Doğal Saç Bakım Kürleri Saç dökülmesi, yıpranması için başladığım kolay bakım yöntemim

Evde Yapılabilen Saç Doğal Bakım Kürleri

gunestengelenmutluluk

Guru
Kayıtlı Üye
19 Aralık 2013
61
34
Merhabalar :KK25:

Ben 2-3 senedir saçlarımı kestiremiyorum. En son kestirdiğimde kuaför gazabına uğrayıp kısacık kalmışlardı ve bir daha cesaretim olmadı. :cry:Bu süreçte sinemaki tarifini uzatmak amacıyla bu sitede bulup uygulamıştım. Evet gerçekten ayda 2cm kadar uzadı ve eski haline getirdim. Fakat bu kez saçlarım dökülmeye başladı. Bunun nedeni sinemaki küründen mi bilmiyorum ama bir daha kullanmaya cesaret edemedim. :KK42:

Saç ucu onarıcı serumlarıyla da kırıkları engellemeye çalıştım. Saçlarım kıvırcıktı zaten düzleştirmediğim için de ısıya fazla maruz kalmadı. Doktora gittim kaç kez testler yapıldı hiç bir şeyim yok her şey normal gözüküyor ve bu yüzden tedaviler de sonuç vermiyordu. Sonunda stresten denildi. :KK12:

Ben de üniversiteden yeni mezun oldum eski stresim kalmadı çok şükür. Ve saçlarımı bakımlı haline kavuşturup gürleştirmeye ya da en azından dökülmesini engellemeye karar verdim. Sitede bir hayli araştırma yaptım. Ama üşengeç birisi olduğum için bana hem hesaplı hem de kolay gelecek bir yöntem olarak haftada bir gün doğal zeytin yağı ile bakım yapmaya karar verdim.

Bunun için 4 türlü yöntem denedim.

1. Zeytin yağını saç derisine ve uçlarına sürüp 2-3 saat beklettim.
2. Bir fincan zeytin yağı ile 3-4 diş ezilmiş sarımsağı bir gece bekletip saçlarıma sürdüm ve 2-3 saat beklettim.
3. Zeytin yağını biraz ısıtıp saçlarıma uyguladım. ( ılık olmasını istedim ama sıcak olmuş saç derim acıdı ve yıkadıktan sonra dökülme çok oldu. Bir daha uygulamaya çekindim. )
4. Yatarken zeytin yağı sürüp sabah kalkınca yıkadım.

+Banyoda durulama suyu olarak ( zaman zaman )
Kaynatılmış ısırgan otu suyu kullandım.

Ve saç kırıklarıma da kendimce şöyle bir yöntem geliştirdim. İki haftada bir veya her hafta da olabilir bu bakımı yaptıktan sonra saç uçlarımdan 0,5 cm kadar kendim kestim. Kıvırcık oldukları için kötü görünür kaygım olmadı belli bile olmadı zaten.

Ve yanlış yaptığım birkaç şeyi de düzelttim ;
* Banyoda saçlarımı en fazla 2 kez şampuanlamaya başladım. Ve sadece diplerini şampuanlayıp uçlarına yıkarken gitmesini sağladım.
* Sıcak su ile yıkamayı bırakıp ılık su ile yıkamaya başladım ve en son soğuk su ile güçlenmesini ve parlamasını sağladım.
* Saçlarımı sık yıkamaktan kaçınıp haftada 2-3 kez yıkamaya başladım. Saçın kendi yağı ile beslenmesine ihtiyacı varmış. Benimki yağlanmadığı için zaten zeytin yağı ile 4. seçeneğimi daha sık yapmaya karar verdim.

Uygulamaya başlayalı bir ay oldu;
- Ve saç dökülmem azalmaya başladı. Bebe saçlarım da arttılar. :KK68:
- Bazen kaş ve kirpiklerime de zeytinyağı sürüyorum ve faydasını çok net gördüm. :21:
- Soğuk su gerçekten daha parlak yapıyor.
- Zeytinyağı yumuşacık yapıyor ve parlatıyor.
-
Uzamasıyla ilgili yorum içinse bir ay daha beklemem gerekecek sanırım. :KK23:
Bunun için de ekstradan şunları yapmayı planlıyorum;

* Saçlarımı balıksırtı örerek yıpranmasını engellemek
* Sabah-akşam su ile biraz nemlendirip tahta tarak ile taramak ve tekrar örmek.

Çok uzun olduysa kusura bakmayın renklerle özeti ifade etmeye çalıştım. Sadece deneyimimi paylaşmak istedim olumlu ilerlediği için. Düşündüm ki saçlarımız bizim çiçeğimiz onlara çiçek gibi bakmazsak tabi ki solarlar dökülürler. Onlara iyi bakın. :KK36::KK36:

Gelişmelerden haberdar edeceğim...Hoppa

Ben bu dökülme olayından dolayı kafayı yemek üzereyim
Dr a gittim hiçbirsey cıkmadı
Avuc avuc dokuluyor saclarım
Evde heryer saç oldu
Upuzun saclarımı kulak altı kestirdim
Tepe kısmında seyrelmeler var gbi
Sürekli ayna ile kafamın üst kısmına bakıyorum
Eski fotolarıma bakıo saclarıma üzilüyorum
O kadar güzel gür ve dikkat cekıcıydı ki
Bir senede yarı yarıya azaldı sacım
O bahsedilen ampullerden bir yıldır kullanıyorum
Denemediğim pahalı sampuan da kalmadı
En son 3 hafta evvel saç botoksu yaptırdım ondan da memnun kalmadım
Kuaförüm sen taktıkca dökülüyor dedi
Eski saçlarımi cok özledm
Psikolojim cok bozuk

çok tesekkurler aynı dertlerden muzdarıp biri olarak muhakkak denıycem sonucu bekleyip görelim :)
Nasil denedin mi canim cok merak ediyorum iyi geldi mi :) Ben bir donem ugrasamadim ama simdi tekrar basladim, bu kez yumarta ve zeytinyagi suruyorum yumurta oyle guzel yumusatti ki saclarimi kiriklarim kayboldu ve sanki yeni sac cikacak gibi kasiniyor ertesi gun :))

Ben bu dökülme olayından dolayı kafayı yemek üzereyim
Dr a gittim hiçbirsey cıkmadı
Avuc avuc dokuluyor saclarım
Evde heryer saç oldu
Upuzun saclarımı kulak altı kestirdim
Tepe kısmında seyrelmeler var gbi
Sürekli ayna ile kafamın üst kısmına bakıyorum
Eski fotolarıma bakıo saclarıma üzilüyorum
O kadar güzel gür ve dikkat cekıcıydı ki
Bir senede yarı yarıya azaldı sacım
O bahsedilen ampullerden bir yıldır kullanıyorum
Denemediğim pahalı sampuan da kalmadı
En son 3 hafta evvel saç botoksu yaptırdım ondan da memnun kalmadım
Kuaförüm sen taktıkca dökülüyor dedi
Eski saçlarımi cok özledm
Psikolojim cok bozuk
Seni cok iyi anliyorumm :KK43:(( Benim ki de oyle olmustu elle tutulur bir sebep bulamadi doktor en son stresten dedi. Senin de stresten veya uzuntuden olabilir ve gercekten saclarin dokulmesine baktikca uzuldukce sanki daha cok dokuluyor :KK43: Ben de bikip umursamamaya basladim sonra zeytinyagi bazen sarimsakli bazen uclarindan keserek ve simdi de yumurta surerek cicek gibi bakiyorum guzellesiyor o da hala dokuluyor ama eskisi gibi degil artik bu da bana yetiyor. Sen de dene mutlaka ve sakin uzulme sadece dogal bakim yap ve sev onu :) bir de duzlestirici falan kullaniyorsan o da cok kotu etkiliyor :KK43: insallah eskisinden daha guzel olur saclarin en kisa zamanda :))

Seni cok iyi anliyorumm :KK43:(( Benim ki de oyle olmustu elle tutulur bir sebep bulamadi doktor en son stresten dedi. Senin de stresten veya uzuntuden olabilir ve gercekten saclarin dokulmesine baktikca uzuldukce sanki daha cok dokuluyor :KK43: Ben de bikip umursamamaya basladim sonra zeytinyagi bazen sarimsakli bazen uclarindan keserek ve simdi de yumurta surerek cicek gibi bakiyorum guzellesiyor o da hala dokuluyor ama eskisi gibi degil artik bu da bana yetiyor. Sen de dene mutlaka ve sakin uzulme sadece dogal bakim yap ve sev onu :) bir de duzlestirici falan kullaniyorsan o da cok kotu etkiliyor :KK43: insallah eskisinden daha guzel olur saclarin en kisa zamanda :))
hiçbirsey kullanamıyorum
kuruturken bile içim acıyor
bakımları ben bır yıldır yapıyorum duzenlı olarak
yolda görenlerın durdurup saclarınız cok guzel dediği kadar güzeldi saclarım
şimdi seyreldı tepe kısmında boşluklar var gbi

canım cok sıkılıyor
eşim üzülme ektırırız ıyıce dokulurse diyor ama ektirince ekilenler de dökülür mü acaba

hiçbirsey kullanamıyorum
kuruturken bile içim acıyor
bakımları ben bır yıldır yapıyorum duzenlı olarak
yolda görenlerın durdurup saclarınız cok guzel dediği kadar güzeldi saclarım
şimdi seyreldı tepe kısmında boşluklar var gbi

canım cok sıkılıyor
eşim üzülme ektırırız ıyıce dokulurse diyor ama ektirince ekilenler de dökülür mü acaba
Bana da oyle cok guzel der herkes nazar mi degiyor acaba saclarimiza :KK43: ektirme konusunda hic bilgim yok malesef ama esin hakli uzulme bu uzuntuler cikiyor bi yerlerden iste sac veya baska hastaliklardan gosteriyor sonra kendini olmadi ektiririz napalim allah daha buyuk dertler vermesin diyecegiz artik

Bana da oyle cok guzel der herkes nazar mi degiyor acaba saclarimiza :KK43: ektirme konusunda hic bilgim yok malesef ama esin hakli uzulme bu uzuntuler cikiyor bi yerlerden iste sac veya baska hastaliklardan gosteriyor sonra kendini olmadi ektiririz napalim allah daha buyuk dertler vermesin diyecegiz artik
kıyafet alacagım mesela kendıme yakıstıramıyorum
bir topluluga giriyorum gözüm hep insanların nsaclarında oluyor:)
saclarım belime kadar uzundu benim
şuanda erkek gbi kulak altında kesili:)
öyle evet ama ınsan ne yasarsa ona uzuluyor işte
bir de ben elımı hep sacıma goturup çekiştiriyorum bakalım sac gelecek mı dıye
kendıme de kızıyorum elim hep sacımda

X