Risale-i Nur okuyan var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Elimde bir tane var suan. Lema 6 olması lazım. Bir arkadas hediye etti. Ama fırsat bulup fazla bakamadım. Daha doğrusu aşırı telefon bağımlısıyım. Eğer telefonu bir gün bırakırsam okumayı düşünüyorum

Naçizane fikrim Dini kitap olarak sadece Yüce Kitabımız Kuran-ı kerim okumanız kendi dilimizde 1 kere değil bitirip bitirip yeniden okuyun her okuduğunuzda daha da aydınlanacak anlayacaksınız Kuran- ı kerim dışında dinimizi şeffaflığıyla anlatan hiç bir kitap yoktur diğerlerinin hepsi yorum katılıp çarpıtılmıştır , özü gibi değildir , 1 kere türkçesini okursanız zaten başka hiç bir kaynağa ihtiyaç duymazsınız Allah o kadar kusursuz bir şekilde indirmiştir ki her şey ap açık Kuranda vardır ... sadece bir öneri benimki esen kalın

Naçizane fikrim Dini kitap olarak sadece Yüce Kitabımız Kuran-ı kerim okumanız kendi dilimizde 1 kere değil bitirip bitirip yeniden okuyun her okuduğunuzda daha da aydınlanacak anlayacaksınız Kuran- ı kerim dışında dinimizi şeffaflığıyla anlatan hiç bir kitap yoktur diğerlerinin hepsi yorum katılıp çarpıtılmıştır , özü gibi değildir , 1 kere türkçesini okursanız zaten başka hiç bir kaynağa ihtiyaç duymazsınız Allah o kadar kusursuz bir şekilde indirmiştir ki her şey ap açık Kuranda vardır ... sadece bir öneri benimki esen kalın
Risale-i Nur Kuran-ı kerimin tefsiridir zaten iman hakikatlarını içeriyor ben Kuran-ı kerimi hem Arapça hem mealini hemde Risale-i Nur okuyorum okumadan anlayamaz insan kaynak olarak tabi ki Kuran'ı kerim yeter ☺️ sevgilerle

Canım bak bu yanlış bir yaklaşım. Meal okuyorsunuz siz, yani "birinin Kuran dan anladığını", Kuran değil okuduğunuz. Mealleri birbiriyle karşılaştırsanız bile, ne kadar farklılıklar olduğunu görürsünüz. Bir tık daha iyi anlamak, hangi ayet hangi bağlamda gelmiş öğrenmek isteyen de tefsir okuyor.

Risale de Kuran tefsiri zaten. Ayetler paylaşıp onun üzerine anladıklarını açıklıyor yazan. Şimdi sen, ben besmeleyi okuyunca çıkardığımız 1 anlam var, adam besmele üzerine 20 sayfa yazıyor mesela. Çünkü Kuran bu, konuşan Allah. Atıyorum bir Sokrates kitabı değil ki Türkçe ye çevir oku, türkçe çevirisi yeterli gibi olsun. Allah herkese talip olduğu kadar, kişinin seviyesinde, onun ihtiyacı kadar konuşuyor. Bir ayet sana bana bir şey diyor, köyde nineme başka bişey diyor, 50 sene Kuran çalışana başka bir şey diyor. Bu normal değil mi?

Şimdi otur meal oku, dön dön tekrar oku dersen, elbette bunun da faydasını görür insan, ama düşün 4 yaşından beri alimlerin eteğinde arapça, fıkıh, hadis, onlarca dersler alan, bu eğitimleri belki 20-30 yıl süren, su gibi dile hakim, Kuranı zaten ezbere bilen, Said Nursi, Mevlana C. Rumi, Ibn-i Arabi, Gazali vs okumayın, gerek yok diyen kendini mahrum bırakır. Onlarca yıl gece gündüz çalışıp çıkarımlarını bizlerle paylaşıyor bu alimler. Allah bin razı olsun hepsinden.

Canım bak bu yanlış bir yaklaşım. Meal okuyorsunuz siz, yani "birinin Kuran dan anladığını", Kuran değil okuduğunuz. Mealleri birbiriyle karşılaştırsanız bile, ne kadar farklılıklar olduğunu görürsünüz. Bir tık daha iyi anlamak, hangi ayet hangi bağlamda gelmiş öğrenmek isteyen de tefsir okuyor.

Risale de Kuran tefsiri zaten. Ayetler paylaşıp onun üzerine anladıklarını açıklıyor yazan. Şimdi sen, ben besmeleyi okuyunca çıkardığımız 1 anlam var, adam besmele üzerine 20 sayfa yazıyor mesela. Çünkü Kuran bu, konuşan Allah. Atıyorum bir Sokrates kitabı değil ki Türkçe ye çevir oku, türkçe çevirisi yeterli gibi olsun. Allah herkese talip olduğu kadar, kişinin seviyesinde, onun ihtiyacı kadar konuşuyor. Bir ayet sana bana bir şey diyor, köyde nineme başka bişey diyor, 50 sene Kuran çalışana başka bir şey diyor. Bu normal değil mi?

Şimdi otur meal oku, dön dön tekrar oku dersen, elbette bunun da faydasını görür insan, ama düşün 4 yaşından beri alimlerin eteğinde arapça, fıkıh, hadis, onlarca dersler alan, bu eğitimleri belki 20-30 yıl süren, su gibi dile hakim, Kuranı zaten ezbere bilen, Said Nursi, Mevlana C. Rumi, Ibn-i Arabi, Gazali vs okumayın, gerek yok diyen kendini mahrum bırakır. Onlarca yıl gece gündüz çalışıp çıkarımlarını bizlerle paylaşıyor bu alimler. Allah bin razı olsun hepsinden.
Bu yorumunu kopyalayalim, cok yerde lazim olur yapistiririz. 👌🏻

Meali tek başına okumak karışıklıklara yol açar, yaninda tefsir de gerekir anlamak için. Mealde de az da olsa yorum bulunur, sizin deyişinizle meal de çarpıtılmış gibi gelebilir insana. Maalesef ki sadece meal okuyup İslam dininden çıkan insanlar olmustur, verilen mesaji tam olarak anlayamadiklarindan dolayi.
Tabii fikrinize saygı duyarim. Sevgiler.

Bunu çok arastirdim ama zaman gecti, unuttum: Yayinevi olarak hangisini tercih ediyorsunuz? Sade olmasini, ilk okudugumda anlamayi istiyorum ama fetö yayin grubundan olmasini da istemiyorum (gerci o yayinlar toplatilmistir belki bilmiyorum).

Güncel .

Zaman zaman okudum.
Ancak öncelikli sıkı bir mealle birlikte birkaç tefsir kitabı bitirmek lazım.
Bazı yerlerinde Kur'an a göre çelişkiler gördüm.
Ama tabi bana göre.
Sonuçta insan yazımı bir kitap.
Ki kendisi de en başta yazmıştır, benim kitabımi bir beşerin yazdığını unutmayarak hata yapabilecegimi bilerek okuyun diye.
Bazı gruplarda gördüm ki külliyatı başka boyutlara getiriyorlar.
Allah tarafından yazdirildi, o farklı bir insan yahut Kur'an risalelere işaret eder gibi uçlarda düşünen gruplar var maalesef.
Tefekkür anlamında çok güzel bir eser.
İnsanı derin derin düşündürüyor, ruhunu besliyor bu güzel.
Dili ağır ama anlamak için epey okuyup kelime calismak lazım.
Sadeleştirilmiş olanlar da bence okuyunca aynı tadı vermiyor.

Zaman zaman okudum.
Ancak öncelikli sıkı bir mealle birlikte birkaç tefsir kitabı bitirmek lazım.
Bazı yerlerinde Kur'an a göre çelişkiler gördüm.
Ama tabi bana göre.
Sonuçta insan yazımı bir kitap.
Ki kendisi de en başta yazmıştır, benim kitabımi bir beşerin yazdığını unutmayarak hata yapabilecegimi bilerek okuyun diye.
Bazı gruplarda gördüm ki külliyatı başka boyutlara getiriyorlar.
Allah tarafından yazdirildi, o farklı bir insan yahut Kur'an risalelere işaret eder gibi uçlarda düşünen gruplar var maalesef.
Tefekkür anlamında çok güzel bir eser.
İnsanı derin derin düşündürüyor, ruhunu besliyor bu güzel.
Dili ağır ama anlamak için epey okuyup kelime calismak lazım.
Sadeleştirilmiş olanlar da bence okuyunca aynı tadı vermiyor.
:KK200:

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X