Saç Bakım Ürünleri SAÇLARINI SADECE SABUN ILE YIKAYANLAR BURAYA!

athena

Goddess of Wisdom
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2013
6.524
24.175
Merhabalar hanımlar.
Diğer konularımdan bilen bilir.
Saçlarım çok dökülüyordu ve açılmalar baş göstermişti.
Ara ara da olsa kepek sorunum vardı eskiye oranla azalmıştı gibi ancak yine de vardı..
Yıllarca kimyasal sampuan kullandım ve hiçbirinin etkisini faydasını göremedim.
Sonra bitkisel şampuana geçtim.
Içine sarımsak rendeledim ve bal kattım.
Ancak bıttım sabununu keşfetmiştim bi kere =)
Faydaları saymakla bitmiyor.
Ilk birkaç kullanımda saçlarımı sertleştirdi ancak artık saçlarım ona alıştı.
Parlak, yumuşak, dolgun ve kepeksizler :KK66:
Artık şampuanlara veda ettim ben.
Benim gibi saçını sadece sabun ile yıkayanlar var ise deneyimlerinizi ve fikirlerinizi merak ediyorum.
Sevgiler.

Bıttım Sabunu Faydaları ve Kullanımı

Bıttım Sabunu Nedir?

Bıttım sabunu, “bıttım” adı verilen ufak kahverengi kabuklu yabani fıstık bitkisinin yağı ile “çitlembik” olarak da bilinen menengiç ağacının yağından yapılan faydası bol doğal bir sabun çeşididir.

Egzama, mantar ve kepek gibi cilt sorunlarını geçirmesiyle meşhur olan Bıttım sabunu, Mardin’in Botan bölgesinde doğmuş olmasına karşın Siirt ile özdeşlemiş durumdadır. Üretildiği bölgede “Botan sabunu” adıyla da tanınan Bıttım sabunu, deri dökülmelerini önleyerek birçok saç sorununu da çözer. Saçları besler ve yumuşacık hale getirir. Aynı zamanda, saçların erken beyazlamasını da önler. Cizre, Şırnak’ta da üretilen Bıttım sabunu tamamen doğal ürünlerden meydana getirilir.
Bir rivayete göre, Prens Charles başta olmak üzere İngiliz kraliyet ailesi de Bıttım sabununu yıllardan beri severek kullanır. Bu nedenle, Bıttım sabunu halk arasında “prensin sabunu” adıyla da bilinir.
Bıttım sabunu, birçok kimyager ve saç uzmanının önerdiği, oldukça doğal bir temizlik ve bakım ürünüdür.
Hakiki Bıttım Sabunu Nasıl Anlaşılır?
Bıttım sabunu, son yıllarda faydaları sebebiyle çok fazla rağbet görmeye başlamıştır. Bu yüzden, bazı kimseler, daha fazla kar uğruna Bıttım sabununu taklit etmektedir. Dolayısıyla şu anda piyasada satılan her Bıttım sabununun hakiki olmama riski bulunmaktadır. Peki hakiki Bıttım sabunu nasıl anlaşılır? Daha sağlıklı bir saç ve cilt için satın aldığımız Bıttım sabununun gerçek olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Bıttım sabunu genelde koyu yeşil ya da koyu sarı renkte olur. Yapım aşaması tamamlanan ve kullanıma hazır olan sabunun rengi bir süre sonra biraz açılabilir. Bunun sebebi, Bıttım sabununun içindeki suyun kurumasıdır. Su, zamanla buharlaşır ve yok olur. Hakiki sabunu anlamanın bir yolu bu rengi kontrol etmektir.

Ayrıca, Bıttım sabununun yapımında Bıttım bitkisinin yağı kullanılır. Bu yağ binbir emekle elde edilen ve zor bulunan bir yağdır. Bu sebeple, kıymetli, oldukça pahalı bir yağdır. Kimi ürteticiler, bu sabunun üretiminde maliyeti azaltmak amacıyla bu değerli Bıttım bitkisinin yağı yerine zeytinyağı, defne yağı gibi başka yağlar kullanmaktadır. Sabunu ayırt etmenin bir başka yolu da, sabunu koklayarak sabunda bu tip yağların olup olmadığına bakmaktır.

Ayrıca, taklit sabunlar, orijinallerine göre oldukça ucuzdur. Bu da bir kontrol yöntemi olarak öne çıkar.
Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?(Adım Adım)
  • Kullanmadan önce saçınızı ılık suyla yıkayıp arındırın. Saçınızın tüm suyu emmesini sağlayın.
  • Ardından, Bıttım sabununu su ile birazcık yıkayın.
  • Sonrasında, Bıttım sabununu bolca köpürtüp saç diplerinize masaj yapmak suretiyle uygulayın. Bu uygulamayı 3 ile 5 dakika arası bir süre devam ettirin.
  • Uygulama sırasında, saç derinizi hafifçe kaşıyın.
  • Bıttım sabununu tek başına kullanırsanız faydalarını maksimum noktaya çıkarırsınız. Bu nedenle, Bıttım sabununu yanında başka bir kimyasal ürün olmadan kullanın.
  • Bu sabunu düzenli bir şekilde kullanın, ancak bu şekilde faydaları açığa çıkar.
  • Eğer 1 gün Bıttım sabunu kullanıyorsanız, sonraki gün şampuan kullanmayın.
  • Saçlarınızı Bıttım sabunuyla yıkadıktan sonra 2 gün boyunca saçlarınızı yıkamayın. Çünkü, Bıttım sabunu yağlı yapısı ile saçlarınızı diğer ürünlere göre çok daha fazla besleyecektir.
Bıttım Sabununun Faydaları
  • Saç dökülmelerini engeller ve neredeyse tamamen durdurur. Ancak bu etkinin aktif olması için, Bıttım sabununu sürekli ve sık bir şekilde kullanmak gerekir.
  • Kepeklerin ortadan kalkmasına yardım eder ve yeni kepek oluşumunun da önüne geçer.
  • Saçların beyazlamasını yavaşlatmaya yardımcıdır. Eğer hafif kırlaşmaya başlamış saçlarınız varsa, Bıttım sabununu kullanarak 7 ile 8 ay arası bir sürede saçlarınızın eski rengine kavuştuğunu görebilirsiniz. Bu etki için de sık olarak kullanılmalıdır.
  • Saçlar için iyi bir temizleyici ve arındırıcıdır. Saç derisindeki bakterileri tamamen ortadan kaldırır.
  • Saçları doğal bir şekilde güçlendirir.
  • Saçları besler ve yumuşacık yapar.
  • Saçların parlaklık derecesini artırır.
  • Saçların su ve yağ dengesini düzenler.
  • Çok yağlı saçların daha sağlıklı olmasına yardım eder.
  • Kuru saçları nemlendirmeye yardım eder.
  • Sıradan bir sabunun verdiği kurutma ve keçe yapma etkilerini asla göstermez.
  • Saçların elektriklenmesinin önüne geçerek rahat ve kolay şekilde şekil almasına yardım eder.
  • Özellikle kıvırcık saçlara kolaylıkla şekil vermeyi sağlar.
  • Saça hacim verir, gürleşerek dolgun görünmesine yardım eder.
  • Saçların kırılmasını önler.
  • Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardım eder.
  • Antiseptik etki gösterir, derideki ve saçtaki mikropları öldürür.
  • Vücut temizliğinde çok etkilidir.
  • İnsanları rahatlatan bir kokusu ve etkisi vardır.
  • Cilt üzerinde peeling etkisi gösterir.
  • Cildi pürüzsüz bir görünüme kavuşturur ve asla kurutmaz.
  • Ergenlik sivilcelerini ve genel olarak yağlanmaya bağlı olarak oluşan tüm sivilce ve akneleri geçirmeye yardım eder. Var olan sivilceleri kuruttuğu gibi, uzun süreli kullanımda sivilcelerin yeniden çıkmalarını da engeller.
  • Cilt lekelerinin ortadan kaybolmasına yardım eder.
  • Vücuttaki kaşıntıları ve kızarıklıkları alır.
  • Derideki yara ve tahrişleri ortadan kaldırmaya yardımcıdır.
  • Gözenekleri açmaya yardım eder ve vücudun rahatça nefes almasını sağlar.
  • Bacaklardaki varislerin gözle görülür biçimde azalmasına yardım eder.
  • Egzama ve mantar gibi cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.
  • Sedef hastalığının atlatılmasına yardım eder.
  • Tamamen doğal bir biçimde ve doğal ürünlerle üretildiği için kimyasal madde içermez ve yan etki göstermez.
BITTIM SABUNUNUN FAYDALARIYLA İLGİLİ ÖNEMLİ BİR HATIRLATMA:

Saçlarınızı başta sertleştiriyor gibi gelebilir. Bunun sebebi, uzun yıllardır kullandığınız kimyasal içerikli saç temizlik ve bakım ürünlerinden sonra ilk kez farklı bir ürün kullanmanızdır. Bıttım sabununu ilk kez kullanmaya başladığınız andan itibaren, saçlarınız yeni bir ürüne adapte olma sürecine girer. Birkaç kullanımın sonunda, eğer kullandığınız Bıttım sabunu hakiki ise, saçlarınız sabuna alışacak ve tüm faydalar birer birer etkisini gösterecektir.

ÖNEMLİ:

• Faydalarından yararlanabilmek için hakiki, doğal ve tamamen katkısız olanın Bıttım sabununu almaya özen gösterin.
  • Gözünüzden ve göz çevrenizden uzak tutun. Gözlerle temas etmesi durumunda göz yakıcı etki gösterdiği için kullanım sırasında çok dikkatli olun.
  • Fıstığa, bıttım bitkisine ya da menengiç bitkisine alerjisi olanların kullanmaması gerekir. Bu sabunu kullandıktan sonra cildinizde bir alerjik reaksiyonun geliştiğini görürseniz, Bıttım sabununu kullanmayı derhal bırakın ve bir cilt doktoruna başvurun.
  • Bir hastalık nedeniyle ilaç kullanıyorsanız ya da bir cilt rahatsızlığınız varsa Bıttım sabununu kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
  • Çok sık ve aşırı miktarda kullanmayın. Cildinizi tahriş edebilir.
  • Oda sıcaklığında ve kuru yerde muhafaza etmeye dikkat edin.
(ALINTIDIR)

Benim favorim bıttım oldu ve kendisi ile ilgili netten bunları buldum kızlar
Farklı sabunlar kullanıp farklı sorunlarına çare bulmuş olanınız varsa yazarsanız çok memnun olurum :KK66:

Güncelleme:

Sabun dan memnunum.
Uzama hızı vs super lakin sanki kepek yaptı gibi kafamda :KK43:
Yine de bi heves azimle devam ediyorum sabuna.
Dökülmeme pek bi etkisi olmadı belli ki mevsimsel çünkü sorduğum herkesin dökülüyor bu ara :/

Güncelleme:

Bi ara kepek yapti.
Birakacam yeter artik uleyn dedigim cok oldu.
Ama ne hikmetse birakamadim.
Ve kepegim simdi kontrol altinda.
Azaldi azalacak.
Sac uzama hizim da sahane.
Ancak ben 'sadece' sabun ile yikamayi biraktim.
Once bittim sabunu sonra ise icine sarimsak redeleyerek bal ve badem yagi ilave ettigim dogal sampuanim ile yikiyorum saclarimi.
Yine de etkisi super!
Tavsiye ediyorum lakin sabir gerektiriyor bu sabun.
Biraz da inat..
Yok mu benden baska sabun deneyimi olan? :)

Merhaba, bugün saçlarımı kestirdim 10 cm. kadar ve şu an saçlarım omzumda. Çok çok cansız kupkuru ve yanmış olan bölümden böylece kurtuldum. Ama sanırım asıl iş bundan sonra başlıyor. Amacım ince telli gür saçlarımı salık da kullanabileceğim sağlığa kavuşturmak. Bunun için ilk önce boyadan vazgeçmeliyim. Burada organik boyaları araştırdım, son bir kez kendi rengine boyayım ve boyaya veda edeyim diye. Sonra da şampuanları bırakıp saçımı doğal sabuna alıştırmalıyım. Saçıma açma işlemi sadece 6 yıl önce bir kere uygulandı. O zamandan beri evde kendim boyuyorum. Kendi rengim koyu kumral, boyam ise küllü açık kumral. Kendi rengime dönmek ve bunda doğal sabun kullanımının etkisi hakkında tavsiyelerinizi rica ediyorum. Teşekkürler

Arkadaşlar benim eşim hakiki bıttım sabunu yapıyor. Piyasadaki sabunlarla hiç bir Alakası yok orijinal katkısız bıttım sabunu. Haberlere de çıktı nasıl yapıldığının çekti. Çok fazla faydaları var alan tekrar tekrar alıyor. Saç dökülmesini %99 durduruyor. Kepeğe egzemaya çok çok iyi geliyor. Daha faydaları saymakla bitmez. Sipariş vermek isteyen ..... numarayı arayıp detaylı bilgi alabilir. Memnun kalmazsanız iade garantisi ile.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık 1 yıldır bıttım sabunu kullanıyorum . İlk zamanlar sertleştirdi , sonra alıştı artık normal yumuşaklıkta ve dolgun duruyor saçlarım . Şampuanlarla hergün yıkamam gerekirdi saçlarım hemen yağlanırdı şimdi 2 günde bir yıkamak yetiyor 3. gün eh işte . Dökülmeye faydası olmadı ama yeni saç çıkmasını sağlıyor gibi geliyor . Birde beyazlarımı azalttı sanki .

Boyalı saçlarda sabun yarar sağlayabilir mi? Ben şampuanlar yerine sabunların daha faydalı olduğunu düşünüyorum ama boyalı saçta da yararlı olur mu bilmiyorum, saçı boyalı okup kullanan var mı acaba?

Güncelleme:

Bi ara kepek yapti.
Birakacam yeter artik uleyn dedigim cok oldu.
Ama ne hikmetse birakamadim.
Ve kepegim simdi kontrol altinda.
Azaldi azalacak.
Sac uzama hizim da sahane.
Ancak ben 'sadece' sabun ile yikamayi biraktim.
Once bittim sabunu sonra ise icine sarimsak redeleyerek bal ve badem yagi ilave ettigim dogal sampuanim ile yikiyorum saclarimi.
Yine de etkisi super!
Tavsiye ediyorum lakin sabir gerektiriyor bu sabun.
Biraz da inat..
Yok mu benden baska sabun deneyimi olan? :)
Kafa derim cok kasiniyor banyo yaptiktan hemen sonra bile asiri kasiniyor ve dokuluyor bi ara defne sabunu denedim hataydan getirttim ama ise yaramadi gibi geldi biraktim ben sunu farkettim sacimi ilik suyla yikarsam biraz rahatliyor kasinmam geciyor ve dokulmesi de azaliyor sanki.

Arkadaşlar benim eşim hakiki bıttım sabunu yapıyor. Piyasadaki sabunlarla hiç bir Alakası yok orijinal katkısız bıttım sabunu. Haberlere de çıktı nasıl yapıldığının çekti. Çok fazla faydaları var alan tekrar tekrar alıyor. Saç dökülmesini %99 durduruyor. Kepeğe egzemaya çok çok iyi geliyor. Daha faydaları saymakla bitmez. Sipariş vermek isteyen ..... numarayı arayıp detaylı bilgi alabilir. Memnun kalmazsanız iade garantisi ile.
Numaranızı alabilir miyim

Kızlaaar saçını sabunla yıkayıp sertleşenler için küçük bir öneri vereyim ben de. Durulama suyunuza bir ya da iki yemek kaşığı sirke eklerseniz saçlarınız şampuan kullanmış gibi yumuşak oluyor :)

Kızlaaar saçını sabunla yıkayıp sertleşenler için küçük bir öneri vereyim ben de. Durulama suyunuza bir ya da iki yemek kaşığı sirke eklerseniz saçlarınız şampuan kullanmış gibi yumuşak oluyor :)
Sertlesmeyi gectim yagli yagli oluyor gibiydi oglumun sampuanini kullaniyorum uni

Sertlesmeyi gectim yagli yagli oluyor gibiydi oglumun sampuanini kullaniyorum uni
Benim saçlarım normalde kurudur. O yüzden ben pek yağlanma sorunu yaşamadım. Elektriklenme sorunum da kalmadı sabunla. Sizin saçınız yağlıysa belki öyle etki etmiştir. Nasıl saçımıza uygun şampuanı deneyerek buluyorsak sabunu da deneyerek bulabiliriz diye düşünüyorum. Çünkü dökülme, elektriklenme sorunlarını çözmesi üstüne sirke ile kullanıldığında şampuan kullanmış gibi olması gibi nedenlerle şampuana dönmeyi düşünmüyorum.

X