Satılık evimiz hakkında fikir rica ediyorum 🙏

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Esimin ailesi burada, ben Istanbula geldigimde anne babamin evinde kalmak istiyoruz zaten ailemle birlikte olmak istiyorum, o yuzden bu ev bize hic lazim olmayacak. Illa satmak istiyoruz ama zamani dogru mu , yoksa euro dussun diye beklemeli miyiz, biz dussun derken iyice cikar mi hic bilemiyoruz.
Bizim gibi mulk satmak ya da almak isteyenler ne dusunuyor merak ediyorum o yuzden...

Kartal soganlik bolgesinde ev. 2. Kat, 3 oda 1 senelik bina. Emlakcilara da guven yok, gercek ederi nedir emin olamiyorum maalesef.

Madem oturmayacaksınız satın derim.
Bundan sonra ekonomi böyle gider bence beşik gibi aynen, ama euronun da doların da düşeceğini sanmam. bence satın eurolara konun.:dondurma:

Merhaba kk ailesi,
Sizden baslikta yazdigim gibi satilik evimizle ilgili fikir rica ediyorum.

Ben yaklasik bir yil once evlenerek Turkiyeden Almanyaya geldim, esim Turk ve Almanya dogumlu. Bir yil once Anadoli yakasindan bir ev aldi ve simdi evi satma karari aldik.
Ev yeni 1 yasinda, 3 oda ama biraz kucuk. Semtin merkezi bir yerinde degil ama malum artik ulkede hersey ates pahasi oldugu icin eski ve iki odali evler bile pahali. Gecen gun baska semtre bodrum kat ve 20 yasinda bir evim 700 e satildigini duydum ama ev fiyatlariyla ilgili cok bilgim yok.

Bizim evimizin ozellikleri asagi yukari anlattigim gibi, 2 emlakciyla gorustuk ve 600 civari fiyat verdi bize ve suan 620ye musteri cikti.
Ancak emlakciya da guvenemiyorum, ugrasmadan satip komisyonumu alayim diye az fiyat mi veriyorlar emin olamiyorum.
Bir yandan en az 700 fiyat verelim diyorum, bir yandan da euro daha da yukselirse iyice zarar edecegiz, cunku biz parayi euroya cevirecegiz..

Simdi siz olsaniz ne yaparsiniz?
asgari ucretin artmasiyla simdi hersey evler, arabalar daha da zamlanacak diye dusunuyorim. Sizce 700 750 gibi bir fiyat verip beklemeye mi alinmali, yoksa euro 25 ve yukarilarina cikabilir diye evi satmali mi?
Bir an once batan geminin mali gibi elden cikarmali miyiz, yoksa bu boyle gitmez elbet doviz duser diye beklemede mi kalmaliyiz?
Esim bana birakiyor, ben de sizlerden fikir rica ediyorum.
Bence ihtiyacınız yoksa satmayın ileride dahada değerlenecek.Hangi muhit bilmiyorum ama 600 az gibi geldi bana emlakçı sizi sömürmeye çalışıyor olabilir

Esimin ailesi burada, ben Istanbula geldigimde anne babamin evinde kalmak istiyoruz zaten ailemle birlikte olmak istiyorum, o yuzden bu ev bize hic lazim olmayacak. Illa satmak istiyoruz ama zamani dogru mu , yoksa euro dussun diye beklemeli miyiz, biz dussun derken iyice cikar mi hic bilemiyoruz.
Bizim gibi mulk satmak ya da almak isteyenler ne dusunuyor merak ediyorum o yuzden...

Kartal soganlik bolgesinde ev. 2. Kat, 3 oda 1 senelik bina. Emlakcilara da guven yok, gercek ederi nedir emin olamiyorum maalesef.
O zaman satın bence en kısa zamanda. Düşecek gibi durmuyor siz 800e alıcı bulana kadar euro bazında kafa kafaya gideceksiniz zaten

Bence ihtiyacınız yoksa satmayın ileride dahada değerlenecek.Hangi muhit bilmiyorum ama 600 az gibi geldi bana emlakçı sizi sömürmeye çalışıyor olabilir

600 bence de az, emlakci komisyon da koyuyor ya komisyonu koyunca gercek degerine ulasiyor olabilir. Konu sahibesi sahibinden.comdaki fiyatlara baksin, bence sonra ordan satsin.

Merhaba kk ailesi,

Ben yaklasik bir yil once evlenerek Turkiyeden Almanyaya geldim, esim Turk ve Almanya dogumlu. Bir yil once Anadoli yakasindan bir ev aldi ve simdi evi satma karari aldik.
Ev yeni 1 yasinda, 3 oda ama biraz kucuk. Semtin merkezi bir yerinde degil ama malum artik ulkede hersey ates pahasi oldugu icin eski ve iki odali evler bile pahali. Gecen gun baska semtre bodrum kat ve 20 yasinda bir evim 700 e satildigini duydum ama ev fiyatlariyla ilgili cok bilgim yok.

Bizim evimizin ozellikleri asagi yukari anlattigim gibi, 2 emlakciyla gorustuk ve 600 civari fiyat verdi bize ve suan 620ye musteri cikti.
Ancak emlakciya da guvenemiyorum, ugrasmadan satip komisyonumu alayim diye az fiyat mi veriyorlar emin olamiyorum.
Bir yandan en az 700 fiyat verelim diyorum, bir yandan da euro daha da yukselirse iyice zarar edecegiz, cunku biz parayi euroya cevirecegiz..

asgari ucretin artmasiyla simdi hersey evler, arabalar daha da zamlanacak diye dusunuyorim. Sizce 700 750 gibi bir fiyat verip beklemeye mi alinmali, yoksa euro 25 ve yukarilarina cikabilir diye evi satmali mi?
Bir an once batan geminin mali gibi elden cikarmali miyiz, yoksa bu boyle gitmez elbet doviz duser diye beklemede mi kalmaliyiz?
eger acil paraya ihtiyacınız yoksa istanbul gibi yerden asla ev satılmaz bugun 700 bin alıcam diye kar zannedersin 5 sene sonra o ev 1.5 milyn oldugunda bin pisman olursun

Evin değeri tl olarak süreklş artıyor ve artması beklenir bu konuda arkadaşlara katılıyorum ama dolar, euro bazında ev fiyatları sürekli düşüşte. Biz de ben istanbulda okumaya gittiğimde kullandığım evi sattık oradan biliyorum. Evi 3 sene önce satsaydık ve dolara yatırsaydık şimdinin iki katı paramız olacaktı :p yani tüm evler döviz karşısında düşüşte, artışta değil.

Yani ev sadede ama sadece parası tl de olanlar için ya da krediyle ev alacaklar için uygun bir yatırım bence. Krediyi tl olarak çekiyorsunuz sonuçta ve size ödemesi zor gelen o kredi ücreti 3 sene sonra kuşa dönüyor rahat rahat ödüyorsunuz. Konu sahibi avrupada euroda. Şimdiden aldıkları zamana göre oldukça zarar etmişlerdir.

Bir de her şey çok pahalılaşıyor diyoruz da aslında dolar/eyro bazında her şey ucuzluyor bile. Almancılara sorun. 2008 de aynı euroyu kazanıyorlardı, şimdi de. Türkiyeye geldiklerinde ne kadar zenginleştiklerini görürsünüz. Fakirleşen biziz, eriyen tl. Her şeyimiz ithal. Süt de mi ithal derseniz evet süt bile ithalmiş. İnekleri beslemek için mamayı ithal ediyorlarmış :p doğal olarak euro arttıkça süt maaliyeleri bile artıyor.

Yani ederi o değil diyorsunuz ya. Ederi o fiyat arkadaşlar. Zaten ederi o olmasa kimse almaz ve indirmek zorunda kalırlar ama maalesef böyle. Sadece fakirleştiğimizi ve orta sınıftan düşmekte olduğumuzu kabul edemiyoruz o kadar.

Evden eve fark var.

Öncelikle Anadolu tarafında hangi ilçede. Çünkü ilçeden ilçeye fark var. Misal babamın evi Çengelköy de orda 2 milyondan başlıyor.

Sonra M2, sonra hangi cephelere bakıyor, kaç balkonlu, bitişik bina mi, çevresi açık mı? Bahçeli mi? Cadde üzeri mi? Otobüs durağına yakın mi? Kaçıncı kat? Vs vs.

Birisi şuna sattı, ben de buna satayım demen saçma.

Sahibinden.com bak. Senin evin gibi evler kaçtan gidiyor anlarsın.

Evden eve fark var.

Öncelikle Anadolu tarafında hangi ilçede. Çünkü ilçeden ilçeye fark var. Misal babamın evi Çengelköy de orda 2 milyondan başlıyor.

Sonra M2, sonra hangi cephelere bakıyor, kaç balkonlu, bitişik bina mi, çevresi açık mı? Bahçeli mi? Cadde üzeri mi? Otobüs durağına yakın mi? Kaçıncı kat? Vs vs.

Birisi şuna sattı, ben de buna satayım demen saçma.

Sahibinden.com bak. Senin evin gibi evler kaçtan gidiyor anlarsın.
Baska ama daha luks olmayan bir semtte, evimle yakin metrekarede, ustelik benim evim 2. Kat ve 1 senelikkten cok daha eski ve bodrum katinda ev daha yuksek fiyatli satilmis dedim, tam okumadiniz sanirim.

Evin değeri tl olarak süreklş artıyor ve artması beklenir bu konuda arkadaşlara katılıyorum ama dolar, euro bazında ev fiyatları sürekli düşüşte. Biz de ben istanbulda okumaya gittiğimde kullandığım evi sattık oradan biliyorum. Evi 3 sene önce satsaydık ve dolara yatırsaydık şimdinin iki katı paramız olacaktı :p yani tüm evler döviz karşısında düşüşte, artışta değil.

Yani ev sadede ama sadece parası tl de olanlar için ya da krediyle ev alacaklar için uygun bir yatırım bence. Krediyi tl olarak çekiyorsunuz sonuçta ve size ödemesi zor gelen o kredi ücreti 3 sene sonra kuşa dönüyor rahat rahat ödüyorsunuz. Konu sahibi avrupada euroda. Şimdiden aldıkları zamana göre oldukça zarar etmişlerdir.

Bir de her şey çok pahalılaşıyor diyoruz da aslında dolar/eyro bazında her şey ucuzluyor bile. Almancılara sorun. 2008 de aynı euroyu kazanıyorlardı, şimdi de. Türkiyeye geldiklerinde ne kadar zenginleştiklerini görürsünüz. Fakirleşen biziz, eriyen tl. Her şeyimiz ithal. Süt de mi ithal derseniz evet süt bile ithalmiş. İnekleri beslemek için mamayı ithal ediyorlarmış :p doğal olarak euro arttıkça süt maaliyeleri bile artıyor.

Yani ederi o değil diyorsunuz ya. Ederi o fiyat arkadaşlar. Zaten ederi o olmasa kimse almaz ve indirmek zorunda kalırlar ama maalesef böyle. Sadece fakirleştiğimizi ve orta sınıftan düşmekte olduğumuzu kabul edemiyoruz o kadar.
Euronun artmasi suan benim isime de gelmedi, dusuk olsa elime daha fazla euro gecicekti ama tereddut ettigim sey daha da yukselirdi kar edeyim derken zarar edermiyim dusuncesi.

Baska ama daha luks olmayan bir semtte, evimle yakin metrekarede, ustelik benim evim 2. Kat ve 1 senelikkten cok daha eski ve bodrum katinda ev daha yuksek fiyatli satilmis dedim, tam okumadiniz sanirim.
Hayır, orasını okudum.sadece o evle kıyaslama yapma. Belki senin evin daha da fazla eder, bunu bilmiyorsun. Fiyat araştırması yap. Bende satıyordum evimi, son anda vazgeçtim. Her neyse demem o ki, emlakciya guvenmiyorsan nette arastir.

Bu arada ben olsam kendim satardım, emlakciya vermezdim.

Merhaba kk ailesi,

Bırakın satmayın kalsın 600 ev mi kaldı unutun kirası gelsin imkan varsa eğer.

Yurt dışındaysanız ve oturmayı düşünmüyorsanız, parayı Euro’ya çevirip değerlendirin derim. Yok 50 bin 100 bin fazla satılıyor diye o sarı siteye bakmayın. 50 bin fazla satış için beklerken dolar Euro alıp başını gidiyor.siz satış fiyatını artırıyorsunuz ama doların karşısında gayrimenkul artışı düşük kalıyor. İnsanlar o fiyatları koyuyor ama satış yok, orda görülen fiyatlar değil gerçekte insanların ne ödediği önemli. Yazın bir ev sattık aslında çok iyi muhitte ama piyasa durgundu, piyasanın altında sattık, herkes dedi o paraya satılır mı 40-50 bin fazla ederdi vs. Satıp dolar ve altın aldık şimdi nerdeyse % 100 arttı, evi şimdi satsak ancak %30 fazlasına satabilirdik. Benim gördüğüm ev fiyatları şu an aşırı yüksek, 20 yıllık kira bedelini karşılıyorsa anlamlı ev almak, ev ilanlarına bakıyorum 1,5 milyon kiraya versen 4-5 bin, aslında o evin ederi maksimum 1 milyon,aradaki makas çok artmış, oturma amaçlı dışında eve yatırım mantıklı gelmiyor bana. 1+1 evler alınabilir ama onlardaki fark daha düşük, tabi ben Ankara’ya göre bir değerlendirme yaptım, başka şehirlerde durum nasıldır bilemiyorum

620 ye müşteri iyi çıkmış 600 fiyatı normal vermiş emlakçılar ama pazarlık eden olacaktır . Elden çıkarmak istiyorsanız çok irdelemeyin bekletmeyin derim, ama hemen satacağım diye de yok fiyatına tabiki vermeyin.
Günden günde değişiyor fiyatla 550-600 arası uygun, aileme bakıyoruz Maltepe’ye kadar öok ev gezdik baktık fiyatlar genelde bu şekilde ve biz gönlümüze göre bi yer bulamadık şuan da çok ta mantıklı değiş aslında ev almak ancak iş yerine yakın olsun istedikleri için bakıyoruz hayırlısı olsun hakkınzda

Evi satarsaniz bir daha ev alma şansınız çok zorlaşır .Yani bu ev bu kadar etmez dediğiniz evlere dünya kadar para ödemek zorunda kalacaksınız.Bu aralar eldeki mali cikarmak çok doğru hareket gibi gelmiyor bana eğer çok acil bir durum yoksa .

Malum emlak sitesinden evinizin olduğu bölgelerdeki fiyatlarına bakabilirsiniz.
Aşağı yukarı 500-600-700 civarıdır.
Soğanlık bölgesinin de merkezi ve daha dış bölümlerine göre değişir fiyat.

Emlakçıya güvenmiyorsanız başka bir emlakçı bulun. Size 620 dediği ev için alıcıyla 650 ye anlaşmış olabilir. Çok duydum yakın zamanda böyle kazıklanma hikayeleri. İş alışverişi sonuçta bu, arada güven olması çok önemli. O mahallede bu kadara diye bakmayın, girin emlak sitesine, evinizin özelliklerine en yakın evin ederi ne ona bakın. Dövizle ilgili insan ne söyleyeceğini bilemiyor, dün 17 olan euro bugün 19 u geçti. Öyle bi savruluyoruzki öngöremiyoruz hiç birşeyi. Yazık bize ne diyelim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X