Sağlıklı beslenme saplantılı misafir

lou salome

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Şubat 2015
3.223
8.212
Bir kaç yıllık arkadaş olan bir grup kadınız. Bu grupta iki tane kızkardeş var. Bunlardan birinin de dört yaşında bir oğlu.

Geçenlerde kızlardan biri bizi yemeğe davet etti. İçimizde maddi açıdan en dezavantajlı olan o. Eli çok lezzetlidir. Maddi imkanı elverdiğince elinden geleni yapar.

Ben biraz erken gittim yardım etmek için. Unuttuğu bir iki malzeme varmış, giderken onları da götürdüm. Yemekleri yaptık. Sofrayı kurduk. Diğer kızlar geldi. Erkek Çocuğu olan, çocuğunu da getirdi. Ki biz getireceğini biliyorduk.

Terbiyeli bir çorba yapmıştı arkadaşım. Fırında bezelyeli tavuk. Pilav. Ben de süt helvası yaptım, fırında. Tam sofraya otururken fırına attım ki yemek sonrası çayla sıcak sıcak yiyelim.

Sofrada, erkek çocuğu olan arkadaşımız baktı baktı ve dedi ki, bu çorbanın terbiyesini nasıl bir yoğurtla yaptınız, hazır mı. Ev sahibi arkadaşım evet dedi, bir kaşık pınar yoğurt var içinde yani. Çocuğuna içirmedi. Bezelyeli tavuğun bezelyesi konserve diye çocuğa yedirmedi. Pilavın pirinci marketten alınan baldo pirinç diye yedirmedi, buranın açık yerel pirincinden olmalıymış. Haa biraz salata yedirdi çocuğa, onu unutmuşum.

En son süt helvasını fırına, hazır fırın kabında atmışız diye kendi bayıla bayıla yedi ama çocuğa yedirmedi yine. Çocuk ağlayınca bir lokma verdi. Çocuk da muhallebi gibi bir şey olduğunu görünce daha çok yemek istedi daha çok ağladı. Zaten aç. Suratlar asık, bütün tadımız kaçtı. Bir de ev sahibine akıl veriyor, ben şunu şurdan alıyorum, bunu burdan alıyorum diye. Herkes 7-8 yıldır birbirini tanıyor bu ortamda.

En son bu çocuğun teyzesi olan arkadaşımıza dedim ki, bir dahaki sefere çocuğun o aşırı organik yemeklerini bir kaba koyup yanında getirsin bari. Hem çocuğa eziyet olmaz, ağlayıp durdu çocuk annesi de biz de yerken, hem ev sahibine ayıp olmaz.

Haa çocuğun eline telefon veriyor bu arada annesi. Bir kaşık hazır yoğurda takıyor ama çocuk radyasyonla içiçe sürekli.

Biraz kabalığa varmıyor bu aşırı sağlıklı beslenme saplantısı. Annelik yarıştırılıyor resmen.

Çok haklısınız, çok irite edici ama maalesef bu bir hastalık boyutu Ortoreksiya denen bir tür yani sağlıklı beslenme takıntısı, çocuğu üzerinde genel obsesyonu arkadaşınızın. Maalesef bu tipler yarım yamalak öğrendikleri bilgilerle insanların hayatını da zindan ediyorlar. Mesela ev yoğurdunun çok sağlıklı olduğuna inanmış evet doğru da ancak hangi sütle yapıldığının çok önemi var. Çok aklı selim biri olsa sizin de önerdiğiniz gibi madem bu kadar takıyor çocuğun yemeğini de yanında getirirdi veya çocuğun eline telefon verip ekran bağımlısı yapmazdı. Benim de var bu tarz bir tanıdığım, eve şeker sokmuyor beyaz undan uzaklar doğru da yapıyor ama çocuklara içine bal koyup fırına attığı siyez unlu kekler yapıyor ki balın pişmeye uygun olmadığını defalarca söyledim. Onun için önemli olan şeker olmaması. Aynı şekilde gelişimleri için çok önemli olan balığı kendileri de sevmediği için çocuklara da yapmıyor. Onun takıntısı da beyaz un, şeker falan. Bunlar dışında bir gram sağlıklı beslenme yok. 🙄

Aynen öyle yanında çocuğun yemeğini getirseydi madem. Artk hepimiz ucundan kıyısından market ürünleri kullanıyoruz. Hassas olan kimse bi zahmet kendi önlemini alsn misafirliğe giderken. Ben sizin yerinizde olsam direkt kendi yüzüne derdim çocuğa yemek ayarlasaydn ya aç kaldı die.

Şuraya daha geçerli dertler yazın ya elalemin derdi seni germiş yüzüne söyleyemediğin şeyi gelip buraya yazmışsın. "Arkadaşım yanlış yapıyorsun bırak çocuk yesin ayrıca cocugu yiyecek yerine radyasyondan uzat tut" diye ben olsam orda söylerdim alınırsa da çokta tın... Yani burda daha büyük dertleri olan insanlara şu konuyu dert diye açman terbiyesizlik resmen... sanane istediğini yedirir yedirmez çok rahatsız olduysan yüzüne söyleseydin...

Saglikli beslenmeye cok takintili olan insansa kimseye gitmesin yemege. Benim oglum 5,5 yasinda,nereye gidersek gidelim evden yemek goturuyorum onun icin. Cunku secici. Elalemin evindeki yemegi analiz edecegime getiririm evden herkes mutlu ben mutlu.

Ne ayıp sey. Maddi durumunun sizlere gore iyi olmayan bi insanin yaptigi yemekleri sorgulamak. Gayet de guzel menu hazirlamis.
Kendi evinde ne ikram ediyor acaba kesin sacma sapan agirlayip gonderiyordur milleti.

Cok bilmis kisi cocugunu dusunuyorsa yemegini yaninda tasir. Acik pirincin saglikli oldugunu dusunmesi bilgisizligine ispat zaten.

Ben olsam bu arkadasi evime yemege cagirmam. Kahveye cagiririm belki. Gerci onu da sorgular kenyadan mi brezilyadan mi diye. Haspam. :)

Şuraya daha geçerli dertler yazın ya elalemin derdi seni germiş yüzüne söyleyemediğin şeyi gelip buraya yazmışsın. "Arkadaşım yanlış yapıyorsun bırak çocuk yesin ayrıca cocugu yiyecek yerine radyasyondan uzat tut" diye ben olsam orda söylerdim alınırsa da çokta tın... Yani burda daha büyük dertleri olan insanlara şu konuyu dert diye açman terbiyesizlik resmen... sanane istediğini yedirir yedirmez çok rahatsız olduysan yüzüne söyleseydin...
Başbaşa henüz karşılaşmadık. Kardeşi ile başbaşa olunca söyledim. Onunla başbaşa olunca da söylerim elbette. Ev sahibi olmadığım evde sofrada söylemek uygun gelmedi.
Başkaları da böyle ortoreksiklerle karşılaşıyor mu, nasıl davranıyor diye açtım konuyu.

Bir sürü dert yazılıyor buraya. Size uygun olmayanları okumazsınız.durduk yere saldırmak terbiyesizlik bence de

bundan iki ay once falan ben yurt disindayken abim ve cocuklari bana ziyarete gelmislerdi. analarinin huyunu da bildigim icin cocuklara abur cubur hicbir sey cikarmadim. sevgilim onlarla oynarken meyveli yogurt yapalim demis.

anneleri cocuklara birkac parca damla cikolata yedirmedi. bal yedirmedi. seker zaten yedirmiyor. stevia koyduk yogurdun icine. meyvelerden de sadece muza izin verdi. asiri sinirim bozuldu normalde asla yapmam ama hala olma kartimi kullanip anneleri yokken yegenlerime istedikleri meyveyle yogurdu karistirip icine de bal koyup yedirdim. :KK53: zehir degil sonucta iki frambuaz bir kasik bal.

normalde de dalga geciyorum ben “vaovv ne saglikli cocuklar bunlar ya” falan diye. bozuluyor. umrumda da degil.

Hahaha..Sinirden güldüm yanlış anlaşılmasın.Arkadaşınız tam bir gerizekalı..Hayır evdeyken yine çocuğunu bildiği gibi beslesin,organik vs..Ama dışarda ne bulursa onu yersin..Üstelik kendisi yerken çocuğa yedirmemesi yemin ederim çocuk açısından travma sebebi..Çocuk büyüyünce annem beni nasıl da korudu demeyecek..Çocuğunun bedenini koruyayım derken (ki o da gösteriş) psikolojisini bozuyor. Çocuğa aşırı üzüldüm.. Belki benim yazdığım kadar sert değil ama tatlı dille arkadaşınızı uyarabilirsiniz..Çocuğuna zarar veriyor dengesiz.

Sizinki yine çocuk içinmiş. Ben öyle insanlar tanıdım ki misafirliğe gittikleri evde kendileri bir şey yemiyor. Yok un şuradan olmalıymış, yağ buradan olmalıymış, et şöyle olmalıymış ağızlarına bir şey sürmediler bulunduğumuz evde. Ev sahibine acıdım.

İçimden de madem bi halt yemiyorsunuz biptirin gidin evinizde oturun ruh hastaları dedim. Bu sağlıklı beslenme işini takıntıya çeviren çok insan var maalesef.

Bende de var böyle bir arkadaş. Sürekli kaloriye takmış durumda. Elime aldığım her lokmanın kalorisini söyler. Elimde simit varsa susamın zararlarını sayar. Kaldı ki ben ondan 7-8 kg kadar zayıfım. Bu kadar takmak vücuda eziyet. Ölçülü olmak kaydıyla her şeyden gıdamı alırım valla.

Çocuğum için de en iyisini temin etmeye çalışırım. Eve abur cubur sokmam. Ama arkadaş ortamı vs de yerse de hiç önemli değil önemli olan oran. Beslenmenin çoğu hazır gıda vs değilse çok takılmamak lazım.

Ilk 1 sene hic seker ve tuzlu yemek yedirmedim ogluma
Ama hep yanimda tasidim yedirecegimi
Ya da yedirip gittim atistirmak icin biz yerken meyve verdim eline
Ama 4 yasindaki cocuk ne gorse cani ceker
Anne bilerek yapmis gibi
Bi organik yumurta olmus 2.25(adet)
Bizim durumumuz yerinde diye ezmeye mi calismis bilemedim
De yapacak bir sey yok
Cocuk onun cocugu maalesef..

Ablasına değil kendisine söylemeliydiniz, madem bu onu yemesin bunu yemesin diye düşünüyorsun, yanında çocuk için birşeyler getirseydin diye.

Kendisi yerken çocuğa yedirmemesi, ona ayrı bir alternatif sunmamasi da ayrı bir saçmalık.

Ayrıca masada olanların maddi durumla da direkt alakası yok, parası olan herkes ev yoğurdu, açık pirinç yemiyor.

Bir kaç yıllık arkadaş olan bir grup kadınız. Bu grupta iki tane kızkardeş var. Bunlardan birinin de dört yaşında bir oğlu.

Geçenlerde kızlardan biri bizi yemeğe davet etti. İçimizde maddi açıdan en dezavantajlı olan o. Eli çok lezzetlidir. Maddi imkanı elverdiğince elinden geleni yapar.

Ben biraz erken gittim yardım etmek için. Unuttuğu bir iki malzeme varmış, giderken onları da götürdüm. Yemekleri yaptık. Sofrayı kurduk. Diğer kızlar geldi. Erkek Çocuğu olan, çocuğunu da getirdi. Ki biz getireceğini biliyorduk.

Terbiyeli bir çorba yapmıştı arkadaşım. Fırında bezelyeli tavuk. Pilav. Ben de süt helvası yaptım, fırında. Tam sofraya otururken fırına attım ki yemek sonrası çayla sıcak sıcak yiyelim.

Sofrada, erkek çocuğu olan arkadaşımız baktı baktı ve dedi ki, bu çorbanın terbiyesini nasıl bir yoğurtla yaptınız, hazır mı. Ev sahibi arkadaşım evet dedi, bir kaşık pınar yoğurt var içinde yani. Çocuğuna içirmedi. Bezelyeli tavuğun bezelyesi konserve diye çocuğa yedirmedi. Pilavın pirinci marketten alınan baldo pirinç diye yedirmedi, buranın açık yerel pirincinden olmalıymış. Haa biraz salata yedirdi çocuğa, onu unutmuşum.

En son süt helvasını fırına, hazır fırın kabında atmışız diye kendi bayıla bayıla yedi ama çocuğa yedirmedi yine. Çocuk ağlayınca bir lokma verdi. Çocuk da muhallebi gibi bir şey olduğunu görünce daha çok yemek istedi daha çok ağladı. Zaten aç. Suratlar asık, bütün tadımız kaçtı. Bir de ev sahibine akıl veriyor, ben şunu şurdan alıyorum, bunu burdan alıyorum diye. Herkes 7-8 yıldır birbirini tanıyor bu ortamda.

En son bu çocuğun teyzesi olan arkadaşımıza dedim ki, bir dahaki sefere çocuğun o aşırı organik yemeklerini bir kaba koyup yanında getirsin bari. Hem çocuğa eziyet olmaz, ağlayıp durdu çocuk annesi de biz de yerken, hem ev sahibine ayıp olmaz.

Haa çocuğun eline telefon veriyor bu arada annesi. Bir kaşık hazır yoğurda takıyor ama çocuk radyasyonla içiçe sürekli.

Biraz kabalığa varmıyor bu aşırı sağlıklı beslenme saplantısı. Annelik yarıştırılıyor resmen.
Bende belli bir yaşa kadar dikkat ettim bu konuda çocuğum için. Ama bir yere giderken çocuğun yemeğini yanımda götürdüm. Yani bu çokça çocuğa eziyet birazda sizlere ayıp olmuş.

X