Saç Rengi ve Saç Boyama Saç boyasında kanser riski

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.628
28.522
59
AB, saç boyalarının üretiminde kullanılan 22 kimyasal maddeyi, mesane kanserine yol açtıkları gerekçesiyle yasakladı. AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, bilimsel araştırmaların söz konusu maddelerden imal edilen saç boyalarının uzun bir süre kullanılması halinde mesane kanserine yakalanma riskinin arttığını ortaya koyduğu bildirildi.

Saç boyaları üretiminde 1 Aralık 2006 tarihinden itibaren kullanılamayacak kimyasal maddeler arasında; hydroksindole, solvent kırmızı 1, portakal asidi 24, kırmızı asit 73, diaminobenzoic asit, methoksi, siklopentil, chloro 2 aminofenol de bulunuyor. İşletmelerden ve sanayi politikasından sorumlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, "Güvenli olduğu yönünde kanıt bulunmayan maddeler pazardan çekilecek" diye konuştu.

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
kaynak:hürriyetim.com
 

siyah papatya

Guru
Kayıtlı Üye
6 Şubat 2007
428
18
Saç boyasında kanser riski

Saç boyalarının üretiminde kullanılan 22 madde kansere yol açtığı gerekçesiyle Avrupa Birliği tarafından yasaklandı.
Avrupa Birliği Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, bilimsel araştırmaların, saç boyalarında kullanılan 22 maddenin mesane kanserine yakalanma riskini artırdığını ortaya koyduğu belirtildi.Yasaklanan maddeler 1 aralık 2006'dan itibaren saç boyaları üretiminde kullanılmayacak.Kansere yol açtığı belirtilen maddeler arasında solvent, portakal asidi, siklopentil de bulunuyor.

Büyük bir pazar

Avrupa Birliği'nde saç boyası pazarı kozmetik sektörünün yüzde 8'ini oluşturuyor. Bu pazarın yıllık büyüklüğü de yaklaşık 2.5 milyar euro.Avrupa Birliği ülkelerinde kadınların yüzde 60'ı, erkeklerin de yüzde 5 ile 10'u saç boyası kullanıyor.
 

seyran

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2007
841
6
53
Barcelona”daki Katalan Onkoloji Enstitüsü”nden Dr. Silvia de Sanjose ile meslektaşlarının araştırmasında, başta saç renklendiricileri 1980”den önce kullanmaya başlayan kadınlar arasında olmak üzere, saç boyalarının lenfoma riskini artırdığı belirtildi. Uzmanlar, daha önceki araştırmaların saç boyasıyla kanser riski arasında bağlantı bulduğunu hatırlatarak, yeni araştırmada bu bağlantıyı, altı Avrupa ülkesinden 4 bin 719 lenfoma hastasıyla ilgili verileri incelerek desteklediklerini vurguladı.

Uzun yıllar saçlarını boyatanlar risk altında

Araştırmada, saçlarını boyayanlar arasında bu hastalığa yakalanma riskinin yüzde 19 daha fazla olduğu belirtilirken, saçlarını yılda 12 ya da daha fazla kez boyayanların hastalığa yakalanma riskinin yüzde 26 daha fazla olduğu belirtildi.

Lenfomaya yakalanma riski % 37

American Journal of Epidemiology dergisinde yayınlanan araştırmada, saçlarını 1980 öncesinden beri boyayanlarda lenfoma kanseri riskinin yüzde 37 daha fazla olduğu saptandı.

De Sanjose ve ekibi, kadınlardaki lenfoma kanserinin kabaca yüzde 10”unun saç boyası yüzünden olabileceğini söyledi.

Boyaların risksiz olup olmadığı belli değil

1978-1982 arasında, potansiyel kanser yapıcı maddeleri azaltmak için boyaların içeriğinin değiştirildiği ancak yeni boyaların risksiz olup olmadığının açıklık kazanmadığı belirtiliyor. Bu yüzden bu konudadaha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu kaydediliyor.
 
X