Saç Uzatma Yöntemleri Saçlarımın Sağlıklı Olma Yolundaki Maceraları Başlıyor :)

athena

Goddess of Wisdom
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2013
6.524
24.175
Selam:)
Öncelikle başlıktan da anlaşılacağı üzere; saçlarıma sağlık ve bakım kazandırmaya karar verdim.
Yıllardır kendimi bildim bileli kepek ve saç dökülmesi ensemde bir illet..
Pantene, elidor..ve daha bir çok..
Hiç ama hiçbiri üstelik 'kepeğe karşı etkili' olmalarına rağmen zerre kadar geçirmedi kepeğimi.
Üstelik ben bir de lise yıllarımda ütülerdim de saçlarımı.
Uçları çatal çatal, çiftik çiftik olmuştu artık kırıklardan geçilmiyordu..
Cahillik işte, neylersiniz..
Sonra evlendim.
Saç boyattım.
Ve (çok süper zannettiğim) elseve kırmızı yani boyalı saçlar için olan şampuandan kullanmaya başladım.
Bu arada saçlarımı sarıya boyatmıştım ki benim ana saç rengim siyaha yakın koyu kahverengiydi.
Açıcılar, açıcılar, açıcılar...
Saçlarım öyle çelimsiz, öyle hacimsiz ve şekilsizlerdi ki..
Eşimin berberi(saç konusunda neredeyse uzmandır) bana saçlarımın resmen öldüğünü, sarıya boyadığım için oryelin saçımı yaktığını söylemişti.
Neyse...
Gel gelelim.
Çocuğum oldu..
Ben cahil kafa hamileyken de kimseyi dinlemeyip yine sarıya boyatıyordum kafamı.
Kızım doğdu ve bir iki kere dip boyası derkeeen... Dedim ben sarıyla uğraşamam hele ki mini mini bir bebeğe bakarken bu baya zordu.
Döndüm çikolata kahveye..
Bu süre zarfında yine uyduruk uyduruk şampuanlayıp çıkardım saçımı hep..
Benim kayınvalide(ondan bahsetmek istemezdim ama napiyim konunun içinde o da var) saçlarına hep yağ bakımı yaparmış gençliğinden beri ve inanır mısınız benden gür saçı var.
Zaten cahil ben; ilk kez o an öğrendim yağlar ile saça bakım yapıldığını :KK70:
Badem yağı, hint yağı, susam yağı, ceviz yağı, fındık yağı, zeytinyağı, sarımsak yağı vs vs.. Bir marşapaya doldurup, hepsini karıştırıp sürerdi kafasına.
Benim ailemde genetik saç dökülmesi mevcut maalesef.
Ama ben genetik diye "heh, n'aparsan yap yine de engel olamazsın çünkü ırsi bir şey bu" diyenlere inanmıyorum maalesef.
Genetik olabilir fakat saçlarına gereken özen ve bakımı sağlayıp sağlıklı tutarsan o genetiğin harekete geçmesine engel olabilirsin.
Misal, birinin ailesinde şeker hastalığı var diyelim.
Genetik bir durum ve %80 onda da olacak.
Şekerden uzak durarak kendine sağlıklı bir yaşam şekli seçtiğinde şeker hastalığına yakalanma olasılığı sadece 'olasılık' olarak kalır di mi?
Doktorlar dahi "aman şekerden uzak dur bak ailende bu rahatsızlık mevcut, sende de çıkmasın" derler di mi?
Kısacası her ne kadar genetik de olsa saç dökülmem; şuna inanıyorum ki gerekli bakımı sağlarsam saçlarıma, kellikten kurtulabilirim!
Neyse.
Kayınvalidem ve yağlarında kalmıştık:KK70:
Bana baktı ve "senin saçların çok seyrek ve neredeyse önlerin azalmış gibi. Oralarına sarımsak sür kanatana dek ve de bu benim uyguladığım yağlardan sen de kullan" dedi.
Sarımsağı ya bir ya da iki kez sürdüm yalan yok.
Ama yağ bakımını düzenli olarak ayda bir yapmaya başladık ailecek.
Ben, eşim, kızım :KK70:
Sonra düzenli yapmamaya başladık.
Hayat gailesinden unuttuk kendimize bakmayı..
Neyse ki kırık ve çatallaşma yok oldu zamanla.
Amma...
Dökülme+kepek maalesef ki gerçek bir illet..
Son zamanlarda, hele ki ikinci hamileliğimde tam berbat kıvama geldi herşey.
Dökülmem azdı, kepeğim azdı kudurdu..
Artık saçlarımı bi tarıyordum her yer bembeyaz un dökmüş gibi.
Bu arada bioblas kepeğe karşı etkili kullansam da o da zerre fayda sağlamıyordu ama yine de kullanıyordum. Tam bir kısır döngü.
İnanılmaz bir vurdumduymazlık bendeki de.
Neyse..
Derken; markette olağan alışverişimi yaparken 'Sinoz marka kepeğe ve saç dökülmesine karşı etkili sarımsaklı şampuan'ı keşfettim.
Papatya, ısırgan otu özlü.
Biraz geç bir keşif :KK70:
Geç bir uyanış bendeki.
Sanki biri "hey, uyan hadi ve saçlarınla ilgilen" diyerek tokat attı bana :KK70:
Şampuanı bir hevesle aldım.
İlk kutu yarım oldu ve şu an saçlarımdaki kepek yok oldu :)
Dökülme halen muallakta..
Umarım o da durur.
Ama ben bununla yetinmedim.
Gittim bir de çam terebentin yağı alıp yirmi damla falan damlattım içine.
Dalan %100 doğal zeytinyağlı sabun aldım.
Biraz yumuşaklık içinse ipek(üzerinde badem resmi olan, mor renkli) saç kremi..
Banyoda:
*Önce zeytinyağlı sabunum
*Sonra çam terebentili sarımsak özlü şampuanım
En son
*ipek'in saç kremi saçımın gövdesine uygulayarak soğuğa yakın ılık su ile sonlandırıyorum.
*Ve günde bir diş sarımsak yutuyorum(içten de destek lazım)
Zeytinyağına sarımsak rendeleyip sarımsak yağı yapmaya da başladım.
Bi 10 gün falan olsun, onu da uygulayacağım.
Şampuanıma badem yağı da eklemek istiyorum.
Kısacası ben bu günden itibaren yoğun bakıma koyuldum :KK70:
Bu yolcululukta bana tavsiyelerde bulunacak, yoldaş olacak arkadaşlar var ise kabulümdür.
Kusura bakmayın, uzattım da uzattım :KK70: Gelişmeleri buradan bildireceğim.
Bazen resimli de..

Dip not: ben emziriyorum. Çam terebentin ve ya saçıma bakım amaçlı uygulayacağım herhangi başka bir yağ.. Bebeğe sütten geçer mi ve de herhangi bir zararı olur mu onu bilmiyorum. İnşaallah yoktur. Şu an için sadece çam terebentin kullanmış oldum. Onun da paketinin üzerinde böyle bir uyarıya rastlamadım ama bilenler var ise beni uyarabilir.
Hepinizi öpüyorummm :KK66:

Dün sağlıklı olma yolundaki ilk günleriydi saçlarımın.
Zeytinyağlı sabun ve çam terebentinli şampuan+ipek saç kremi sonrası bu gün saçlarım inanılmaz derecede hafif ve de resmen dipleri hava alıyor.. Markette otacı'nın bitkisel şampuanlarını da gördüm fakat şu an sinoz'dan memnunum. Eğer memnuniyetim devam etmez ise otacı'ya geçeceğim.

Dün sağlıklı olma yolundaki ilk günleriydi saçlarımın.
Zeytinyağlı sabun ve çam terebentinli şampuan+ipek saç kremi sonrası bu gün saçlarım inanılmaz derecede hafif ve de resmen dipleri hava alıyor.. Markette otacı'nın bitkisel şampuanlarını da gördüm fakat şu an sinoz'dan memnunum. Eğer memnuniyetim devam etmez ise otacı'ya geçeceğim.

Senin de saçların kuru mu canım? Benim kuru ve çok fazla kırık var ne yapsam bilemedim :-/ kestirmek de istemiyorum hiç ..

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Senin de saçların kuru mu canım? Benim kuru ve çok fazla kırık var ne yapsam bilemedim :-/ kestirmek de istemiyorum hiç ..

Yok kuru değil kepekliydi benimkiler. Yağlı da değiller ama.
Kırık çok fazla işleme maruz kalan saçlarda oluyor genelde. Fön, maşa, düzleştirici... Bunları en aza indirge. Kestirmek kırıklar için inan ki tek çare. Ondan sonra bakımlarını aksatmadan yaparsan düzleceklerdir.
Saçların kuru ise; zeytinyağı ve badem yağını tavsiye ederim sana.

Son düzenleme:
Yok kuru değil kepekliydi benimkiler. Yağlı da değiller ama.
Kırık çok fazla işleme maruz kalan saçlarda oluyor genelde. Fön, maşa, düzleştirici... Bunları en aza indirge. Kestirmek kırıklar için inan ki tek çare. Ondan sonra bakımlarını aksatmadan yaparsan düzleceklerdir.
Saçların kuru ise; zeytinyağı ve badem yağını tavsiye ederim sana.

Çok teşekkür ederim. kesinlikle hepsini bıraktım uçlarında da almıştım hiç kırık kalmamıştı sacimda ama ah şu boya :/ ... yine kırıkları almam şart oldu galiba

Herkese merhaba;
Kıvırcık, ince telli saçlarım var. Bundan yaklaşık 1sene öncesinde 2 ayda 3 renk değiştirdim. (irlanda kızılı, aşk alevi, siyah) daha sonradan 3 kez açtırdım röfle yaptırabilmek için ve saçlarım deli gibi yıprandı. Komaya başladılar, yandılar daha sonradan kısacık kestirmek zorunda kaldım. :KK43: Saçlarım sanırım bana küstü çünkü uzamıyorlar ancak kendilerini toparlayabildiler kuaförün verdiği şampuan ve maskeyi BC kırmızı olanı kullandım uzun süre. Sinemaki kürünü daha önceden burda okumuştum saçlarımı boyatmadan önce çok iyi gelmişti ama şimdi onun da etkisini göremiyorum çünkü uzasa da uçları incecik kalıyor :'( ve yine kestirmek zorunda kalıyorum. Çook üzülüyorum saçlarım için sizce nasıl eski haline geri getirebilirim saçlarımı ?

LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUN. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM HEPİNİZE :*

Herkese merhaba;
Kıvırcık, ince telli saçlarım var. Bundan yaklaşık 1sene öncesinde 2 ayda 3 renk değiştirdim. (irlanda kızılı, aşk alevi, siyah) daha sonradan 3 kez açtırdım röfle yaptırabilmek için ve saçlarım deli gibi yıprandı. Komaya başladılar, yandılar daha sonradan kısacık kestirmek zorunda kaldım. :KK43: Saçlarım sanırım bana küstü çünkü uzamıyorlar ancak kendilerini toparlayabildiler kuaförün verdiği şampuan ve maskeyi BC kırmızı olanı kullandım uzun süre. Sinemaki kürünü daha önceden burda okumuştum saçlarımı boyatmadan önce çok iyi gelmişti ama şimdi onun da etkisini göremiyorum çünkü uzasa da uçları incecik kalıyor :'( ve yine kestirmek zorunda kalıyorum. Çook üzülüyorum saçlarım için sizce nasıl eski haline geri getirebilirim saçlarımı ?

Merhaba canım.
Öncelikle şampuanını olabildiğince doğal almaya çalış. Zaten yeteri kadar kimyasala maruz kalmış saç. Ayrıca istersen saç diplerindeki kimyasal kalıntılarını kafandan arındırmak için karbonatlı su ile saç derini ovup daha sonra durulayabilirsin. Sana şampuan tavsiyem; otacı yada tresan. Saç tipine uygunundan bir tane al ve artık ona devam et. Benim tavsiyem ısırgan otlu kullanman çünkü saç tellerim ince diyorsun. Saç kremi yerine haftada bir badem yağı uygulayabilirsin saçlarına her banyodan evvel. Saçlarına olabildiğince az(hatta hiç) kimyasal uygula. Bence düzeleceklerdir.

Merhaba canım.
Öncelikle şampuanını olabildiğince doğal almaya çalış. Zaten yeteri kadar kimyasala maruz kalmış saç. Ayrıca istersen saç diplerindeki kimyasal kalıntılarını kafandan arındırmak için karbonatlı su ile saç derini ovup daha sonra durulayabilirsin. Sana şampuan tavsiyem; otacı yada tresan. Saç tipine uygunundan bir tane al ve artık ona devam et. Benim tavsiyem ısırgan otlu kullanman çünkü saç tellerim ince diyorsun. Saç kremi yerine haftada bir badem yağı uygulayabilirsin saçlarına her banyodan evvel. Saçlarına olabildiğince az(hatta hiç) kimyasal uygula. Bence düzeleceklerdir.

Çok çok çok teşekkür ederim :* :) sabah ilk işim şampuandan almak olucak. Yok kimyasala karşıyım uzun bir müddet hatta iyice beyazlayana kadar saçlarım. Yeter ki tekrar eskisi gibi olsunlar ;'(

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Herkese merhaba;

Tam olarak olmasa da ben de senin durumundayim diyebilirimmm... saclarimda hiç kırık yoktu ve yumusacikti üstelik ne yağlı ne kuruydu. Sonra bigun nerden tutturduysammm boya yapmak istedim ve tabi iki gün üstüste açıcı kullanildi ve saçlarım taranmaz hale geldi. Benim de sinemaki onceden iyi geliyodu ama boyadan sonra daha da çok kurumaya başladı saçlarım. Aktardan aldığım onca yağ hiç bi işe yaramadı fakat dün ilk defa evdeki zeytinyağını aldım bide bunu deniyim dedim bol boll surdum saçima bir iki saat beklettim ve yikadim. Inanamadim yaa banyoda iki saat tarayamadigim saçlarım yumuşacık oldu :) tabi iki yikamadir elidor saç kremine de başladım fakat bitek bu yağdan sonraki yikamada bu yumusakligi gördüm ve belki tuhaf gelcek ama kırıkların da azaldigini hissediyorum. Bide magicare keratinli canlandırıcı maskeyi duymuştum burda yanmış saçlara en iyi o iyi geliyormuş. Ben de sipariş verdim netten gelsin hemen ona da başlıcam

Tam olarak olmasa da ben de senin durumundayim diyebilirimmm... saclarimda hiç kırık yoktu ve yumusacikti üstelik ne yağlı ne kuruydu. Sonra bigun nerden tutturduysammm boya yapmak istedim ve tabi iki gün üstüste açıcı kullanildi ve saçlarım taranmaz hale geldi. Benim de sinemaki onceden iyi geliyodu ama boyadan sonra daha da çok kurumaya başladı saçlarım. Aktardan aldığım onca yağ hiç bi işe yaramadı fakat dün ilk defa evdeki zeytinyağını aldım bide bunu deniyim dedim bol boll surdum saçima bir iki saat beklettim ve yikadim. Inanamadim yaa banyoda iki saat tarayamadigim saçlarım yumuşacık oldu :) tabi iki yikamadir elidor saç kremine de başladım fakat bitek bu yağdan sonraki yikamada bu yumusakligi gördüm ve belki tuhaf gelcek ama kırıkların da azaldigini hissediyorum. Bide magicare keratinli canlandırıcı maskeyi duymuştum burda yanmış saçlara en iyi o iyi geliyormuş. Ben de sipariş verdim netten gelsin hemen ona da başlıcam

Elidor benim saçıma hiç iyi gelmiyor çok döküyo ve aşırı kepek yapıyor. Zeytinyağını deneyeceğim ama bir de netten sipariş verdiğin maske gelince kullanıp memnun kalırsan eğer burada da paylaşabilir misin ?

Elidor benim saçıma hiç iyi gelmiyor çok döküyo ve aşırı kepek yapıyor. Zeytinyağını deneyeceğim ama bir de netten sipariş verdiğin maske gelince kullanıp memnun kalırsan eğer burada da paylaşabilir misin ?

Tabikiii ;-) o zaman dove denemelisin o da saçı yumuşacık yapıyo. Elidorun hangi rengini kullandın?

$1407271408083.jpg
İSte saçlarım.
Çok değil 3, 4 gün oldu bakıma başlayalı.
Umarım istediğim sonuçları elde ederim.

Tabikiii ;-) o zaman dove denemelisin o da saçı yumuşacık yapıyo. Elidorun hangi rengini kullandın?

Turuncu rengini kullandım baya da inatla kullandım bir dönem hayır kepeklenmicek kepeklenmemeli diye :KK70:

Turuncu rengini kullandım baya da inatla kullandım bir dönem hayır kepeklenmicek kepeklenmemeli diye :KK70:

Ben de onu kullanıyorum ama senin saçına iyi gelmedi demekki. Dedigim gibi bide dove u dene çok iyi gelicektir :)

Ben de onu kullanıyorum ama senin saçına iyi gelmedi demekki. Dedigim gibi bide dove u dene çok iyi gelicektir :)

Tamamdır ^.^ teşekkür ettim kocaman öpücüklerle :))

X