Psikoloji İle İlgilenenlere 8 Podcast Önerisi

Astoria

for whom the bell tolls... time marches on.
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2016
17.146
52.900
31
Merhaba,

Son zamanlarda karantina altındayken podcast dinlemeye merak saldım. Benim gibi podcast dinleyenler varsa burada özellikle psikoloji ile ilgilenenler için 8 tane podcast önerisi derledim. Önerilerim Spotify üzerinden olacak. Podcast başlıklarının üzerine tıklayarak Spotify linklerine ulaşabilirsiniz. Bu başlığı okuyan podcast severler, sizin de önerileriniz olursa lütfen paylaşın. :)

1. Yakın İlişkiler Podcast Serisi

Psikolog Dr. Gizem Sürenkök ve ekibi, ilişkiler üzerine çalışıyorlar ve genelde romantik ilişkiler hakkında bilgilendirici söyleşiler yapıyorlar. Partnerlerimizi nasıl seçiyoruz, nasıl flört ediyoruz, tek eşlilik/çok eşlilik, yalnızlık gibi ilişkide önemli yer olan konular üzerinde yayınlar yapıyorlar.

2. Didik Didik Freud

94.9 Açık Radyo'dan Serol Teber ve Şenol Ayla'nın hazırladığı seri gerçekten de Freud'u didik didik ediyor. Eğitiminden tutun, evine, hayatındaki önemli kadınlardan yapıtlarındaki kavramlara kadar pek çok şey inceleniyor. Freud sevenler bayıla bayıla dinleyebilirler.

3. Psikiyatrist Arzu Erkan Yüce

Arzu hoca oldukça başarılı bir psikiyatrist ve psikoterapist. Pek çok psikiyatrik bozukluk hakkında bilgi verdiği gibi ilişkiler, annelik, ruh-beden ilişkisi, hatta son zamanlarda COVID-19 ile bağlantılı psikolojik sağlık hakkında detaylı bilgiler veriyor.

4. Endişeli Psikolog

Podcast serisinin sahibi Zeynep Özgen Arizona'da yaşayan bir psikolog ve kendi deyişiyle serisinde bir "hayatı keyifli yaşama rehberi" sunuyor. Gündelik hayatın kaygılarıyla nasıl başa çıkabiliriz, hayatı nasıl yakalarız, kişisel sınırlarımızı nasıl belirleriz, ertelemeyi nasıl engelleriz gibi konularda sanki arkadaşınızla konuşuyormuşçasına bir havada dinliyorsunuz.

5. Nihan Kaya

Nihan Kaya'yı da son zamanlarda keyifle dinliyorum. İyi Aile Yoktur, İyi Toplum Yoktur, Bütün Çocuklar İyidir gibi kitaplarını bilenler vardır. Yine benzer konular üzerine konuştuğu, bazen annelik ve çocuk beslenmesi gibi konular üzerine konuk aldığı yayınları da mevcut.

6. Psikoloji Günlüğü

Başkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden Sosyal Psikolog Zuhal Yeniçeri'nin önyargılar, motivasyon, itaat, zaman yönetimi gibi sosyal psikoloji konularının yanı sıra bellek, uyku gibi bilişsel psikoloji konularında yaptığı yayınları mevcut. Biraz bilimsel olarak ilerlese de ilgilenenler için Zuhal hocanın dili oldukça keyifli. Tek kötü yanı güncel değil maalesef, son yayınını 2012'de yapmış. Devam etmesini umuyorum. Belki burayı okur ve devam eder. :)

7. Psikiyatri ve Duvarın Ardı

Burayı yeni keşfettim :) Hacettepe Tıp Psikiyatri bölümü asistanı Dr. Cengiz Arca pek çok ilginç psikiyatrik konuyu keyifli bir şekilde, bilimsel olarak anlatıyor. Not alarak dinlediğim bir podcast yayını oluyor öyle söyleyeyim. Pek çok bilmediğim şey öğreniyorum. Hâlâ dinlemeye de devam ediyorum. Bu arada ola ki dışarıdan okursanız Cengiz bey, ses tonunuza bayılıyorum kalp kalp. :)

8. Merdiven Altı Terapi (Bonus!)

Bu aslında bir psikoloji uzmanının yaptığı bir yayın değil. Deniz Dülgeroğlu eski bir diş hekimi, şimdinin reklam metni yazarı. Acayip tatlış bir kadın. Yıllarca psikoterapi almış ve sanki sizinle bir terapi seansına katılmışçasına karşılıklı konuşuyor gibi size hayatından, yaşadıklarından bahsediyor. Hatta dinlerken "Aaa evet bunu ben de yaşadım" dediğim durumlar oldu. Kafanızı dağıtmak için önerebilirim.

Son düzenleme:
Bunlara ek olarak Beyhan Budak da cok iyi. Arzu Erkan Yüceyi dinlerken keşfette denk geldim.

Bunlara ek olarak Beyhan Budak da cok iyi. Arzu Erkan Yüceyi dinlerken keşfette denk geldim.

Evet Beyhan Budak da olabilir, onu tanıyan çoktur diye eklememiştim. Ama bilmeyenler varsa dinleyebilirler elbette, daha çok özgüven, psikolojik iyi oluş (well-being) odaklı paylaşımları var.

Endişeli Psikolog Hanımefendi müthiş. Her gece yatmadan kulaklıkla 20 dk kadar dinliyorum, rahatlatıcı bir sesi ve ufuk açıcı tespitleri var. Sağolsun iyi biri faydalı işler yapıyor.

X