Rahim filmi (HSG) tecrübesini yaşayanların paylaşım alanı..

vicdan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2006
1.098
24
Ne lokal ne genel anesteziye ihtiyaç yok. Sadece 10 dk süren bir operasyon. Ben iki kere çektirdim.Hiç korkma.

Kuzum tesekkür ederim.Öyle korkutucu seyler duydum ki:çok üzgünüm: İnanılmaz stres yaptım elimde olmadan.
 

karamio

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Mart 2007
462
199
bende 15 gün önce çektirdim canım.benim doktorum da anestezi uygulamadı.10 dakika sürüyor.korkulacak bişey yok.tamam ağrıyor ama dayanılamıyacak kadar değil tabiki.zaten işlem çok kısa sürdüğü için anlamıyosun bile.inşallah allah hepimizin uğraşlarını görür ve bizi sağsalim bebişleirmize kavuşturur kızlar.allah isteyip de sahip olamayan tüm kadınlara sağlıklı bebekler nasip etsin.dualarımızı karşılıksız bırakmasın.hiç korkma canım.içini ferah tut.
 
E

EU1

Ziyaretçi
vicdan ne oldu çekildi rahim filmin. Çekildiyse sonuçların inşallah iyi çıkmıştır. çekilmediyse hiç korkma çünkü bende çektirdim mart 15'te daha çok yeni yani. hazırlanmanla birlikte 10 dk süren bir işlem canım. biraz ağrı oluyor ama oda hafif adet ağrısı gibi canım. inan korkulacak bişi değil. bende olmadan önce internetten araştırma yapmıştım ve kafam çok karışmıştı fakat hiç endişelenecek birşey olmadığını gördüm...
 

vicdan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2006
1.098
24
Canlarım hepinize ayrı ayrı tesekkür ederim:çiçek: Sevarcım regl bitiminden hemen sonra cekiliyormus yaklasık 15 günüm var,merakla bekliyorum:1rolleyes:
 
E

EU1

Ziyaretçi
haydi hayırlısı canım. Sen rahat tut kendini ve sonuçlarında temiz çıkacaktır inşallah canım. Ben çektirdiğim görüntüleme merkezine kendi sonuçlarımı öğrenmeden önce sormuştum genelde çıkan sonuçların oranı nedir diiye. Aldığım cevap yüzümü güldürmüştü, Dr. %90 temiz çıkıyor dedi ve çok şükür benim sonucumda temiz çıktı. Darısı senin başına canım
 

karamio

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Mart 2007
462
199
rahim filmi tüplerde herhangi bir tıkanıklık varmı diye yapılan bir test
 

humane

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Ekim 2006
310
0
40
vicdancım gecmiş olsun canım naptın iyi misin film cekildinmi
 

yaseemin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2007
1.461
6
44
benim arkadaşımda çektirdi dün o da çok korktu.ilaç sıkıyolarmış biraz yanma ve ağrı olmuş sonrasında da biras kanaması olmuş.ama tabiki bebek yolunda dayanılamayacak bir ağrı değilmiş bu :)
 

tyfdn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Nisan 2007
3
5
canım sana şunu söyleyip bu insandan insana değişiyor ben ilk çektirdiğimde öleceğim zannettim çünkü çok zor oldu rahim dar olduğu için yapmaları problem oldu ve ilac çok yakıyor 2 gün kasıklarım ağrıdı ameliyat masasından fırlayacaktım nerdeyse..inşallah seninki kolay olur
 

TDEMEZUN

CANIM OGLUM
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2007
15.988
46
vicdan selam canim ben rahim filmi cektirdim seni korkutmak istemem ama inanilmaz aci veren bisey icinden bir parca kopariyorlar sanki rahimin icinde iki demir varken saga don sola don diyorlar o sekilde filmi cekiyorlar ben anestezisiz yaptirdim ve cikista bayildim.Mutlaka ikna et doktorunu anestezi icin canim
 

vicdan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2006
1.098
24
Arkadaşlar hepinize tesekkürler.Cok şükür sonuçlarım iyi cıktı.Fazlada canım acımadı :KK66: Umarım en kısa zamanda güzel haberler vermek nasip olur:emir_bebek:
 

sekinci

Guru
Kayıtlı Üye
9 Kasım 2006
240
36
38
vicdanım canım inanamazsın nasıl sevindim.çok güzel bir gelişme bu.anşallah tez zamanda hamile oldugun haberinide alırım burdan.canım arkadaşım sen sakın hiç birşeye kafana takma olurmu.öpüyorum seni birtanem
 

vicdan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2006
1.098
24
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
Histerosalpingografi (HSG) veya türkçe tanımıyla ilaçlı rahim ve tüp filmi jinekolojide rahimağzı kanalının, rahim içinin ve Fallop tüplerinin yapısal ve işlevsel özelliklerini incelemede yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Rahimiçine verilen özel bir sıvı, bu yapıların yandaki röntgen filminde olduğu gibi görüntülenmesine olanak verir.

HSG hangi durumlarda uygulanır?

HSG genel olarak söylemek gerekirse rahimağzı kanalındaki bir tıkanıklıktan, rahim içindeki bir yapışıklıktan veya Fallop tüplerindeki bir tıkanıklıktan şüphelenildiğinde uygulanır.

Daha da genişletilecek olursa HSG'nin temel kullanım alanları şu şekildedir:

Gebe kalamama durumunun tıbbi değerlendirilmesi aşamasında tüplerin açık olup olmadığının belirlenmesinde;

Rahimağzına veya rahime uygulanan bir müdahale sonrasında (kürtaj gibi) adet kanamalarının kesilmesi durumunda rahimağzı kanalındaki muhtemel bir tıkanıklığın veya rahimiçindeki muhtemel bir yapışıklığın (Asherman sendromu) değerlendirilmesinde;

Tekrarlayan düşüklerde rahimde doğumsal bir gelişim kusuru bulunup bulunmadığının belirlenmesinde;

HSG Nasıl Uygulanır?

HSG prensip olarak adet kanamasının tümüyle bittiği bir zaman diliminde ve adet döngüsünün ilk yarısında uygulanır. Bunun nedeni bir yandan adet kanamasının rahim içinden tüplere ve buradan da karın boşluğu içine dolmasının yaratacağı sorunlara engel olmak, öte yandan rahim içindeki muhtemel bir gebeliğe (gebe kalamama nedeniyle değerlendirilen bir kadında da her zaman gebelik oluşabileceği gerçeği gözardı edilmemelidir..) zarar vermemektir.

HSG uygulanması öncesinde tam bir jinekolojik değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmede pelvik enfeksiyon bulguları saptanması durumunda enfeksiyon tedavi edilene kadar işlem ertelenir. Enfeksiyon varken uygulanan bir HSG hastalığın yayılmasına neden olabilmektedir.

HSG bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı veya Radyoloji Uzmanı tarafından uygulanabilir. Rapor verme yetkisi ise Radyoloji Uzmanı'na aittir.

Jinekolojik muayene pozisyonundayken rahimağzını görüntülemek için spekulum adı verilen alet yerleştirilir. Rahimağzı sabitlendikten sonra rahimağzı kanalına kanül adı verilen pipet benzeri alet yerleştirilir. Kanüle iliştirilen enjektörden birkaç aşamada basınç uygulanarak kontrast madde adı verilen özel bir sıvı verilir. Bu sıvı röntgen filminde bulunduğu yerlere radyoopak yani beyaz bir görünüm kazandırır. Sıvı verilmesi esnasında ya belli aralıklarla tek tek röntgen filmleri alınır veya floroskopi adı verilen yöntem kullanılarak ekrandan sıvının geçişi sürekli olarak izlenir ve kaydedilir.

HSG röntgen ışınları verilerek uygulanan bir yöntem olmasına karşın ışın dozu çok yüksek değildir.

HSG genellikle dayanılacak kadar az ağrı veren bir işlemdir ve bu nedenle genellikle genel anestezi altında uygulanmaz.

HSG Nasıl Yorumlanır?

Yukarıda sayfanın başında bir HSG görüntüsü yer almaktadır. Bu görüntüde rahim üçgen bir şekilde görülmekte, rahimin altında vajina ve rahimağzı kanalı gözlenmektedir. Rahimin yanlarında sağlı sollu kılcal yapılar Fallop tüpleridir ve bu yapıların devamında sıvının karın içi boşluğu içinde yayılarak dağılması görülmektedir. Bu film rahim içi tümüyle normal ve tüpleri iki taraflı açık bir film örneğidir.

* Rahim içine hiç sıvı ulaşamadığında bu bir rahimağzı kanalı tıkanıklığını gösterir.
* Rahimiçinin üçgen yapısı içerisinde "lekeler" görüldüğünde bu rahimiçindeki bir yapışıklığın belirtisi, rahimiçinin üçgen yapısı bozulduğunda bu bir doğumsal rahim kusurunun belirtisidir.
* Kılcal yapılar yani tüpler görülemediğinde veya bu yapıların devamında sıvının karın içi boşluğuna dağılımı gözlenemediğinde bu tüplerin tıkalı olduğunun bir belirtisidir.

HSG'de saptanan sorunun giderilmesi için ne yapılır?

HSG esnasında sıvı basınçlı olarak verildiğinden bazen hafifçe tıkalı bir rahimağzı kanalı veya Fallop tüpü bu basınçla açılabilmektedir. Bunun dışında HSG'nin tedavi edici özelliği yoktur.

HSG'de Fallop tüplerinin tıkalı olduğu saptandığında direkt olarak tüp bebek kararı verilebileceği gibi, laparoskopi uygulanarak tüplerdeki yapışıklığın nedeninin anlaşılması veya mümkünse tedavi edilmesi yoluna gidilebilir.

HSG'de rahimiçinde yapışıklık saptandığında bu yapışıklığın çözülmesi için farklı yollar vardır.

HSG'de rahimde yapısal bir kusurun ön tanısını koymak mümkün olmakla beraber kesin tanıyı koymak için genellikle histeroskopi ve beraberinde laparoskopi gerekir. Bu işlemler esnasında sorunun giderilmesi mümkün olmakla beraber bazı doğumsal kusurların tedavisinde açık ameliyat gerekebilir.
 
X