Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a silahlı saldırı

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.857
29.768
60
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara'da katıldığı bir sergide silahlı saldırıya uğradı. Elçi tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybederken saldırgan düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirildi

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara'da katıldığı bir fotoğraf sergisinde kimliği bilinmeyen bir kişinin silahlı saldırısına uğradı. Hastaneye kaldırılan elçi hayatını kaybederken düzenlenen operasyonda Karlov'a silahlı saldırıda bulunan kişinin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Karlov, Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen "Gezgin Gözüyle Kaliningrad'dan Kamçatka'ya Rusya" adlı konulu fotoğraf sergisinde, açılış konuşmasını yaptığı sırada, silahlı saldırıya uğradı. Saldırgan, Karlov'u yaraladıktan sonra havaya ateş açtı.

Bu sırada salonda bulunan davetliler panik içerisinde kaçışmaya başlayarak salondan çıkmaya çalıştı. Ağır yaralanan Karlov saldırının ardından Güven Hastanesi'ne kaldırıldı ancak yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla saldırganın da etkisiz hale getirildiği öğrenildi.

Öte yandan Reuters'in haberine göre, Moskova'daki İran, Rusya ve Türkiye'nin Halep konusu için gerçekleştireceği üçlü zirvenin iptal edilmeyeceği belirtildi.

RUS DIŞİŞLERİ: SALDIRIYI BM GÜVENLİK KONSEYİ'NE TAŞIYACAĞIZ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova konuyla ilgili yaptığı açıklamada 'Bugün kimliği belirsiz bir kişi tarafından katıldığı etkinlikte Büyükelçi Andrey Karlov'a ateş açılmıştır' dedi.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırıya uğraması konusunda bilgilendirildiğini söyledi.

Rus basınına açıklama yapan Peskov, "Başkan Putin'e bilgi verdik. Bilgileri kontrol ediyoruz." dedi. Peskov, "Putin, Dışişleri Bakanı ve istihbarat birimleri başkanlarından rapor almayı planlıyor." ifadelerini kullandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un hayatını kaybettiğini duyurdu.

Öte yandan Rus Dışişleri yaptığı açıklamada "Bu bir terör saldırısıdır. Saldırıyı BM Güvenlik Konseyi'ne taşıyacağız" denildi.

Rusya Devlet Duması Güvenlik Komisyonu Başkanı Leonid Slutsikiy, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinin Türkiye-Rusya ilişkilerini olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.

1338550_07528264e49e7254dd0be06d4a2ad0e1.jpg

HABERTÜRK MUHABİRİ BAHAR BAKIR OLAY YERİNDE YAŞANANLARI ANLATTI

Habertürk Muhabiri Bahar Bakır'ın verdiği bilgiye göre; saldırıyı gerçekleştiren kişi güvenlik ekiplerine kendisini Rus Elçi'nin koruması olarak tanıttığı ifade edildi.

Olayın yaşandığı yerde bulunan Habertürk muhabiri Bahar Bakır, şu bilgileri verdi;

"Büyükelçi bir sergiye katılıyordu bugün Çankaya Belediyesi'nin düzenlediği. Kendisi 15 dakika önce geldi ve program başladı. Kürsüde konuşmasına başladığı sırada siyah giyinmiş bir adam 'Masum insanları öldürdünüz, ya Allah bismillah' diye bağırarak, 'Bu yaptıklarınıza izin vermeyeceğiz' diyerek Halep'i kastediyordu sanırım. Cebinden çıkardığı silahla insanlara sıkmaya başladı. Silahları göremedim tam. Büyükelçinin önündeydim. Silah sesi duyunca yere yattım fakat o şahıs bağırmaya başladı ve silahı yukarı doğru sıkmaya başladı. Can havliyle çıkmaya çalıştım. Ama büyükelçinin yere düştüğünü gördüm. Herkesi tahliye ettiler. İçeride hala saldırganın olduğunu söylüyorlar. Yaralılar olabilir. Yaklaşık 70 kişilik gruptuk. Bacak bölgelerinden yaralanan birkaç kadının olduğunu öğrendim. İçeride bir operayon olduğu izlenimi var binaya yaklaştırılmıyoruz"
http://www.haberturk.com/gundem/haber/1338550-ankarada-silahli-saldiri

X