum.önceden şiştiğnde sert oluyordu şimdi yumaşak bir şişlik oluyor.korkuyorum.kaç defa hastaneye gittik içine giriyor diye geri gönderiyorlar.bebeği ameliyat olan anneler varsa yazarmısınız kaç kiloda ameliyat oldu zormuydu ameliyat sonrası falan.ne kadar zamanda geçti ameliyat yeriniz?lütfen yardımcı olun

benim oğlumda fıtık var ameliyat yapmadı dr, o zaman kilo 2500 idi kilo tamamlasın biraz dedi, haftaya kontrole gidecez bakalım ne diyecek, 4 kiloyu aştık bakalım ne olcak 54 hafta diye bişey demedi bize ama belki kendi düşünmüş olabilir martın sonunda 54 hafta oluyor hayırlısı bakalım ,bizimde şuan yumuşak bir sertlik oluyor, daha önceleri daha sertti

benim oğlumda fıtık var ameliyat yapmadı dr, o zaman kilo 2500 idi kilo tamamlasın biraz dedi, haftaya kontrole gidecez bakalım ne diyecek, 4 kiloyu aştık bakalım ne olcak 54 hafta diye bişey demedi bize ama belki kendi düşünmüş olabilir martın sonunda 54 hafta oluyor hayırlısı bakalım ,bizimde şuan yumuşak bir sertlik oluyor, daha önceleri daha sertti

banada hep basit bir ameliyat dediler çevremdeki insanlar.doktor öyle konuşunca çok şaşırdım.sizin doktorunuz ne diyor ameliyatla ilgili.olumlu birşeyler duymaya ihtiyacım var sanırım.basit bir ameliyat diye kendimi avutuyordum.doktor öyle konuşunca çok üzüldüm çok moralim bozuldu.sizin fıtıkda içine giriyor ozaman.şu gün ameliyat yapacaz demiyorlar.ameliyatları iyi geçecek dilmi sağ sağlim bebeklerimizi geri verecekler bize.ameliyata hoca girsin istedik o da böyle olumsuz konuştu.oğlum büyüyebildiği kadar büyüsün diyorum artık ne yapayım.şu fıtıklarıda geçirseydik hayırlısıyla.

evet arkadaşım bizim fıtıkta içeri giriyor, ameliyat zor değil ama anestezi zor sonuçta anestezi almak her yaş için risk ama bizim bebeklerimiz bunu atlatacak Allahın izniyle. benim oğlum daha doğalı 10 haftalıkkken gözlerinden ameliyat oldu anestezi ile atlattı çok şükür bunuda atlatacaklar. anestezi dr ile görüştüm ben bebekte o anda solunum sıkıntısı yapacak hastalık yok ise pek problem olmaz dedi,için rahat olsunki bebeklerimizide rahat atlatsız operasyonları

evet arkadaşım bizim fıtıkta içeri giriyor, ameliyat zor değil ama anestezi zor sonuçta anestezi almak her yaş için risk ama bizim bebeklerimiz bunu atlatacak Allahın izniyle. benim oğlum daha doğalı 10 haftalıkkken gözlerinden ameliyat oldu anestezi ile atlattı çok şükür bunuda atlatacaklar. anestezi dr ile görüştüm ben bebekte o anda solunum sıkıntısı yapacak hastalık yok ise pek problem olmaz dedi,için rahat olsunki bebeklerimizide rahat atlatsız operasyonları
canım benim 10 haftalıkken ameliyat oldu demek kuzucuk.geçmiş olsun.hayır benim bebeğim erken doğdu ama kilosu iyiydi bir sorunu yoktu allaha şükür.doktor öyle diyince çok canım sıkıldı.prof gazide hoca ama ona yaptırmıcam ameliyatı hiç gözüm tutmadı doktoru.senin doktor ne güzel açıklama yapmış.içim rahatladı biraz evet bizim çocuklarımız neleri atlattı bunuda atlatacaklar.onlar çok güçlüler.saol arkadaşım.inşallah hayırlısıyla bu ameliyat da geçecek.

mrb canım benim hiç korkma ne kadar bilinçsiz bi doktormuş öyle benim oğluşum 1100 gr doğdu 1900gr ken hastaneden çıktık ve çıktığımız hafta fıtığı çok geniş açık olduğu için sürekli boğulma oluyodu ve bebğim çok perişan oluyordu acile gidiyoduk ve 2. gidişimizde hemen gün verip daha 2200gr iken ikisi birlikte ameliyat oldu iki tarafta yani biri varsa diğeride kesin azda olsa oluyo bende anesteziden çok korktunm ama doktorumuz sağolsun ikna etti ve biz bundan daha küçükleri ameliyat ettik dedi küçüklerede onlara uygun anestezi yapıyolar ne alakası var bence mutlaka başka bi doktora gözük sürekli boğulma oluyosa çok tehlikeli testislerde hücre ölümüne sebep olur erkekelerde çok önemli bizimkini hemen 1.5 saat içinde yapıp bitirdiler ve bebeğim hiç sıkıntı çekmedi uykusu çok güzzeldir pek sorun yaşamadık dediğim gibi mutlaka başaka bi doktora gözükün kızlarda eteliyolar çok büyük değilse ama erkeklerde gerekliyse yapıyolar diye biliyom Allah yardımcınız olsun

banada hep basit bir ameliyat dediler çevremdeki insanlar.doktor öyle konuşunca çok şaşırdım.sizin doktorunuz ne diyor ameliyatla ilgili.olumlu birşeyler duymaya ihtiyacım var sanırım.basit bir ameliyat diye kendimi avutuyordum.doktor öyle konuşunca çok üzüldüm çok moralim bozuldu.sizin fıtıkda içine giriyor ozaman.şu gün ameliyat yapacaz demiyorlar.ameliyatları iyi geçecek dilmi sağ sağlim bebeklerimizi geri verecekler bize.ameliyata hoca girsin istedik o da böyle olumsuz konuştu.oğlum büyüyebildiği kadar büyüsün diyorum artık ne yapayım.şu fıtıklarıda geçirseydik hayırlısıyla.

cnm benim de oğlum 34 haftalık ve 2 250 doğdu ve 2,5 aylıkken 5 kilo ile kasık fıtığı ameliyatı oldu.ben de çok korktum çok ağladım.ama sen korkma.15 dk lık bişey.dr unun dediği gibi abartılacak bişey değil.bize 54 hafta olsun falan da demedi hatta.ameliyatı da dikişsiz oldu ufacık bi çizik şeklinde.gönlünü ferah tut...

cnm benim de oğlum 34 haftalık ve 2 250 doğdu ve 2,5 aylıkken 5 kilo ile kasık fıtığı ameliyatı oldu.ben de çok korktum çok ağladım.ama sen korkma.15 dk lık bişey.dr unun dediği gibi abartılacak bişey değil.bize 54 hafta olsun falan da demedi hatta.ameliyatı da dikişsiz oldu ufacık bi çizik şeklinde.gönlünü ferah tut...

saolun arkadaşlar içimi rahatlattınız hem ameliyat hemde sonrası beni korkutuyordu çünkü tek başıma bakıyorum oğluma ameliyat sonrası bakımı nasıl olur ameliyat nasıl geçecek diye sürekli aklımda.dün gün aldık ameliyat için 20 nisanda ameliyatımız inşallah kurtulacaz.diğer tarafındada su fıtığı varmış hidroseli ama ona dokunmıcaz onu açmıcaz dedi doktor kendiliğinden geçebilir dedi.benim oğlumda kurtulsaydı hayırlısıyla.birazda olsa içim rahatladı yazdıklarınızla saolun arkadaşlar.

saolun arkadaşlar içimi rahatlattınız hem ameliyat hemde sonrası beni korkutuyordu çünkü tek başıma bakıyorum oğluma ameliyat sonrası bakımı nasıl olur ameliyat nasıl geçecek diye sürekli aklımda.dün gün aldık ameliyat için 20 nisanda ameliyatımız inşallah kurtulacaz.diğer tarafındada su fıtığı varmış hidroseli ama ona dokunmıcaz onu açmıcaz dedi doktor kendiliğinden geçebilir dedi.benim oğlumda kurtulsaydı hayırlısıyla.birazda olsa içim rahatladı yazdıklarınızla saolun arkadaşlar.

arkadaşım benim oğlumun ameliyatıda haftaya çarşamba olacak nasipse, hayırlısı ile atsaksak şu ameliyatları bakalım

cnm bence hiç korkma benim bebeğim 30 haftalık doğdu 1180 gr.45 gün küvezde kaldı 1700 gr.taburcu olduk.iki hafta snr yani 2000 gr.iken iki gözündenden rop ameliyatı oldu.apneleri oldu yani solunumu durdu ama allah şükür atlattık.ardından 2 hafta snr 2200 gr.iken iki kasığından birden fıtık ameliyatı oldu onda bi sorun yaşamadık am ameliyattan snr çok ağladı o gün sabaha kadar uyumadık ertesi gün birdaha ağlamadı ve kısa zamanda dikişleri kapandı.bence boğum olması daha tehlikeli.umarım sizin ameliyatta sorunsuz geçer..

Son düzenleme:
benim bebeğimde kasık fıtğı ameliyatı oldu çarşamba günü çok şükür bir sıkıntı olmadı, hayırlısı artık

geçmiş olsun canım bebeğinin iyi olmasına sevindim.ne güzel atlattınız sonunda.nasıl bebeğin ameliyattan sonra topladımı kendini canım benimya kıyamam ben onlara.çok ağlıyormu altını falan değiştirirken.canı acıyormu acaba.hastanede yattınızmı ameliyat kaç saat sürdü.off bizde atlatsaydık hayırlısıyla.inşallah bundan sonra sağlıklı sıhatli büyür yavrun.

geçmiş olsun canım bebeğinin iyi olmasına sevindim.ne güzel atlattınız sonunda.nasıl bebeğin ameliyattan sonra topladımı kendini canım benimya kıyamam ben onlara.çok ağlıyormu altını falan değiştirirken.canı acıyormu acaba.hastanede yattınızmı ameliyat kaç saat sürdü.off bizde atlatsaydık hayırlısıyla.inşallah bundan sonra sağlıklı sıhatli büyür yavrun.

altını değiştirmek zor olmuyor , ameliayt 2 saat kadar sürdü ama bunun 15-20 dk ameliyat diğer zamanı narkozu atlatmakdı, hastaneye sabah 7 de gittik, akşam 4 de evde idik, inşaallah sizde kolayca atlatırsınız

altını değiştirmek zor olmuyor , ameliayt 2 saat kadar sürdü ama bunun 15-20 dk ameliyat diğer zamanı narkozu atlatmakdı, hastaneye sabah 7 de gittik, akşam 4 de evde idik, inşaallah sizde kolayca atlatırsınız

canım meraba.ben bişey sormak istiyorum sana.dün oğlum ameliyat oldu fıtıktan.çok şükür iyi.ama dünden beri kaka yapamıyor çok ıkınıyor birde testisleri şiş ameliyat olmamış gibi kızarıklıkda var.senin oğlunda ameliyat sonrası kaka sorunu oldumu şişlik kaç günde indi.cevaplarsan sevinirim

canım çok geçmiş olsun, 2 gün içinde kaka yaptı, eğer 2 gün öncesinde de kaka yapmama öyküsü varsa mamasına az zeytinyağı katabilirsin, testisleri bir kaç gün şiş kalır, sıkıntı olmaz düzelir

canım çok geçmiş olsun, 2 gün içinde kaka yaptı, eğer 2 gün öncesinde de kaka yapmama öyküsü varsa mamasına az zeytinyağı katabilirsin, testisleri bir kaç gün şiş kalır, sıkıntı olmaz düzelir

saol canım allaha şükür atlattık.kurtuldu yavrum.keyfi yerinde şimdi ilk gün ağladı çok ama.bizde sabah 7de gittik akşam 4,30da döndük eve..geçti sonunda.demekki zamanla geçecek.bikaç güne normale döner.kakasını yaptı bugün nasıl sevindim yavrum rahatlayınca.allah bütün hasta çocuklara bebeklere şifa versin.ben bebeklere dayanamıyorum hiç.günahsızlar daha çok küçükler.

benim oğlum 32+4 haftalık 2 270 gr doğdu.doğduktan yaklaşık 1 ay sonra kasık fıtığı çıktı bastırınca içine giriyor.şimdi 4 aylık olduk kilosuda iyi 7,5 kilo:nazar::nazar::nazar:.ama doktor prematüre bebekleri 54 hafta olmadan ameliyat yapmıyorlarmış öyle dedi.içine giriyor bekleyebildiğimiz kadar beklicez dedi.ameliyat hakkında okadar olumsuz konuştuki canım çok sıkıldı ağlıcaktım.solunumu durabilirmiş masada kalabilirmiş.ameliyat sonrası bakımı zor oluyormu dedim.ıkınınca falan dikişleri patlamaz demi dedim.kanayabilir dikişler atabilir dedi.herşey olabilir dedi.adam tek bir elime olumlu birşey söylemedi.masada kalır diyor ya.ben çocuğumu nasıl sana vereyim bunu söylüyorsun.deseki ameliyatın bu riskleri var ama korkmanıza gerek yok anlıcam.korkun diyor.ameliyat sonuçta herşey olabilir diyor.çok moralim bozuldu.fıtık boğulacak diye çok korkuyorum.önceden şiştiğnde sert oluyordu şimdi yumaşak bir şişlik oluyor.korkuyorum.kaç defa hastaneye gittik içine giriyor diye geri gönderiyorlar.bebeği ameliyat olan anneler varsa yazarmısınız kaç kiloda ameliyat oldu zormuydu ameliyat sonrası falan.ne kadar zamanda geçti ameliyat yeriniz?lütfen yardımcı olun

gecmis olsun canim ilkdefa böyle birsey duyuyorum 54 hafta diye benimkiler 31. haftaya girerken dogdular 1410grla 1485 grlardi 2 ay sonra kücük kasik fisigindan ameliyat oldu ilk gün agrisi oldu ama ikinci günü yoktu agri dikisler 5 günde tutuyorlar ameliyat sirasinda enfeksiyon kapmamasina cok dikkat ediyorlar cok kücük olduklari icn zaten risk almamak icin antibiyotige basliyorlar 2. günü yada 3. günü kaninda birsey cikmasa antibiyotigi birakiyorlar ama hergün kan alip atesini ölcüyorlar kücük oglum birdefa büyük oglum iki defa kasik fitigi ameliyati oldu ilk gün agrisi oluyor korkulacak gibi bir ameliyat degil ama sonucta cocuk narkoz aliyor, fitik zaten bir cikar bir girer ben morluk görünce gönderdim hastaneye dr da fitik dedi oda morlugu görmüs ikinci defa bakmak istediklerinde yokmus morluk onun icin hic canini sikma kolay bir ameliyat Allah yardimcin olsun herzaman iyi olacak diye düsün benim cocuklarimda neler yasadigimi anlatsam oturur aglarsin hemde gurbet elde yalniz basina. canini sikma bebegine destek ol o seni anliyor benim bebegim ameliyattan sonra gülmedi konusmadi ama aksama dogru agrisi gecince birseyler anlatmaya basladi stresini belli etme bebege onlar herseyi anliyorlar bunu unutma sen korkarsan oda korkar, saglik diliyorum ikinizede Allaha emanet olun.

Hasta bebeklere Allah şifa versin.Ameliyat olan bebeklerede geçmiş olsun.Benim oğlumda 13 aylıkken fıtık ameliyatı oldu.Çok şükür şimdi ameliyat izi bile belli değil...

Merhaba,
Aynı sorunla karşılaşan anneler için bizim tecrübemizi sizinle paylaşmak istedim.

Kızkardeşimin 1.5 erken doğan kız bebeği 2 aylık olduğunda önce göbek fıtığı, sonra da sol kasık fıtığı oldu. Göbek fıtığı için 2 yaşına kadar bekleyeceklerdi, doktoru göbek fıtığından boğulma riskinin çok az olduğunu ve bu yüzden ameliyat için 2 yaşını beklemelerini söylemişti. 2 yaşına kadar fıtık her dışarı çıktığında geri içeri iteceklerdi.
Kasık fıtığı çıkınca, günübirlik cerrahi dediler, yani aynı gün ameliyat olacaktı. Ameliyat öncesi bebeğin kan sayımı yapıldı ve 7 çıktı. Ameliyat için en az 8.5 olması gerekiyormuş. Bu yüzden ameliyat iptal edildi, bebeğe demir yapıcı ilaç verildi. Annesi de hamileyken aldığı demir kapsüllerine tekrar başladı. Süt ile bebeğe geçiyor.
Normalde 30 gün beklemeleri gerekiyordu, fakat 15.günde yaptıkları test sonunda demir 9 çıktı ve ertesi gün ameliyata alındı.
15 gün boyunca defalarca hastaneye gittiler. Kasık fıtığı dışarı çıktığında elleri ile geri itiyorlardı. Öğrenmeleri zaman aldı ve birçok kez doktora yaptırdılar. Fıtık dışarı çıktığında bebek huzursuz oluyordu, ıkınıyordu. Şimdi ameliyattan çıktı, göbek fıtığı ve kasık fıtığı aynı ameliyatta düzeltildi. Toplamda 3 saate yakın sürdü (anestezi bekleme süreleri dahil). Ameliyata saat 14:30'da girdi, aynı gün saat 23:30'da hastaneden taburcu oldu.

Özetle,
Bebeğiniz erken doğum yaptıysa ve çok sık ıkınıp ağlıyorsa, gaz diyip geçmeyin, fıtık olup olmadığını kontrol ettirin. Çoğu doktor bizi aşırı efhamlı gibi görüp kontrol ettirmenize gerek yok, ıkınması normal, gazdan diyecektir (bizim bebek doktoru dahil). Basit bir kontrolle erken teşhis olması size çok şey kazandırır. Erken doğan her 4 bebekten 1'inde fıtık çıkıyor.
Eğer erken doğum yaptıysanız doktorunuza danışarak demir kullanmaya devam edin. Hamileliğin son birkaç ayında anneden bebeğe yüklü miktarda demir geçiyor. Erken doğum olduğunda bebeklerde demir eksikliği çıkıyor.
Kasık fıtığı hemen ameliyat edilmeli, bu yüzden hemen doktora gidilmeli. Doktorlar kasık fıtığında boğulma riskini çok yüksek olduğunu söylüyorlar. Kızkardeşim 15 günü sürekli diken üzerinde geçirdi.
Sol tarafta çıkan kasık fığığın, ameliyat sırasında sağ tarafta da oluştuğu ortaya çıktı. Zaten doktor ameliyat sırasında diğer tarafın da kontrol edileceğini söylemişti. Ameliyat ettirirken diğer tarafın da doktorunuz tarafından kontrol edileceğinden emin olun.
Kasık fıtığı çok riskli, yumurtalıklar bile zarar görebiliyormuş. Göbek fıtığı da eğer büyükse ameliyat sırasında estetiğe de dikkat etmeli. Sonuçta büyüdüklerinde iz bırakmaması da önemli. Bu yüzden doktorunuzu iyi seçmelisiniz. İşinin ehli olan doktor fıtığın tekrarlamaması için de çok önemli.

Allahım tüm bebekleri korusun, hasta olanlara şifa versin.
Sevgiler...

selam canım benim oğlum 26 haf ta 6 günlük doğdu ve daha 2 kilodayken ameliyatı oldu bekle falan ddiler ama çok korktum iyikide yaptırmışım basit kısa ve dikişsiz bi ameliyat oldu anestezide sorun yoksa yani tamam demişse yaptır kurtul derşm allah yardımcınız olsun

X