Psikolojimiz Kilo Vermemizi Engelliyor Olabilir Mi?

rockunsel

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
27 Ekim 2016
1
0
27
Merhaba arkadaşlar.
Haziran ayında bir anda aldığım ve bir türlü veremediğim 10 kilonun nedenini araştırıyordum. Karşıma insanın stres anında Kortizol hormonu salgıladığını, bu hormonun metabolizmanın çalışmasına engel olduğunu ve açlık hissini yok ettiğini öğrendim. Yeni ilişkim yüzünden strese girdiğimi ve bundan dolayı bir anda 10 kilo aldığımı, ne yaparsam yapayım (diyet, spor, zayıflama çayları, haplar vs) aldığım kiloları veremediğimi fark ettim. Konu hakkında bilginiz var mı?

Merhaba arkadaşlar.
Haziran ayında bir anda aldığım ve bir türlü veremediğim 10 kilonun nedenini araştırıyordum. Karşıma insanın stres anında Kortizol hormonu salgıladığını, bu hormonun metabolizmanın çalışmasına engel olduğunu ve açlık hissini yok ettiğini öğrendim. Yeni ilişkim yüzünden strese girdiğimi ve bundan dolayı bir anda 10 kilo aldığımı, ne yaparsam yapayım (diyet, spor, zayıflama çayları, haplar vs) aldığım kiloları veremediğimi fark ettim. Konu hakkında bilginiz var mı?

Kesinlikle, bu konuda bir kitap okumuştum, herşey beyinde bitiyormuş. Kilo alacağım korkusuyla yediklerimiz daha çok emiliyormuş vücutta mesela.. ya da diyete başladığımızda verememe korkusu hormonları tetikleyip kilo vermeyi engelliyormuş. Zaten stres ve kaygı durumlarında yenen salatayı bile vücut farklı algılıyormuş. Kaygısız olabilmek en iyisi galiba her olayda, stres kanser bile yapabildiğine göre...

X