Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Anladigim kadarıyla progesteron kullandigimiz icin dikiş alindiktan kisa bir sure icerisinde dogumun başlaması beklenmiyor. Progesteronu kullanmayi kestikten sonraki bir kac gün icerisinde bence doğumun başlaması daha olasi gibi düşünüyorum.

Ama youtube'da takip ettigim bir anne var. Serklajliyken 36. haftasinda bir anda suyu gelmiş ve saglikli bir kiz bebek dogurmuş (sezeryan ile). Neden dikişi varken ve progesteron kullanirken suyu gelmiş bilmiyorum.

Kisaca herşey olasi sanirim:)
Aynısını bende yaşadım :) serklajli iken 36+2 de suyum geldi ve doğum yaptım.enfeksiyon kaynaklı da su gelebiliyor sanırım.bende enfeksiyon varmıydi bilmiyorum ama 30 haftalik dogumumda 36.haftalik serklajli dogumum da su gelerek oldu.

Bu arada dün kontrole gittim arkadaşlar.bebek 1200 gr olmuş rahim ağzı uzunluğu iyi dedi.proluton kullanıyordum zaten sabah 100 akşam 200 lük progestan da ekledi.normal iç yan etki yaparsa vajinal fitil olarak kullan dedi.surekli az ya da çok akıntı problemim oldugunu söyleyince antibiyotik ve fitil verdi.omega 3 ,magnezyum,d vitamini de derken içim dışım ilaç oldu anlayacağınız.
Siz şeker yüklemesi yaptırdınız mi benim dr istemedi.ayda bir parmaktan yada normal tahlille bakarız dedi.

Bu arada dün kontrole gittim arkadaşlar.bebek 1200 gr olmuş rahim ağzı uzunluğu iyi dedi.proluton kullanıyordum zaten sabah 100 akşam 200 lük progestan da ekledi.normal iç yan etki yaparsa vajinal fitil olarak kullan dedi.surekli az ya da çok akıntı problemim oldugunu söyleyince antibiyotik ve fitil verdi.omega 3 ,magnezyum,d vitamini de derken içim dışım ilaç oldu anlayacağınız.
Siz şeker yüklemesi yaptırdınız mi benim dr istemedi.ayda bir parmaktan yada normal tahlille bakarız dedi.
Maşallah ben yaptırdım gebelik şekerim çıktı diyet yapıyorum insülin vuruyorum.. Açlık ve tokluk baktırın tokluk yalnız ilk lokmadan bir saat sonra bakılmalı

Merhabalar bende cumartesi günü serklaj oldum hiç kanamam olmamıştı ama 3. günümde lavabodayken şeffaf pelte gibi bir akıntı geldi biraz endişelendim. Size normal mi demişti doktor.
Yok demediler o günden sonra olmadı ben ayaklarımı dikerek yatmıştım o gün sanırım birikme yapmış hafif kahve pembe akıntı normal dikişe bağlı dediler bi dahada olmadı şükür geçen seneki başarısız olanda renkli akıntı kanama birsürü sorun vardı

Aynısını bende yaşadım :) serklajli iken 36+2 de suyum geldi ve doğum yaptım.enfeksiyon kaynaklı da su gelebiliyor sanırım.bende enfeksiyon varmıydi bilmiyorum ama 30 haftalik dogumumda 36.haftalik serklajli dogumum da su gelerek oldu.
Allah'ım herkese yardimci ol🙏 bir an kendimi sizin yerinize koydum, aklım çıkardı muhtemelen. Bu arada 30 haftalik doğan bebeginiz nasıl? İnsallah sağlikli ve hayattadır.

Benim doktor da şeker yuklemesi yaptirmayanlardan. Ben de 1 hafta parmaktan ölçtüm. 1 saat sonraki tokluk kan şekerim tam 4 kez, farkli zamanda 140 ve üzeri çıkınca diyetisyene yönlendirdi.

Diyetisyen ile beslenirken de 1 hafta ölçüm yaptim, sonuçlarım cok iyi çıkınca artık parmaktan ölçüm yapmiyorum ama dikkatli besleniyorum her zaman.

Gebeliğimin başından beri toplamda 4 kilo aldım. Su an 7. ayimdayim. Son 2 haftada sadece 600gr aldım, bunun 320gr'imini da bebeğim almiş.

Kisaca korkma, beslenmene dikkat edince yolunda gidiyor. Hareketsizlik maalesef çok etkiliyor. Doktorun izin veriyorsa hareketsiz kalmamaya calış.

Kendimce bir teorim var bu bir anda suyun gelmesi konusu ile ilgili. O da şöyle: bence bizim rahim ağzımız gitgide içten kısalmaya devam ediyor ve artik iyice kısalınca da keseyi patlatıyor. Balonun yumruk yapıp tutmak gibi.

Hatta rahim ağzının kisalmasinin nedeni de bence progesteron hormonunun gebeliğimizin ilk haftalarindan sonra azalması bence. Yoksa kacimiz büyük çocuk doğurdu, kürtaj oldu da rahim ağzı kısaldi!

Tabi ki kanitlayamam:))

Kaçıncı haftadasınız

Merhaba kızlar. Benim bir düşüğüm var.ikinciye dikiş atıldı. Şimdi 18 haftaya girdim uzunluk 38 mm. Doktorlar razı olmuyor dikiş atmak için. Bir defa oldu diye yüne olacak diye bir şey yok siyorlar. Ben çok korkuyorum aniden kısalma olur diye. Lütfen bilgi verin bana

Merhaba kızlar. Benim bir düşüğüm var.ikinciye dikiş atıldı. Şimdi 18 haftaya girdim uzunluk 38 mm. Doktorlar razı olmuyor dikiş atmak için. Bir defa oldu diye yüne olacak diye bir şey yok siyorlar. Ben çok korkuyorum aniden kısalma olur diye. Lütfen bilgi verin bana
Geçmiş olsun dikiş atıldınız sanırım yapacak bişey yok düşüğünüz de rahim ağzı yetmezliği tanısı konuldu mu yada bundan şüphe edildi mi

Geçmiş olsun dikiş atıldınız sanırım yapacak bişey yok düşüğünüz de rahim ağzı yetmezliği tanısı konuldu mu yada bundan şüphe edildi mi
Hayır karışık yazmışım sanırım.ikincide dikiş atıldı 37 haftada doğum oldu.şimdi yine hamileyim ana dikiş atmıyorlar. İlkte düşüğe tanı konmasada doktor kendi işini bildi sanırım.ikincide tavsiye etti dikişi.sonradan anladık ki sorun buymuş.ilkte erken fark edip yapıldaydı düşük olmazdı

Hayır karışık yazmışım sanırım.ikincide dikiş atıldı 37 haftada doğum oldu.şimdi yine hamileyim ana dikiş atmıyorlar. İlkte düşüğe tanı konmasada doktor kendi işini bildi sanırım.ikincide tavsiye etti dikişi.sonradan anladık ki sorun buymuş.ilkte erken fark edip yapıldaydı düşük olmazdı
Başka bir doktorla da görüşün bence sonuçta 1. Düşük olduğu için her zaman risk altındayız niye şansa bırakasanız

Başka bir doktorla da görüşün bence sonuçta 1. Düşük olduğu için her zaman risk altındayız niye şansa bırakasanız
2 doktor.bir ameliyyat yapan doktor.hepsi aynı şeyleri diyor. Benim bide rahim ağzında polipim var.zaten ameliyyatda bir enfeksiyon riski var polip oluncada ikiye katlanıyor risk. Caresizim yani((

Hay Allah üzüldüm canım ama 2.de dikiş atılmış diye öyle dedim ben bir ay önce 22. Haftamda kaybettim bebeğimi şehir dışında bir hastanedeydım enfeksiyon veya rahim ağzı yetmezliği dediler sonra kontroller için kendi bulunduğum şehirde bir doktora gittim normalde kapanması gereken rahim sen de tam kapalı değil açıklık var kesin bir sonraki hamilelikte dikiş atılmalı dedi
2 doktor.bir ameliyyat yapan doktor.hepsi aynı şeyleri diyor. Benim bide rahim ağzında polipim var.zaten ameliyyatda bir enfeksiyon riski var polip oluncada ikiye katlanıyor risk. Caresizim yani((

Bence attırın ilkin de atılınca ben ikincide de atılır diye biliyorum

Hay Allah üzüldüm canım ama 2.de dikiş atılmış diye öyle dedim ben bir ay önce 22. Haftamda kaybettim bebeğimi şehir dışında bir hastanedeydım enfeksiyon veya rahim ağzı yetmezliği dediler sonra kontroller için kendi bulunduğum şehirde bir doktora gittim normalde kapanması gereken rahim sen de tam kapalı değil açıklık var kesin bir sonraki hamilelikte dikiş atılmalı dedi
Çok geçmiş olsun. O zamana kadar ölçtürmüştünüz mü rahim ağzını?. Doktor öyle söyledikten sonra o zaman kadar yapılan ultrasonda ölçüleriniz kaçtı acaba? Doktorlar ilkte fark etseler bile yapanı çok az dikişi. Çoğu düşük olduktan sonra yapıyor serklajı.biz anneler ve anne adayları için ne kadar zor bir şey evladını kaybetmek anlamıyorlarmı bilmiyorum.oysaki 25 mm düşünce ölçü yapılmalı. İlkte 25 olsa bile yapmıyorlar.onun için düşükler çok

X