Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

hzlsel

Popüler Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
13 Ocak 2021
6.272
18.456
31
Şifa o klinikte rabbim ol dedi ve şifayı oraya koydu. Onlar bizim şefaatçi meleklerimiz. O kadar saf güzelleri rabbim kendine sakladı onları. Benimde 2 tane erken haftada kaybım bde 21 haftada kaybım var. Zor ama sınav dünyası inşallahhh sınavı agır ama mukafatını da büyük verecek rabbim eminim.. Bide canım bişey daha sorcam bu kayıplardan ne kadar sonra hamile kaldınız min 3 ay ama 6 ay öneriyoruz diyorlar ben hemen istyrm 3 ay erken mi ki
Benim de canım o kadar acımıştı ki 1 senede anca kendime gelebildim tam kızımı kaybettiğim ay yeni bebeğin haberini aldım şu an bunu yazarken bile hala gözlerim doluyor Allah sabır versin hiç kolay değil ama bence 6 ay bekleyin toparlayın toparlanın güzelce bir sonraki hamilelikte inşallah güzel olacak her şey

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 20-12-2022

Hamileliğimin 15. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 175 gün kaldı.

Bebeğinizin gelişiminin bu noktasında bacak ve ayaklarında dikkat cekici bir hareketlilik vardır. Tekme atabilir, ayaklarını içe dışa döndürebilir. Önümüzdeki 3-4 hafta içinde alt karın, kalça, uyluk ve göğüslerinizde hızlı gerilme sebebiyle çatlaklar görülebilir. Çatlaklar ilk başlarda kırmızımsı veya mavimsi bir halde iken ilerleyen zamanlarda gümüş-beyaz renge dönüşür.Bazı kadınlar hamilelik sırasında karpal tünel sendromu yaşarlar. Eğer ellerinizde ve bileklerinizde kas ağrıları yaşarsanız doktorunuzla konuşun.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 74 gr. - Yaklaşık boyu : 87 mm. (Baştan Popoya)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

hzlsel

Popüler Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
13 Ocak 2021
6.272
18.456
31
.

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 20-12-2022

Hamileliğimin 15. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 175 gün kaldı.

Bebeğinizin gelişiminin bu noktasında bacak ve ayaklarında dikkat cekici bir hareketlilik vardır. Tekme atabilir, ayaklarını içe dışa döndürebilir. Önümüzdeki 3-4 hafta içinde alt karın, kalça, uyluk ve göğüslerinizde hızlı gerilme sebebiyle çatlaklar görülebilir. Çatlaklar ilk başlarda kırmızımsı veya mavimsi bir halde iken ilerleyen zamanlarda gümüş-beyaz renge dönüşür.Bazı kadınlar hamilelik sırasında karpal tünel sendromu yaşarlar. Eğer ellerinizde ve bileklerinizde kas ağrıları yaşarsanız doktorunuzla konuşun.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 74 gr. - Yaklaşık boyu : 87 mm. (Baştan Popoya)

Yavuzo

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Kasım 2019
151
76
27
İnşallah, ne guzel söyledin 🙏
İlk duşukten iki ay sonra hamile kaldim. Dustukten 8 ay sonrasida 3. Bebegime kaldim. Yaşayan kizimda 1,5 yil bekledim. O 16 aylikkende kazayla yeniden şuanki bebegime hamile kalmişim🤭 kucuk dusukler icin 3 ay diyolar ama bence ruhen ve bedenen biraz dinlenmek rahmin yeniden toparlanmasi onemli 6 ay kadar bekleseniz gerekli tektikleri yavas yavas yaptirip ilerleseniz bence daha saglikli olur. Ben diyorum niye bukadar acele edip kendimi bukadar yipratmişim🥲
Biliyorum yeni bebek yaralarını kapatacak ama acele etme 😊
En fazla 6 ay dayanabilirim heralde inşallahhh senin gibi rabbim banada saglıklı hayırlı evlat verir 🥰

Yavuzo

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Kasım 2019
151
76
27
Benim de canım o kadar acımıştı ki 1 senede anca kendime gelebildim tam kızımı kaybettiğim ay yeni bebeğin haberini aldım şu an bunu yazarken bile hala gözlerim doluyor Allah sabır versin hiç kolay değil ama bence 6 ay bekleyin toparlayın toparlanın güzelce bir sonraki hamilelikte inşallah güzel olacak her şey
Artık ağlayamıyorum cok gariptir içime oturdu kaldı valla suyum geldi komple susuz kaldı rahim ağzındaydı rahim agzı komple acıktı enfeksiyon kapıyodum kalbi atarken imza verdim tahliye için... Bu canımı yakıyor acaba diyorum şefaatci bile olmaz mı küstümü bana. Yalvarıyorum rüyama girsin diye ona bile gelmiyo. Bu duygu beni kahrediyor... Rabbimden gelen.. İnşallah benimde sağlıklı hayırlı evladım olur. 6 ay beklerim rabbim cabucak versin inşallah 🥰

Yavuzo

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Kasım 2019
151
76
27
Bu arada inşallah bu hamileliğinz sıkıntısız gecer yavrunuzu sağlıkla kucgnza alırsınız. Bana dua edin hamilelerin duası kabul olur 🥰

Nisa2019

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Ocak 2019
256
203
Arkadaşlar herkese merhaba
20 haftalık hamileyim
Daha önce 22,8 ve 15 haftalık kayıplarım var
Son kaybımda 12 haftalıkken vajinal serklaj olmuştum serklajdan 1 gün sonra kanamam başladı 15. haftaya kadar hastane-ev arasında gidip geldim ve en son sancı ile bebeğimi kaybettim ne yazıkki

Şimdiki hamileliğimde perinotolog takibinde ilerliyorum.22 ve 15 haftalık kayıplarım hep sancı ile olduğu için Rahim ağzı yetmezliği olmayabilir takip edelim demişti(en son kaybımda serklajdan sonra kanamam olduğu için bende serklaja çok sıcak bakmıyordum).Bugün kü muayenede Rahim ağzım 41 iyi ama açılmaya müsait alan gördü
Yarın büyük ihtimal serklaj olacağım
Dua ederseniz sevinirim

katinaizmir

Guru
Kayıtlı Üye
21 Haziran 2009
884
818
20 haftalık hamileyim
Son kaybımda 12 haftalıkken vajinal serklaj olmuştum serklajdan 1 gün sonra kanamam başladı 15. haftaya kadar hastane-ev arasında gidip geldim ve en son sancı ile bebeğimi kaybettim ne yazıkki

Şimdiki hamileliğimde perinotolog takibinde ilerliyorum.22 ve 15 haftalık kayıplarım hep sancı ile olduğu için Rahim ağzı yetmezliği olmayabilir takip edelim demişti(en son kaybımda serklajdan sonra kanamam olduğu için bende serklaja çok sıcak bakmıyordum).Bugün kü muayenede Rahim ağzım 41 iyi ama açılmaya müsait alan gördü
Dua ederseniz sevinirim
Çok geçmiş olsun, dua edicem🙏🏻bu kez inşallah her şey yolunda gidecek 🌸

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 10-09-2022

Hamileliğimin 30. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 74 gün kaldı.

Bu sırada dalak tarafından kırmızı kan hücrelerinin üretimi biter ve kırmızı kan hücresi üretimini kemik iliği üstlenir. (Kırmızı kan hücreleri geçmişte sırasıyla kan adaları denilen doku grupları, daha sonra karaciğer ve en son kemik iliğinden önce dalak tarafından üretiliyordu.) Bu noktadan sonra doğuma kadar hava yolculuğu hamileler için önerilmez. Bebeğiniz ritmik olarak nefes alma hareketi yapıyor fakat akciğerleri hala tam olgunlaşmış durumda değil.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 1400 gr. - Yaklaşık boyu : 39.9 cm. (Baştan Topuğa)

Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının üstünde.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 49 Kg. ile 66 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 163 cm. Başlangıç Kilom :58 Kg. Şimdiki Kilom :67 Kg.

tosbagg

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Mart 2014
767
464
20 haftalık hamileyim

Dua ederseniz sevinirim
Allah yardımcınız olsun inşallah sağlıkla alın kucağınıza

-Sunshine

Biz aslında 2 kişiyiz 🤰🏼
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2022
2.321
3.683
28
-Sunshine -Sunshine buraya bakarsan biraz bilgi edinirsin
bildirimleri bile açık :) takip ediyorum belirtileri, sıkıntıları.
bakalım öğlenden sonra doktor randevum var. inşallah bi sıkıntı yoktur.

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 07-10-2022

Hamileliğimin 26. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 101 gün kaldı.

Önümüzdeki dört gün içinde bebeğinizin görsel ve işitsel sistemleri için beyin dalga aktiviteleri başlayacaktır. Bebeğinizin doğumundan sonra, girdileri beyni tarafından yorumlamasına yardımcı olacak duyu sistemi bağlantılarıda bu evrede gelişiyor. Beyin dalgalarının varlığı her ne kadar bebeğinizin gözünün bir ışık kaynağı ile karşılaştığını veya bebeğinizin kulağının bir ses yakaladığını göstersede bunları anlaması mümkün değildir. Bebeğinizin akciğerlerinde hava kesecikleri gelişimine devam ediyor. Sürfaktan üretemi devam ediyor.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 820 gr. - Yaklaşık boyu : 35.6 cm. (Baştan Topuğa)

-Sunshine

Biz aslında 2 kişiyiz 🤰🏼
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2022
2.321
3.683
28
İnşallah dikkat et Allah a emanet bebeğin. Dua edelim inşallah sağ salim zamanında doğar
İnşallah rabbim hepimize sağlıkla vakitlice doğan bebekler nasip etsin inşallah

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 07-10-2022

Hamileliğimin 26. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 101 gün kaldı.

Önümüzdeki dört gün içinde bebeğinizin görsel ve işitsel sistemleri için beyin dalga aktiviteleri başlayacaktır. Bebeğinizin doğumundan sonra, girdileri beyni tarafından yorumlamasına yardımcı olacak duyu sistemi bağlantılarıda bu evrede gelişiyor. Beyin dalgalarının varlığı her ne kadar bebeğinizin gözünün bir ışık kaynağı ile karşılaştığını veya bebeğinizin kulağının bir ses yakaladığını göstersede bunları anlaması mümkün değildir. Bebeğinizin akciğerlerinde hava kesecikleri gelişimine devam ediyor. Sürfaktan üretemi devam ediyor.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 820 gr. - Yaklaşık boyu : 35.6 cm. (Baştan Topuğa)

virginiastat

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
4 Kasım 2016
368
530

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 04-12-2022

Hamileliğimin 18. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 159 gün kaldı.

Bugün, kekonyum (ilk dışkı) bebeğinizin bağırsaklarında birikmeye başlayacaktır. İçeriği ölmüş hücreler, sindirim salgıları, yutulan amniyotik sıvıdır. Ve anne karnında bebeğiniz tarafından yapılan sindirim pratiği sonucunda üretilmiştir. Bağırsaklar tarafından eminlen amniyotik sıvının büyük bölümü, ortadan kaldırılması için annenin böbreklerine gönderilir. Lanugo dedinlen ince tüylenme görülmeye devam ediyor.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 210 gr. - Yaklaşık boyu : 14.2 cm. (Baştan Popoya)

virginiastat

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
4 Kasım 2016
368
530
Merhabalar herkese ben de durumumdan bahsedeyim kısaca. İlk hamileliğimde 28.haftada nişanım geldi ama doktor sallamadı. Sancı gibi ağrılarla birkaç gün sonra tekrar gittim ısrarımla turnusol kağıdı ile baktı sızıntı vardı. Hastaneye yatış yapıldı 2 gece kaldım antibiyotik tedavisi gördüm bir doz da ciğer geliştirici yapıldı. Tabi şimdi öğreniyorum ki ne açıklığıma bakılmış ne kasılma için ilaç verilmiş. Benim ayrı cahilliğim doktora zaten ne diyeyim. 30. haftada tam 30+1'de doğum yaptım. Oğlum tam bir ay kuvözde kaldı. Çok sıkıntılar çektik ama çok şükür kilosu dışında sağlığında bir sorun yok.
Şimdi yeniden hamileyim. 16+5'teyim. Bir hafta önceki muayenemde rahim ağzı uzunluğum kontrol edildi. Perinatologa gidiyorum bu arada. Uzunluk 29 mm çıktı hiç riski atmak istemedi. doktorum 16+1'de serklaj yapıldı. Bir gece yatış yaptım endol ve antibiyotik verildi. Eve geçince antibiyotik, pruloton iğne ve progestan fitil (2) verildi. Şİmdi yatmaya çalışıyorum olabildiğince. Burada takipte olacağım. Aynı şeyleri yaşayanların paylaşım yapması çok değerli bana göre. Sağlıcakla kalın.

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 04-12-2022

Hamileliğimin 18. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 159 gün kaldı.

Bugün, kekonyum (ilk dışkı) bebeğinizin bağırsaklarında birikmeye başlayacaktır. İçeriği ölmüş hücreler, sindirim salgıları, yutulan amniyotik sıvıdır. Ve anne karnında bebeğiniz tarafından yapılan sindirim pratiği sonucunda üretilmiştir. Bağırsaklar tarafından eminlen amniyotik sıvının büyük bölümü, ortadan kaldırılması için annenin böbreklerine gönderilir. Lanugo dedinlen ince tüylenme görülmeye devam ediyor.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 210 gr. - Yaklaşık boyu : 14.2 cm. (Baştan Popoya)