Yöresel Tarif Şanlıurfa:Yumurtalıköfte

Yöresel Yemekler
çok güzel görünüyorda o yoğur babam yoğur olayı bana göre değil.
kısır yaparkenki gibi.
kaynar su katsak bulgura kapağınıda kapatıp yumaşamasını beklesek olmazmı.
işin kolay yoluna kaçtım ama öbürü beni aşar...

Üff süper görünüyo canım istedi cokacimcoook Bayılırım yumurtalı köfteye yumurtasızıda süper oluyor ...

bayılırım yumurtalı köfteye ama yapandan yapana fark var.
urfada kalmış bir arkadaşım yapmıştı.tadı o kadar harikaydı anlatmam.azar azar yemiştim hemen bitmesin diye :)

Bu köfteyi ilk gördüğümde demiştim yumurtalı köfte mi olur. İçim bir garip olmuştu. Ama artık yumurtasız köfte düşünemiyorum... :))) Enfess yanında domates ve salatalık elbette marul ve limonla...

36363636.jpg

MALZEMELER
6-8 kişilik

6 çay bardağı ince bulgur
1 demet maydanoz
4-5 tane taze soğan
2 yemek kaşığı salça
1 çay bardağı (urfa biberi)
1 tatlı kaşığı tuz
1 tane çok ince doğranmış kuru soğan
arzuya göre çok az tarçın ve 4-5 tane yumurta

YAPILIŞI
Maydanoz ve taze soğan ince ince kıyıp bir kenarda bekletin..
Diğer bütün malzemeler bir tepside iyice karıştırılıp yoğurulmaya başlanır. 20 dakika-30 dakika kadar yoğurulucak olan bu karışıma ara ara sıcak su eklenir. Toplam su miktarı 2 su bardağı geçmemelidir. Avuçla eze eze iyice macun halini alan bulgur karışımına en son maydanoz ve soğan da eklenir.
4-5 arzuya göre yumurta çırpılarak 1 su bardağı sıvı yağda omlet gibi pişirilir ve bulgura eklenir. Yağlı yumurta karışıma iyice yedirildikten sonra burda parantez açmak istiyorum yumurtaları ezmemeye çalışın arzuya göre şekil verilir. Marul,nane,trup domates salatalıkla süslenen servis tabağında ikram edilir..
Afiyet olsun...

478555555.jpg

bayılırım annem süper yapar

Bu köfteyi ilk gördüğümde demiştim yumurtalı köfte mi olur. İçim bir garip olmuştu. Ama artık yumurtasız köfte düşünemiyorum... :))) Enfess yanında domates ve salatalık elbette marul ve limonla...

bencede kısır ve mercimek köftesine arkadaş süper bir gün yemeği

çok güzel görünüyorda o yoğur babam yoğur olayı bana göre değil.
kısır yaparkenki gibi.
kaynar su katsak bulgura kapağınıda kapatıp yumaşamasını beklesek olmazmı.
işin kolay yoluna kaçtım ama öbürü beni aşar...

olur ama az ıslat birazda yoğur çiğköfe gibi direk yoğurma uzun oluyo

X