Sağlıklı vücut ağırlığı(beden kitle indexinizi hesaplayın)

S

set_me_free

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi set_me_free
  • #1
Vücut Ağırlığına Karşı Vücut Yağı

Kaç kilosunuz? Ve ağırlığınızı vücut ağırlığı çizelgesi ile nasıl kıyaslarsınız? Ağırlık çizelgesi size sağlıklı vücut ağırlığına göre kıyaslandığında sizin ağırlığınız hakkında bir fikir verebilir.


Vücut ağırlığınızı ve aynı zamanda vücut ağırlığına bağlı sağlık sorunlarınızı saptamanın diğer bir yolu ise beden kitle indeksinizi (BKI) kontrol etmektir. BKI bireysel farklılıklar için esnek bir göstergedir. BKI ve sağlık yönünden önemini saptamak üzere ilerleyen sayfalarda yer alan "Tehlikeli mi? Beden Kitle İndeksinizi Kontrol Edin" konusuna bakın.


Ağırlığın değerlendirilmesinde çizelgede ağırlığınızın bulunduğu yerden çok, vücut bileşiminiz - vücut ağırlığınızın ne kadarı yağdır- bunun değerlendirilmesi daha önemli etmenlerdir. Vücut yağının yeri ve miktarı vücut ağırlığından daha iyi sağlık riski göstergesidir. Örneğin, kişinin vücut ağırlığı önerilen değerlere uygun olabilir, ancak vücut yağ miktarı da fazla bulunabilir. Sürekli diyet uygulama ve hareketsizlik, sağlıksız vücut yağı miktarına ile sonuçlanabilir. Tam tersi ise, kas dokusu fazla bir birey çizelgeye göre fazla kilolu olarak değerlendirilebilir, fakat şişman olmayabilir. Bunun nedeni kas dokusunun yağdan ağır olmasıdır.


Vücut ağırlığınızın ne kadarı vücut yağı (sıklıkla vücut yağ yüzdesi olarak söz edilir) olarak değerlendirilir? Su altı ölçümleri gibi pahalı testler dışında kesin bir ölçüm yapmak zordur. Sağlık çalışanları vücudun birçok bölümünden örneğin kol, karın ve uylukta ki yağ katmanını ölçmek üzere deri kıvrım kalınlığı kaliperi ile ölçüm yapabilir. Kaliper olmadan da basit bir kavrama testi ile fikir sahibi olabilirsiniz. Nasıl yapıldığını öğrenmek üzere "Kavrama Testi"ne bakın.


Unutmayın, tartı aleti ile vücudunuzda ne miktarda yağ olduğunu ve ağırlığınızın nasıl dağılım gösterdiği saptanamaz. En önemlisi de, tartı aleti sizin kendinizi nasıl bulduğunuzu belirtemez.


Tehlikeli mi? Beden Kitle İndeksinizi Kontrol Edin

Beden kitle indeksi (BKI) vücut ağırlığının ve vücut ağırlığına bağlı sağlık sorunları riskinizin olup olmadığını değerlendirmek üzere kullanılan diğer bir yöntemdir.


Sadece vücut ağırlığına bakmak yerine, BKI vücut yağ miktarı hakkında bilgi verir. Vücut yağ yüzdesi fazla olan bireylerin BKI de fazladır. Kas dokusu yerine vücut yağının fazla olması, kalp hastalığı ve diabet gibi sağlık sorunları için önemli risk oluşturur.


Diğer ölçümler gibi, bir rehber olarak BKI’ ni kullanın ve size uygun sağlıklı vücut ağırlığı için hekim ve diyetisyeninize başvurun.


İşte beden kitle indeksinizi nasıl hesaplayabilirsiniz:

1. Vücut ağırlığınızı kilogram olarak saptayın Örneğin: 60 kilogram

2. Boy uzunluğunuzu ölçün (metre olarak) Örneğin: 1.65 metre

3. Beden kitle indeksinizi hesaplayın

BKI = ağırlığınız (kg) ÷ boyunuz (m2)

Örneğin: 60 kg ÷ (1.65 m x 1.65 m)=22.03 BKI

4. BKI’ nizi ağırlığınıza bağlı sağlık sorunları yönünden değerlendirin.

BKI Ağırlığa Bağlı Sağlık Sorunları Riski

20-25 Çok düşük risk

26-30 Düşük risk

31-35 Orta risk

36-40 Yüksek risk

40+ Çok yüksek riskÖrneğin, BKI 22 olarak bulunduğunda vücut ağırlığına bağlı sağlık sorunları riskinin düşük olduğu düşünülür.

BKI’nin kadınlarda 27.3 ve üzeri, erkeklerde 27.8 veya üzerinde olması Sağlık İstatistikleri Ulusal Merkezi (National Center for Health Statistics) tarafından kilolu (hafif şişman) olarak tanımlanmaktadır. Kadınlarda 32.3 ve üzeri, erkeklerde ise 32.1 ve üzeri aşırı kilolu (şişmanlık) olarak tanımlanmıştır.
 
X