Yöresel Tarif Şanlıurfa:Yumurtalıköfte

Yöresel Yemekler

semazenn

Guru
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2009
196
36
36363636.jpg

MALZEMELER
6-8 kişilik

6 çay bardağı ince bulgur
1 demet maydanoz
4-5 tane taze soğan
2 yemek kaşığı salça
1 çay bardağı (urfa biberi)
1 tatlı kaşığı tuz
1 tane çok ince doğranmış kuru soğan
arzuya göre çok az tarçın ve 4-5 tane yumurta

YAPILIŞI
Maydanoz ve taze soğan ince ince kıyıp bir kenarda bekletin..
Diğer bütün malzemeler bir tepside iyice karıştırılıp yoğurulmaya başlanır. 20 dakika-30 dakika kadar yoğurulucak olan bu karışıma ara ara sıcak su eklenir. Toplam su miktarı 2 su bardağı geçmemelidir. Avuçla eze eze iyice macun halini alan bulgur karışımına en son maydanoz ve soğan da eklenir.
4-5 arzuya göre yumurta çırpılarak 1 su bardağı sıvı yağda omlet gibi pişirilir ve bulgura eklenir. Yağlı yumurta karışıma iyice yedirildikten sonra burda parantez açmak istiyorum yumurtaları ezmemeye çalışın arzuya göre şekil verilir. Marul,nane,trup domates salatalıkla süslenen servis tabağında ikram edilir..
Afiyet olsun...

478555555.jpg

dün akşamki yemeğimizdi yumurtalı köfte kaydirigubbakcemile3

çok güzel görünüyor:lepi: sizmi yaptınız..:)

bende bi urfalı olarak bayılırım yumurtalı köfteye kaydirigubbakcemile2

bayılıyorum ben bunaa urfalı değilim ama eski bir komşumuz urfalıydı o hep yapardı bize hatta annemler gün başlatmıştı yumurtalı köfte günü:) 15 günde 1 bunu yapıp yerlerdi:) gerçekten nefis oluyor bende yapıyorum eşimde çok seviyor

Çok ilginç bir tarif..Ramazandan sonra denemek istiyorum,teşekkürler arkadaşım...

Nefis oluyor,mmmmmm...
Çiğköfte yiyemem,ama bunu çok severim..

birde 1 su bardağı yağda omlet nasıl yapılır, okadar yağın içinde ,
benim kızım sever böyle şeyleri, yapmak maksadıyla sordum soruları
bilgilendirirsen sevinirim.

bulgurlara çif köfte gibi şekil verecezmi, resimden anlamadım

Bu çiğ köfte gibi sıkım yapılarak şekil verilmez. cokacimcoook Yumurtalı olduğu için bunu yaa bir borcama hepimizin bildiği kısır gibi koyup tabaklara servis yapıcaksınız veyada üstteki resimde görüldüğü gibi topak yapıp tabağı süsleyip servis yapıcaksınız.. a.s.

Ayrıca yumurtalı köfte yağlı ve bol yumurtalı yapılır. Yağı az olursa köftenin tadı olmaz yumurtayı omlet gibi derken düz omlet tavasında yapılmıyor.Bol yumurta takriben 4-5 kişi sayısına göre desem daha doğru olur aslında çırpılıp iyice kızdırılmış yağa dökülür ve yumurtanın kabarbası sağlanır altı üstü hafif kızaracak. a.s.
Kolay gelsin canımm denee derimm gerçekten güzel oluyor...

PARANTEZ: dün akşamki yemeğimizdi yumurtalı köfte

çok güzel görünüyor sizmi yaptınız..:)

Yumurtalı köfteyi evet arkadaşım ben yaptım çünki bende urfalıyım... opuyorumnanaktan

yares_bulut bende bi urfalı olarak bayılırım yumurtalı köfteye

YENA Nefis oluyor,mmmmmm...
Çiğköfte yiyemem,ama bunu çok severim..

Aynen bendee bayılırım... Severek yerimm cokacimcoook

smeagol, mervishh teşekkürler arkadaşlar a.s. a.s.

Bu köfteyi çok seviyorum ama urfalı arkadaşlardan yediğim tadı yakalayamıyorum, neden acaba ben o lezzeti veremiyorum.

Eline sağlık canım,annemde çok güzel yapar bu köfteyi nefis bir lezzet tavsiye ederim herkesekaydirigubbakcemile3yerimseniben

Urfalı bir arkadaşım yapmıştı ...
ılk etapta yumurtalı köfte deyince insan olmaz gibi düşünüyor...
Ama yiyince ne kadar yanıldığımızı anladık...
Nefisti....Çok beğenmiştim...

arkadaşlar ben kırşehirliyim bizim burda kısır böyle yapılır demen urfanınmış aslen ama biz yumurtayı bol yağda ve karıştırarak pişiriyoruz ve de yumurtayı kısıra ekleyince tekrardan bir daha yoğuruyoruz tek fark bu ama müthiş lezzetli bişey oluyo..

arkadaşlar ben kırşehirliyim bizim burda kısır böyle yapılır demen urfanınmış aslen ama biz yumurtayı bol yağda ve karıştırarak pişiriyoruz ve de yumurtayı kısıra ekleyince tekrardan bir daha yoğuruyoruz tek fark bu ama müthiş lezzetli bişey oluyo..

aynen katılyorum kırşehirdende çok yapılır ama kısrlı yumarta deriz bizz
ayyy canım çekti şimdi ellerine sağlıkkkkcokacimcoookcokacimcoookcokacimcoookcokacimcoook

Urfada yaşadığımız dönemde alıştığımız ve aradan yıllar geçmesine rağmen hala sık sık yaptığımız bir köftedir.

Vallahi o kadar canım çekti ki, haftasonu anneme yaptırmayı planlıyordum ama haftasonuna kadar bekleyebilir miyim bilmiyorum?

Taze nane, turşu yanında off ki ne offf..

Arkadaşlar topic sahibi söylemiş ama ben de ekleme yapayım:

Çiğ köfte gibi şekil verilmez, büyük büyük toplar halinde elde yuvarlayarak tabağa konur..

Sıvıyağ evet 1 su bardağından az olmamalı, yağ az olursa kuru kuru olur..Tadı pek olmaz.

Yağı iyice kızdırın yumurtaları öyle ekleyin içine.

arkadaşın da dediği gibi pişen yumurtaı ekledikten sonra şöyle bir karıştırmanız yeterli, yoğurmayın tekrardan..Yumurtalar arada belli olmalı..

Yumurtalı köfte mi olur diye baştan önyargılı yaklaşanlara rastladım ama hepsi beğendi..??
Hem yemek hem de gündüz oturmalarında çayın yanına vazgeçilmez oluyor:)

ağzımın suları aktı
herkes mutlaka denesin derim
ilk başta ayy yumurtamı öğğ böğğ yapmayın içinde hiç anlaşılmıyo
bunu yediğimden beri Normal çiğ köfte yemez oldum

öğrenciyken ev arkadaşım urfalıydı süreklı yapardık
aradan yıllar geçti ben hala yaparım arkadaşımda biberi gönderir sağolsun özel bide tepsiside var onda yoğuruyorum ayy anlatırken bıle fana oldum akşam yemekte yoKtu zaten anlaşılan bunu yapıcam kaydirigubbakcemile5

X