Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar saç dökülmesi için verilen ilaçları (aldactone,priorin..)uzun süre kullananıp sonuç alan var mı?

Yıpranmış Kırılmış Saçlar, Saç Dökülmesi ve Çözümleri

duygusal zeka

Üye
Kayıtlı Üye
9 Temmuz 2015
49
24
44
Arkadaşlar içim o kadar sıkılıyor ki birileriyle paylaşmazsam patlayacağım. 6-7 yıldır (belki de daha fazla oldu) saçlarım yoğun bir şekilde dökülüyor. yavaş yavaş saçlarımın ön kısımlarında açılmalar oldu. Ara ara dermatoloji uzmanlarına gittim bana vitaminler, şampuanlar verip bir de stresten uzak durmamı söyleyip yolladılar yani hiçbir faydalarını görmedim. Son 2-3 yıldır saçlarımda ki açılmalar belirginleşti hele bu yıl durum içler acısı (saç fiberi kullanmadan dışarı çıkamayacak kadar saç derim görünüyor)

Bu yaz araştırma hastanesine gittim. dermatoloji, kadın doğum, endokronoloji... erkek tipi saç dökülmesi dediler. en son aldactone+yasmin doğum kontrol hapı kullanmamı söylediler. doktor bu tedavinin uzun süreceğini (6ay-1 yıl) söyledi. 2 aydır kullanıyorum fakat saçlarımda hiçbir faydasını görmedim sadece adetim düzene girdi . 37 yaşındayım. adetlerim hep 24-25-26 günde bir olurdu düzenli değildi.

Kafamın üst kısmında yeni çıkan saç hemen hemen yok . olanlarda çok ince. normal saçlarım kalın telli. bende internetten araştırıp 5 gün önce priorin tablet alıp kullanmaya başladım. banyoda saçlarım yine çok döküldü ve ruhen çöktüm.

Her yeni başladığım şeyde içime bir ümit doluyor yüce Allahım lütfen sesimi duy bu çözüm olsun saçlarım kurtulsun diye dua ediyorum ama tepemde ki açılma her geçen gün artıyor yani çözüm bulamıyorum.

Çevremde saçın dökülüyor sadece başka dert olmasın diyorlar. haklılık payları var ama bir kadın için kel olmak büyük acı, travma... bunları yazarken içimin nasıl ezildiğini kelimeler anlatamaz.

sizlerle hem kendi durumumu, hislerimi paylaşmak hem de uzun vadeli ilaç kullanıp faydasını gören var mı öğrenmek istedim.

ben de aynı dertten muzdaribim.resmen saç diplerim görünüyor ve özellikle tepe kısmında bariz açılmalar var.

haplara gelince daha önce düzenli olarak kullanmıştım ben prirorini ama demir eksikiliğim de vardı o dönemde ve hem demir hapı hem de prirorin kullanmıştım, saçlarım baya kendine gelmişti.

şimdilerde prirorin 3 aylık kutu halinde aldım ve bir buçuk aydır hiç aksatmadan kullanmama rağmen ve hatta yanında minoxili yine düzenli olarak kullanmama rağmen sadece son iki gündür dökülmemde bir azalma var.ama dökülmemi bariaz engellemese saçlarıma iyi geldi, biraz daha sağlıklı görünüyor.

Son düzenleme:
ben de aynı dertten muzdaribim.resmen saç diplerim görünüyor ve özellikle tepe kısmında bariz açılmalar var.

haplara gelince daha önce düzenli olarak kullanmıştım ben prirorini ama demir eksikiliğim de vardı o dönemde ve hem demir hapı hem de prirorin kullanmıştım, saçlarım baya kendine gelmişti.

şimdilerde prirorin 3 aylık kutu halinde aldım ve bir buçuk aydır hiç aksatmadan kullanmama rağmen ve hatta yanında minoxili yine düzenli olarak kullanmama rağmen sadece son iki gündür dökülmemde bir azalma var.
canım bende kimse uzun süre kullanmamış herhalde diye düşünürken mesajını okuyunca sevindim:KK25:
priorini ilk kullanmada ne kadar süre kullanmıştın hatırlıyor musun gerçi demir eksikliğinde varmış hangisi faydalı oldu acaba

Son düzenleme:
o zaman bir ay kullanmıştım sanırım çünkü doktorum vermişti,ilacın ücretini karşılayacak param yoktu o dönemde doktorumun da elinde bir kutu varmış onu vermişti.

haplar işe yarıyor bence dökülmeyi durdurmasa da olan saçı güçlendiriyor.

bir de yaş da çok önemli sanırım, çünkü ben 20 li yaşlardan beri uğraşıyorum saç dökülmesiyle ve önceden kullandığım ürünlerin etkisini hemen fark ederdim. şu anda 29 yaşımdayım ve dediğim gibi prirorinin etkisini son birkaç gündür fark ettim.ama 2 yıl önce kullandığımda daha kısa sürede etkisini görmüştüm.

aa 2 yıl önce bir ay prirorin kullanıp sonraki 2 ay da medobiotincomplexle devam etmiştim canım şimdi aklıma geldi bak. ama bu ilaçların içerikleri hemen hemen aynı prirorin de biotine ek olarak sarı darı ekstresive birkaç vitamin daha var ekstra olarak. bence biz kullanmaya bir süre daha devam edelim benim umudum var.

biraz daha sabırlı olmalıyım ama çok zorlanıyorum
20 li yaşlarda saçlarım çok gür dalgalı ve havalıydı fakat niyeyse hiç kıymetini bilmemişim:110:
şimdi arkalar yine iyi ama önler o kadar seyrek ki :KK43:
eski fotoğraflarımda kendimi güzel bulurdum artık fotoğraf çektirmek istemiyorum kendimi beğenemiyorum
saçlar kadının en önemli giysisi süsüymüş Hoppa

minoxidili de 1,5 aydır mı kullanıyorsun

aa 2 yıl önce bir ay prirorin kullanıp sonraki 2 ay da medobiotincomplexle devam etmiştim canım şimdi aklıma geldi bak. ama bu ilaçların içerikleri hemen hemen aynı prirorin de biotine ek olarak sarı darı ekstresive birkaç vitamin daha var ekstra olarak. bence biz kullanmaya bir süre daha devam edelim benim umudum var.

inşallah bende umut etmek istiyorum
aldactone nun hormonları düzenlemesi kısa sürede olmuyormuş umarım işe yarar

şu tepe derim kapansa saçlar çıksa keşke
tepemde yeni çıkan saç hemen hemen yok

bu arada benim hormon testlerim düzgün çıktı(geçmişte ki testlerde dahil)
fakat doktor her zaman testlerde görünmüyor dedi
erkek tipi dökülme hormonlarda sıkıntı olduğu anlamına gelir demişti

biraz daha sabırlı olmalıyım ama çok zorlanıyorum
20 li yaşlarda saçlarım çok gür dalgalı ve havalıydı fakat niyeyse hiç kıymetini bilmemişim:110:
şimdi arkalar yine iyi ama önler o kadar seyrek ki :KK43:
eski fotoğraflarımda kendimi güzel bulurdum artık fotoğraf çektirmek istemiyorum kendimi beğenemiyorum
saçlar kadının en önemli giysisi süsüymüş Hoppa

minoxidili de 1,5 aydır mı kullanıyorsun

genetik olunca dökülmenin önüne geçilemiyor maalesef.

evet minoxili de 1.5 aydır kullanıyorum, sabah aksam sıkamasam da 1.5 aydır en azından günde bir sefer 5 fıs yapıyorum.
ben de çok zorlanıyorum özellikle çalışırken takip etmek çok zor oluyor ama bir buçuk aydır tatil döneminde olduğum için düzenli bir şekilde kullanabildim.

bir hafta düzenli kullandın mı gerisi geliyor zaten.bence bir hafta dişini sık sen de sonrasının geldiğini göreceksin.

saç diplerimin bazı yerleri dokundukça acımaya başladı bu tedaviye cevap verildiğinin göstergesiymiş ama maalesef seyrelen ya da daha seyrek kısımlarında değil bu. sanırım nedeni de bu daha seyrek olan kısımlarında saç köklerinin artık uyuması, ışıkta parlıyor o kısımlar ve o kısımlarda tedaviye cevap almak daha zor oluyor.ama ben yine de umutla devam ediyorum en azından kalan sağlar bizimdir, kalanı kurtaralım :KK70:

bu arada benim hormon testlerim düzgün çıktı(geçmişte ki testlerde dahil)
fakat doktor her zaman testlerde görünmüyor dedi
erkek tipi dökülme hormonlarda sıkıntı olduğu anlamına gelir demişti

benim doktorlar artık haptır, losyondur verip gönderiyor her şey normal çıkınca açıklama bile yapmıyorlar.

aldactone hakkında bilgim yok ama kadın doğum haplarını ben korunma amaçlı kullanmıştım onu 9 ay kullandım o dönemde dökülmemi baya durdurdu, geçen aralık ayında kullanmayı bıraktım yan etkileri çok fazla diye korktum açıkçası kullanmaktan. dökülmem yeniden başlayınca acaba yine kullansam mı dedim ama minox prirorinle devam ediyorum ben kullanmayı pek göze alamıyorum doğum kontrol hapını.

ben minoxidil kullanmıyorum
kararsızım çok fazla olumsuz eleştiri var
kadın doğumcuya durumumu anlatınca minoxidil gerçekten saç çıkarıyor fakat bir hasta gördüm yüzü kolları çok kötü durumdaydı diye bahsetti
bende bir dönem hirsutizmde oldu yani cesaret edemedim
birde ömür boyu kullanmak zorundasın demeleri de kötü uzun vadede yan etkileri nasıl olur bilemiyorum

canım endokrine gitmeni tavsiye ederim
yapılabilecek bütün testleri yapıyorlar
çocuk yapmak isteyenlere aldactone+başka bir ilaç veriyorlarmış.
ama aldactone tedavilerinde başrolde

ailemde saçı benim gibi dökülüp açılan kimse yok
genetik olduğunu sanmıyorum
amaaaa ninemin ninesinden kahrolasıca bir gen atladıysa üstüme bilmiyorum

benim doktorlar artık haptır, losyondur verip gönderiyor her şey normal çıkınca açıklama bile yapmıyorlar.

aldactone hakkında bilgim yok ama kadın doğum haplarını ben korunma amaçlı kullanmıştım onu 9 ay kullandım o dönemde dökülmemi baya durdurdu, geçen aralık ayında kullanmayı bıraktım yan etkileri çok fazla diye korktum açıkçası kullanmaktan. dökülmem yeniden başlayınca acaba yine kullansam mı dedim ama minox prirorinle devam ediyorum ben kullanmayı pek göze alamıyorum doğum kontrol hapını.

canım dökülmemi durdurdu demişsin acaba senin kide hormonal mi diye düşündümo_O
doğum kontrol hapını kullandıktan ne kadar sonra dökülmen azalmıştı hatırlıyor musuno_O

canım dökülmemi durdurdu demişsin acaba senin kide hormonal mi diye düşündümo_O
doğum kontrol hapını kullandıktan ne kadar sonra dökülmen azalmıştı hatırlıyor musuno_O
evet iki üç ay sonrasında dökülme durmuştu, aralık gibi bıraktım kullanmayı ve sonrasında dökülmem tekrar arttı.
hormonal olabilir aslında dahiliye dermotoloji ve kadın doğumda çeşitli testler yaptırdım ama genelde kansızlık çıkıyordu bende. dediğin gibi bir endokrin bölümüne uğrayayım ben.
ben bizim ailede var diye genetik olduğunu kabullenmiştim artık, hormonal olduğunu düşünmedim bak bu konunun üzerine eğileyim ben bir:KK70:

ailemde saçı benim gibi dökülüp açılan kimse yok
genetik olduğunu sanmıyorum
amaaaa ninemin ninesinden kahrolasıca bir gen atladıysa üstüme bilmiyorum
minox da ben de çok kararsız kaldım ama piyasada kanıtlanmış tek ilaç ne yazık ki.
vücuttaki tüylenme için şimdilik fark ettiğim bir şey olmadı ama başlamadıysan bence de bir süre daha bekle. ben genetik olduğunu kabullendiğim için kullanmaya başladım ne yazık ki. altı ay kullanıp sonrasında yavaştan bırakmayı düşünüyorum.

Arkadaşlar içim o kadar sıkılıyor ki birileriyle paylaşmazsam patlayacağım. 6-7 yıldır (belki de daha fazla oldu) saçlarım yoğun bir şekilde dökülüyor. yavaş yavaş saçlarımın ön kısımlarında açılmalar oldu. Ara ara dermatoloji uzmanlarına gittim bana vitaminler, şampuanlar verip bir de stresten uzak durmamı söyleyip yolladılar yani hiçbir faydalarını görmedim. Son 2-3 yıldır saçlarımda ki açılmalar belirginleşti hele bu yıl durum içler acısı (saç fiberi kullanmadan dışarı çıkamayacak kadar saç derim görünüyor)

Bu yaz araştırma hastanesine gittim. dermatoloji, kadın doğum, endokronoloji... erkek tipi saç dökülmesi dediler. en son aldactone+yasmin doğum kontrol hapı kullanmamı söylediler. doktor bu tedavinin uzun süreceğini (6ay-1 yıl) söyledi. 2 aydır kullanıyorum fakat saçlarımda hiçbir faydasını görmedim sadece adetim düzene girdi . 37 yaşındayım. adetlerim hep 24-25-26 günde bir olurdu düzenli değildi.

Kafamın üst kısmında yeni çıkan saç hemen hemen yok . olanlarda çok ince. normal saçlarım kalın telli. bende internetten araştırıp 5 gün önce priorin tablet alıp kullanmaya başladım. banyoda saçlarım yine çok döküldü ve ruhen çöktüm.

Her yeni başladığım şeyde içime bir ümit doluyor yüce Allahım lütfen sesimi duy bu çözüm olsun saçlarım kurtulsun diye dua ediyorum ama tepemde ki açılma her geçen gün artıyor yani çözüm bulamıyorum.

Çevremde saçın dökülüyor sadece başka dert olmasın diyorlar. haklılık payları var ama bir kadın için kel olmak büyük acı, travma... bunları yazarken içimin nasıl ezildiğini kelimeler anlatamaz.

sizlerle hem kendi durumumu, hislerimi paylaşmak hem de uzun vadeli ilaç kullanıp faydasını gören var mı öğrenmek istedim.

Canim bende ayni durumdayim priorine basladim 2.kutuyu bitirdim gunde 2 tane aliyorum ve hic olmadigi kadar saclarim dokulmeye basladi.dokulme problemim yoktu seyrekligi icin almistim ama tepemde sayisiz yeni sac cikislarini bugun farkettim yatistiramiyorum ama bu kuaforumun 2 ayri katdan dipten makas atmasida olabilir uzamislardir belki;((yeni kestirdim cunki

X