Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Evet Allah İn izniyle bizde kavuştuk ve hikayemizi
kısaca anlatayım.
Daha önce 21 haftalık kaybım var .
...

Hamile olduğumu öğrendiğim gün progestan, prolutona ve kan sulandırıcı başladım sonrasında duphaston ve estrofem eklendi kanamalar için.
Dikiş planlıydı ve 12.haftqda atıldı.
Atıldığı günden itibaren çok dikkat ettim, ilk 1 ay wc harici ayakta kalmadım.
Antibiyotik vermişti dr düzenli kullandım. Sonrasında da kültür verdim sürekli ve Antibiyotik kullandım ara ara.
Çok korkardım bir şey olucak diye , en ufak ağrıda dra koşardım.
Psikolojik olarak çok daha zor bir süreç ama şunu söylemek isterim ki ben hayatımda daha önce bu kadar güzel bir duygu yaşamadım. Allah ım diyorum nerde bekleyen isteyen varsa hepsine hayırlı sağlıklı evlatlar nasip etsin inşallah.
30.haftaya kadar elimden geldiğince yattım hiçbir.iş yapmadım.
Hastaneye arabada yatarak gittim, yemeğimi yatakta yan dönüp yedim.
Sürekli dua ettim yatmadan önce,sabah yataktan çıkmadan,sürekli elim karnımda dua ettim.
Rabbim kimseyi darda bırakmasın inşallah. Sormak istediğiniz bir şey olursa beni etiketleyip sorabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olurum.
🧿🤲
Progestan vajınalmı kullandın canım antopıyotıgı vajınada enfeksıyon cıkmasada kullandın mı

⚘ bebeğimde gelişim geriliği başladığından beri haftalık takibe gidiyordum en son pazartesi gittim dr 3 güne 1 gel dedi. Çarşamba gittim cuma günü karar veririz artık gününe demişti. Tahmini 25 Ekim dedi o gün.
Ben perşembe günü eşime evi derleyip toplamasını söyledim sanki hissettim gibi.
Cuma günü sabah erkenden gittik yolda belki son hamile halim diye ağladım hatta 🥲 girdik içeri dr baktı artık almamız gerek,10 gündür hiç büyümemiş dedi. Başka bir drun odasına gönderdi oda baktı başını dikişe iyice dayamış ve 34 haftalık görünüyor dedi. Bence dikişi alalım doğum başlarsa başlar başlamazsada sezeryana alırız dedi
Tamam dedim, çıktım hazırlandım dikişi almak için dr geldi o açılacak mı diye korktuğum ipi makasla o kadar zor kesti ki🙄
Sonra tekrar odaya gittim nst takıldı, 40 50 sancılar var ama düzenli değil. Akşam üzeri tekrar takıldı yine yok. Olanda kayboldu.
Sezeryana alalım dediler spinal istedim.
Hazırlık bitti dr geldi 5 dk sürmedi kesip çıkarması 🥲 oğlumu gördüm minnoş küçücük. Ağlamaya başladım nabız ölçen alet dıt dıt diye hızlı hızlı ötmeye başladı ben heyecanlandım diye.
Sakinleştirici yaptılar bebeğimi havluya sarıp getirdiler öptüm kokladım götürdüler . Benimde dikim işi bitti çıkardılar odaya bebeğim yok.
Eşime de gösterip yoğunbakıma götürüyoruz demişler.
Bir kaç saat sonra getirdiler emsin diye süt yoktu götürdüler geri. Akşam getirdiler yanıma .
Böyle işte yaşadığım en güzel gün🧿🤲 veren nasip eden Allaha bin şükür
Ohh binlerce şükür🧿 canim eve bebişinle mi geldiniz? Mama olarak biz Hipp Organic Combiotic kullaniyoruz. Cok memnumum. Cunku icinde bagirsaklarla dost probiyotikler varmiş.

Biberon olarak da Dr. Browns markasinin prematüre bebeklere uygun başlıklı biberonu var. Normal biberon (icinde yeşil cubuklu olanlardan) ama başlıgının deligi kucuk. Bebiş kolay kontrol ediyor akımı. Biz halen daha prematüre o başlığı kullanıyoruz. Bence yavaş akmasinda sakinca yok. Fayda var.
İsine yarar belki diye yazdim. Benim sütüm haftalar sonra cogaldi. Hic korkma, hersey zamanla oturur.

İlk kontrollerinizi aksatmayin. Yenidogan sariligi cok ciddi bir durum. Tahlileriniz yapilsin vaktinde.

Selam kızlar bebeğini kaybedenlere Allahtan sabır diliyorum. Bende hikayemi anlatayım 4 ay arayla 18 ve 19 haftalık iki kaybım var. İlkini hiç anlamadık aniden suyum geldi enfeksiyondan denildi.suni sancıyla 12 saatte doğurabildim. İkinci bebek doktor ihmali oldu. 12. Haftada dikiş atarız demişti ve sonra gerek yok dedi.19. Haftada hafif sancıyla acile gittiğimde rahim ağzının 4 cm açılmış ve kesenin sarktığını öğrendik aniden yatış yapıldı dikiş atılacakken ameliyat masasında suyu geldi onu da suni sancıyla normal doğurttular.bir sene bebek düşünmüyordum neden kaybettim diye araştırmak için Adana’dan iyi bir doktor buldum ve ona gün aldım 1 ay sonraya randevu vermişlerdi ama benim kürtajdan beri lekelenmem bitmiyordu.herhangi bir doktora gittim o süreçte. 7 haftalık hamilesin haberin yok mu dedi. Ben şok.Aklımda hamilelik yokken diğer bebeği kaybedeli 2-3 ay olmuşken meğer yeniden hamile kalmışım. Progestan başladık sonra O iyi doktorun günü geldi 9 haftalık olmuştuk. Dikiş atıcaz dedi 12. Hafta ikili test normal çıkınca 14. Haftada dikiş atıldı. Dikişe hiç güvenemiyordum aynı şeyler olacak suyu gelecek diye geceler günler haftalar boyu yattığım yerden ağlayıp durdum. Her wcye gidiş işkence,her hareketimden ödüm kopuyordu. 26-27 haftaya razıydım yaşam sınırını geçsin diye. Doktorumun hedefi 32ydi. 14. Haftadan itibaren 32ye kadar endol kullandım günde 8 adet.32den 37ye kadar da 4 adet nidilat kullandım. Demir hapı ve vajinal 200lük progestan en başından beri sabah akşam kullandım. 14ten 30. Haftaya kadar genelde yattım.buna rağmen hunileşme devam etti sadece dikiş tuttu hep 2 cmdi rahim boyu o da dikişten dolayı 2cm. Vajinal kültür,kan ve idrar bazen 2haftada bir bakıldı bazen ayda 1.doktorum çok temkinliydi. 30dan 34e kadar biraz rahatladım vakitte daha hızlı aktı.Hazırlık bile yapabildim doğum için. 37+0da da doğsun artık dedik çünkü gebelik şekeri de çıkmıştı iyice şişmiştim. Sezeryan ile 8 Ekimde 3700 gram doğdu oğlum ❤️ilk 4 gün süt gelmedi Sma mama verdiler.sonra birden geldi taş gibi oldu acılar içinde emzirdim.çok şükür şimdi 11 günlük oldu sarılığı da atlattık göbeği de dün düştü. Allah herkesin evladını kendine bağışlasın gözümden sakınıyorum 🥰 olmayanlara da dileğim en kısa zamanda olur inşallah 🙏🏼

Selam kızlar bebeğini kaybedenlere Allahtan sabır diliyorum. Bende hikayemi anlatayım 4 ay arayla 18 ve 19 haftalık iki kaybım var. İlkini hiç anlamadık aniden suyum geldi enfeksiyondan denildi.suni sancıyla 12 saatte doğurabildim. İkinci bebek doktor ihmali oldu. 12. Haftada dikiş atarız demişti ve sonra gerek yok dedi.19. Haftada hafif sancıyla acile gittiğimde rahim ağzının 4 cm açılmış ve kesenin sarktığını öğrendik aniden yatış yapıldı dikiş atılacakken ameliyat masasında suyu geldi onu da suni sancıyla normal doğurttular.bir sene bebek düşünmüyordum neden kaybettim diye araştırmak için Adana’dan iyi bir doktor buldum ve ona gün aldım 1 ay sonraya randevu vermişlerdi ama benim kürtajdan beri lekelenmem bitmiyordu.herhangi bir doktora gittim o süreçte. 7 haftalık hamilesin haberin yok mu dedi. Ben şok.Aklımda hamilelik yokken diğer bebeği kaybedeli 2-3 ay olmuşken meğer yeniden hamile kalmışım. Progestan başladık sonra O iyi doktorun günü geldi 9 haftalık olmuştuk. Dikiş atıcaz dedi 12. Hafta ikili test normal çıkınca 14. Haftada dikiş atıldı. Dikişe hiç güvenemiyordum aynı şeyler olacak suyu gelecek diye geceler günler haftalar boyu yattığım yerden ağlayıp durdum. Her wcye gidiş işkence,her hareketimden ödüm kopuyordu. 26-27 haftaya razıydım yaşam sınırını geçsin diye. Doktorumun hedefi 32ydi. 14. Haftadan itibaren 32ye kadar endol kullandım günde 8 adet.32den 37ye kadar da 4 adet nidilat kullandım. Demir hapı ve vajinal 200lük progestan en başından beri sabah akşam kullandım. 14ten 30. Haftaya kadar genelde yattım.buna rağmen hunileşme devam etti sadece dikiş tuttu hep 2 cmdi rahim boyu o da dikişten dolayı 2cm. Vajinal kültür,kan ve idrar bazen 2haftada bir bakıldı bazen ayda 1.doktorum çok temkinliydi. 30dan 34e kadar biraz rahatladım vakitte daha hızlı aktı.Hazırlık bile yapabildim doğum için. 37+0da da doğsun artık dedik çünkü gebelik şekeri de çıkmıştı iyice şişmiştim. Sezeryan ile 8 Ekimde 3700 gram doğdu oğlum ❤️ilk 4 gün süt gelmedi Sma mama verdiler.sonra birden geldi taş gibi oldu acılar içinde emzirdim.çok şükür şimdi 11 günlük oldu sarılığı da atlattık göbeği de dün düştü. Allah herkesin evladını kendine bağışlasın gözümden sakınıyorum 🥰 olmayanlara da dileğim en kısa zamanda olur inşallah 🙏🏼
Mutlu sonla biten bir hikaye daha🥰Allah bundan sonra hayatinizi daha da guzellestirsin, sağlik, bereket yağsin uzerinize🧡

Ohh binlerce şükür🧿 canim eve bebişinle mi geldiniz? Mama olarak biz Hipp Organic Combiotic kullaniyoruz. Cok memnumum. Cunku icinde bagirsaklarla dost probiyotikler varmiş.

Biberon olarak da Dr. Browns markasinin prematüre bebeklere uygun başlıklı biberonu var. Normal biberon (icinde yeşil cubuklu olanlardan) ama başlıgının deligi kucuk. Bebiş kolay kontrol ediyor akımı. Biz halen daha prematüre o başlığı kullanıyoruz. Bence yavaş akmasinda sakinca yok. Fayda var.
İsine yarar belki diye yazdim. Benim sütüm haftalar sonra cogaldi. Hic korkma, hersey zamanla oturur.

İlk kontrollerinizi aksatmayin. Yenidogan sariligi cok ciddi bir durum. Tahlileriniz yapilsin vaktinde.
Evet çok şükür ki beraber geldik evimize. Bize prematüre olduğu için aptamil prematüre maması önerdiler.
Biberonda wee babynin almıştım zaten. Sorun biberonda değil ki uyandıramıyorum.
Hemşireler bir şey yapıp anlatıyordu ben beceremedim.
İlk kontrole dün gittik hafif sarılık var dedi, yarın tekrar geld dedi.
Birazda zayıflamış dedi. 😔 bakalım yarın ne diyecekler böyle devam ederse tedavi için alırız dedi dün dr korkuttu beni.
Kendimde göründüm druma sıkıntı yok 40 bitiminde gel dedi. Sırtım ağrıyor benim çok fazla gazdandır dedi 🤷🏻‍♀️ ilaçlarını düzenli kullan ve bol su iç dedi.
Bakalım umarım her şey bir an önce yoluna girer

Ben uzun uzun yazmak istemedim ama hepimiz nerdeyse birbirine benzer hikayeler yaşamışız..Bugünümüze çok şükür bin şükür.
Oğlumun yüzüne bakarken geçmiş gözümün önüne geliyor gözümden yaş akıyor. Az değil 6 yıl 2 kayıp onca yaşanan.
Allah ım nerde bekleyen isteyen varsa hepsine nasip etsin inşallah hayırlı sağlıklı evlatlar.
Dr taburcu etmek için geldi odaya, konuştuk biraz gözüm doldu gidebilirsiniz deyince eşimle ikimiz oturduk hüngür hüngür ağladık.
Allah ım esirgesin hepimizin evlatlarını

Evet çok şükür ki beraber geldik evimize. Bize prematüre olduğu için aptamil prematüre maması önerdiler.
Birazda zayıflamış dedi. 😔 bakalım yarın ne diyecekler böyle devam ederse tedavi için alırız dedi dün dr korkuttu beni.
Kendimde göründüm druma sıkıntı yok 40 bitiminde gel dedi. Sırtım ağrıyor benim çok fazla gazdandır dedi 🤷🏻‍♀️ ilaçlarını düzenli kullan ve bol su iç dedi.
Ben de uyandiramiyordum sarılığı varken. Cimciklesem de, hafif tokatlasam da yok acmazdi gozlerini. 2900 doğmustu kızım, 3. gün 2670'e dusmustu sanirim. Sarilik tedavisi aldı. Doktor yatiriyoruz diyince cok aglamistim once ama korkulacak bir şey yokmus. Bebisin gozlerini bantlayip, kuvez içerisinde mavi işıga yatiriyorlar. Kuvez zaten sıcacık diye bebiş Cook rahat uyuyor icinde. Keyfi iyi oluyor yani. Annesi olarak ben de hep yanindaydim. Ayni odada kalmistik. Ben istedigimde çıkartıp besliyordum kızımı. 3 gün kaldik boyle. İhmal ettirmeyin sarilik cok ciddi bir hastalik. İnsallah sizin ki de gelip gececek

Bu arada dr. Browns'un emzik baslari weebaby'nin kolik biberonuna da uyuyor. Bosuna bir ton para vermeye gerek yok. İhtiyac olursa de.browns dar agizli prematurw flow basligini alip weebaby'e de takabilirsin

Cennet kuşumuz onlar bizim.
Baktım hatta eşimle birlikte yıkayıp kefenledik. İyikide baktım, çok masumdu. Huzurlu bi uykuya dalmış gibiydi.
Ne kadar cennete olduklarına iman rdiyorsaö da, ağlıyorum hala
Canım benim iyi yapmışsın içinde kalmaz en azından tabi ki huzurlu cennete giden kim huzursuz olur ki hastaneden çıktın mı

Bolca yedireceksin canım ablamın da sarılığı vardı muhtemelen uyuyordur onu da eline ayağına dokunarak uyandırmaya çalış oda zor eminim de

Canım benim iyi yapmışsın içinde kalmaz en azından tabi ki huzurlu cennete giden kim huzursuz olur ki hastaneden çıktın mı
Sağolasın canım. Çıkmadım crp 35.
Serumla verdikleri antibiyotik i 7 güne tamamlamaları lazımmış, cuma günü bitiyormuş. Bide içimde parça kalmış mı bakılacak daha.

Ben de uyandiramiyordum sarılığı varken. Cimciklesem de, hafif tokatlasam da yok acmazdi gozlerini. 2900 doğmustu kızım, 3. gün 2670'e dusmustu sanirim. Sarilik tedavisi aldı. Doktor yatiriyoruz diyince cok aglamistim once ama korkulacak bir şey yokmus. Bebisin gozlerini bantlayip, kuvez içerisinde mavi işıga yatiriyorlar. Kuvez zaten sıcacık diye bebiş Cook rahat uyuyor icinde. Keyfi iyi oluyor yani. Annesi olarak ben de hep yanindaydim. Ayni odada kalmistik. Ben istedigimde çıkartıp besliyordum kızımı. 3 gün kaldik boyle. İhmal ettirmeyin sarilik cok ciddi bir hastalik. İnsallah sizin ki de gelip gececek
İnşallah ayrılmayız, ben zorla uyandırıyorum kıyamasam da 😢 inşallah yarın azalmış derler

Bu arada dr. Browns'un emzik baslari weebaby'nin kolik biberonuna da uyuyor. Bosuna bir ton para vermeye gerek yok. İhtiyac olursa de.browns dar agizli prematurw flow basligini alip weebaby'e de takabilirsin
Sağol canım inşallah ihtiyaç olmaz

Kızlar nasılsınız? Buralara bakamadım, doğurdumu herkes acaba? Biz 50 günlük olduk, gaz problemimiz dışında iyiyiz, 2600 gr doğan herkül adam çabucak toparladı şuan 4300 gr olmuş, erken doğan bebekler hızlı büyüyormuş dedikler doğru galiba 😂
Umarım hepiniz iyisinizdir ve bebişler sağlıklıdır.

Kızlar nasılsınız? Buralara bakamadım, doğurdumu herkes acaba? Biz 50 günlük olduk, gaz problemimiz dışında iyiyiz, 2600 gr doğan herkül adam çabucak toparladı şuan 4300 gr olmuş, erken doğan bebekler hızlı büyüyormuş dedikler doğru galiba 😂
Umarım hepiniz iyisinizdir ve bebişler sağlıklıdır.
Merhaba bizde 53 günlük gaz problemi ortak dert😩 damla kulllanıyor musun

Merhaba bizde 53 günlük gaz problemi ortak dert😩 damla kulllanıyor musun
Erkek bebekmiydi ? Erkek bebekler daha çok gazlı oluyormuş diyorlar ama bizde doğru valla, biogai ve metsil kullanıyoruz, sab simplex kullandık ama işe yaramadı metsile geçtim. Çocuk ıkınmaktan bi hal oldu 😓

X